Автор: Daipers - рекламна публикация








Дрешките

Вашето бебче ще порастне толкова бързо, че няма да повярвате на очите си.
Много скоро всички малки сладки дрешки, които сте му купили няма да му стават. Затова не купувайте повече дрехи, отколкото е необходимо по-добре пазарувайте следващия размер.
Вашите приятели и роднини също ще искат да му подарят дрешки не се колебайте да им поръчате по-голям размер или други, също толкова необходими аксесоари. Те ще бъдат доволни да знаят, че наистина ви помагат.
- Избягвайте дрехи, които са тесни около врата, ръцете или краката. Те са неудобни и непрактични.
- Избирайте дрехи от памучни материи, които са меки и не дразнят кожата на бебчето.
- Не го обличайте по-дебело отколкото сте облечена вие самата. Бебетата усещат температурата както всички хора.



Къпане на бебето
Хигиената на новороденото.

Ежедневната баня е важна за бебчето още от първия му ден.
През първите две седмици, докато още не е паднало пъпчето, най-добре е да почиствате бебето с влажна гъба, като пазите областта на пъпа суха:
- Поставете бебето на плота за повиване (ако използвате друга повърхност, която е твърда, постелете меко одеалце или чаршаф).
- Затоплете добре стаята.
- Започнете с лицето, като използвате чиста вода без сапун.
- След това натопете гъбата във вода с разтворен душ гел за бебета и почистете телцето му. Наблегнете особено на зоната на пелените.
- Обърнете внимание на областта около ушите, врата, сгъвките на ръцете и краката..

Подготовка за къпането

Подредете около вас всичко, което ще ви е необходимо бебешка хавлия, 2 или 3 пелени (възможно е вашият бебок да ви изненада докато го обличате след банята), гъба, тоалетни принадлежности, дрешки.



Първата баня на вашето бебе

След като пъпчето на бебето вече е паднало, е време да го потопите във вода. Първите къпания е добре да са максимално кратки и спокойни. Ако бебчето ви се плаши от водата, продължете още няколко дни с гъбата и след това опитайте пак с коритото.
Наблюдавайте внимателно неговите реакции, за да разберете кога е готово да се наслаждава на банята и да увеличите времето за къпане.
Напълнете коритото с около 5 см вода. Температурата на водата трябва да е 37С, можете да я измерите с термометър или като потопите лакътя си във водата (не трябва да е нито по-топла, нито по-студена). За да избегнете използването на по-топла вода от необходимото, първо сипете студената, а след това добавете горещата.
По-добре е да къпете детето вечер. Банята ще го успокои и ще му помогне да заспи.


Безопасност по време на къпане

- Никога не оставяйте бебето само в коритото, дори и когато вече може да седи самостоятелно.
- Ако все пак ви се наложи да излезете от банята, вземете детето със себе си.
- Ако ползвате стойка за корито, уверете се че тя е достатъчно стабилна.

Къпането едно весело изживяване

Ако забелязвате, че бебчето ви се чувства добре във водата и се наслаждава на къпането, може да удължите времето на банята. Оставете го да пляска във водата и да се пръска това ще ви помогне да избегнете нежеланието за къпане в по-късен етап. Надуваемите играчки могат да превърнат къпането в истинско забавление за малко по-големите бебета.
Не забравяйте, че банята, освен за хигиена, служи и за отпускане и релаксация, така че не бързайте прекалено, освен ако детето ви не се чувства притеснено във водата.
И накрая, нежната пергръдка и целувка от мама са всичко, от което вашето бебче има нужда.

Четете още в следващото издание след 2 седмици