Метеоризъм* и флатуленция**

През бременността ще чуете какви ли не разкази и истории за раждането, но никой няма да ви разкаже за подуването на пубиса, изглеждащо все едно сте пъхнали сандвич в бикините си или за газовата атака, с която можете да разтресете целия офис...



Ако постоянно се опитвате да измисляте нови начини за измъкване от стаята или сте сигурни, че вашите колеги вече не ви вярват, че се е подпалил пластмасов съд в микровълновата, тогава вие сте се сблъскали с неловкото положение от произвеждането на газове, достатъчни да захранят малък, компактен автомобил...



Отделянето на газове и бременността вървят ръка за ръка и това не само е неприятно, но е и неприлично.


Какво причинява газовете?


 Съществуват няколко фактора.
 Още в самото начало на бременността тялото започва да произвежда повишено количество релаксин и прогестерон. Ефектът на тези хормони е да се отпуснат мускулите, включително тези на стомашно-чревния тракт. Това отпускане забавя перисталтиката на червата, което е от полза за развиващия се плод, но може да доведе до лошо храносмилане и газове при бъдещата майка.
 По време на бременността матката се разширява и оказва все по-голям натиск върху ректума. Това може да затрудни упражняването на контрол върху мускулите в тази област и също така да доведе до спешна необходимост да се експулсира газ.


Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да сведете до минимум метеоризма и съпътстващия дискомфорт:



1) Запекът може да влоши метеоризма, така че пийте много вода.




2) Не се придържайте стриктно към три основни хранения на ден. Яжте често и на малки порции през целия ден, така няма да претоварвате храносмилателната си система.



3) Хранете се бавно. Бързото хранене ви кара да поглъщате въздух, което води до образуване на газове в корема.



4) Избягвайте стреса. Вярвате или не, напрежението ви кара да поглъщате въздух. Опитайте се да се отпуснете. Правете неща, които ви карат да се чувствате добре - слушайте музика, подремнете или почетете хубава книга.



5) Избягвайте газообразуващите храни /освен ако не планирате да прекарате дните и вечерите си сами/. Това са храни, богати на поли- и олигозахариди - фасул, леща, грах, както и сладки картофи, лук, зеле, броколи, карфиол, боб, ряпа, репички, марули, ябълки, праскови, сливи, банани, пържени храни. Храните, съдържащи скорбяла /овес, пшеница, царевица/ също могат да бъдат източник на повишено газообразуване. Такива са и млечните продукти, особено прясното мляко и сиренето. Киселото мляко, напротив, предизвиква подкиселяване на средата и балансира ферментационните процеси.
 Ако сте забелязали определени видове храни, които ви действат газообразуващо, добавете ги към списъка. Това могат да бъдат също дъвки и смучещи бонбони.


 6) Избягвайте газираните напитки, в това число и газираната вода.



7) Въздържайте се от употреба на сламки.




Sunglasses Опитайте се да наддавате на тегло постепенно, отговарящо на етапа на бременността ви. Това ще помогне да се задържи налягането в храносмилателния тракт на минимум.



*метеоризъм - натрупване на излишни газове в чревния тракт

**флатуленция - преминаване на газовете през ректума

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:06 от BG-Mamma™