Хормоналната криза при новороденото възниква в резултат на въздействието на майчините хормони, които попадат в кръвта на бебето в периода на вътреутробния живот, по време на раждането или по-късно с млякото при кърмене.

Тази физиологична особеност се наблюдава предимно при доносени бебета (както момчета, така и момичета). При недоносените такива кризи са наблюдавани много рядко.



При хормонална криза се наблюдават следните състояния:

1. Подуване/набъбване на млечните жлези (физиологична мастопатия). Проявава се на 2-4 ден, след 5-8 ден постепенно намалява и изчезва до навършването на едномесечна възраст. Възможно е отделянето на течност с млечно-бял цвят, напомняща коластрата на майката. Увеличаването на млечните жлези се среща по-често при момиченцата. В болшинството от случаите състоянието не изисква лечение. Изцеждането на секрета е категорично забранено! Притискането и масажирането на гърдите - също. Това може да доведе до загнояване и като следствие - до мастит при новороденото, който се лекува само с хирургична намеса. При много силно изразено подуване лекарите препоръчват компреси с растително или камфорово масло, както и мека, хлабава превръзка под дрехите, за да се предотврати допълнителното травмиране на нежните гърди от облеклото.



2. При момиченцата може да се наблюдава и подпухване на срамните устни, което продължава до втората седмица след раждането.



3. При момченцата е възможна поява на хиперпигментация на кожата на скротума.



4. На 3-6 ден от раждането при момиченцата може да се появи незначително кръвенисто течение или обилно слизесто течение със сиво-бял цвят. След 2-3 дни теченията изчезват. Това състояние не изисква намесата на лекар. Необходима е стриктна хигиена: често измивайте половите органи на вашето малко момиченце в посока отпред - назад. След това попийте с мека материя. Вземете кърпа, напоена с много бледорозов разтвор на калиев перманганат и леко обтрийте външните полови органи. Разбира се, при обилно кръвотечение трябва да се консултирате с лекар, за да се изключи възможността за патологични изменения.



5. Към проявите на хормоналната криза се отнася и появата на милиум - тези бели, леко изпъкнали точици с размери 1-2 мм. Те са разположени предимно по личицето на бебето, по тялото се срещат много рядко. Приличат на пъпчици - като запушени мастни жлези/пори. Тези точици се наблюдават при около една трета от новородените. Изчезват без лечение.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:35 от BG-Mamma™