Аномалия на амниона и околоплодните води

Олигохидрамнион, хидрамнион, маловодие - състояние, характеризиращо се с абнормно малко количество на околоплодна течност - под 500 ml.

При олигохидрамнион, нивото на амниалната течност около бебето е твърде ниско. За да разберете как това може да повлияе на вашето и здравето на бебето ви, е полезно първо да се изясни ролята, която играе амниотичната течност в една здравословна бременност.


Какво трябва да знаете за амниотичната течност

Околоплодната течност играе важна роля за растежа и развитието на бебето. Амниалната течност предпазва детето, а също така му позволява да се движи, което помага да се развиват мускулите и костите му.
 Амниотичният сак започва да се оформя около 12 дни след зачеването, като по това време започва да се образува и амниотичната течност. В първите седмици на бременността околоплодната течност е основно съставена от вода, предоставена от майката. След около 20 седмици, тя се секретира от епитела на амниона. Количеството на околоплодната течност се увеличава до около 36-та седмица на бременността. По това време имате около 1 литър течност. След това нивото започва да намалява.


Какви са причините за ниските нива на околоплодната течност по време на бременност?

Нормално амниалната течност е около 1000 мл, а границите са от 500 до 1500 мл. Отклонението от тези граници се приема за патологично.


Какво трябва да знаете за олигохидрамнион?

Олигохидрамнион се среща при около 5 на всеки 100 бременности и е три-четири пъти по-рядко срещано от многоводието. Най-често се наблюдава в последния триместър, но може да се развие по всяко време на бременността. Около 1 от всеки 8 жени, преносили с повече от 2 седмици, развиват олигохидрамнион. Това се случва, защото нивото на околоплодната течност естествено намалява.

Маловодието се диагностицира чрез ултразвук и се изчислява индекса на околоплодната течност. При индекс 5-8 см, количеството околоплодна течност се счита за нормално; при 2-5 см - умерено маловодие; а при по-малко от 2 см се говори за изразено маловодие.
 Всяко измерване по-малко от 5 см се разглежда като понижено/ниско ниво на околоплодните водите. Приблизително 8% от бременните жени имат ниско ниво на амниална течност и само 4% са реално диагностицирани с олигохидрамнион.
 Провеждането на УЗИ /ултразвуково изследване/ позволява да се уточни степента на маловодие и вътреутробно забавяне на растежа на плода. Доплерометрическото изследване помага да се проследи кръвотока в пъпната артерия на плода, в маточните и мозъчните артерии на плода, както и да се контролират всички изменения. При изразено маловодие може да се открие преждевременно "узряване" на плацентата. Ако състоянието на плода и показателите от плодово-плацентарния кръвоток са незадоволитени, екстремно се пристъпва към цезарово сечение. За лечение на маловодието се назначава терапия, която е насочена към подобряване на маточно-плацентарния кръвоток и обмяната на веществата в плацентата. Ултразвук се провежда на всеки 7-10 дни, а на всеки 3 дни - доплерометрия.



 Маловодието може да бъде:
  • първично - недостатъчност във функцията на амниона / когато има инсуфициентност на амниона, която може да се дължи на недостатъчно развитие на амниалния епител или повишена резорбция на околоплодната течност

  • вторично - вторично намаляване на околоплодната вода през втората половина на бременността или преждевременно изтичане на амниална течност през бременността.

Причините за това състояние не са напълно изяснени, но някои от рисковите фактори са: някои вродени дефекти при бебето, разкъсани мембрани, преносена бременност /която продължава 2 седмици след датата на термина/, високо кръвно налягане, диабет, лупус, малформации на феталните бъбреци и в отводящите пикочни пътища, нарушено плацентарно обращение, инфекциозно-възпалителни заболявания на майката, нарушения в обмяната на веществата /затлъстяване/, заболявания на пикочо-половата система и др.
 Маловодието се отразява както на майката, така и на плода. Ефектите зависят от причината, поради която е възникнал проблемът, както и от количеството околоплодна вода.
 Бременната чувства болезнено детските движения. Силно намаленото пространство в матката води до различни аномалии в плода: деформация в костната му система и гръбначния стълб. Плодът изостава в развитието си.
 В първите два триместъра твърде малкото амниална течност може да доведе до вродени дефекти на белите дробове, деформации на скелета и крайниците. През този период, маловодието увеличава риска от спонтанен аборт, преждевременно раждане и раждане на мъртво дете. Функцията на плацентата също е нарушена, поради притискането й от плода.
 Когато олигохидрамнион се появи в третия триместър, то е свързано с лош растеж на плода и усложнения по време на раждането. При маловодие съществува риск от хипоксия на плода, водеща до смърт, така че при 50% от жените, страдащи от маловодие, се налага раждане посредством цезарово сечение.


Какво можете да направите?

Най-доброто, което можете да направите, е да посещавате всички назначени пренатални прегледи. Вашият лекар ще следи размера на корема и колко амниална течност имате в утробата си и в случай на проблем, ще предприеме действия за предотвратяване на усложнения при вас и вашето бебе.
 Жените с високо кръвно налягане, диабет и лупус са изложени на повишен риск от олигохидрамнион, както и бременните с близнаци и тризнаци.
 Ако имате маловодие, консумирайте здравословна и питателна храна, пийте много течности (най-добре вода и белтъчни напитки - мляко, бульони, айран), почивайте достатъчно, избягвайте пушенето и споделете веднага с лекаря си всякакви признаци за преждевременно раждане.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:22 от BG-Mamma™