Конюнктивитът е често срещана форма на очно възпаление при децата, причиняващо дразнене, зачервяване и очен секрет.

Конюнктивитът е възпаление на конюнктивата - прозрачна мукозна обвивка, която покрива предната част на склерата и вътрешната повърхност на клепачите.
 


Конюнктивата реагира на широк спектър от вируси, бактерии, предизвикващи алергии агенти и токсични вещества. Причини за възпалението могат да са също нараняване или чуждо тяло в окото.

 Конюнктивитът може да бъде инфекциозен /причинен от бактерии и вируси/ или алергичен. Ксерофталмия*, състояние, причинено в резултат на продължителен недостиг на витамин А, може също да причини хронични конюнктивити.


Симптоми
  • зачервени очи
  • свръхчувствителност към светлината
  • оток
  • усещане за парене и сърбеж
  • секрет /гнойно отделяне/, който при бактериалния конюнктивит слепва клепачите по време на сън.



Различните типове конюнктивит предизвикват различни симптоми.

Един от най-обичайните е дискомфорт или болка, които се усещат като дразнене "от пясък" в окото. При много деца може да има зачервяване на окото и вътрешния клепач. Клепачите на детето могат също да се подуят и очите да са чувствителни към ярка светлина.

При алергичния конюнктивит секретът е прозрачен. Сърбежът и сълзенето са типични за него.

 

Най-честите причинители на бактериален конюнктивит са стрептококус пневмоние, хемуфилус инфлуенца и стафилококус ауреус, а на вирусния - аденовируси и ентеровируси.

Алергичният конюнктивит обикновено е придружен от алергичен ринит /алергично възпаление на носната лигавица/, бронхиална астма, дерматит и засяга и двете очи.

Когато конюнктивит се прояви при бебета под 4-седмична възраст, се нарича неонатален конюнктивит. Той може да бъде предизвикан от запушен слъзен канал.

Лечението е в зависимост от вида конюнктивит.

В случай на бактериална инфекция, лекарят може да предпише антибиотик, капки и/или мехлем.

Няма специфично лечение за вирусен конюнктивит. Ако детето ви е с вирусна инфекция, заболяването може да продължи от 2 дни до 3 седмици. В случай, че детето страда от инфекциозен конюнктивит /бактериален или вирусен/, то трябва да мие ръцете си винаги след като е докосвало очите си. Рискът за пренасяне на инфекцията от болното на здравото око е много висок. Вие също трябва да миете ръцете си преди и след почистване очите на детето от секрети /с чист тампон, напоен в преварена вода, в посока отвън навътре/.
 При алергичен конюнктивит, вашият лекар може да предпише нестероидни противовъзпалителни медикаменти и антихистаминови препарати. Може да се намали тежестта на симптомите на алергичния конюнктивит, като се избягва причинителят на алергия, когато това е възможно.


Как може да облекчите състоянието на детето:

Прилагайте влажен компрес на очите. За алергичен конюнктивит с хладка вода, а за бактериален или вирусен конюнктивит - топъл компрес. За да направите компрес, намокрете чиста кърпа /без мъх/ в преварена вода и изстискайте. Прилагайте внимателно на затворени клепачи. Ако само едното око е заразно, не докосвайте двете очи със същата кърпа.



*Ксерофталмия - абнормна сухота на конюнктивата и на роговицата на окото, напр. при дефицит на витамин А и др.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:15 от BG-Mamma™