Вече сте в родилния дом. Вълнувате се и това е напълно естествено. Искате да знаете дали всичко е наред и затова внимателно се вслушвате в разговорите на медицинския персонал. Но почти нищо не разбирате...

Та нали ходихте на курс, изчетохте куп литература... Дали от вълнението всичко ви излетя от главата или нещо от подготовката ви е убягнало? Спокойно! Когато събирате багажа за родилния дом, прочетете термините по-долу. Така ще се чувствате по-уверени и ще разбирате за какво става дума.



Да разделим специалната терминология на части.


Какви са размерите?

Определяне на височината на матката. Това е измерване на размера на матката за определяне на срока на бременността (този признак, както и обиколката на корема, са редовните измервания, които извършва личният лекар при проследяване на бременността).



Оценката на размерите на таза е необходима за планирането на вида раждане. Това е процедура, която вече е правена в женската консултация.

Лекарят може да излезе с две заключения: анатомично тесен таз - когато тазът е с размери, по-малки от средно установените и функционално тесен таз - когато има несъответствие между размерите на таза и тези на плода.


Да видим шийката!

Вагиналният преглед позволява на лекаря да определи състоянието на родовите пътища, на какъв етап е раждането, как се движи бебето и т.н. Той се провежда при постъпването в родилния дом и по-късно в процеса на раждане, ако се наложи (при изтичане на околоплодните води, при изменение на характера на контракциите, при твърде ранно желание за напъни и др.). Кои са термините, които можете да чуете след този преглед?



Ще чуете и фразата "изгладена шийка". Означава, че раждането започва и е време за техниките на дишане и отпускане, които сте тренирали в училището за бременни, защото това е периодът на най-силните усещания, а все още е рано за епидуралната упойка.



Зрелостта на маточната шийка показва готовността ви за раждане и включва няколко признака: консистенция и дължина на маточната шийка, разширение на цервикалния канал и разположение на шийката спрямо тазовата ос.



Незряла - организмът не е готов за раждане - шийката е дълга, плътна, отклонена назад, цервикалният канал пропуска само върха на един пръст.

Недостатъчно зряла - шийката е омекнала и пропуска един пръст, но се усеща уплътнение и е наклонена назад.

Зряла - организмът е готов за раждане - шийката е мека и къса, намира се в средно положение и цервикалният канал пропуска повече от един пръст.



Разкритието на маточната шийка (дилатация) е величина, измервана в сантиметри и е показател за етапа, в който се намира раждането. При 10 сантиметра имаме пълно разкритие.


Как е плодът?

Предлежаща част - това е частта на плода, която се намира в малкия таз и ще премине първа през родовите пътища. Най-често това е главичката на бебето. За нормално се смята положението на главата, при което брадичката е опряна в гърдите. Това е тилно предлежание и е идеалният случай. Когато главичката не е в описаната позиция, предлежанието се нарича челно или лицево. В този случай е възможно раждането да завърши оперативно.

Когато лекарите оценяват положението на бебето, можете да чуете термините "преден вид" и "заден вид".

Плодът е в преден вид, когато гърбът му е обърнат към корема на майката и в заден - когато гърбът му е обърнат към гръбначния стълб на майката. В този случай е възможно раждането да е естествено, но ще бъде по-продължително.



През целия период на раждането лекарите наблюдават сърцебиенето на бебето. В продължение на родовата дейност сърдечният ритъм на бебето трябва да се променя (по време на контракциите той се учестява), но да не излиза от границите 120 - 160 удара в минута.


Водите наред ли са?

При прием в родилна зала се оценява състоянието на плодния сак и околоплодните води. При нормално протичане на раждането с всяка контракция плодният сак се напряга и се вклинява в шийката на матката, подпомагайки разкритието и.



Плосък долен полюс на околоплодния мехур означава, че пред главата на бебето има малко околоплодни води. Тази ситуация е в резултат на маловодие, на слаба родова дейност или на едър плод. Тъй като в този случай плодният сак не изпълнява функцията си, лекарят извършва амниотомия (спукване на околоплодния мехур).

Друг случай, в който се предприема амниотомия, е при високо странично разкъсване на околоплодния мехур - плодният сак се напипва, но същевременно околоплодните води прокапват или се изливат на порции. Това означава, че той е разкъсан, но някъде по-нагоре от маточната шийка.



След изтичането на водите се прави оценка на тяхното състояние. За нормални се смятат водите без мирис, светли и бистри.



Зелените води подсказват, че плодът изпитва хипоксия (недостиг на кислород). Водите с неприятен мирис обикновено се свързват с някаква инфекция в организма на родилката, затова лекарят може да попита за заболяванията, прекарани през бременността. Понякога инфекциозните заболявания протичат като банална ОВИ или без симптоми.


Напъвай!

Напъните са съкращения на правите коремни мускули, диафрагмата и тазовото дъно. Те започват тогава, когато вследствие на контракциите, главичката на бебето се спусне в тазовото дъно. Напъните, за разлика от контракциите, се контролират от родилката.



С всеки напън бебето се придвижва по родовите пътища на принципа "две напред - една назад". Главичката се вижда през отвора на влагалището при напън и се връща назад, когато жената почива. Казва се, че главичката "се врязва".



С напредването на раждането идва момент, в който главичката вече не се връща, т.е. тя "прорязва".



В случаите на сериозна хипоксия на плода или при опасност от разкъсване, лекарите извършват разрез с цел разширяване входа на влагалището (перинеотомия или епизиотомия).


Имаме бебе!

Апгар-тест. По тази скала се оценяват всички новородени. Включва няколко признака: пулс, дишане, мускулен тонус, рефлекси, цвят/вид на кожата. Резултат от 7 до 10 се счита за нормален, а този под 6 изисква допълнителни медицински грижи. Резултат под 4 означава изключително тежко състояние и налага спешни мерки за спасяване живота на бебето.


 Раждане на плацентата. В рамките на 30 минути след раждането на бебето плацентата трябва да се отдели от стената на матката и да се "изгони". Оглежда се дали е цяла, тъй като останалите в матката парченца от нея могат да предизвикат възпаления.



Не се страхувайте да питате, когато се сблъскате с непознати понятия. Странните и страшни думички, които ще чуете, обикновено имат съвсем безобидно обяснение. Отпуснете се, слушайте указанията на лекарите, изпълнявайте инструкциите и всичко ще е наред!



Image: photostock / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:10 от BG-Mamma™