Синдромът „да заситим бебето преди лягане, за да не се буди през нощта”

Няма майка, която да не е получавала съвети да сгъсти последното хранене на бебето преди нощния сън с каша или бисквити, за да му помогне да спи по-добре (т.е. да не се буди през нощта).

Тази заблуда със засищането не работи. Не само това - тя може да създаде ранни проблеми с контролирането на апетита, което да доведе по-късно до затлъстяване.

На възраст между шест и девет месеца, бебето може да започне да опитва "истинска" храна, например, пюре от банан и оризова каша. Но до едногодишна възраст то си набавя чрез кърмата или адаптираното мляко всички хранителни вещества, от които се нуждае.

При бебе, което е на кърма, няма причина да се бърза с твърдата храна, която единствено ще заеме мястото на по-полезната кърма.

Въпреки този факт, много майки си мислят, че твърдата храна, като последно хранене преди нощния сън, е за предпочитане, защото е по-засищаща от млякото. Логично е да си помислят, че бебето ще се буди по-рядко да суче/пие мляко, ако коремчето му е пълно.

Контролните проучвания показват, че деца, които се хранят по този начин преди сън, не спят по-добре през нощта от онези, които не получават такава добавка.

Вместо да се фокусирате върху начините как да накарате бебето си да спи през цялата нощ (което между впрочем се определя като пет часа непрекъснат сън, не осем или десет!), разберете ритъма на сън на детето си, както и че честото будене нощем всъщност е от полза за здравето на вашето бебе! Всички бебета достигат етапа да спят през цялата нощ, но това е нещо, което ще се случи, когато са готови за това.