Как правилно да почистваме и поддържаме пъпчето на новороденото

Последната част на физическа връзка между бебето и майката е пъпният остатък.
 След раждането лекарят прерязва пъпната връв близо до тялото на бебето и я връзва по специален начин с помощта на щипка или скоба. Остатъкът ще изсъхне няколко дни след раждането и ще падне 1-4 седмици по-късно.


 След падането на пъпния остатък понякога остава раничка, която зараства за няколко дни, а понякога за няколко седмици. В някои случаи раничката може да образува малка бучка, т.н. гранулационна тъкан.

Раничката трябва да се поддържа чиста и суха, за да не се инфектира. Ако се пази суха, върху нея се образува коричка, която я предпазва до зарастването й.

Днес повечето лекари не препоръчват да се поставя превръзка/лепенка, тъй като пъпчето ще заздравее по-бавно. Лепенките се използват при пъпна херния.

Когато слагате памперс на бебето, можете да подгънете предната част под пъпчето надолу, за да не се трие, да е на въздух и да не се мокри от урината. Ако памперсът е по-голям и се залепва под гърдичките, пъпчето може и да остане под него. В този случай трябва да сменяте памперса по-често, за да не се притиска пъпчето.

Ако пъпният остатък се изсушава със стерилен памук и всекидневно се почиства със спирт, не е нужно да избягвате къпането на новороденото във ваничка.

След като остатъкът от пъпната връв падне, почиствайте пъпчето всеки ден, докато раната зарасне напълно.
 Използвайте памучен тампон напоен със спирт (70%), за да почистите кожата около пъпчето. За по-бързо зарастване някои лекари препоръчват използването на антисептична пудра.
 Никога не дърпайте и не се опитвайте да ускорите естествения процес на падане на пъпния остатък!


 В случай, че пъпчето и околната тъкан се зачервят, подуят, раната започне да тече и усетите неприятна миризма, веднага се свържете с лекар, за да определи дали се касае за инфекция!