Родителите, които отлагат даването на алергенни храни, могат повече да навредят, отколкото да помогнат, казва ново австралийско проучване.

Според учените, алергията към яйца значително се увеличава, когато децата се запознават с храната след 12-месечна възраст.
 Първото световно проучване на Детски изследователски институт Мърдок и Университета в Мелбърн, открива, че даването на яйце след 12-месечна възраст увеличава до пъти риска от развитие на алергия в по-късна възраст, отколкото при бебетата, при които е въведено яйце около 6-тия им месец.


 Авторите проф. Кейти Алън и д-р Дженифър Коплин* заявяват, че проучването предоставя все повече доказателства, които показват, че ранното въвеждане на алергенни храни може да бъде най-добрият начин за защита на децата от алергии.

"До неотдавна, международните указания препоръчваха кърмачетата с фамилна анамнеза за алергия да забавят въвеждането на алергенни храни като яйца, фъстъци и ядки, до 2-3 годишна възраст", казва Коплин.

Алергията към яйца е най-честата хранителна алергия при кърмачетата и малките деца и може да доведе до копривна треска, повръщане, диария, а при някои и до анафилаксия.



"Нашето изследване показва, че бебетата, които консумират такива храни в по-ранна възраст, е по-малко вероятно да развият хранителни алергии, когато пораснат. Изглежда, че ранното въвеждане на яйце, може да предпази от алергия към съответния продукт, докато забавянето може да изложи детето на повишен риск от развитие на алергия."

В изследването участват повече от 2500 бебета, за да се прецени, дали времето на въвеждане на яйце е свързано с увеличаване или намаляване риска от алергия.

При бебетата, захранени с яйце след 12-месечна възраст, рискът да развият алергия на 14-18 месеца е три пъти по-висок, отколкото при тези, на които е дадено около 6-тия месец, независимо от това дали имат фамилна история на алергия.

Консумирането на продукта самостоятелно и приготвен чрез варене се оказва по-приемливо срещу алергия, отколкото в печена форма /кексове, бисквити и подобни продукти/.
 От бебетата между четири до шест месеца, които са захранени с варено яйце, само 5.6% са развили алергия, в сревнение с 27.6% от тези, при които варено яйце е въведено след 12 месеца.
 Проучването не открива връзка между алергията към яйца и продължителността на кърмене или времето на захранване с твърда храна. Проф. Алън заяви, че са необходими по-нататъшни изследвания, които да установят дали резултатите от изследването са валидни и за други алергенни храни.



"Потвърждаването, че ранното въвеждане има защитна роля за други алергенни храни, може да помогне на родителите в бъдеще и има потенциала да разреши проблемите с епидемията от хранителни алергии в детството."

Хранителните алергии често се развиват в ранна детска възраст и могат да имат значително въздействие върху качеството на живот на детето и неговото семейство.

"Въпреки че децата обикновено израстват алергията към яйца, те остават изложени на повишен риск от свързани с алергиите състояния като астма, алергичен ринит в по-късна възраст.



Напомняме, че все пак това е първото по рода си изследване в тази област и резултатите от него не бива да са повод за ранно (4-5 месечна възраст) въвеждане на яйца в детското меню.
Комитетът по хранене към Американската Академия на педиатрите, както и Ла Лече Лига, препоръчват постепенно захранване с яйчен жълтък след 7-8 месечна възраст.




*Проф. Кейти Алън е водещ изследовател в проучването на Murdoch Childrens Research Institute и педиатър в The Royal Children's Hospital.

Д-р Дженифър Коплин е учен в Murdoch Childrens Research Institute and University of Melbourne

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:22 от BG-Mamma™