Коледно

  • 69 496
  • 349
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 903
Бу, можеш да провериш и в сладкарниците/големите/. За София със сигурност съм виждала да продават в Двете фукли, но не знам за другаде.....

# 31
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: boo
Цитат на: Biju1

тези украси перличките ги има в големите супермаркети както и сладкарските бои.

Не видях... ходих до Билата одеве... Хм.
Къде другаде би могло да ги има? Дали има специализирани магазини или нещо от сорта?
Бижу, ти пробвала ли си ги досега рецептите, лесни ли са? Че една рецепта ако ми вземе повече от 40-50 минути, дребосъчка ще издивее каквото и да я правя.


Гледай там където са подредени подправките, със сигурност има в големи магазини като Билла. Там наред с бакпуловера има кокосови стърготини, захарни и шоколадови пръчици, перлички, есенции, бои и прочее нещица.Simple Smile

# 32
  • Мнения: 6 243
Такива украси има в един специализиран магазин в Пловдив, в ЖК Тракия. За съжаление не зная адреса, макар че съм ходила до там, но сигурно някоя мама ще го знае.

Иначе ги има наистина в повечето супермаркети - особено по Коледа, тогава зареждат дори и в малките квартални магазини. В Метро поне имаше.

# 33
  • Мнения: 4 358
Кифлички със сирене - снимка:

2 1/3 чч брашно (чашата е от 300 ml)
1 чл суха мая
2/3 чч прясно мляко (хладко)
9 сл олио
1 чл захар
1 чл сол
1 яйце и сирене за плънката

Замесва се тесто от брашното, маята, солта, захарта, олиото и млякото. Дели се на две равни части. Всяка от частите се разточва на тънка кръгла кора и се реже на 16 триъгълника (както се реже торта).
Прави се плънка от разбит белтък + сирене. В широката част на триъгълниците се слага малко от плънката и се навива.
Получават се общо 32 кифлички. Тавата се намазва с масло, кифличките се намазват с жълтък и се пекат в загрята фурна.
Тези кифлички съм ги правила поне 20 пъти, винаги стават разкошни!

# 34
  • Мнения: 1 399
Теди, преди това оставят ли се да втасат или направо се пекат?

# 35
  • Мнения: 4 358
Направо се пекат.
Това им е хубавото - няма какво да сбъркаш  Wink

# 36
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Кифлички със сирене ...
оххххх,как ми се приядоха рогчета Confused
това дали има подобен вкус?
а някой да има оригиналната рецепта?

# 37
  • Мнения: 1 399
Цитат на: jara
Кифлички със сирене ...
оххххх,как ми се приядоха рогчета Confused
това дали има подобен вкус?
а някой да има оригиналната рецепта?
Почти същото е. На рогчетата сякаш тестото е малко по маслено. Може да опиташ да сложиш малко повече мазнина.

# 38
# 39
  • Мнения: 1 399
Браво, Анда, то си е за хвалене! Аз тая къщичка да се убия, май не мога да я докарам. А пеперудките от фондан ли са? А балеринките ти ли ги прави и как? Опиши по-подробно. За къщичката рецептата гледам си я пуснала в другата тема. мога пък да се пробвам, колкото да има какво да хвърлям после Simple Smile  Embarassed  Embarassed .

# 40
  • Мнения: 5 877
Stella, пеперудките не са точно от фондан, а от едно sugarpaste - убих се да я търся тази рецепта и най-сетне я намерих. виж тук
http://www.pastrywiz.com/wedding/wedding11.htm
втората съставка е по желание, тъй че и без нея става. Вместо white fat сложих масло, вместо глюкоза - мед. Пак стана. От години търся рецепта за захарни фигурки и глазура като от 100 грама сладки.

Балеринките са от хартиени носни кърпички - единият слой се разделя на две и се усукват две "въженца" - едното се пъха в другите два слоя, другото се връзва така, че да се оформят глава и ръчички. После краищата на "роклята" се усукват леко, за да им се придаде форма. Отиват грубо по 3-4 минутки на балеринка. По сходен начин са правени розите за венеца.

# 41
  • Мнения: 5 877
Вижте сега, разстилате двата неусукани слоя като квадрат. Сгъвате едната усукана лента на две. Прегъвката слагате в центъра на квадрата. Хващате от обратната страна. Усуквате там, където трябва да е вратът. Стискате с пръсти. "Крачетата" трябва да са вътре под квадрата, който сега да прилича на клош-пола. Завързвате внимателно другата усукана лента около врата (един път), внимавайте да не се скъса, но все пак да държи "крачетата". Оттам нататък извивайте "полите" така, че да се вдигнат нагоре (претърквате между два пръста) и да открият краката. Това е.

За късичките крака - затова се "набират" полите нагоре с усукване. Хем става балеринесто, хем краката все пак се подават. Може и да не се пъхат съвсем до края на "главата", ама трябва да се внимава да не изпадат.

Тези балеринки аз си ги измислих, така че ако някой измисли подобрение, ще се радвам Simple Smile

# 42
  • Мнения: 5 877
А, щях да забравя елена. Ето го!

Той се прави от вестник, лепило (С200), тиксо, кухненска ролка и бои.
Вестникът се смачква на две топки (за глава и за тяло), тази за главата се посмачква в средата. Облепят се добре с тиксо и се залепят една за друга. После се усукват ленти за ръце и крака. Също се залепят с тиксо. Накрая се прибавят стъпала и рога, изрязани от картон (кашон). Всичко се залепя с тиксо едно за друго. Намазва се всичко с лепило, облепя се с кухненска ролка (или плътна салфетка) и се боядисва с темперна боя.
Внимание - добре е да се прави, след като детето заспи, иначе не знаете накъде ще ви отнесе лепилото!

# 43
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Браво Анда, добре обясняваш!:-))) Снощи пробвах с една балеринка, главата и нещо я нямаше, но Сиси я позна от пръв поглед, че е балеринка:-))))) Обаче след това и видя сметката:-(

В неделя накарах Гого да изхвърли вестниците и сега има само 2...не стигат за пустия елен:-( А и сложен ми се струва, ще пробвам един снежен човек да направя по този начин.

# 44
Кифлички с локум, ( може и с мармалад и орехи)

Ето и от мен една рецепта за кифлички, които също са много вкусни, стават много и издържат дълго време.
 Продукти:
1/2 чаена чаша кисело мляко + 1/2 чаена лъжичка сода за хляб;
3 яйца; 1/2 чаена чаша захар; 1/2 чаена чаша олио и брашно, колкото поеме ( да стане меко тесто). Измесва се тесто и се разстила на пласт с дебелина 1 см. Нарявза се на квадрати, които се разделят на диагонал, за да се получат триъгълници.
Плънка:
1. Парчета локум: локумът се нарязва на парчета, които овалваме в малко брашно, за да не се разтопят при печенето, може да се сложи и орехова ядка.
2. Плънка от мармалад + счукани орехи - да се объркат и с кафеена лъжика се слага по малко.
Навиват се кифлички. Намазват се с яйце, поръсват се със захар и се пекат в силно загрята фурна.

Весела Коледа!

Общи условия

Активация на акаунт