Да връщам ли памперса?

  • 3 527
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 370
Здравейте, дъщеря ми е на 1 год. Когато беше на 9-10 месеца реших да почна да я запознавам с гърнето без да имам особени надежди, че ще схване за какво иде реч. Баткото като беше бебе тая работа беше трудна, отказваше да сяда, ревеше от него и след няколко неуспешни опита успях все пак да го науча на 2 год., а нощния свалихме на 2г 10м просто защото беше сух, т.е. без усилие.
Та, с малката започнах без никакви надежди, тя взе, че почти веднага схвана за какво иде реч и винаги когато я слагах (след сън) пишкаше, акото също успявах да го хвана. Преди 1-2 месеца установих, че се стиска в памперса и винаги е сух, затова го свалих напълно, НО не си казва, нито за голямата, нито за малката работа. Много рядко се е случвало да си каже и то трябва веднага да реагирам, иначе става фал. Трябва да я следя постоянно, да я дебна дали се затихва и концентрира, да следя преди колко време е пишкала и дали идва време за следващото пиш и кога колко вода е пила, за да предугадя след колко време да очаквам.
Изморително и отчайващо е, когато видя, че не върви, нямам подкрепата на ММ (то и с баткото като се учихме той пак беше негативен, нищо, че детето беше на 2 год. вече). Всеки ден има фалове, иска ми се това да спре, за мен е стресиращо, за нея не (не й се карам, не я притискам по никакъв начин), но се чудя дали няма да направя грешка, ако пак върна памперса, защото тя все пак разбира, щом се стиска в него, понякога очаква да я сложа на гърнето, за да се изпишка, дори когато спи през деня не й слагам памперс и е суха. Случвало се е да сме навън от сутринта до 16ч и пак да е сух памперсът, но ако я изпишквам навън клекнала - отказва.
Знам, че ако отложа за догодина най-вероятно няма да ми се размине същата история. Какво да правя? Да стисна ли зъби и да я карам така докато не почне сама да си казва, или да зарежа всякакви опити и да отложа?

Ето примерно тази вечер, след като през деня пишка по-често от друг път и ми дойде в повече всичко, сложих й памперс вечерта като излязохме, след 4 часа още беше сух, но като се прибрахме си се изпишка в него без да ми каже и по-късно "каза", че ще ака и веднага си се изака. Очакваше се веднага да скокна от масата и да търся гърне, да разлепвам памперс и да я сложа на гърнето. Ами сигурно вече повече от 2 месеца правя това упражнение и се изморих вече, тя не ме изчаква, понякога буквално във въздуха "улавям" акото. Като че ли е малка за без памперс, но пък не ми идва да зарежа всичко, защото все пак е позитивна по отношение на приучването.
Много бих се радвала да ми пишат мами, които са си научили децата на сходна възраст - около първата годинка - когато тепърва се развива комуникацията.

# 1
  • Мнения: 30 802
Слагай памперса, твоят разсъдък е по-важен. Все някога ще се научи.

Първото дете- ЕБХ, следене. Второто- пробвах да я уча на гърне, но сигурно 10 пъти се връщах към памперса. Ако има кофти ден- слагам памперс и не го мисля. Голяма работа. По-малко чистене и пране за мен.


Всъщност идеята е упражнението да се нарича "приучване към гърне", не "сваляне на памперс". Първо става приучването, после свалянето- не обратното.

С третото дете можеш да си представиш, че имам достатъчно други задачи, та няма как да следя колко вода е пила. Затова си стои с памперс, на 1г. 8 мес. вече. Плаши се от гърне, не казва нищо, аз вече не държа, защото и с ЕБХ, и с ранно и с късно приучване, пак нещата стават смислени около 2г. 6 мес.

# 2
  • Мнения: 1 565
На мен това не ми харесва,че се стиска дълго време и не ми се вижда много здравословно ,аз бих дала малка почивка ,навън да е с памперс ,а вкъщи без като пак периодично си я слагаш на гърне .Като цяло на мен ми се вижда доста раничко за тази работа . Трябва да работите да пишка и на вън ,щом не иска клекнала например да си носите гърнето с вас навън ?

# 3
  • Мнения: 1 565
Само не се отказвайте от това периодично да си сяда на гърне ,че после ще е още по трудно от сега .

# 4
  • София
  • Мнения: 5 658
Сама си си дала отговора. Детето не е готово. Физиологически не са готови децата на тази възраст. Който е махнал памперса на 1 година, е научил не детето да стиска и "казва", а себе си да дебне и да лови във въздуха. Стресът е за всички, а положителен резултат няма да има. Като навърши 2 - 2,5г. има смисъл да мислите за гърне. Иначе - дебнеш, търчиш, лъжливи тревоги, мокри и изцапани дрехи, мебели, килими, пране, чистене... и защо?

Просто остави гърнето на достъпно за нея място, нещата ще се случат доста по-лесно, отколкото си го представяш, трябва й още малко време. А и вие реално не сте махнали памперса, та да го "връщаш".

# 5
  • Мнения: 780
Аз не бих върнала памперса. Шом детето се стиска, разбрало е че се пишка в гърнето и има някакъв вид на 'казване', значи сте на прав път. Ако не 'затихваше' в повечето случи,аси пишка директно в памперса- тогава нямаше дае разбрала за какво става въпрос. На тази възраст според моя опит не можеш да очакваш да предупреждава рано и с думи. Сигнализирането е по-скоро поведенческо, следиш я за специфично поведение, знаци, стойка и така разбираш. Ако върнеш памперса на етапа, на който сте после може и да ти стане в пъти по-трудно да го махнеш, а детето ще се обърка в крайна семетка позволено ли е да се пишка в памперса или не.
Знам, че е изморително и досадно, но според мен не се отказвай.
А за ранното казване - не искам да те отчайвам, но и по-големи деца често казват в последния момент.Моите са вече на 4 и на 6 иимат ужасния навик да казват в последния момент и да търчат към тоалетната пищейки "Пишка ми се!!!". По-малкото все още и се случва даже да не успее да стигне навреме и да се напишка пред вратата на тоалетната.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 370
Благодаря за съветите, днес се окуражих, нямахме нито едно напишкване. За сега мисля да оставя нещата така - вкъщи ще се следим, а навън с памперс, ако сме за по-дълго време. Ако видя, че все пак навън се стиска, ще махам памперса, за да я изпишкам, т.е. ще й дам възможност, ако това чака. Наистина е малка и е рано да очаквам кой знае какво, но определено виждам смисъл от цялото упражнение. За мен е трудно, но за нея като че ли става с лекота и може би е просто въпрос на време да се напаснем в сигналите. Ще си дам някакъв период от време, в който ако видя, че нещата грам пък не вървят, просто ще се откажа.

# 7
  • Мнения: 378
Как ще се връщате към памперса, като сте стигнали толкова далеч?! Поздравления за което! Нормално е да не си казва всеки път на тази възраст, но така или иначе детето е почти приучено към гърне. Продължавайте в същия дух. Аз за съжаление нямам същия успех с моите. Голямата чак на две години и три месеца я научих, когато вече разбираше, защото се притеснявах, не знаех как и т.н., малката е на година и шест месеца, опитвам се, вече знам как трябва, но пък няма толкова време и не ни се получават нещата. В летните жеги заправащият памперс не е най-доброто за клетите деца. Аз не приемам тези теории с "готовността", как пък преди 40 години са били готови да се учат на гърне от момента, в който почнат да сядат, а сега - чак в предучилищната?! Защото тогава не е имало памперси и на майките е било по-лесно да издържат отрочето, вместо да перат нон-стоп.... То хубаво "да следваш детето", само че къде отива нашата отговорност на родители и зрели хора, като всичко оставяме в незрелия ум, характер, природа на детето? Ние не сме за да ги "следваме", а за да ги учим, да им даваме пример и т.н. Много лесно извинение за мързеливи родители (като мен!) - следвам детето....

# 8
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Всъщност идеята е упражнението да се нарича "приучване към гърне", не "сваляне на памперс". Първо става приучването, после свалянето- не обратното.
Точно. За мен на 1 година е прекалено рано да се свали пелената, не мисля, че има дете, което сигнализира и си казва на тази възраст. Може и да има де, но е някакво изключение. Не знам какво значение има фактът, че пелената остава суха няколко часа, след като после се изпишква пак в нея. Това не го наричам "сигнализиране".

# 9
  • Мнения: 1 782
Някои специалисти казват, че детето е готово да се слага на гърне, когато може да се изкачва и слиза по стълби САМО, защото това е знак за доста добре развита мускулатура, тоест около 2 годишна възраст.

# 10
  • Мнения: 30 802
Моето момиченце на 1 г. 8 мес. изпитва ужас от всякакви опити да я накарам да пишка извън памперс, в гърне. А синът ми беше податлив на ЕБХ още от двумесечен. Различни деца. С третото вече ще си ходи повечко с памперс, сори, разсъдъкът на мама е важен. Ми да, мързи ме, тоест имам по-интересни неща за правене от това да следя за дребни знаци дали й се пишка.

# 11
  • Мнения: X
Някои специалисти казват, че детето е готово да се слага на гърне, когато може да се изкачва и слиза по стълби САМО, защото това е знак за доста добре развита мускулатура, тоест около 2 годишна възраст.

Доколкото помня, изкачването на стълби самостоятелно при децата (защото слизането го правят на по-късен етап) е признак, че могат да стискат. За мен това не е вярно, бебето ми стиска от много малко, а стълби нямаше как да изкачва тогава - още не ходеше. При брат му обаче посъвпаднаха нещата, започна да стиска и махнах памперса горе долу, когато започна сам да катери стълбите.

Последна редакция: вт, 25 юли 2017, 22:55 от Анонимен

# 12
  • Мнения: 30 802
Много е вредно от децата да се изисква да стискат. Не е това целта- така се учат на лоши навици. Номерът е да се осъзнаят, не просто механично да стискат.

Третата ми дъщеричка се ужасява от гърне- какво да я правя? Стои си с памперс на година и 9 месеца почти, ще видим кога ще се научи в крайна сметка.

# 13
  • Мнения: X
Сирен, как се изисква от дете да стиска? То или го прави или не.

Синът ми до 2,5г. не искаше да седне на гърнето, не му пречеше, че е напикан, изобщо не даваше индикации, че някога ще махне памперса. Знаеше за какво служи гърнето и до там. Една вечер го видях, че се стиска преди баня, подканих го да се изпишка и след две седмици беше без дневен и нощен памперс.
Твоето дете, Сирен, има от кой да се учи, остави го само да почне да имитира, ти само му обяснявай. А в края на лятото може да го оставиш по гащи и да го видиш как ще се държи. Предложи алтернатива на гърнето - тоалетна, сифон в банята..

# 14
  • Мнения: 30 802
Ще стане като с каката, ще опикае цялата къща, преди да се усети какво става...

# 15
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
е и ? това е част от приучаването , че напикаването е равно на мокри гащи , бършеш ,чистиш и продължаваш на пред
 ... махнах памперса на дъщеря ми още преди 2 годишна възраст , и тя не искаше на гърне , после не искаще на ръце на вън , та си носех гърненце в торба , нямах подкрепа от никой в начинанието си , перях по 10 чифта гащи на ден , но това не ми попречи , аз съм ЗА махането на памперса , колко по-рано , толкова по -добре .С бебе 2 ще процедирам по същия начин  .. а по-грозно нещо от ходещо , бягащо и говорещо дете , с виснал до коленете памперс няма ... сори , но отчитам това на грешка на родителя , немарливост , незаинтересованост и мързел   .  Така , че не се отказвай , връщането на памперса е най-грешния ход в момента , изпишквай я по на често ,носи си резервни гащички за на вън , слагай роклички и някакви гумени кроксчета ,които да се почистват лесно с мокра кърпа ,  носи си и ти гърне щом не иска на ръце , слагай памперса само докато спи , понеже знам ,че не могат да се стискат докато спят още ... така ,че поздравления и само на пред !! повече постоянство и ще станат нещата . обяснявай много , пей песни и пляскай с ръце като е свършена работата в гърнето или на седялката в тоалетната и така , но не се отказвай , УСПЕХ !!

# 16
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Аз пък никога не бих си причинила пране на 10 чифта дрехи дневно. Кому е нужно, извинете? Щом перете по толкова, значи детето грам не схваща какво се иска от него. Продължавам напред - къде напред Laughing Ако пера по 10 чифта гащи значи доникъде не съм стигнала, та за продължаване и дума не може да става. Да се упорства при това положение за мен лично е глупост. Така че всеки сам си решава и преценява какво иска и кое му е по-важно - спокойствието или "приучването" на всяка цена въпреки тоталната неготовност на отсрещната страна.

# 17
  • Мнения: 30 802
е и ? това е част от приучаването , че напикаването е равно на мокри гащи , бършеш ,чистиш и продължаваш на пред
 ... махнах памперса на дъщеря ми още преди 2 годишна възраст , и тя не искаше на гърне , после не искаще на ръце на вън , та си носех гърненце в торба , нямах подкрепа от никой в начинанието си , перях по 10 чифта гащи на ден , но това не ми попречи , аз съм ЗА махането на памперса , колко по-рано , толкова по -добре .С бебе 2 ще процедирам по същия начин  .. а по-грозно нещо от ходещо , бягащо и говорещо дете , с виснал до коленете памперс няма ... сори , но отчитам това на грешка на родителя , немарливост , незаинтересованост и мързел   .  Така , че не се отказвай , връщането на памперса е най-грешния ход в момента , изпишквай я по на често ,носи си резервни гащички за на вън , слагай роклички и някакви гумени кроксчета ,които да се почистват лесно с мокра кърпа ,  носи си и ти гърне щом не иска на ръце , слагай памперса само докато спи , понеже знам ,че не могат да се стискат докато спят още ... така ,че поздравления и само на пред !! повече постоянство и ще станат нещата . обяснявай много , пей песни и пляскай с ръце като е свършена работата в гърнето или на седялката в тоалетната и така , но не се отказвай , УСПЕХ !!

Типичен манифест на нахъсената майка на първо дете. И аз ги пишех едно време такива. Ама с третото вече не ми се перат 10 чифта гащи- уморих се, буквално изпитвам ужас от допира на вода и пране по ръцете си.

# 18
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
пффф .. само аз ли пера в перална машина и суша на сушилня , извинявайте ,че ви засегнах на тема ръчно пране . перях  по толкова в началото , което е нормално , детето ми пишкаше по малко и много начесто , нямаше никакъв инстинкт да стисне  ..  което със всеки изминал ден започва да се заучава от него , какво значи готовност да има ? да започне да си казва ли ? ми то може и да се е научило и да смята до тогава , щото някой на 5 и на 6 още не си казват , а опъват пишката и стоят на един крак .. извинете , за мен готовност трябва да има родителя

# 19
  • Мнения: X
Защо не си гледаш твоите деца и не оставиш хорските намира? Гащи не съм прала, нито съм бърсала урина от земята (с изключение на нещастните дни, когато бях решила да седи по гащи за проба). Не ме интересуват тесногръди хора, аз съм доволна от бързото и за мен ранно махане на памперса. Сега няма да процедирам така, защото всяко дете е различно и виждам, че бебето е склонно да съдейства, разбира и имитира по-рано от брат си!

# 20
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
ами защото доколкото знам това е форум , има пусната тема с въпрос и аз изразявам мнението си , не съм дошла у вас да ти казвам ти какво да правиш с твоите деца .. нещо много лично приемаш изказванията ми 

# 21
  • Мнения: 30 802
Ами как да кажа, бая гнусно е да си напълниш пералнята с напикани гащи, без да са поне изплакнати преди това. Ако не ги извъртиш веднага- пълна гнусотия. А не може да пускаш пералня за едни гащи, нали?

Това, дето си го минала, и ние сме го минали. Обади се, когато повториш упражнението по същия начин още 2 пъти.

Да не говорим за опикания под, мебели, колички, обувки- всичко...

# 22
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Лично ги приемаме, защото ни квалифицираш като мързеливи, немарливи и кво още беше там, без ти самата да приемеш, че може пък другите да не са на твоето мнение. Да, кажи си го, лошо няма, ама хайде да не квалифицираш останалите, които са на противоположното.
Аз лично не знам дете на 5 години с памперс. Естествено, че няма да има инстинкт да стисне на 1 година, това става, когато се осъзнае и разбере, че трябва да стисне, докато стигне до гърнето. Аз пък не съм изпрала ни един чифт напикани гащи по време на приучването към гърне и не съм избърсала ни една локва. Синът ми се отказа САМ, от раз, без препиране от моя страна, на 2 години и 1 месец! Един ден седна на гърнето, свърши си работата и толкоз. За мен лично това е сто пъти по-добър вариант от ежедневното пране на 10 чифта гащи. Та нека всеки сам си реши как е по-добре за него, става ли?

# 23
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
да то тяхната урина е концентрирана , миризлива и жълта като нашата .. малката пие много вода и пишото и чак сега взе да пожълтява и то след цяла нощ спане  сутрешната и е по-така   , а  по мебелите инциденти съм нямала честно казано , пода ми лятото (когато махам  памперса ) е само плочки и ламинат  ,а когато започнах с начинанието  количката беше много зад нас вече ,  за прането използвам маса дезинфектанти като добавка към праха , има и програми с предпранета , а също и високи градуси за пране , функция половин пералня и т.н.  , един път в месеца пускам празна пералня с препарат за почистване .. нищо не пера на ръка

за повтарянето няма да е 2 пъти още , но поне веднъж мисля да я карам пак така
ама защо ме карате да изпадам в подробности като всички явно сте минали по този път ? просто за мен това е правилния начин , а за вас не .. авторката сама да прецени кое мнение ще и е по-ценно като съвет , нападките ви или някой споделен личен опит (с подробности вече) и с положителен резултат

п.п. свидетел съм била  и на 5 годишно с памперс и то познати мои

# 24
  • Мнения: 30 802
Не знам, но забравени напикани гащи в пералнята само след 2 часа замирисват отвратително, а дори една забравена капка на следващия ден умирисва помещението на градска тоалетна. Гнусно си е отвсякъде.

# 25
  • Мнения: 1 565
Аз също съм прала не чак то 10 чифта ,на ден да съм прала  най -много 2 чифта гащи за двете дечица от самото начало .Изплакване на ръце и мушкам в пералнята .При нас не се задържа пране дълго ,такава ,че бързо се завъртат няма как да не са мръсни малки деца .Кое му е гнусното ,пералнята можеш да я пуснеш на празен ход след това с Калгон ,против натрупване на варовик и да се излакне ,ако има и някакви други мрасотии по маркучите ,дори това удължава живота на перялнята .И все пак не съм ръгала детекно с урината в пералнята без да ги изплакна .Има и деца ,който сами никога няма да се откажат от памперса и напикават повече чифта гащи .Тези неща се правят в горещините ,когато детето е с по малко дрешки.Обувки пера и без да са напикаване ,те и без това бързо се вмирисват ,а и е препоръчвано против гъбички по ноктите.  Без сушилня не знам какво щях да правя с малки деня в зимно време

Последна редакция: ср, 26 юли 2017, 13:18 от Ани Иванова_429091

# 26
  • Мнения: X
Нищо не приемам лично и аз изказвам мнение. Все ми е тая кой по колко напикани гащи пере и как си приучава детето да използва гърнето. Ако някой задава въпрос, с радост бих отговорила, така че да му е в помощ, а не да обяснявам кое колко е гнусно. По-гнусно от това да наричаш нещо, че е гнусно без да си наясно за какво иде реч, за мен няма. Защо изобщо се обяснявате кой как пере, никой не се интересува. Не ме интересува и че децата ви са махнали с 3-4 месеца по-рано от моя син памперса. Първо, че не си сравнявам за подобна глупост детето и второ, че аз махнах от раз и дневен и нощен памперс, не съм влачила катове дрехи по градинки, гърнета и още не знам си каква посуда. Всичко беше спокойно, без нерви, трайно и резултатно.

# 27
  • Мнения: 1 565
Хайде моля ви се на площадката на която играем има едно детенце на 3 години без един месец и още с памперс ,защото майката го чака само да махне памперса и това за нея е нормално .Да не говорим ,че и навъм е 30 градуса .За мен това спарване на дупето в памперса на дете ,който разбира всичко ми идва в повече По добре ли е да получи гъбички от колкото майка му да изпере няколко чифта гащи и да носи гърне със себе си .Според мен идва един момент в който детето просто трябва да бъде побутвано ,а не да се чака някой щастлив ден просто да се откаже.Никога няма да разбера майките на ходещи деца на вън в жегата да държат децата си с памперс без значение то казвали си или не .Прохождането и махането на памперса за мен са взаимно свързани .Естествено ако е зима не бих бързала с махането ,само от гледна точна на това ,че може да настине повреме на преобличането и и когато детето е мокро .

# 28
  • Мнения: X
И аз не разбирам такива като теб, които си врат носовете, където не им е работа ама..
Откъде знаеш, че тя не е пробвала да е без памперс детето? Аз бях опитвала всичко, от 8 месечен си слагах бебето на гърне, държах го по гащи, но без резултат. Дай сега с месеци да опикава цялата къща, количка и да му нося гардероба с мен навсякъде, че да се харесам на стрините на площадката. Ей, сега...

# 29
  • Мнения: 1 565
Всеки има право на мнение .Авторката сама ще реши кое е най-правилното за нейното детето .На мен само не ми харесва това ,че дете на 1 години прави дълги палзи без да пиша и най -вероятно се стиска,а това може да доведе до проблеми с бъбреците и цистит

# 30
  • Мнения: 30 802
И мен ме притеснява, че жена на 26 е толкова неграмотна, ама какво да се прави, и неграмотните имат право на мнение. Палзи...яко...

# 31
  • Мнения: 467
А каква е целта на махането на памперс на едногодишно? Да си повярваме, че нашето е по-по- най или някаква икономия от памперси? Не е ли по-важно детето само да узрее за идеята и дотогава всички да живеем спокойно, а не тичайки през пет минути с гърнето с цел да хванем поредното "пиш", вярвайки, че детето е постигнало невероятен успех.

# 32
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
според мен идеята е по-малко химикали до дупарката на бебо , по-малко спарване и ходене с пишото на г-з  по няколко часа , по-добра хигиена и т.н. , също и икономия естествено , а и има друга еко-био страна , че памперса се бил разграждал за 500 години , бях фенка преди на пелените за многократна употреба и от там съм чувала  много против памперсите .. а кой е по-по -най няма нищо общо , има изследване което показва ,че момчетата от набор 90 нагоре са с доказан повишен стерилитет , и го свързват с появата на памперсите и носенето им в жегите от малките момченца водело до влошаване на броя и качеството на сперматозоидите  ..

# 33
  • Мнения: X
Дай го това изследване, да го видим.

# 34
  • Мнения: 467
А защо пък ходене с пишото по няколко часа, аз знам че напишкан и наакан памперс се подменят веднага, ако ситуацията не е извънредна.

# 35
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
1-во нета е отворен за всеки , който търси информация за нещо ..  ето статия от 2010 ..
 http://posredniknews.com/site/sport/drugi/11907 първата която ми излезе ,като чукнах в нета ...
2-ро  моята пишкаше на 20-30 мин по малко , но това го разбрах чак когато махнах памперса , иначе нали се сменя като се напълни , не на всяко пишване .. за това се получава стоене с пишо на дупето час -два три

# 36
  • Мнения: X
Бях сигурна, че имаш момиче, това първо. Второ като цитираш „проучване” и ти го поискат, няма нужда да се репчиш. Трето, времето ми е ценно и се надявах да пуснеш нещо, наистина сериозно, а не рекламна статийка от сайт посредникнюз.ком.

# 37
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
какво е общото с пола на моето дете ? и момче да имах щях да мисля по същия начин ..последното не го разбрах , но ако мислиш ,че ще пусна научен доклад с печат и подпис от 20 доктора в защита на тази теза .. няма как да стане , попадали са ми такива твърдения ,статии , проучвания и т.н. понеже ме вълнуват тия неща и съм се ровила , колко и да ми е ценно времето също .

# 38
  • Мнения: X
С.Алекс, не ми е ценно времето да се ровя, а да чета посредствени статии от посредствени сайтове. Естествено, че искам научна статия, говорим за здраве, а не за рецепта за телешко варено.

# 39
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
Страхотно сравнене...  Ами потърси..   ако помнех от къде  съм чела всичко изчетено щях да ти пасте

Общи условия

Активация на акаунт