Предимства и вредни ефекти

Ефектите върху здравето на Camellia sunensis се проучват от хиляди години. Чаят е познат на хората в Китай от преди 4 500 години, когато легендарният император Чен-Нунг бил посветен в тайните му.
 Практикуващите традиционната китайска и индийска медицина използват зеления чай като стимулант, диуретик и като адстрингентно (стягащо) средство (за контролиране на кървене и заздравяване на рани).
 Друга традиционна употреба на зеления чай е за предотвратяване на метеоризъм (газове), регулиране на телесната температура и кръвната захар, насърчаване на храносмилането и подобряване на умствените процеси. Той е полезен за лечение на различни състояния, включително тумори, абсцеси, заболявания на пикочния мехур и летаргия.


 Днес чаят е най-консумираната напитка в света, на второ място след водата. Стотици милиони хора пият чай в целия свят, а изследванията показват, че специално зеленият има много ползи за здравето.
 Според проучвания, нормализира функцията на сърдечно-съдовата система, леко ускорява кръвообращението, предотвратява отлагането на липиди и разрушава натрупаните вече мастни плаки.

Научните изследвания потвърждават, че помага при заболявания на черния дроб, диабет, невродегенеративни болести, при инфекции, стабилизира имунната система, помага превантивно при видове артрит и дори при лош дъх на устата. Освен това намалява вероятността за образуване на кариес по зъбите.


Какво прави зеления чай толкова специален?

Тайната му се крие във факта, че е богат на катехин полифеноли, особено на епигалокатехин галат (EGCG). Епигалокатехин галат е силен антиоксидант, който освен че потиска растежа на раковите клетки и ги убива, без да уврежда здравите тъкани.

В зеления чай катехините са в значително големи количества, като по-известните от тях са: епикатехин, епигалокатехин, епикатехин галат и епигалокатехин галат. Последният е в най-голямо количество(10-50%). Зеленият чай е с антиоксидантна активност около 25-100 пъти по-голяма, отколкото витамини С и Е.


Други предимства:
  • Ускорява метаболизма:

Клинични проучвания, проведени от университета на Женева и Университета в Бирмингам, показват, че зеленият чай повишава метаболизма, ускорява изгарянето на мазнини и подобрява чувствителността към инсулин и глюкозния толеранс.


  • Намалява шансовете за когнитивни нарушения:

Изследване от 2006 година показва, че при възрастни японци, които консумират повече от 2 чаши зелен чай на ден, рискът от когнитивни нарушения намалява с 50%, в сравнение с тези, които пият по-малко от 2 чаши дневно или консумират други напитки. Това вероятно се дължи на ефекта на EGCG (епигалокатехин галат), който преминава през кръвно-мозъчната бариера.


  • Въздейства по отношение на СПИН:

Според едно скорошно проучване, включено в Журнал по алергии и клинична имунология, епигалокатехин галата открит в зеления чай, може да доведе до инхибиране на ХИВ репликацията и да се използва като допълнителна терапия при заразени пациенти, но с уговорката: "Това не е лек, нито безопасен начин да се избегне инфекцията. Това, което ние предлагаме, е да се използва в комбинация с конвенционалните лекарства за подобряване качеството на живот на заразените."


  • Отражение върху възпалителните заболявания на червата:

Полифенолите в зеления чай намаляват чревните възпаления, свързани с болестта на Крон и улцерозния колит.


  • При изгаряне на калории:

Зеленият чай е използван от хилядолетия в централна и източна Азия като средство за отслабване.

Резултатите от проучване на Университета на Женева през 1999 г. показват, че мъже, приемали комбинация от кофеин и екстракт от зелен чай, изгаряли повече калории, отколкото тези, на които били давани само кофеин и плацебо.


  • Предотвратява гниене на зъбите:

Този елексир може да помогне дори за предотвратяване на кариес, унищожавайки бактериите, които причиняват зъбната плака.


  • Успокоява нервната система:

Аминокиселината L-theanine, открита в зеления чай има успокояващ ефект върху нервната система.


Вредни ефекти

Съдържа алкалоиди, включително кофеин, теобромин и теофилин. Тези алкалоиди предизвикват стимулиращ ефект. Към днешна дата, единственият отрицателен страничен ефект на зеления чай е инсомнията и това се дължи на факта, че съдържа кофеин. Въпреки това, съдържанието на кофеин е по-ниско, отколкото в кафето.

Няма научни доклади за педиатрична употреба на зелен чай, така че не се препоръчва за деца!


Предпазни мерки

Билките съдържат активни вещества, които могат да предизвикат странични ефекти и взаимодействие с други билки, хранителни добавки или лекарства!

Хората със сърдечни проблеми, бъбречни заболявания, стомашни язви и психологически разстройства /особено безпокойство/, не трябва да приемат зелен чай.
 Бременните и кърмещите жени също трябва да го избягват.


Възможни взаимодействия

Ако се лекувате с някое от следните лекарства, не трябва да консумирате зелен чай или екстракт от зелен чай, без първо да говорите лекаря си: аденозин, бета-лактамни антибиотици, бензодиазепини, бета-блокери, пропранолол и метопролон, химиотерапия, орални контрацептиви и лекарства за разреждане на кръвта /вкл. аспирин/.

Хората, които приемат лекарства за разреждане на кръвта, не трябва да пият зелен чай, тъй като съдържа витамин К, който може да направи варфарина неефективен. В същото време, не трябва да употребявате зелен чай и аспирин заедно, защото може да се увеличи рискът от кървене.



Image: Carlos Porto / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:07 от BG-Mamma™