Кисело зеле

  • 22 960
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 694
Аз солта я слагам на вкус с една идея по-солено. Но определено в буркан, защото трябва да е натъпкано.

# 16
  • Мнения: 375
Върви в Теско, Азда, Лидъл, Сейнсбърис - продават го готово в буркани - ама накълцано (не цели листа)


Иначе не съм джуркала такова чудо щото и двамцата с половинката не го обичаме Grinning

Това хич не ми изглежда като нашенското,но със сигурност ще проверя,мислех да ходим до българския склад за хран.продукти в Лондон,но щом казваш че го има в супермаркетите ,ще пробвам

# 17
  • Мнения: 978
С извинение за думата, но купешкото направи ми смърди.
А за инфо на отзовалите се. Нямам букан, така, че го нарязах и сложих в един пластмасов съд със сол. не е натъпкано, така, че май ще трябва да се преточва. ще ви почерпя боб със зеле ако стане. Laughing

# 18
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
С извинение за думата, но купешкото направи ми смърди.
А за инфо на отзовалите се. Нямам букан, така, че го нарязах и сложих в един пластмасов съд със сол. не е натъпкано, така, че май ще трябва да се преточва. ще ви почерпя боб със зеле ако стане. Laughing

White Raven ,
мъжа ми и той така го прави - слага цели зелки в пластмасов съд ( около 50 л )
, сол , вода и го бърка всеки ден или когато се сети Simple Smile. Преди 2 седмици затвори 10-ина 2 л. буркана с листа за сърми , тази седмица ще затваря с нарязано зеле. Вари ги  за капака - 10-15 мин. Отдавна го прави така и  без грешка  .  Grinning

# 19
  • Мнения: 25 610
С извинение за думата, но купешкото направи ми смърди.
А за инфо на отзовалите се. Нямам букан, така, че го нарязах и сложих в един пластмасов съд със сол. не е натъпкано, така, че май ще трябва да се преточва. ще ви почерпя боб със зеле ако стане. Laughing
Ако е за 1 готвене, няма нужда да се претака. Опитваш и като ти хареса на вкус, го прехвърляш в тенджерата - и на котлона! Wink
Ако остане за още 1 готвене например, може да го съхраниш в хладилник, само гледай зелето да е добре покрито със сока, за да не сагяса.

# 20
  • Мнения: 4 546
С извинение за думата, но купешкото направи ми смърди.
веднъж майка ми е ставала свидетел как се прави кисело зеле и трушия в квартален магазин за плод-зеленчук. кофата, в която се топи парцала за пода, се изплаква с водица и в нея се нарязват продуктите за трушията. зелето се слага в прашасали бидони, които са забърсани с влажен парцал  Sick не казвам, че при всички хигиената е нулева , но вече не купувам готови неща от тоя род.  Confused
по темата: и аз онзи ден сложих в тенджера, пък ще видим какво ще стане. на цвят какво става зелето - жълто или зелено си стои?

# 21
  • Мнения: 25 610
Променя си леко цвета, но не много. Важното е на вкус да го докара.

# 22
Кисело зеле за бърза консумация става най-лесно така:
- нарязва се на лентички или квадратчета - най-лесно е да се използва някакво сатърче или по-тежък нож, но се РЕЖЕ, а не сече - иначе цял ден ще събирате зеле от пейзажа; нарязаното зеле събирате в леген;
- когато легенът се понапълни на килограм сурово зеле слагате по една супена лъжица готварска сол и една супена лъжица захар - за ускорител;
- понамачквате и пообърквате зелето със солта и захарта докато леко слегне и го прехвърляте в найлонов чувал; режете и забърквате нова доза, докато свърши зелето;
- готовата смес от чувала прехвърляте в удобни съдове - кутии, кофи с капак, буркани, пликове.
На стайна температура( 20-24 по Целзий или което е 68-75 по Фаренхайт) втасва за 2-3 дена. Сол може да сложите и по-малко. Колкото е повече захарта, по-бързо и по-кисело става.
Това което не се изяде или сготви веднага може да се сложи в хладилник или фризер - ферментацията спира.
Ако искате да си направите салата от типа на готовите в буркан към сместа зеле-сол-захар се добавя:
- моркови, нарязани или настъргани;
- целина/ девесил/ магданоз или комбинации, корени, пресни листа или дръжки от салатните варианти или пък сушени; каквито други подправки мислите че ще вървят( дафинов лист, черен пипер, бахар);
- камби зелени/ червени/ жълти или комбинации, нарязани както ви хрумне или пък цели, които да се запълнят със сместа и тогава да се наредят в съдовете;
- На всеки килограм смес, след подреждането в съда, в който ще се съхранява се поставят ДОПЪЛНИТЕЛНО по:
= пет( 5) супени лъжици сол) или по-малко ако желаете;
= пет( 5) супени лъжици захар - почти колкото за един компот!!!;
= 2 таблетки аспирин по 500 милиграма( 1 грам = 15 аптекарски грана);
= 50 милилитра 6% оцет.
Най-удобно е да се отмерят дозите в пластмасови еднократни чашки, че да не броите лъжици всеки път.
Съдовете се натъпкват добре с чукало от дървено хаванче или подходяща стъклена бутилка - ВНИМАВАЙТЕ да не се порежете!
Тази салата не изисква стерилизация дори на капака. Възможно е леко да изкипи в началото. След това може да се съхранява и на стайна температура.
Вкусът е сладко-кисело-солен и приятно ще ви изненада. Може да експериментирате със солта и захарта, но не променяйте дозата на оцета и аспирина - те "държат" салатата хрупкава.
Тази салата правим в къщи вече 21 години винаги с отличен резултат. Освен това за един следобед може да направите без особени усилия над 25 килограма наведнъж, зор е докато се нареже зелето.
Ако сложите и люта червена пиперка става нещо като корейското "кимчи" - много популярно напоследък.

Кисело зеле в бидон - класическа рецепта
Тук ще порутя някои тертипи, които не са нищо повече от дан на традицията и повод да се пребяга до мазето, та да се накомка човек и с винце Laughing Laughing
Зелето НЕ е необходимо да се претака, мигар едно време в Булгарплод претакаха басейните със зеле?!
Солта е само за вкус - тя не консервира - консервира образуващата се от захарите на зелето при ферментацията млечна киселина. Оттук няколко важни извода:
- класиката 4% соленост си е класика, но аз го правя 2-2.5% - направо е готово на сол за салата и готвене и не е необходимо да се изкисва или мие с вода;
- царевични кочани, цвекло, ечемик са ускорители, но рискувате самото зеле да не ферментира докрай и да остане сладко на вкус, а и по-нетрайно;
- дъбови, вишневи листа, хрян, лук и чесън са забавители и "спирачки" - носят същия риск.
- универсална "спирачка" ако времето се задържи топло, а вече зелето е станало на вкус и на цвят( "сърцето" е яйчно жълто) е натриевият бензоат( E211 Sodium benzoate), всъщност по-подробно вижте тук: http://www.analytica-bg.com/pages/e/ - той обаче променя вкуса на чорбата( прави комплекси с железните соли от водата - става неприятно кафява, макар вкусът на зелето да не се променя); по удачно е да се използва млечна киселина( E270 Lactic acid) идентична е с продуктите от ферментацията на зелето, но може да го направите мнооого кисело, ако се обърка дозата или пък ябълчна киселина( E296 Malic acid); най-добре при по-малки количества готовото зеле да се прехвърли в пликове и - във фризера, а чорбата в бутилки и - в хладилника.
Това по "химията".
Технологията:
- всякакво дълбане, цепене и прочие на кочаните е излишна грижа - трябва да се подрежат чисто загнилите части, да се отстранят ВСЯКАКВИ почернели и омекнали места по листата, както и най горните зелени листа - те и да втасат вкусът им е като на стари вестници и за нищо не стават;
- зелето се нарежда както си е расло на къра - с кочаните към майката земя или по-посока на преобладаващата гравитация - цевките по жилките на листат ще си смучат колкото чорба им трябва;
- с рязани като торта на две-три-четири-пет парчета зелки се подпушват свободните места - зелето ще слегне около 15% по обем и ще се уплътни още;
- в кофа се разбърква сол и вода да се получи 2, 3 или 4% разтвор - съответно 200, 300, 400 грама на 10 литра вода. Не се безпокойте студената вода не поема повече от 4% сол - остава на дъното неразтворена; зелето се залива с такъв разтвор докато се покрие поне една педя;
- идеята на "затискането" е не да се смачка, а да не изплува над повърхността и да почне да загнива, затова:
=може да се затисне с пластмасови шишета от безалкохолно пълни с вода - все едно най-горният ред е от пластмасови зелки
= който иска да спази традицията може да използва круг от ДЪБови или БУКови дъски( главите на гвоздеите трябва да са мацнати с боя) или с подходяща неръждясваща тава, натоварена с камъни, в НИКАКЪВ случай МРАМОР, ВАРОВИК или БЕТОН - най-добре гранитни павета или вълшебен речен камък Laughing Laughing
- може да не се претака:
= претакането има за цел да се изравни солеността на чорбата, но нали го заливате с готов разтвор?
= продухването вкарва въглероден двуокис, който е "спирачка" на ферментацията.
Това съм събрал от опита на десетина знайни и незнайни мързеливци, както и моя личен 5-годишрен опит.
Винаги отличен резултат( ако не се стреснете и не сложите бензоат та да провалите чорбата).
Издържа до началото на май, ако дотогава не го изядете. К'вото остане - във фризера.
Приемам да обсъдим всякакви възражения и предложения, но все пак да си кажа: тааааати беше много педантичен и подробен. Та му намерих една стара тетрадка и там... - ходил да си мери саламурата в някаква лаборатория - от 4% на старта при залагането на бидона в различните години( статистика за 15-тина поредни) в зависимост колко сочно е било зелето, чорбата е ставала от 3.74% до 4.12% соленост - винаги обаче - приятно киселка, зелето еластично и жъъъъъъълто Laughing Laughing
Enjoy!

П.П. Става от всякакви сортове, но най-добър е оня на който най горните листа леко лилавеят. Ако сложите и една-две червени зелки чорбата става с незабравим цвят.
Успех!

Последна редакция: ср, 30 ное 2005, 11:38 от yosif

# 23
  • Мнения: 978
Йосифе, добре си дошъл! Свежо мъжко присъствие и веднага си нацелил десятката. Благодаря за подробния постинг!
Приличаш ми на татко в чужбина. Заповядай в съседния форум. Нама да те изядем. Отвреме навреме се посритваме де, да сЕ не плашиш. Wink

Не ти сварих постинга, но следващия път ще следвам твоите указания.

# 24
... съседния форум.
...
Къде е това, че не вдявам?
Клюкарник-а??

# 25
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
... съседния форум.
...
Къде е това, че не вдявам?
Клюкарник-а??

Става въпрос за "Родители в чужбина"  Hug

# 26
Aаааааа, НЕДОСЕГАЕМИТЕ Sunglasses

# 27
Eдин въпрос: откъде могат да се набавят въпросните E270 и E296?

# 28

Общи условия

Активация на акаунт