Особености на бременността и раждането при жени с тесен таз

С термина се означава всеки таз, при който поне един от вътрешните му размери е с 1,5 до 2 см по-малък от нормата. За стеснение на входа на таза се говори, когато: правият размер е под 10 см (норма 11 см), а напречният - под 12 см (норма 13.5)

При вагиналното раждане пътят, който бебето трябва да премине от матката през родилния канал, е силно повлиян от размера и формата на таза. Аномалиите на родилните пътища представляват основен фактор за определяне механизма на раждане. В това отношение формата и видът на таза са фактори от изключително важно значение за раждането. Ако тазът е с по-малки от средно установените норми, се нарича анатомично тесен таз.

Диагнозата се основава на анамнеза, оглед на тялото на жената, тазометрия, влагалищно изследване, ултразвуково и рентгенологично изследване.
 За тесен таз говорят следните данни: боледуване от рахит, прекарани в детството костно-ставни заболявания на гръбначния стълб, таза и долните крайници, късна поява на първа менструация, трудно протекли предшестващи раждания и др.

Острият корем при първораждащи и увисналият при вече раждали жени най-често свидетелства за тесен таз.



Костната структура на таза има четири основни форми, които могат да възникнат самостоятелно или в комбинация:


  • гинекоиден - типичният женски таз и най-често срещаната форма - най-доброто за вагинално раждане. Наблюдава се в 50% от случаите. Входът му е с кръгла форма, с относително по-дълъг напречен диаметър, тазът е плитък.

  • антропоиден - характерен е за жени с по-масивна структура на тялото. Среща се при 25% от жените. Входът на таза е овален, с повишен преднозаден размер и намален напречен.

  • андроиден - мъжки таз. Среща се при 20% от жените. Входът му е с триъгълна/сърцевидна форма. Тазът е по-дълбок. Спускането на главата на плода при този таз става по-бавно. Често е налична първична или вторична родилна слабост.

  • платипелоиден - плосък таз. Среща се рядко. Има скъсяване на преднозадните диаметри във всички нива.

За най-точно установяване на степента на стеснение или деформация, голямо значение имат измерването на таза, последвано от вътрешно влагалищно изследване и пелвиметрия /измерване на диаметрите на таза с определен уред/. Последната се извършва, само ако бременната жена даде съгласие за това. Напоследък за диагностициране се използва ултразвукова апаратура. Поради опасения от рентгеново облъчване на бременните и бебетата, някои болници предлагат пелвиметрия с компютърна томография /КТ, скенер/, който използва много по-ниска доза радиация.

В случай на отклонения, лекарят е длъжен да информира бременната жена за усложненията, които могат да възникнат по време на раждане.


 Не при всички жени с тесен таз се стига до крайни мерки. В много отношения, раждането ще зависи не само от структурата на тялото, но и от големината на плода и активността на родилния процес.
 Протичането на бременността при тесен таз обикновено не се различава от това при нормален таз. Отклонения се явяват едва през последните 1-2 месеца.


 Формата на таза обикновено се определя в ранна бременност. На прегледите в женските консултации се откриват бременните със съмнение за тесен таз. Те биват диспансеризирани и насочвани за хоспитализация около 15 дни преди термина с цел предотвратяване на усложнения и за обсъждане и преценка на начина на раждане.
 Своевременната хоспитализация намалява в значителна степен рисковете, свързани с раждането.


 При леките форми на стеснение на таза опасностите за плода са незначителни. Нормалното раждане /per vias naturalis/ протича с по-големи усилия от страна на родилката, но без съществено отражение върху здравето на плода.
 По време на бременността и раждането хормонът релаксин разхлабва връзките, поддържащи ставите на таза, което позволява на таза да се разшири, като степента ще варира от жена до жена и от бременност до бременност.




 Основният въпрос е да се изясни дали плодът може да премине през родилните пътища. Трябва да се оценят състоянието и размерите на плода и обиколката на главата му. Ако условията не позволяват вагинално раждане, се прибягва до цезарово сечение.
 При все че някои жени могат да имат неблагоприятен таз, това по никакъв начин не показва, че успешното вагинално раждане е малко вероятно.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:16 от BG-Mamma™