Кога трошички и парченца?

  • 2 383
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 392
На каква възраст вашите деца започнаха да приемат дребни парченца и трохи в яденето?

Моето диване кара десети месец вече и ако усети и най-дребната трошица или бучица в яденето си  Sick всичко връща!!!  Shocked Всичко пасирам до гладкост на вода  Rolling Eyes А свеки ме тормози по телефона защо не съм му била давала вече корички хляб  #Crazy Страх ме е да не се задави  Confused Пюретата тук за 8-ми месец са с дребни парченца, но не става изобщо, ако не го пасирам до гладкост. А има 4 зъба вече  Embarassed

Вашите кога приеха трошички и бучици?  Heart Eyes

Блонди И мен наскоро ме тормозиха роднини по този повод,а сестрата на снаха ми ми разказа за една нейна позната,която много се "престаравала" и все пасирала храната и сега детето и на 6 години не можело да дъвче ,а само искало да преглъща.Възмущаваше се толкова много,че аз още пасирам всичко на Симона ,та накрая не издържах и и казах:Дай аз да ти извадя всичките зъби и да ти оставя само два долни ,па ще те почерпя една мусака ,да видим как ще ядеш? Спря да ме тормози..
По въпроса>Симона не иска никакви парченца в пюрето .Виж ако докопа някоя филия хляб,почва да я ръфа настървено JoyАз пък се изхитрявам и й давам банан на парченца в устата и така го яде.

Никол,много странно ми се вижда това да пасират на всички храната.Не съм вземала от кухня,но знам,че в яденето им там има малки парченца.Казвали са ми го майки с деца,големи колкото моето.
Иво беше на годинка и 1-2 месеца, когато още му пасирах храната от кухнята. (Спомням си, че лекарката в нашата ДК ме овика юнашки, като й споменах, че още пасирам, пък детето ми било навършило годинка.  #Cussing out  Ами като не щеше да яде иначе!?). Но чак пък гладко-на вода-не беше.

Никол, де да знам кой го е казал това на майка ти... Лелка-готвачка ли, лекарката ли, миячката на бурканчетата ли.... newsm78 При нас храната е за деца до 3г. (както и на повечето места, предполагам). Всички деца-от 10м. до 3г., ядат едно и също. Храната е на мънички парченца. Но това, според мен, я прави подходяща по-скоро за 10-месечните. Едно детенце на 3г. вече е много по-напред с дъвченето.
До преди няколко години детската кухня при нас е била до 2г., после броят на децата е намалял и затова са вдигнали възрастовата граница на 3г.-за да я запазят. Сега пак има наплив.... не знам до колко години ще може да се взема храна. Сигурно ако беше питал някой преди щяха да му кажат, че храната трябва да се пасира до 2г. ли? А от 2 нататък-може и да е на по-едри парчета? newsm78

Vivi ,аз пък си мислех,че храната с парченца е по-подходяща за по-големите дечица.Абе,никой ли не се интересува в ДМК ,колко зъба имат в устите си тези бебета? Или моята е мноооого изостанала.

# 16
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Аз отдавна прибрах пасатора. Ползвам го само като правя шейкове. Още преди да навършим 8 месеца ме изкомандваха да съм давала парченца храна и да не пасирам. Беше ме много страх, защото нямахме зъби, но наблюдаващата каза, че зъбите не били важни, децата дъвчели с венците си. Обясни ми с какви храни да започна и ме пусна по живо, по здраво. От начало седях до беба неотлъчно, наблюдавах я в устата и като се задавеше ставах  #Crazy Постепенно малката се научи, започна и манджичките да дъвче. В момента имаме 7 зъба и ядем всичко, ако ни хареса разбира се. Много обича да хрупа краставица от хладилника, обясниха ми, че така се облекчавало зъбоникненето. И месо дъвче, за сега само пилешко и шунка съм пробвала. Направо ми е песен храненето. Даже и да нямам ядене за нея винаги мога да намеря нещо подходящо, като отидем на заведение. Докато на баткото до късно му пасирах и ми беше голям проблем храненето. Само супи надробени ядеше с кеф  Rolling Eyes
А като навърши годинка пък ми направиха забележка, че и готвя отделно, а не се храни с нашите храни. Това като пример за късното захранване на запад  ooooh!

# 17
  • Мнения: 6 472
Блонди, на голямата щерка и пасирах храна почти до година и половина Confused Обаче дзвера беше върха на злоядостта Sad На дребната никога не съм и пасирала нищо Whistling Захраних я към 5,5 м и още от самото начало и давам храната намачкана с вилица или ако има люспи - претрито през много едра цедка.

Никол, ама тя София си е доста голяма вече. Чак да почнеш да пасираш пак ми се струва малко прекалено, още повече ако детето си приема храната непасирана newsm78 Дори и в детската кухня нещата не бяха пюрирани (това преди 6 години де Rolling Eyes). Имаше си пълнени чушки, които ни ги даваха цели, кремчета с парченца плодове, супи с по- едри парченца...

# 18
  • Мнения: 680
Вили,започна от 1мес. насам да дъвче с венците си(нямаме зъбче)всичко режа на ситно но не пасирам,а и преди когато пасирах, пасирах малко по едричко единствено когато захранвах беше много добре пасирано.Давам му корички хляб,бисквитки-много ги обича! Peace

# 19
  • Мнения: 7 803
от скоро хапват с парченца и няма проблем  Peace
едната дъвче, другата не

# 20
  • София
  • Мнения: 15 221
Vivi ,аз пък си мислех,че храната с парченца е по-подходяща за по-големите дечица.Абе,никой ли не се интересува в ДМК ,колко зъба имат в устите си тези бебета? Или моята е мноооого изостанала.

Парченцата са наистина малки. Да не говорим, че не е нужно да се дъвчат много-много. Те са много меки и даже не трябват зъби, за да се намачкат от венците-говоря за сварено картофче, морковче, тиквичка, фиде.... Месото е смляно. Естествено, ако детето още не може да дъвче, в началото се пасира. Писала съм, че и аз пасирах първите 4-5 месеца. Но все пак-така приготвена, храната е по-подходяща за 10-месечно, защото лесно можеш да я врътнеш с пасатора, но по-трудно можеш да вкараш вътре едри парченца, които не са проблем за по-голямо детенце.

Последна редакция: ср, 31 май 2006, 10:00 от Vivi

# 21
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Блонди,щом на детето му се гади от по-едри парченца пасирай му яденето.Няма да го оставиш да повръща я.На моя приятелка сина е същият/на 1 год. е/.Според мен полека,лека това ще отмине.Колкото до коричките хляб или целите бисквити и аз съм на мнение,че не трябва да се бърза с даването им.На сина си коричка хляб още не съм давала,а бисквити яде от около 10-11 месечен под мой строг надзор.От както е на кухня/от 10 месечен/ не му пасирам нищо.Всичко е на ситни парченца,но го донамачквам с вилица,защото той уж дъвче,но някои парчета ги гълта цели.Единствено банан смачквам до абсолютна гладкост,защото имах изправящо косите преживяване.Давам на Мишо да си отхапе от цял банан.Той отхапва по-голямо парче отколкото може да "сдъвче" и за по-лесно го глътва цяло.После се  облещи и започна да протяга към мен ръчички.Извадих парчето с пръсти от гърлото му.Цялата се разтреперах,а той се скъса от рев.Така,че много внимателно с парченцата.
Никол в кухнята от където вземам на Мишо готвят за деца от 10 м. до 3 год.За всички храната е еднаква на ситни парченца,но както/ по-горе/ споменах я намачквам с вилица.Просто защото Мишо няма още кътници и не дъвче много качествено.На пример парченцата моркови или спанак по-трудно се дъвчат и по-трудно се смилат в стомаха и малкия ги изкарва с акото цели,както ги е глътнал. Сигурно това е имала предвид готвачката,че някои продукти се смилат по-трудно и ако не са добре сдъвкани може да дразнят стомаха.
Но,София предполагам има достатъчно зъби вече,че да дъвче добре.За мен е пресилено да се пасира до 3 год.

# 22
  • Мнения: 4 621
Ами ние си хапваме цели бисквитки или солетки сами, но манджите от кухнята ако не са пасирани не ги иска. (Тя и паирани пак не ги яде, но това е друг въпрос Wink)

# 23
  • Мнения: 1 446
На 10м. започна със солети. Преди един месец сам си поиска хляб и изяде една филия , кашкавал , сирене или бесквити(не им е фен). няколко пъти се задави с ябълка и много се изплаших.  Не съм го насилвала и постепенно съм преминала от пасирано гладко до молко по - едри порченца около 2мм. Не съм давала кухня , само аз съм готвила.
А пък на свеки кажи от мен да си гледа работата. На мойта пришки ми излезнаха да й говоря да не му дава бонбони , ама тя си знае нейното. Ония ден така се е задавил , че ме посреща с рев и ми казва:"Ти беше права".

Последна редакция: ср, 31 май 2006, 13:06 от ANNAND

# 24
  • Мнения: 46 518
... Дори и в детската кухня нещата не бяха пюрирани ...

Тя не каза чак пюрирани, но да е врътнато веднъж, за да стане не ситни парчета, а не както си е порцията за нас. Ще действам с вилицата за сега, тъкмо спрях след всяко ядене да мия блендера, не ми се започва от начало  Laughing

# 25
  • Мнения: 8 917
На каква възраст вашите деца започнаха да приемат дребни парченца и трохи в яденето?

Моето диване кара десети месец вече и ако усети и най-дребната трошица или бучица в яденето си  Sick всичко връща!!!  Shocked Всичко пасирам до гладкост на вода  Rolling Eyes А свеки ме тормози по телефона защо не съм му била давала вече корички хляб  #Crazy Страх ме е да не се задави  Confused Пюретата тук за 8-ми месец са с дребни парченца, но не става изобщо, ако не го пасирам до гладкост. А има 4 зъба вече  Embarassed

Вашите кога приеха трошички и бучици?  Heart Eyes
Към 8-я месец мисля newsm78 Но колкото повече пасираш - толкова повече свиква с пасирана храна Rolling Eyes...трябва да се учи да гризка - дори и да няма зъби. Техните венци не са като нашите и няма никакъв проблем да хапват по-твърди парчинца Peace

# 26
  • Мнения: 1 327
ако не ме лъже паметта като беше на  9 месеца и дадох бисквита за първи път. даваме голямо парче и си чеша зъбите с него, като намалее го хвърляме на гълъбите или кучетата и вадиме ново. От месец и нещо всеки ден си яде геврек. пак на големи парчета, щото ако е по-малко го слага цялото в устата  Laughing
огромно удоволствие и доставя като и натроша сирене, банан, портокал и от онзи ден прибавям и киви. всичко това изсипвам направо на поставката на столчето за хранене. после има бая за чистене и миене, но си заслужава  Wink
иначе пюретата и ги пасирам още.. онзи ден само и натроших хляб в манджата и доста и хареса, но смятам да почакам още докато почне да хапва хляб повече...
аа, и с парчета хляб няма проблеми. но все пак винаги има човек до нея като яде. много ме е страх да не се задави  Embarassed

# 27
  • София
  • Мнения: 6 182
Никол, с вилица минато ще стане според мен дори по финно от люлинската детска кухня. Днес има за супа - таратор и краставиците са просто настъргани на нормално едро ренде. Ориза и картофите също не са пасирани при нас. Просто храната е на късчета с размер на ориз или 1/2 грах (ама го описах Embarassed )
Блонди, и моята дъщеря не иска пюре на парченца (особено ако идва с лъжица), пасирам храната от детската кухня до гладко. Но с ръце много обича да хапва твърди нещица още от 10-ти месец. Правя и ориз по китайски и тя го хапва с пръстчета, пържени и задушени картофи е яла с вилица (държи я сама, защото гледа, че ние така правим), яде грах от паничка като семки. Сега хапва половинки черешки и ягодки. За солетите да не говорим. Но усети ли нещо по едро в пюретата почва да плюе. Не се притеснявам, защото виждам, че може да дъвче, но явно смята, че храната идваща от лъжичка трябва да е течна. Пробвай да му дадеш нещо което сам да си носи в ръчичка и да си отхапва колкото иска. Ева в началото си отхапваше парченца с големина на кристалче захар.

# 28
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 849
моето педи каза да намачквам нещата за да свиква с по едри парчета.каза и че като почнем попарата да я задушавам само а да не я пасирам.сега съм купила бебешки бисквити но ме е стрх да и дам още.

# 29
  • Мнения: X
Много отдавна вече не пасирам  newsm78...................някъде около 9-10 месец вече си ядеше добре намачкана храна на малки бучици, а от два месеца насам си яде храната, както ние си я ядем.

Почвай да правиш опити, леееко, пък ако не стане.......

Ти си знаеш, ти си решаваш, ако ти изнася и няма да го даваш на ясла си пасирай......

Общи условия

Активация на акаунт