Въвеждане на плодовете в менюто на детето

Всеки родител се старае да се грижи за детето си по най-добрия начин. Нерядко, заради тази грижовност, майките избързват със захранването на своите бебета и твърде рано (3-4 месец) включват в менюто им плодове. Те, разбира се, никога не биха навредили съзнателно на своите бебета. Ранното захранване се дължи на желанието им да разнообразят менюто на кърмачето и да му осигурят допълнително количество витамини.

Ако бебето е на кърма, захранването му започва около 6-8-месечната му възраст, ако е на изкуствено хранене - малко по-рано. Наблюдавайки своето бебе, майката ще прецени кое да е първо: зеленчук или плод. Ако избере плод, най-добре е да се започне с ябълково пюре, половин или една чаена лъжичка, за да се проследи реакцията на организма. Постепенно обемът се увеличава. Следващият плод може да се въведе най-рано след седмица. В началото соковете не се смесват, за да може да се идентифицира причинителят на евентуалната алергична реакция.

Плодовете и плодовите сокове не заместват хранене.

Ползата от плодовете би била най-пълна, ако те са екологично чисти, най-добре - от собствено производство. За съжаление, за повечето от родителите това е непостижимо.

Не бива да налагате собствените си вкусове на бебето. То трябва да опита от всички плодове, които са подходящи за възрастта му, независимо дали са сладки или кисели.


Кои са плодовете за различните възрасти и какви са техните полезни свойства?



6-ти - 8-ми месец
  • Ябълка

Ябълката е първият плод, който бебето по нашите ширини опитва. Тя доставя на младия организъм калий, пектин, витамините А, В и С.

Захранването започва с една-две лъжички сварена ябълка. С течение на времето количеството се увеличава. Когато бебето привикне към вкуса и към новия начин на хранене (лъжичката), можете да опитате с прясно изцеден сок. Варената (по-скоро - задушена) ябълка може да бъде чудесна добавка към кашите, а нарязана на дребни късчета може да послужи по-късно за привикване на детето към дъвкане и самостоятелно хранене - нека то само взема парченца и ги поднася към устата си.
  • Банан

Бананът съдържа много калий и е незаменим, когато трябва да се компенсира недостигът на този минерал (след разстройство, например). Калият играе изключителна роля за преминаването на глюкозата през клетъчната мембрана и е от голямо значение за правилната работа на мускулите и нервната система.

Бананът е мек и лесно става на каша, той се поднася суров. Повечето бебета с радост приемат новото попълнение в менюто си.
  • Круша

Освен, че е изключително вкусна, крушата е богата на захари, пектин, танини, на витамините С, В1, Р, РР.

По-голяма част от бебетата обожават крушите заради приятният им и свеж вкус. За първото захранване пригответе кашица от леко сварен плод, а по-късно - след 8-я месец - може да предложите нарязани на ситно късчета.
  • Синя слива

Заради слабителното си действие този плод се препоръчва на бебетата с проблемно изхождане.

За начало е най-добре да се сварят и обелят, след което да се смачкат на каша. По-нататък във времето могат да се мелят и сурови и да се предложат на детето в този вид.

Ако бебето е със запек, давайте му компот от сушени сливи - в 200 мл вода сложете няколко сливи. Варете 10 минути и след като изстинат, смачкайте плодовете. Долейте от течността, в която са се варили и давайте по няколко лъжички на бебето.



След 12-ти месец


  • Кайсия

Въпреки голямото количество витамин С и провитамин А, които съдържа кайсията, тя се въвежда в менюто на бебето на по-късен етап заради опасността от алергии. Започва се с пюре или кашица от сварени и пасирани кайсии, като след едногодишна възраст могат да се предложат и сурови.
  • Праскова

Важи същото условие, както и при кайсиите - въвежда се късно, въпреки полезните си свойства.



Едва сега можете да започнете да захранвате с череши, ягоди, малини, боровинки и т.н. Съобразявайте се със сезоните и не бързайте да купувате от първите плодове на пазара.



Време е и за южните плодове:

Портокалът е с богато съдържание на макро- и микроелементи и витамин С. Наред с ябълката, той е най-често употребяваният плод за сокове на бебето.

Ананасът укрепва организма и се препоръчва на децата, които боледуват често. Той е диетичен продукт, полезен е при анемия.

Кивито е ценен източник на витамин С, но може да предизвика смущения в работата на малкото стомахче, затова към него подхождайте с особено внимание.

Папаята е богата на витамини А, В, С, D и Е. Полезна е при вирусни заболявания и за подобряване работа на храносмилателната система.

Мангото съдържа много провитамин А, калций, мед, желязо. Подобрява зрението и има противовъзпалително действие. Възможно е да предизвика алергични реакции.

Нарът подобрява апетита, нормализира обмяната на веществата и помага при простуда.



Следващата таблица ще ви помогне да се ориентирате в съдържанието на полезните вещества в някои плодове, както и в срока за тяхното въвеждане в менюто на бебето:



ПЛОДОВЕ

Възраст
 (месеци)


Vitamin C (mlg)

Бета-каротин (mlg)

Желязо (mlg)

Кайсии

2 м. след началото на захранване

5

2,5

0,8

Ягоди, диви ягоди

8 м. след началото на захранване

60

0,06

0,5

Ананас

8 м. след началото на захранване

25

0,09

0,4

Ябълки

1 етап

5



0,1

Банани

1 етап

10

0,2

0,5

Къпини

2 м. след началото на захранване

12

0,08

1

Лимони

1 етап

40



0,1

Грозде

8 м. след началото на захранване

3



0,2

Малини

2 м. след началото на захранване

5



1,5

Киви

2 м. след началото на захранване

70

0,4

0,5

Череши

8 м. след началото на захранване

10

0,25

0,5

Мандарини

1 етап

30

0,4

0,3

Диня

1 етап

12



0,8

Круши

1 етап

4



0,2

Грейпфрут

1 етап

40



0,3

Сливи

2 м. след началото на захранване

5

0,06

0,3

Френско грозде

2 м. след началото на захранване

10



1

Портокали

1 етап

49

0,2

0,3

Касис

2 м. след началото на захранване

150

0,2

1
Подготовка на плодовете

Дребните плодове (ягоди, малини, къпини, боровинки, череши, вишни, касис и подобни) се преглеждат и измиват един по един, след което отново се изплакват заедно. Поради това, че тези плодове са нетрайни, не купувайте големи количества, още повече - в първите няколко дни на захранването, когато ще ви са ви достатъчни едва по няколко плодчета.

Цитрусовите плодове заливайте първо с гореща вода, за да отмиете консервиращите вещества от кората, а след това изплаквайте със студена.

Плодовете с восъчно покритие трябва да измиете много старателно, след което да ги оставите няколко часа в студена вода.

Плодовете с нежна структура като кайсиите и прасковите, трябва да се белят непосредствено преди консумация.



Помнете, че алергична реакция може да предизвика както въвеждането на новия продукт, така и непремереното му количество, след като бебето вече е привикнало към него.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:34 от BG-Mamma™