За косвената вреда от цигарите...

Отдавна е известно, че пушенето на родителите е една от причините, заради която и децата им в определена възраст също започват да пушат. Смята се, че това се случва заради влиянието на средата.

Учени от Центъра по биоповеденческо здраве са изследвали по-подробно този проблем и са стигнали до извода, че не само пушещите майки, а и техните деца са с повишена импулсивност.

Възможно е именно импулсивността да пречи на майките да оставят пушенето, а при децата - да ги предизвиква да запалят първата си цигара (дори когато майките са решили да оставят цигарите, всяка неприятна ситуация може да ги накара да запалят и тогава усилията, положени до този момент, се оказват напразни).



Изследването е проведено в централните райони на Охайо сред 60 жени и децата им на възраст 12 - 13 години. Едната половина от участничките били пушачки, а другата - не. Децата и на двете групи не пушели.

Станало ясно, че преобладаващата част от пушещите майки и техните деца (за които рискът за формиране на никотинова зависимост в бъдеще е многократно по-висок) проявявали повишена импулсивност и при вземането на решения отчитали непосредствените резултати, а не дългосрочните последствия.

Т.е. - при тези жени информацията за краткосрочните вреди от пушенето (всяка изпушена цигара учестява пулса с около 20 удара в минута) значи много повече, отколкото информацията какво ще се случи с тях след дългогодишно пушене (кожата им ще повехне, могат да развият карцином).



Учените смятат, че при убеждаването на такива хора в ползите от спирането на пушенето, трябва да се набляга именно на ефекта на цигарения дим върху организма в момента на пушенето, а не след месеци или години. В този смисъл забраната за пушене на обществени места може да окаже положителен ефект върху хора от този тип.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:58 от BG-Mamma™