От какво се плашат най-често майките?

Деветте месеца на очакване, вълнения и тревоги са зад гърба ви. Вашето дете благополучно се е появило, но от това въпросите и преживяванията не стават по-малко. Какви са тези бели точици по личицето му? Защо диша през устата? Може ли да падне от леглото? Олеле, толкова малко, а с каква висока температура!...

Кои са най-разпространените проблеми при новородените?


Бебето има температура.

Слагате термометър и той показва 37 или 37,5В°С. Започвате да се паникьосвате, звъните на педиатъра или на Бърза помощ. А подобна температура е нормална за новородените, особено, ако е ректална. Толкова малко бебе още не умее да запазва температурния баланс на тялото си и постоянно да поддържа 36,6В°С. Ако измерите температурата му неколкократно през деня, ще се уверите, че има значителни колебания. Съвсем скоро механизмът за терморегулация ще заработи и детският организъм ще поддържа стабилни показатели.


Бебето диша през устата

Това наистина е проблем - нормално бебето би трябвало да вдишва и издишва през носа. По този начин въздухът изпълва целия бял дроб, а не само повърхностните му дялове. Освен това, преминавайки през носоглътката, той се загрява и чак тогава попада в белия дроб. Постоянно отворената устичка може да доведе до формирането на неправилна захапка.

Какво да правите? Опитайте се да се справите сами. Възможно е малкото носле да е запушено. Ако нямате помпичка, внимателно го почистете с помощта на памучно тампонче, навлажнено с бебешко олио. Преди да предприемете тази процедура, трябва да размекнете секретите с препарат на основата на морска вода. Ако това не помогне и нослето е отпушено, а бебето диша през устата, трябва да се обърнете към лекар - възможно е носовата преграда да е изкривена. Лекарят ще прецени дали и кога трябва да се предприемат мерки (в повечето случаи съветът е просто да се изчака).


Страхът от докосване на фонтанелата

Естествено, че не трябва да я притискате, но случайният допир (например при измиването на главичката на бебето) не е опасен. Не можете да повредите мозъка, защото там има хрущялна тъкан. Но наблюдението и може да бъде много полезно - ако е хлътнала, в организма на бебето течностите не достигат. Ако е изпъкнала, възможно е наличието на повишено вътречерепно налягане. Непременно съобщете за това на педиатъра.


Трепереща брадичка

Ако брадичката на вашето бебе трепери, вгледайте се внимателно. Треморът може да бъде свидетелство, че нервната система е превъзбудена. Най-често това се случва след физическо усилие - малчуганът е плакал, размахвайки ръчички и крачета или пък активно е "спортувал" в банята. Това не е страшно.

Но ако треморът възниква без причина, трябва да се консултирате с педиатър и невролог. Възможно е бебето да има повишен тонус на мускулите, тогава ще му бъдат назначени разпускащ масаж и вани с успокояващи билки (мента, маточина, валериана). Най-важното е да създадете максимално спокойна атмосфера в дома.


Белите точки по лицето на бебето

Това е още един проблем, който безпокои младите майки. Тези милиуми възникват заради активната работа на мастните жлези. Не предприемайте нищо срещу тях - след няколко седмици кожата ще нормализира функциите си и проблемът ще изчезне от само себе си.



Не се тревожете, млади майки! Повечето от проблемите на новороденото изчезват бързо и лесно, не се поддавайте на паника и не унивайте.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:25 от BG-Mamma™