Кога е дошло времето за приучаване на бебето към нормална храна?

Когато, независимо от изпитото мляко, то започне да проявява интерес към ястията на масата, протяга ръчичка и поднася това, което хване с пръстчета, до устата си. В този период (от 9-10 месеца до 1.5 години), хлапето обикновено се стреми да се храни самостоятелно. Отначало - да хваща дребни късчета храна и да ги поднася към устата си, да пие от чашка и т.н. Ако майката му даде лъжичка и поощри усилията му, детето ще поеме инициативата и ще продължи да се усъвършенства.



Старайте се да не насилвате детето да се храни. Изобщо! Уважавайте избора му. За да се формира правилно хранително поведение: чувство на глад - активно търсене на храна - поглъщане на храна, детето:

Първо: трябва да иска да яде.

Второ: трябва да може да достигне до храната само.


Как да постигнем това?

Откажете се от уговорките и гонитбата с лъжицата: "Хайде, още само една лъжичка... само още веднъж... за мама... за татко...". Просто оставете храна на масата (в съответствие с режима, разбира се), извикайте детето на закуска (обяд, вечеря) и седнете да се храните. Ако не дойде, няма нищо страшно - ще дойде за следващото хранене. Не му давайте да похапва между часовете за хранене, за да може да огладнее.

Какво да правим, ако този момент на желание за хранене "като възрастен" е изпуснат и детето предпочита да пие от бутилката, защото така е по-лесно и по-бързо?


Има два начина:




Първи: Бързо приключване
  • Етап 1: Подготовката

Първо говорете с детето, похвалете го, че вече е голямо и знае много неща: да седи, да ходи, да бяга... И ако по-рано шишето е било единственият начин да се нахрани, то сега вече не му е нужно. Тонът ви трябва да е умерен и доброжелателен. Този разговор трябва да се провежда ежедневно - както от майката, така и от бащата (мъжът обикновено има голям авторитет, който трябва да използва), като внушението е: колко е хубаво да си голям и самостоятелен... А големите и самостоятелни хора не се хранят от шише.


  • Етап 2 : Раздялата

След няколко дни подготовка, договорете се за ден на раздяла с шишето.

Обещайте нещо за награда, отбележете събитието: "Знаеш ли, че при напускането на детската градина се организира празник на децата? Защото те вече са големи. Така и за теб ще организираме празник, защото ти си голям/а и се сбогуваш с шишето".

В този знаменателен ден се съберете, украсете шишето с панделка, разрешете на детето да пие за последен път от него и после го вземете, "за да го занесете на едно бебенце, което е съвсем, съвсем мъничко и има нужда от него, защото не може да се храни с лъжичка". Дайте му дребно подаръче или го заведете на някакво развлечение, за да запомни деня.

Снимайте го през цялото време, а вечерта го поздравете за куража и за добротата, която е проявило, подарявайки своето шише на бебето.

Ако си го поиска обратно, не се поддавайте на уговорки, напомнете за веселия празник, покажете снимките, изразете възхищението си от това, че вече е възрастен, отвлечете го с игра.

След седмица привързаността ще отслабне, детето все по-рядко ще се сеща да търси шишето си. Естествено, вие трябва да сте твърди и шишета и шишенца да не се купуват.



Вторият начин - десенсибилизация - е по-мек.

Това е процес на бавно угасване на изградените навици. Провежда се поетапно до момента, в който привързаността на детето към шишето отслабне и изчезне напълно.
  • Етап 1: Хранене само на масата.

През няколко дни постепенно въвеждайте нови правила за ползване на шишето: първо детето не се оставя да заспива с него, после му се дава само на вечеря, а след това - само на масата, заедно с цялото семейство. Така тихо и безболезнено детето се научава да не се храни само, а на масата, между мама и татко и брат/сестра, макар то самото да яде любимия си грис, а не общата храна.

Ако детето не може да заспи без любимото шише, отучвайте го постепенно чрез намаляване на порциите, а за вечеря давайте същото това шише, но с нормален обем храна. Малко по-късно се опитайте да замените шишето с друга асоциация за съня - шарена книжка, любимо мече или нещо друго, което радва детето ви. Поговорете с него и му обяснете, че то е вече голямо, а шишетата са за най-малките.

Изразявайте позитивната си увереност, че детето вече не се нуждае от шишето, дайте смешен пример със себе си: "Представяш ли си мама как вади от дамската си чанта шише с кисело мляко? Или татко хърка в леглото, а устата му е пълна с грис?". Доведете идеята до абсурд, накарайте го да се разсмее. Нека цялото семейство ви поддържа в обясненията и периодично да хвали детето колко голямо е станало и как може да се справи и без шише. Без нравоучения, караници и шеги по темата.


  • Етап 2 : Шише + купичка

По-нататък трябва да приучите детето към хранене от купичка, т.е. - цялото количество храна да е в нея. Започнете с разделяне на порцията на 3 - 2/3 в шишето, а 1/3 в купичка до него (да не забравяме, че детето вече се храни само на маса). Всеки ден, без изключение, намалявайте храната в шишето. Целта е да се убеди, че купичката съдържа също толкова вкусна храна, колкото и шишето.

Няма нищо страшно, ако, изпивайки шишето, откаже да продължи с купичката. Всичко с времето си. Когато огладнее и му предложите пак разделената храна, то ще посегне и към купичката. Когато открие, че в шишето има много малко за пиене, насочете вниманието му към останалата храна. Ако започне да протестира и държи на шишето си - не спорете с него. Кажете му, че шишето е уморено и трябва да си почине. Измислете приказка, за да го разсеете. Междувременно го нахранете с лъжица. Но не проточвайте този процес твърде дълго - детето трябва само да посегне към храната в купичката.


  • Етап 3 : Само купичка

След като шишето вече е празно, можете да го оставяте да стои на масата. После го вдигайте непосредствено след изпиването. А още по-нататък "забравете" да го поставите на масата.


  • Етап 4 : Приучаване към самостоятелно хранене

За да можете благополучно да стигнете до финала трябва да се запасите с търпение.

Единия подход е да го оставите да огладнее. Храната се поднася на масата. Не желае да яде? Отсервирате. На следващото хранене отново не посяга, макар че не е хапнало нищо? Отсервирате. На вечеря детето вече ще огладнее и ще започне да яде само.

Другият подход е да го изпратите на гости на приятелка с деца, при които репликата "няма да ям!" никога не е важала. Вземайки пример от тях, неядящото ви дете може да се зарази с апетит.



Вие решавате кой път да поемете.




Помнете, че процесът на отучване от шишето може да бъде много дълъг и зависи колкото от детето, толкова и от майката. Най-важното е да не отстъпвате назад в намерението да изкорените този навик. Покажете ли слабост, ще ви се наложи да започнете от самото начало.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:11 от BG-Mamma™