От Бонита-за всички майки

  • 14 472
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 652
Момичета, преди време във форума влезе една майка- Бонита.Тя се опита да бъде полезна на всички, но се намериха хора, чиито реакции чувствителната й душа не можа да понесе и тя напусна форума. Моето мнение е, че всички изгубихме много от това. Имам честта тя да е моя близка и с радост ви предоставям част от това, което изгубихме. Следващото е превод на Бонита от руски.

Препоръки за възпитанието на осиновените деца:
1.   Вземайте на ръце детето дотогава, докато можете да го вдигнете. Вземайте го винаги когато то го иска. Ако не можете да го носите в дадения момент, седнете някъде и го вземете на ръце.
2.   Спете до детето(до неговото легло) дотогава, докато детето безболезнено се съгласи да спи само. Държете му ръчичката докато заспи. Никога не се опитвайте да го оставите само, ако то е против. Не го затваряйте за наказание в празна стая, даже ако Ви се струва, че това помага.
3.   Не го давайте на детска градина дотогава докато имате финансова възможност да го гледате вкъщи. Ако детето безболезнено тръгне на детска градина няколко месеца след като сте го осиновили – това е първият сигнал, че детето изисква повишено внимание.
4.   Вземайте с вас детето навсякъде където можете да го вземате. Колкото повече време прекарвате заедно, толкова по-добре.
5.   Не притеснявайте детето със занимания за по-ранно развиване, ако то е предразположено към това – вие непременно ще го видите. Ако пък не – дайте му време да свикне със семейството.
6.   Играйте с него дотогава докато сте в състояние да се концентрирате върху това. Да, това е сложно и напрягащо, но ще успеете да издържите няколко години, което ще е достатъчно.
7.   Целувайте и прегръщайте детето постоянно. Даже, ако то след целувката ви ухапе или ви удари по лицето – това е неговото временно състояние на проявено към вас разположение.
8.   Всички негативни прояви обръщайте на шега. Не си струва да зацикляте на непрестанните – престани да се биеш, ще те накажа и др. Създавайте предимно позитивна среда.
9.   Научете се да не се чувствате виновни пред другите родители заради поведението на вашето дете. Не се поддавайте на вълната на всеобщото порицание на лошите постъпки на детето ви. Просто го вземете на ръце и го целунете. Не слушайте доброжелателите с “голям стаж във възпитаването”. Вашето дете е най- доброто и най-красивото.
10. На детето не му трябват играчки, собствено креватче, качествена храна и пр., поне не на първо време. Защото детето не получава от това емоционален подем, защото при  него изобщо не е развита емоционалността. Та играчките първо на първо са предназначени да доставят удоволствие, а именно в това е проблема. Работата е там, че емоционалността на детето е сублимирана, в поглъщане на храната. Ние се заблуждаваме като казваме, че децата в домовете са гладни. Те не са гладни, те са емоционално ненадарени. Те получават емоционално удовлетворение от храната.,а  домашното разнообразие на храна – това е гама от удоволствия, а не просто удовлетворяване на глада.
Първоначално тези деца не изпитват емоции, те само подражават на околните

Последна редакция: чт, 08 юни 2006, 15:10 от darena

# 1
  • София
  • Мнения: 533
БРАВО, БОНИТА И ДАРЕНА!!!!  Hug Hug

Безценни съвети - простички, но много професионални и истински...

# 2
  • Мнения: 53
Просълзих се.
За това се опитвам да говоря и аз.............
Това е истината...............

Простичка и ясна.

ОБИЧАЙТЕ децата си!
Всичко друго ще се нареди.

# 3
  • Мнения: 1 652
Ето още един превод на Бонита от руски форум за осиновяване.

 Бебешки спомени

Спомням си, че ми беше много неуютно….В утробата в която лежах, винаги беше тъжно. Над главата ми туптеше сърце, но въпреки че беше младо, в него нямаше нито пролетен звън, нито песни….
 А понякога сърцето започваше да бие учестено и до мен достигаше тих плач. Много ми беше мъчно за това девойче, което все пак делеше жизнените си сили с мен.
Нощем  се свиваше на кълбо и с краката си подпираше главата ми, а аз се притаявах… знаех – че така и е по-леко. С какво можех да и помогна? Само със смирение.
През мътната обвивка на корема и, аз я сравнявах с други коремчести млади жени, които оживено бърбореха за някакви пеленки, ританки и от време на време си галеха коремчетата….
Мен тя никога не ме погали….. ТЯ не ме обичаше…..
Разбрах това когато бях на 5 месеца…. Може би ще ме попитате защо не съм го разбрала по-рано? Навярно защото съм била мъничка и глупава….
Но добре все пак, че не ме изгони съвсем. Къде щях да отида? Все още  ми беше много рано ….
Понякога с тънките си, но гъвкави пръсти тя натискаше корема си толкова силно, че аз се притисках към широките и  кости и се вцепенявах  от страх.
Така живяхме почти 7 месеца…
От всички звуци, които проникваха в утробата, най-много ми допадаше музиката. Аз започвах да си движа главата в такт и махах с крачета. А най-много ми харесваше, когато моята стопанка ядеше кисели краставички. И до ден ден днешен ги обичам.
Беше вече топло, слънцето настойчиво огряваше от всички страни, когато нещо горчиво и задушаващо започна да ме обгръща. Така продължи цяла седмица. Бях съвсем замаяна, страхувах се дори да помръдна. Разбрах, че е време да се разделяме…. И не защото моментът беше настъпил, а защото ТЯ се беше изморила.
Мислех си: “Защо това се случва на мен? А може би не само на мен”?
Всичко започна през нощта… Сега си мисля, че всички страшни и лоши неща се случват именно нощем. Стана ми трудно да се движа и в ушите ми пищяха оглушителни звуци. Беше непоносимо задушно! Изгубих всякакво търпение и реших че каквото и да става, ще се махна оттук! Така ми се прииска да глътна свеж въздух! Все още усещах някакъв горчив привкус, когато някой ме хвана за рамото. Най-накрая умела ръка ме подхвана зад вратлето и ярка светлина ме заслепи.
Гледай ти! Колко е светло тук! И колко са смешни хората! Целите в бяло… даже лицата им не се виждат….само очи, които премигват!
Изобщо не знаех какво да правя. Те ме гледаха в упор, нещо си говореха и аз реших – ей сега ще заплача! От толкова време ми се плачеше!… Оказа се толкова хубаво да изплачеш.  Избърсаха  ме с нещо мекичко и ме загърнаха с пеленка. Стана ми толкова топло…..
ТЯ не ме взе при себе си…ТЯ се отвърна от мен….!
Помислих си -“Сигурно така трябва”.
Повече не Я видях…
В болничната стая бяхме две момиченца. Наричаха ме Катя. Жените в бяло си говореха, че съм се родила на св.Екатерина. Не знам как се казваше другото момиченце, само чувах че е пристигнала от далече. Но защо не си заминава и къде е жената, което я е носила в корема си?
Момиченцето през цялото време мълчеше, а на мен толкова ми се искаше да си поговорим. И аз разговарях сама със себе си, по- точно си гуках.  Все  Я виках…
Някой от време на време се накланяше над мен обръщаше ме от едната страна на другата и тънка игла  ме убождаше по крачето . Не, не ме болеше. По-скоро ми беше обидно… След това ме сложиха в някаква стъклена кутия, и лекарката след като внимателно ме събуди,  допря до гърба и гърдите ми някакво метално нещо, което отначало загряваше в дланите си . Не помня колко време продължи всичко това, но се оказва че всичко си има  край.
Скоро ми олекна. Все още мъничко ме наболяваха крачетата от убожданията, когато слънцето надникна през прозореца и струва ми се искаше нещо да ми каже. Почакай – му прошепнах, - трябва да помисля за някои неща…. Утре ще поговорим.
Забелязах, че до прозореца една млада тополка се беше разлистила и много се гордееше със своите листенца. Слънчицето ми намигна и се премести на друго прозорче, а аз заспах.
Те дойдоха както винаги след втората бутилчица с мляко. Иззад гърбовете на докторите надничаше пълничка жена с шарена блуза. Тя пристъпи напред и пред очите ми избухнаха огненочервени лалета..
-Колко са красиви! Те за мен ли са??? Благодаря!
Тя с усмивка ме галеше по ръчичките и главата. “Колко е приятно” – забелязах. След това жената се приближи към другото момиченце и започна да го оглежда. Хм!Нещо много се забави! Това не ми харесва! После тя отново се върна при мен. А така! – отдъхнах си. Оттогава насетне започнахме да се виждаме всеки ден!
Веднъж тя дойде много рано. Облече ме в нови дрешки, загърна ме с одеяло и каза: -”Да тръгваме””. И ние и отидохме на гости. Всички лекари дълго ни следваха с поглед. И досега не разбирам защо?
В къщата беше толкова красиво. Жената все ме носеше на ръце и нещо ми говореше. Най-много ми харесаха двете пухкави играчки, които подскачаха и мяукаха. Те внимателно ме разглеждаха. Дали пък да не ги дръпна за мустаците? Я по-добре следващия път когато пак дойда на гости, ако дойда разбира се. Изминаха три месеца, а тя не ме връщаха обратно.
Помислих си -“Сигурно така трябва”.
Жената сновеше насам- натам, нещо разказваше на приятелките си, а когато ставаше тъмно ми пееше песни, толкова топли и нежни…..
Една нощ се събудих с усещането че пламтя…..През някаква пелена виждах ту едни лекари, ту други. Това хич не ми хареса. И не защото ме бодяха с инжекции, а защото искаха да ме вземат в болницата. Жената ме притисна здраво към себе си и каза решително– Не, ние  оставаме вкъщи”!
Ама че работа! Оказва се, че това е моят дом. Цялата нощ тя ме люлееше на ръце, завиваше ме в мокра пелена и тихо плачеше….Толкова много ми се искаше да я утеша.
И точно тогава аз разбрах – Тя ме обича!
Измина цяла година. Живеехме много задружно. Жената ми четеше приказки от разноцветни книжки, показваше ми как писукат пиленцата, пееше ми смешни песнички.
От няколко дни ме занимаваше една мисъл:”Как да я наричам”?
Беше обикновено утро. Вкъщи миришеше вкусно на сладко от ягоди. Тя стоеше с гръб към мен и сгъваше моите дрешки.
Аз си поех дълбоко въздух и казах - ”МАМА”.
Тя се хвърли към мен и ме покри с целувки, като ронеше едри сълзи! Пак плаче! Ама каква ми е забавна!!!
Лекичко се допрях до лицето и и тихо, съвсем беззвучно, почти без да си мърдам устните и казах – “ОБИЧАМ ТЕ”!

# 4
  • Мнения: 1 652
Ще си позволя да поместя макар и със закъснение поздравлението на руския форум до руските осиновители,послучай 1 юни, което Бонита ми изпрати. Превода е мой, казвам го защото, ако не е съвсем точен да се знае , че не е на Бонита. По важното е, какъв оптимизъм, лъха от този поздрав. Нито за миг не съм се сетила, че този празник е и наш, защото е за защита на децата, и защото ние защитаваме нашите деца.


Драги участници във форума!
1 юни- Ден за защита на децата!Той има към нас особено пряко отношение, защото всеки, който е тук, прави това което и по неговите сили за защита на децата, които  кръвните им родители не са могли да защитят. Поздравявам всеки, който вече е приел под покрива на своя дом, дори едно детенце и тези, които все още само се замислят да го направят. Сила на всички вас, мъжество и търпение в това благородно , но трудно и свързано с грижи и безпокойства дело! Нека вашите деца във вашите семейства да се чувстват най-важната част от семейството!Нека мъжеството не ви изоставя в минутите на отчаяние!Нека мисълта за това, че защитавате от нещастие  този, който прави първите си стъпки и се учи да живее, да ви дава сили и търпение! Нека слънчевите усмивки и смеха на вашите деца да сгряват вашите домове!ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

# 5
  • София
  • Мнения: 533
Бонита и Дарена, тези "Бебешки спомени" са толкова вълнуващи...

Не знам какво точно се е случило преди време с Бонита, но подкрепям Дарена за това, че този форум много е изгубил, когато тя се е оттеглила. Призовавам всички дружно да се извиним на Бонита и да я поканим отново сред нас. Форумът има нужда точно от хора като нея... И точно от такива преживявания, като преведените от руските сайтове.

Дарена е права, като казва, че руската душевност е много богата и близка до българската...

# 6
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Хубаво и много вярно е всичко написано!Нямам спомен защо е обидена Бонита,не се учудвам,защото пък друга моя позната невлиза понеже беше нападната след като сподели и потърси помощ от нас,тук,аз в последствие се запознах и реално с нея-разкошен човек,осиновиха две деца и се справя сама с проблемите на отглеждането и възпитанието им!
darena явно Бонита е много хубав човек,щом си прави труда да намира и превежда за нас тия материали  bouquet нека се върне и да се включва сама   bouquet

# 7
  • Мнения: 1 652
Tеа, Дидка, много ви благодаря за подкрепата и хубавите думи!  bouquet  bouquet

Когато се случи този скандал за приказките, аз уверявах всички, че Бонита е много ценен за форума човек. За тези, които искат да си припомнят темата- тя е "Да изясним за приказките" и е по-назад на стр.4 в този форум. Тогава две майки ме защитиха- shoni и мама на мишле- за което още веднъж - благодаря.  Hug Hug

Дидка, по повод на твоята позната, която говориш. Наистина  някои са много бързи , когато трябва да кажат нещо лошо или да нападнат някого,  но много малко са на брой - тези, които ще го защитят.

# 8
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ох голям рев дръпнах с тези Бебешки спомени.  newsm45 Много са хубави. Така ми се преиска аз да бъда вече тази жена. Но така ме е страх...  Weary

# 9
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Дарена, кажи на БОнита, че за благото на дечицата ТРЯБВА да се върне.
Не заради майките, а заради децата на които ще помогне като помогне на майките им.
Често хората се обиждат и наистина е трудно в този голям форум а си намериш местенце... но не бива да се поддаваме на лошите емоции и спомени. Трябва ако можем да създадем нещо градивно - да го направим, напук на обидата, напук на всички дето ще се намерят да ни оплюят!

Кажи й да бъде смела и да почне пак да пише. Както ти не се отказа.

Дидке, ти също би могла да помогнеш на тази жена да превъзмогне гнева и обидата /било то и справедливи/ в името на общата взаимопомощ и на ползата от опита на тези жени за другите!

Дидке и Дарена - това е вашата възможност - помогнете им да превъзмогнат слабостта на гнева и обидата и да се върнат тук, за да помагат на малкото, но блързо разрастващо се семейство на осиновителите! ХАйде, вие имате дар слово, а съм убедена, че тези жени пък имат какво да споделят!

# 10
  • Мнения: 7 263
Съветите са просто безценни за всяка майка, не само за осиновителките!
А бебешките спомени ме разплакаха  Cry Cry Cry
Не зная коя е БОНИТА - но явно не сте спечелили нищо от раздялата си.

# 11
  • Мнения: 77
                                       Мидата
                        Имало някога една мида -
                        чуйте нейната съдба.
                        Веднъж песъчинка се настанила
                        в черупката й като на шега.
                        Изглеждала толкова малка,
                        а болезнено дълбаела,
                        макар да ни се струват жалки,
                        и мидите чувства питаят.

                       Как мислите, започнала ли отчаяно
                       да оплаква съдбата си превратна,
                       която до това състояние окаяно
                       я довела най-безпощадно?
                       Дали държавници проклинала
                       или се впуснала в изборна борба,
                       дали гневни лозунги издигала,
                       че подкрепа от морето не дошла?

                      Съвсем не - сгушена в черупката твърда,
                      тя решение взела премъдро:
                      песъчинката щом не може да изхвърли,
                      в нещо по-добро да я превърне.
                      Годините търкаляли се кротко -
                      времето богатство от мигове трупа,
                      и на мидата края настъпил жестоко...
                      Познахте - станала на супа.

                      А от песъчинката омразна,
                      която тревожно я бодяла,
                      разкошна перла израсла,
                      тъй нежна и сияйна цяла.
                      Приказката си има поука-
                      не намирате ли, че е прекрасно
                      това, което мидата стори
                      с едно пясъчно зрънце?

                      Всичко можем да постигнем,
                      ако поставим начало
                      и оползотворим богатството
                      на нашите дух и тяло.

                                                         Неизвестен автор

Скъпа Бонита, нека оползотворим потенциала на нашите дух и тяло в името и в подкрепа на всичките ни прекрасни осиновени деца, защото те го заслужават!

# 12
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Скоро се запознах с майката за ,която говорех че беше потърсила съвет и помощ при нас-прекрасна жена и майка,която ценя сега още по-вече!Ето темата за въпросната майка http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=33382.0
Дано Бонита се върне при нас и сред нас  bouquet

# 13
  • Мнения: 2 584
това което е превела бонита е прекрасно, само не разбрах защо се нахвърлиха така срещу нея, какви авторски права на статии от руски сайтове, кой ги е писал тези статии, не трябва ли руснаците да претендират за авторските права

# 14
  • Мнения: 1 652
Ще си позволя да помествам тук и материали, които не са от Бонита. Според мен не е важен автора, а ползата за нас и децата ни.  Това интервю съдържа разбиранията , които имам за възпитанието на осиновено дете и въобще на дете и които съм споделяла с вас.

С разрешението на Алина от съседния форум.

Интервю с.... Бог

Помолих Бог за интервю.
За моя изненада той се съгласи.
-   Влез! – каза ми Бог. – Значи ти би искал да вземеш интервю от мен?
-   Ако имате време...  – казах му аз.
Той се усмихна през брадата си и отвърна:
-   Моето  време се нарича вечност и е достатъчно за всичко. Какви въпроси искаш да ми зададеш?
-   Не и такива,  които са Ви непознати. Кое е нещото, което Ви учудва най-много у хората?
-   Това, че се отегчават, докато са деца, бързат да пораснат и тогава копнеят да станат деца отново. Това че губят здравето си, за да направят пари, и после пропиляват парите се, за да възстановят здравето си. Това, че мислейки тревожно за бъдещето, те забравят настоящето и така живеят нито за настоящето, нито за бъдещето. Това че живеят сякаш никога няма да умрат и после умират сякаш никога не са живели....
Ръцете му хванаха моите и така стояхме мълчаливо.
След дълго време го попитах:
-  Мога ли да Ви задам още един въпрос?
Отговори ми с усмивка.
-   Като наш баща, какво бихте искали да направят Вашите деца?
-   Да научат, че не могат да накарат някой да ги обича. Това, което могат да направят е да се оставят да бъдат  обичани.
-   Да научат, че трябват години, за  да се изгради доверието, и само няколко секунди, за да се разруши.
-   Да научат, че най-важното в живота, е не това, което имат, а хората, които имат.
-   Да научат, че не е добре да се сравняват с другите. Винаги ще има хора, които са по-добри или по-лоши от тях.
-   Да научат, че богат е не този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко.
-   Да научат, че трябва да контролират поведението си, в противен случай то ще контролира тях.
-   Да научат, че само няколко секунди могат да отворят дълбоки рани у хората, които обичат, и че после трябват години, за да г забравят.
-   Да се научат да прощават, като се упражняват за това.
-   Да научат, че има хора, които много ги обичат, но не знаят как да показват чувствата си.
-   Да научат, че с пари може да се купи всичко, освен щастие.
-   Да научат, че дори понякога да се чувстват разстроени, това не им дава право да разстройват и другите.
-   Да научат, че истинските приятели са рядкост и ако открият такъв – това е истинско богатство.
-   Да научат, че понякога не е достатъчно да им простят, а сами трябва да си простят.
-   Да се научат, че са господари на това, което запазват в себе си и роби на това, което казват.
-   Да се научат, че ще пожънат това, което са посели. Ако са посяли слухове – ще се оплетат в интриги, ако посеят любов – ще бъдат щастливи.
-   Да се научат, че истинското щастие не се състои в това да постигнат целите си, а да се задоволят с това, което вече са постигнали и в момента постигат.
-   Да се научат, че да бъдеш щастлив е решение. Те решават да са щастливи с това, което имат и което са, или умират от завист и ревност, заради това, което нямат.
-   Да се научат, че двама души могат да гледат едно и също нещо и да виждат съвсем различни неща.
-   Да научат, че тези, които са честни пред себе си, без да отчитат последиците, постигат много в живота.
-   Да научат, че дори и да си мислят, че няма какво да дадат, когато техен приятел плаче, те могат да намерят сила да успокоят болката.
-   Да научат, че опитвайки се да се вкопчат в тези, които обичат, много бързо ги отблъскват. Оставяйки им свобода, те ще останат заедно завинаги.
Замислих се.  Бог потъна в мълчание.

Бог е любов.     (1 Йоан 4:16)

# 15
  • Мнения: 26

Благодаря ти, Дарена!

Благодаря и на Бонита!

Благодаря за това, че четем толкова красиви неща и се обогатяваме.
Продължавайте така, след като има какво да напишете и кажете - за нас е полезно. Grinning

Бъдете здрави! Hug

# 16
# 17
Здравейте всички,
Не се познаваме, за първи път попадам в този форум, но се радвам, че го открих  Simple Smile
Прочетох чудесни неща, и много вярни.
Казвам се Дани и съм една от вас. Преди 12 години, след безкрайно ходене по мъките /и по доктори/ със съпруга ми взехме решение да си осиновим дете. Получи се като в приказките. На 13 юни 1994 г. след "ин витро" оплождане изгубих бебето си. Можете да си представите как се чувствах. Но два месеца и половина след това се запознахме с нашето момиченце. То беше много мъничко, слабичко с огромни топли кафяви очички......... и се усмихваше! След седмица се върнахме, за да я отнесем у дома. Нарекохме я Надежда. И както често се случва, по странно стечение на обстоятелствата нашета Надежда беше родена на 13 юни 1994!!! Пет години по-късно по настояване на нашето слънчево момиче ние си осиновихме и "братче" - един страхотен тригодишен чаровник, за когото каката избра името Борис. Не мога да ви опиша колко щастливи бяхме с тези две прекрасни дечица край нас и вярвахме, че щастието ни ще продължи вечно. За съжаление година и половина след това съпругът ми почина от рак и ето, вече пет години, ние се справяме сами. Децата са моето най-голямо богатство и дори много пъти да ми е било непоносимо трудно, нито за миг не съм съжалявала. Достатъчно ми е да ги погледна, да чуя гласчетата им, да видя радостта в очите им, когато ме посрещат от работа, за да си кажа "Това струва повече от всичкото злато на света!"
А когато преди година за 8-и март получих картичка, изработена от моите съкровища и с надпис "Щастливи сме и сме горди, че ТИ си нашата майка!", ще ми повярвате ли, че едва ли е имало по-щастлив човек от мен и че цяла нощ след това плаках .... от радост. Моите деца знаят, че са осиновени и тези думи значат страшно много за мен.

Е, май стига толкова като за първо писмо  Grinning

Надявам се да имаме възможност да се опознаем и да си помагаме взаимно.
Дани

# 18
  • Мнения: 73
Здравей Дефи   bouquetТвоята история докосна сърцето ми newsm51Добре Дошла при нас smile3525

# 19
  • Мнения: 2 584
Лесно се рожба създава
лесно на друг се дарява.
Трудно се рожба отглежда
с майчина обич гореща.


това е припева на една песен на Поли Паскова и Борис Дали, за вас мили майки който дарявате цялата си обич на децата  bouquet  bouquet  bouquet

# 20
  • Мнения: 1 652
Лесно се рожба създава
лесно на друг се дарява.
Трудно се рожба отглежда
с майчина обич гореща.


Тази песен е написана сякаш за тази история.
http://www.7ya.ru/pub/article.aspx?id=5971

# 21
  • Мнения: 601
Момичета, преди време във форума влезе една майка- Бонита.Тя се опита да бъде полезна на всички, но се намериха хора, чиито реакции чувствителната й душа не можа да понесе и тя напусна форума. Моето мнение е, че всички изгубихме много от това. Имам честта тя да е моя близка и с радост ви предоставям част от това, което изгубихме. Следващото е превод на Бонита от руски.

Препоръки за възпитанието на осиновените деца:
1.   Вземайте на ръце детето дотогава, докато можете да го вдигнете. Вземайте го винаги когато то го иска. Ако не можете да го носите в дадения момент, седнете някъде и го вземете на ръце.
2.   Спете до детето(до неговото легло) дотогава, докато детето безболезнено се съгласи да спи само. Държете му ръчичката докато заспи. Никога не се опитвайте да го оставите само, ако то е против. Не го затваряйте за наказание в празна стая, даже ако Ви се струва, че това помага.
3.   Не го давайте на детска градина дотогава докато имате финансова възможност да го гледате вкъщи. Ако детето безболезнено тръгне на детска градина няколко месеца след като сте го осиновили – това е първият сигнал, че детето изисква повишено внимание.
4.   Вземайте с вас детето навсякъде където можете да го вземате. Колкото повече време прекарвате заедно, толкова по-добре.
5.   Не притеснявайте детето със занимания за по-ранно развиване, ако то е предразположено към това – вие непременно ще го видите. Ако пък не – дайте му време да свикне със семейството.
6.   Играйте с него дотогава докато сте в състояние да се концентрирате върху това. Да, това е сложно и напрягащо, но ще успеете да издържите няколко години, което ще е достатъчно.
7.   Целувайте и прегръщайте детето постоянно. Даже, ако то след целувката ви ухапе или ви удари по лицето – това е неговото временно състояние на проявено към вас разположение.
8.   Всички негативни прояви обръщайте на шега. Не си струва да зацикляте на непрестанните – престани да се биеш, ще те накажа и др. Създавайте предимно позитивна среда.
9.   Научете се да не се чувствате виновни пред другите родители заради поведението на вашето дете. Не се поддавайте на вълната на всеобщото порицание на лошите постъпки на детето ви. Просто го вземете на ръце и го целунете. Не слушайте доброжелателите с “голям стаж във възпитаването”. Вашето дете е най- доброто и най-красивото.
10. На детето не му трябват играчки, собствено креватче, качествена храна и пр., поне не на първо време. Защото детето не получава от това емоционален подем, защото при  него изобщо не е развита емоционалността. Та играчките първо на първо са предназначени да доставят удоволствие, а именно в това е проблема. Работата е там, че емоционалността на детето е сублимирана, в поглъщане на храната. Ние се заблуждаваме като казваме, че децата в домовете са гладни. Те не са гладни, те са емоционално ненадарени. Те получават емоционално удовлетворение от храната.,а  домашното разнообразие на храна – това е гама от удоволствия, а не просто удовлетворяване на глада.
Първоначално тези деца не изпитват емоции, те само подражават на околните

Hug

# 22
  • Мнения: 1 652
Ето още нещо от Бонита. - списък на известни личности, които са осиновени. Малко е дълго, но то е защото са много , а това говори нещо.

ADOPTED CHILDREN
Abba Sahib, ?-1810 : Maharajah of Satara
Abelites, 4th century : Christian sect
Abemama People, 18-20th centuries
Aberdeen. George Hamilton Gordon, 4th Earl of Aberdeen, 1784-1860 : British diplomat, politician, scholar and farmer
Abigail Kapiolani Kawananakoa, 1903-1961 : Hawai'ian princess
Abigail Kinoiki Kekaulike Kawananakoa, 1926- : Hawai'ian princess
Acre, Mark, 1968- : American athlete
Ada, 3rd century BCE : Satrap of Caria
Adie, Kate, 1945- : British news correspondent
Adler-Collins, Je Kan, 1957?- : English Buddhist priest
Afrasiab : Legendary King of Turan
African Children's Choir, 20th century
Agbabi, Patience, 1965- : Nigerian-British poet
Ahbez, Eden, 1908?-95 : American hippie singer
Еhlstad, Simon, 1972- : Indian-Swedish athlete
Akabusi, Kriss, 1958- : African-British athlete and television presenter
Albee, Edward Franklin, 1928- : American playwright
Alda, Frances Jeanne, 1879-1952 : New Zealand-Australian singer
Alexander VI, ca. 1431-1503 : Spanish Pope
Alexander the Great, 356-323 BCE : King of Macedon
Allan, Jani, 1952?- : South African model and journalist
Amala, early 20th century : Feral child
Amo, Anton Wilhelm, ca. 1703?-56 : African-Dutch-German academic
Amonortais I, XXVth Dynasty : Egyptian noble
Andal, 9th century : Hindu saint and poet
Andrews, Ben : Yugoslav-American musician
Angelou, Maya, 1928- : African-American writer
Ankhnasneferibre, XXVIth Dynasty : Egyptian noble
Ann-Margret, 1941- : Swedish-American actress
Anstis, Toby, 1969- : British television presenter
Antoine, Josephine, 1908-71 : American opera singer
Antoninus Pius, 86-161 : Roman emperor
Apess, William, 1798-1839 : Native American Methodist missionary
Argentinian Orphans of the Dirty War, 1976-
Arikirangi, ?-1893 : New Zealand Maori prophet and military leader
Arimardan Singh, fl. 1920-1934 : Raja of Jigni
Arirei, 20th century : Uea of Abaiang
Aristotle, 384-322 BCE : Greek philosopher
Armstrong, Louis, 1900-71 : African-American musician
Arthur, 5th or 6th century : British folk hero
Arthur, Mark K., 1873-1947 : Native American minister
Ashcroft, Edith Margaret Emily, 1907-91 : British actress
Aspinall, John Victor, 1926-2000 : British casino and zoo owner
Astor, Joshua, 1966- : English club owner
Aucoin, Kevyn, 1942-2002 : American make-up artist
Audubon, John James, 1785-1851 : French-American naturalist
Augustus Caesar Octavius, 63 BCE-14 CE : Roman emperor
Aurelius, Marcus, 121-80 : Roman emperor
Australian Aboriginal and Torres Strait Islander Children, 20th century Ayanna, Charlotte, 1976- : Puerto Rican-American beauty queen
________________________________________
Babe Ruth, 1895-1948 : American sportsman
Baby Trains, 1854-1930
Baca, Jimmy Santiago, 1952- : Native American poet
Bach, Johann Sebastian, 1685-1750 : German composer
Baiteke, 18th century? : Uea of Abemama
Baiul, Oksana, 1977?- : Ukrainian-American ice skater
Baker, Josephine, 1906-75 : African-American-French entertainer
Bбlint, Lea, 1938?- : Polish-Israeli survivor of the Shoah
Ballinger, John, 1860-1933 : Welsh librarian
Bankhead, Tallulah, 1902-68 : American actress
Banks, John, 1946- : New Zealand politician
Barber, Dee Seton : American foundation head
Barnett, Raymond R. : Irish-Canadian minister
Bartholomew, Freddie, 1924-92 : Irish-American actor and advertising executive
Bartram, John, 1699-1777 : American naturalist
Basavis : Indian oblates
Bates, Daisy, 1914- : African-American civil rights activist and newspaper proprietor
Batley, Robert Thompson, 1849-1917 : New Zealand farmer
Baulch, Jamie, 1973- : African-British athlete
Bauro, 19th century : Uea of Abemama
Bay, Michael, 1965- : American film director
Bayard, James Asheton, Sr., 1767-1815 : American politician
Beachley, Layne, 1972- : Australian sportswoman
Bear Woman : Inuit traditional figure
Beauharnais, Eugиne-Rose de, 1781-1824 : French nobleman and general
Beauharnais, Hortense de, 1783-1837 : French noblewoman and Queen of Holland
Bede, the Venerable, ca. 673-735 : British historian
Beley, Ennis, 1980-96 : African-American photographer
Bellwood, James Charles, 1912-94 : New Zealand Maori teacher and coach
Bemo, John, 19th century : Native American missionary and captive
Berglas, David, 1926- : British magician
Bergman, Ingrid, 1915-82 : Swedish-American actress
Berlin, Andy, 1950- : American businessman
Best, James, 1926- : American actor
Bhagwat Singh, fl. 1955-1984 : Maharajah of Mewar
Bhanu Pratap Singh, fl. 1892-1920 : Raja of Jigni
Bhattacharya, Namita Kaul : Indian politician
Bhau Sahib, ?-1864 : Maharajah of Satara
Bhayats
Bhonsle Dynasty : Rajas of Satara and Kolhapur
Bhupendra Vijay Singh, fl. 1934-1947 : Raja of Jigni
Big Day, William, ca. 1891-? : Native American medicine man
Bijawar, Maharajahs of
bin Muhammud, Zain, 7th century : Arab Muslim general
Bird, A. John, 1946?- : British editor
Bishop, Bernice, 1831-1884 : Hawai'ian noblewoman and philanthropist
Bishop, Elizabeth, 1911-79 : Canadian-American poet
Bjцrk, Carl Axel, 1880-1952 : Swedish-New Zealand character
Black, Jack, ca. 1738-1791 : African-Welsh captive and servant
Black, Pauline, 1953- : British singer and broadcaster
Blackburn, Tom, 1926-97 : English writer
Blood Clot Boy : Native American hero figure
Bloodvessel, Buster, 1958- : British musician
Bogams : Indian oblates
Bojangles, 1878-1949 : African-American entertainer
Bokassa I, 1921-96 : "Emperor" of the Central African Empire
Bonaly, Surya, 1973- : French athlete
Boone, Daniel, 1732?-1820 : American soldier and explorer
Borgia, Rodrigo, ca. 1431-1503 : Spanish Pope
Boson of Arles, ?-887 : King of Provence
Bowen, Jim : British television personality
Bradford, William, 1589/90-1657 : English-American political leader
Brady, John, 1848-1918 : Territorial governor of Alaska
Braimoh, Dilly, 1959- : African-British television presenter
Brainerd, David, 1718-47 : American missionary
Brakhage, Stan, 1933-2003 : American film maker
Brickley, James, 1936?- : British psychic healer
Brimeyer, Alex, 1946-95 : Congolese conman
Brodkey, Harold, 1930-96 : American writer
Brooks-Randolph, Angie, 1928- : Liberian diplomat
Brosnan, Pierce, 1953- : Irish-British actor
Brown, James, 1928 or 33- : African-American musician
Brown, Leslie Calvin, 1945- : African-American motivational speaker
Brown, Lester Raymond, 1912-2001 : American Musician
Brown, Matthew, 1776-1853 : American minister and educator
Brown, Mick, 1937- : New Zealand Maori judge
Brown, Rita Mae, 1944- : American writer and feminist
Broz, Josip, 1892-1980 : President of Yugoslavia
Bullock, Thomas, 1816-85 : American historian and civil servant
Burke, Andrew, 1850-1918 : Governor of North Dakota
Burke, Kathy, 1964- : British actress
Burns, Mike, ca. 1864-1934 : Native American scout
Burnum, Burnum, 1936-97 : Australian Aboriginal activist
Burton, Richard, 1925-84 : Welsh-American actor
Bussell, Darcey Andrea, 1969- : British ballerina
Bustamante, William Alexander, 1884-1977 : Prime minister of Jamaica
Bute. John Crichton-Stuart, 3rd Marquis of Bute, 1847-1900 : British scholar and art patron
Byrd, Robert C., 1917- : American politician
________________________________________
Caddell, James, 1794?-? : English captive and Maori chief
Caesar Augustus, 42 BCE-37 CE : Roman emperor
Cain, Dean, 1966- : American actor
Caines, Michael, 1969- : Jamaican-British chef
Caligula, 12-41 CE : Roman emperor
Callahan, John, 1951 - : American cartoonist
Cameron, Rhona, 1965- : Scottish comedian and athlete
Campbell, Alistair, 1925- : New Zealand poet
Campbell, Ben Nighthorse, 1933- : Native American politician
Canadian Native Children
Capitein, Jacobus, 18th century : African-Dutch clergyman
Capote, Truman, 1924-84 : American author
Captives
Caprotti, Gian Giacomo, 1480-1524 : Florentine artist
Cardozo, Abraham, 1627?-1706 : Spanish religious leader and physician
Carl Louis John, 1771-1847 : Austro-Hungarian archduke
Carlson, Richard Warner, 1941- : American journalist and businessman
Carmody, Kev, 1945?- : Australian Aboriginal musician
Carr, Harold Herbert, 1880-1973 : New Zealand Maori judge and administrator
Carruthers, Caitlin, 1962- : American ice skater
Carruthers, Peter, 1960- : American ice skater
Carter, Forrest, 1926-79 : American author and fraud
Carver, George Washington, 1860/61-1943 : African-American chemist and educator
Casals, Rosemary, 1948- : American sportswoman
Castelo Branco, Camilo, Viscount of Correia-Botelho, 1825-90 : Portuguese writer
Catches, Pete, 1912-93 : Native American holy man
Catherine I, 1683/4-1727 : Empress of Russia
Cawley, Evonne, 1951- : Australian Aboriginal athlete
Cerullo, Morris, 1931 or 32- : American evangelist
Chamfort, Sйbastien-Roch Nicolas, 1741-94 : French journalist, playwright and aphorist
Chanel, Coco , 1883-1971 : French fashion designer
Chaplin, Charlie and Sydney : British-American actors
Charbonneau, Jean Baptiste, 1805-66 : Native American mountain man
Chesterfield. Philip Stanhope, 5th Earl of Chesterfield, 1755-1815 : English nobleman
Child Migrants, 1618-1967
Childebert II, 571-595 : King of Metz
Childebert III Adoptivus, fl. 657-662 : King of Austriasia
Chinese Qing Dynasty, 1644-1911
Chips, Horn, 1836-1916 : Native American holy man
Chisholm, Colin, 1967- : American writer
Choi Yong Sul, 1904-86 : Korean-Japanese martial arts master
Chons : Theban (Egyptian) moon god
Chosroes II, fl. 590-628 : King of Persia
Choura, 1907?-97 : Russian-American ballerina
Christy, Hirini Whaanga, 1883-1955 : New Zealand Maori religious and community leader
Chuhas : Pakistani beggar oblates
Church, Charlotte, 1987- : Welsh singer
Church, John, ca. 1783-? : British clergyman
Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints
Clapton, Eric, 1945- : British musician
Clare, Monica, 1924-73 : Australian Aboriginal writer
Clausen, Curt, 1967- : American athlete
Claussen, Dirk : German terrorist
Clinton, Bill, 1946- : President of the USA
Clitus Niger, ca. 300 BCE : King of Bactria
Cochran, Jacqueline, 1906/10-80 : American businesswoman
Cockenoe, ?-1699 : Native American captive and translator
Cohn, Leopold, 1862-1937 : Hungarian-American rabbi
Colden, Cadwallader, 1688-1776 : Scottish-American civil servant and naturalist
Cole, Carol, 1944- : African-American actress
Cole, George, 1925- : British actor
Cole, Lynnette, 1978- : American beauty queen
Cole, Nat Kelly, 1959-95 : African-American actor
Cole, Nat King, 1919?-65 : African-American musician
Collins, Joely, 1972- : Canadian actress
Commager, Henry Steele, 1902-1998 : American historian and educator
Connolly, Brian, 1945-97 : British singer
Conrad, Joseph, 1857-1924 : Polish-British novelist
Constantius I, 250?-306 : Roman Emperor
Cookson, Catherine Anne, 1906-98 : British author
Coolidge, Sherman, 1862-ca. 1933 : Native American priest
Cornwall. Piers Gaveston, Earl of Cornwall, ca. 1284-1312 : English courtier
Cornwell, Patricia, 1956- : American novelist
Correia-Botelho, Viscount of, 1825-90 : Portuguese writer
Cosmas Melodus, ca. 675-ca. 751 : Palestinian bishop and poet
Crawford, Christina, 1939- : American author and campaigner
Crazy Horse, ca. 1849-77 : Native American war chief
Crichton-Stuart, John, 3rd Marquis of Bute, 1847-1900 : British scholar and patron
Cross, June, 1954?- : African-American television producer
CuChulain : Irish hero figure
Cugoano, Ottobah, ca. 1757-? : African-British abolitionist
Cullen, Countйe, 1903-46 : African-American poet
Cullen, Eric, 1965-96 : Scottish comic actor
Culpepper, Daunte, 1977- : African-American sportsman
Custis, George Washington Parke, 1781-1852 : American writer
Cyrus the Great, 590/580-ca. 529 BCE : King of Persia
________________________________________
Dahlberg, Edward, 1900-77 : American writer
Dalai Lamas
d'Alembert, Jean le Rond, 1717-83 : French philosopher and encyclopedist
Damodar Rao, fl. 1847-1898 : Maharajah of Jhansi
Daniels, Faith, 1957- : American television journalist
Danilova, Alexandra, 1907-97 : Russian-American ballerina
d'Anjou Romanov-Dolgorouki, Alexis, 1946- : Congolese conman
Danson, Ted, 1947- : American actor
Dante Alighieri, 1265-1321 : Italian poet
David La'amea Kahalepouli Kawananakoa, 1868-1908 : Hawai'ian prince
Davidson, Tommy, 1964- : African-American comedian
Davies, William Henry, 1871-1940 : Welsh-American writer
Davis, John, ?-ca. 1840 : Native American missionary and captive
Day, Lucretia, 17th century : English experimental subject
Day, Sabrina Sidney, 17th century : English experimental subject
Deacon, Joey, 1920-81 : English autobiographer
Dean, James, 1931-55 : American actor
Delamere, Paora Kingi, 1889-1981 : New Zealand Maori religious leader
DeMille, Katherine, 1911-95 : Canadian-American actress
Dermit, Йdouard, 1925-95 : French actor and antiques expert
De Rossi, Giovanni Battista, 1698-1764 : Italian saint
Devadasi : Indian oblates
Dhondrub, Lhamo, 1935- : Dalai Lama
Diamond, Jeff : African-Welsh actor
Dickerson, Eric, 1960- : African-American athlete
Dickinson, David, 1941- : British TV presenter and antiques dealer
Diddley, Bo, 1928- : African-American musician
Digvijaysinhji Ranjitsinhji, 1895-1966 : Maharajah of Nawanagar
Dinka People
Divine, David : African-British social work administrator
Doctrine of Lapse, 19th century India
Dodson, Adrian, 1970- : Guyanese-American-British boxer
Dodson, Michael, 1950- : Australian Aboriginal sportsman and lawyer
Dodson, Patrick : Australian Aboriginal activist
Douglas, Anthony, 1950?- : British social work director
Douglas, Catherine, 1874-1946 : Irish-New Zealand social reformer
Douglass, Frederick, 1817-95 : African-American abolitionist and diplomat
Dowd, Donny, ca. 1950- : Native American spiritual and community leader
Dreyer, Carl-Theodor, 1889-1968 : Danish film director
Duchin, Peter, 1937- : American musician
Duleep Singh, 1838?-1893 : Maharajah of Punjab
________________________________________
Eastman, Charles A., 1858-1939 : Native American physician
Eaton, Peter, 1914-93 : British bookseller
Edward VI, 1537-1553 : King of England
Edward Abner Keli'iahonui Kawananakoa, 1859-188 : Hawai'ian Prince
Edwards, Skye, 1973- : African-British musician
Eirik Blood-Axe, 9th-10th centuries : Norwegian ruler
Elder, Lonne, 1926-96 : African-American dramatist and actor
Eliezer, ca. 1750 BCE : Servant of the prophet Abraham
Ellison, Edward Pohau, 1884-1963 : New Zealand Maori doctor and administrator
Ellison, Larry, 1944- : US software executive
El Salvador's Disappeared Children, 1980s
Emerick, Louis, ca. 1960- : African-British actor
Emma Kalanikaumakeomano Kaleleonalani, 1836-1885 : Queen of Hawai'i
Enkidu : Mesopotamian hero figure
Ephraim, ca. 1650 BCE : Hebrew-Egyptian patriarch
Equiano, Olaudah, ca. 1745-97 : African-British abolitionist
Erichthonius : Attic (Greek) hero figure
Estйs, Clarissa Pinkola, 1943- : American psychoanalyst and author
Esther, 4th century BCE : Queen of Persia
Eumenes I, ?-241 BCE : King of Pergamum, 263-241 BCE
Evans, Barry, 1943-97 : British actor
________________________________________
Faka'osilea, Lorris : New Zealand Maori-Australian community worker and broadcaster
Farragut, David Glasgow, 1801-70 : American naval officer
Fashanu, John and Justin : African-British sportsmen
Fateh Singh, fl. 1884-1930 : Maharajah of Mewar
Fatehsinh I Raje Sahib Bhonsle, ?-1757 : Raja of Satara
Feral Children
Fever, Fred, 1964?- : British journalist and social worker
Field, Shirley Ann, 1938- : British actress
Finch, Peter, 1916-77 : British-Australian actor
Finn Mac Cumhal : Irish hero figure
Fish, Laura, 1964- : African-British novelist
Fisher, Antwone Quenton, 1959- : African-American screenwriter
Fisher, Florence, ca. 1929- : American adoption activist
Fitzgerald, Ella, 1918-96 : African-American jazz singer
Flavius Claudius Julianus, 332-363 : Roman emperor
Flynn, Dan : Australian Aboriginal activist
Ford, Gerald R., 1913- : President of the USA
Forman, Miloљ, 1932- : Czech-American film director
Foundlings
Fowler, Percy Leo, 1902-76 : English-New Zealand broadcaster
Fox, Ruth May, 1853-1958 : English-American religious leader
Fox, William, Jr., 1862-1918 : New Zealand Maori captive
Foyster, Adelaide, 1928- : British-American parapsychologist
Frampton, Phil, 1953- : African-British writer
Francis, Benjamin, 1734-99 : Welsh poet
Francisco, Peter, 1760-1831 : American soldier
Frank, Eva, ?-1816 : Polish-German religious leader
Frankovich, Mike J., 1910-92 : American-British film producer
Frelinghuysen, Frederick Theodore, 1817-85 : American politician
Fremstad, Olive, 1871-1951: Swedish-American singer
Friedlander, Marti, 1928- : British-New Zealand photographer
Fyodorova, Victoria, 1946- : Russian-American actress
________________________________________
Gaius Caligula, 12-41 : Roman emperor
Gaius Marius the Younger, ca. 110-80 BCE : Roman politician
Gardiner, Wira, 1943- : New Zealand Maori civil servant
Garrison, William Lloyd, 1805-79 : American abolitionist
Gaskell, Elizabeth (Mrs. Gaskell), 1810-65 : English writer
Gaveston, Piers, ca. 1284-1312 : English courtier
Gay, John, 1685-1732 : English writer
Gazelle Boy of the Sahara : Feral child
Genйe, Adeline, 1878-1970 : Danish-British dancer
Genet, Jean, 1910-86 : French writer
German Democratic Republic, 1960s-70s
Germanicus Julius Caesar, 15 BCE-CE 19 : Roman consul and governor
Gertrude the Great, 1256-1302 : German mystic
Gilbert, Jonathan, 1968- : American actor and stockbroker
Gilbert, Melissa, 1964- : American actress
Gill, Madge, 1882-1961 : British artist
Gingrich, Newt, 1943- : American politician
Glazer, Tom, 1914-2003 : American musician
Glazier, Sidney, 1916-2002 : American film producer
God's Wife, 8th-7th centuries BCE : Egyptian nobility and oblates
Gцkзen, Sabiha, 1913- : Turkish pilot
Goldie, 1963- : African-British musician
Goldwyn, Sam, 1882-1974 : Polish-American film producer
Goolagong, Evonne, 1951- : Australian Aboriginal athlete
Gorham, Clare, 1966?- : African-British television presenter
Govind Singh, 1934-1983 : Maharajah of Bijawar
Graham, Eddie, 1949?- : South African body piercer
Grahame, Kenneth, 1859-1932 : British author and financier
Grant, Julia, 1955?- : British personality and businesswoman
Grayson, Larry, 1923-95 : British comedian
Green, Tim, 1963- : American sportsman
Grey Owl, 1888-1938 : British-Canadian conservationist
Griffis, Joseph K., ca. 1854-? : Native American personality
Griffith, Calvin, 1911-99 : American Businessman
Grimsby, Roger : American journalist
the Guang Xu Emperor, 1872-1908 : Chinese emperor
Gьlnьs Ummetьllah, fl. 17th century : Greek-Turkish sultana
Gyda, 9th-10th centuries : Norwegian queen
________________________________________
Haas, Michael, 1938- : American academic
Hadrian, 76-138 : Roman emperor
Hakiwai, Reremoana, 1889-1981 : New Zealand Maori leader
Hеkon I (The Good), 914?-61 : Norwegian ruler
Hеkon of Trondheim, 1070?-95 : Norwegian ruler
Hale, Matthew, 1609-76 : British jurist
Halfdan the Black, 9th century? : Norwegian ruler
Hamilton, Alexander, 1755 or 57-1804 : American statesman
Hamilton, Scott Scovell, 1958- : US figure skater
Hamir Singh II, fl. 1773-1778 : Maharajah of Mewar
Hancock, John, 1737-93 : American statesman
Hannibal, Abram Petrovitch, ?-1781 : African-Russian captive and engineer
Hansen, Ashia, 1972?- : British athlete
Harald of Sogn, 9th century? : Norwegian ruler
Harrison, Paki, 1928- : New Zealand Maori carver
Harry, Deborah, 1945- : American singer and actress
Hartmann, Alfred : Polish-German captive
Hawai'ian Royal Families, 18th-21st centuries
Haynes, Lemuel, 1753-1833 : African-American clergyman
He Who Grew Up Wild : Native American hero figure
Head, Bessie, 1937-86 : South African-Botswanan writer
Hedgewar, Keshav Baliram, 1889-1940 : Indian doctor and activist
Heiric of Auxerre, 841-876/7 : French hagiographer and teacher
Hensley, Albert, ca. 1875-? : Native American missionary
Henson, Matthew Alexander, 1866-1955 : African-American explorer
Hepetipa, Rua Kenana, 1869-1937 : Maori prophet
Heracles : Greek hero and demigod
Hildegard of Bingen, 1089-1179 : German abbess and writer
Hill, David : Australian businessman
Hill, Faith, 1967- : American singer
Hirst, Damien, 1965- : British artist
Hitler, Adolf, 1889-1945 : Chancellor of Germany
Hitler, Alois, 1837-1903 : Father of Adolf Hitler
Hitler, Anna : Wife of Alois Hitler
Hobsbawm, Eric, 1917- : British historian
Holmes, Ann : British planner and consultant
Holocaust, 1939-45
Holt, Gary, 1973- : British sportsman
Honorific Adoption
Hoo-moo-thy-ah, ca. 1864-1934 : Native American scout
Hoover, Herbert Clark, 1874-1964 : President of the USA
Hopkins, Antony, 1921- : British musician and broadcaster
Horn Chips, 1836-1916 : Native American holy man
Houdini, Harry, 1874-1926 : Hungarian-American escapologist
Houston, Samuel, 1793-1863 : American general and politician
Hugh of Cluny, 1024-1109 : French abbot
Hughes, Langston, 1902-67 : African-American writer
Hura, Maata Te Reo, 1904-1991 : New Zealand Maori religious leader
Hurston, Zora Neale, 1891-1960 : African-American folklorist and writer
Hyde, Joseph Peter, ca. 1955- : German-American minister
Hyde, Orson, 1805-78 : American religious leader and legislator
Hyllus : Greek demi-god
________________________________________
Ibrahim Pasha, 1789-1848 : Khedive of Egypt
Ice-T, 1958- : African-American rap artist and actor
I'nage-utasvhi : Native American hero figure
Indian Children
Ingjald the Evil-Adviser, 9th century? : Norwegian ruler
Isidore of Seville, ca. 560-636 : Archbishop of Seville
Iti, Tame, 1951?- : New Zealand Maori activist
Ivan VI, 1740-64 : Czar of Russia
Iwasaki, Mineko, ca. 1955- : Japanese geisha
________________________________________
Jack Black, ca. 1738-1791 : African-Welsh captive and servant
Jackson, Andrew, 1767-1845 : President of the USA
Jackson, Henry : Native American captive and religious leader
Jackson, Jesse Louis, 1941- : American civil rights leader and politician
Jackson, Stonewall, 1824-63 : American soldier
Jacobs, Peter, ca. 1807-90 : Native American missionary
Jagamarra, Malcolm, 1955- : Australian Aboriginal artist and sportsman
Jakszyk, Jakko M. : British musician
James, Lennie, 1965?- : African Caribbean-British actor and playwright
James, Wendy, 1970- : British singer
James Kali-o-kalani, 1835-1852 : Hawai'ian noble
Jameson, Derek, 1929- : British editor and radio presenter
Jamnagar, Maharajahs of
Jangli Sahib Bhonsle Maharaj, 1802-1848 : Maharajah of Satara
Janissaries
Jarvis, Zane Te Wiremu, 1963- : New Zealand Maori singer
Jashwant Singh, 1864-1919 : Raja of Sailana
Jehoash, ca. 835-ca. 798 BCE : King of Judah
Jenkins, Robert Thomas, 1881-1969 : Welsh historian and educator
Jesus Christ, ca. 4 BCE-ca. 33 CE : Prophet and reformer
Jigni, Rajas of
Jiji Bai Sahib Maharaj, 1716-1773 : Maharani of Kolhapur
Joash, ca. 835-ca. 798 BCE : King of Judah
Jobs, Steven Paul, 1955- : American microcomputer pioneer
Jogatis : Indian oblates
Johnson, Nkosi, 1989-2001 : South African Xhosa AIDS activist
Jonah Kuhio Kalaniana'ole Kawananakoa, 1870-1922 : Hawai'ian prince
Jones, David Ivon, 1882-1924? : Welsh-South African political activist
Jones, Frederick McKinley, 1892-1961 : African-American inventor
Jones, Pei Te Hurinui, 1898-1976 : New Zealand Maori leader and author
Jones, Stewart Whyte McEwan : Scottish-Welsh actor
Joseph the Carpenter, ca. 40 BCE-ca. 20 CE : (Foster-)Father of Jesus Christ
Juбrez, Benito, 1806-72 : Native-American President of Mexico
Julian the Apostate, 332-363 : Roman emperor
Juliana of Liиge, ca. 1192-1258 : Belgian saint
Julius Caesar, 42 BCE-37 CE : Roman emperor
Jumping Bull, ?-1890 : Native American captive and warrior leader
________________________________________
Kaimina'anao, 1844-1848 : Hawai'ian princess
Kali-o-kalani, James, 1835-1852 : Hawai'ian noble
Kamala and Amala, early 20th century : Feral children
Kamehameha II, 1797-1824 : King of Hawai'i
Kamehameha IV, 1834-1863 : King of Hawai'i
Kamehameha V, 1830-1872 : King of Hawai'i
Kano Sanraku, 1559-1635 : Japanese painter
Kano Sansetsu, 1589-1651 : Japanese painter
Karl XIV Johan, 1763-1844 : King of Sweden and Norway
Karna : Hindu hero figure
Kawananakoa, Abigail Kapiolani, 1903-1961 : Hawai'ian princess
Kawananakoa, Abigail Kinoiki Kekaulike, 1926- : Hawai'ian princess
Kawananakoa, David La'amea Kahalepouli, 1868-1908 : Hawai'ian prince
Kawananakoa, Edward Abner Keli'iahonui, 1859-1887 : Hawai'ian Prince
Kawananakoa, Jonah Kuhio Kalaniana'ole, 1870-1922 : Hawai'ian prince
Kawashima, Yoshiko, 1907-48 : Chinese-Japanese military leader
Kay, Jackie, 1961- : African-Scottish poet
Kean, Edmund, 1787-1833 : British actor
Keats, John, 1795-1821 : English poet
Keen, Loki Mo, ca. 1830-1934 : Mexican captive and religious leader
Keishu, Okada, 1929- : Japanese religious leader
Kenana, Rua, 1869-1937 : Maori prophet
Kepler, Johannes, 1571-1630 : German astronomer
Kereluk, Cynthia : Canadian fitness personality and beauty queen
Kinder der LandstraЯe, 1926-73
Kindertransport, 1938-39
Kipling, J. Rudyard, 1865-1936 : English author
Kiribati, 18th-20th centuries
Kishi Nobusuke, 1896-1987 : Japanese prime minister
Kitt, Eartha, 1928?- : African-American actress and singer
Klein, Hans-Joachim, 1947- : German terrorist
Kleist, Heinrich von, 1777-1811 : German writer
Knight, Edward Austen, 1767-1852 : English businessman
Kolhapur, Maharajahs of
Koya, Okada : Japanese religious leader
Krishna : Hindu divinity
Kuini Liliha, 19th-century Hawai'ian noble
Kujau, Konrad, 1938-2000 : German forger
Kul Kul Stu Hah, 1873-1947 : Native American minister
Kunuiakea : 19th-century Hawai'ian Princess
Kutner, Lawrence : American psychiatrist and academic
________________________________________
LaBadie, Florence, 1888 or 1893-1917 : Canadian-American actress
Laborteaux, Matthew and Patrick : American actors
Ladden, Florence, ca. 1929- : American adoption activist
Lakhaji Jiyaji Sahib, 16th century : Heir-designate of the Jam Sahib of Nawanagar
Lakhaji Tamachi Jadeja,, fl. 1743-1767 : Jam Sahib of Nawanagar
Lakshman Singh II, fl. 1870-1892 : Raja of Jigni
Lakhaji Jiyaji, 16th century : Indian nobleman
Lakhaji Tamachi Jadeja, ?-1767 : Indian maharaja
La Marr, Barbara, 1896-1926 : American actress and screenwriter
Langston, John Mercer, 1829-97 : African-American politician and educator
Langstone, Frank, 1881-1969 : New Zealand restaurateur and politician
Lapotaire, Jane, 1944- : British actress
Laurent, Robert, 1890-1970 : French-American sculptor
Lear, Frances, 1923?-96 : American feminist publisher
Lebensborn : (Nazi Germany)
Lee, George Patrick, 1943- : Native American religious leader
Lee, John Doyle, 1812-77 : American religious leader
Lehmann, Henry, ca. 1859-? : American captive
Leitch, David, 1937- : British journalist
Leleiohoku II, William Pitt Kalaho'olewa, 1835-1877 : Hawai'ian prince
Lemke, Leslie, 1952- : American musical savant
Lennon, John, 1940-80 : British musician
Leonard, Hugh, 1926- : Irish playwright
Leonowens, Anna, 1834-? : Welsh tutor and author
Lewis, Dilwyn John David, 1925?-2000 : Welsh-Italian Catholic priest
Lewis, Edmonia, ca. 1843-1911? : Native American-African-American sculptor
Lewis, Nelly, 1779-1852 : American plantation mistress
Li Lu, 1965- : Chinese dissident
Li Peng, 1928- : Prime Minister of China
Lifton, Betty Jean : American author and therapist
Likelike, 1851-1887 : Hawai'ian noble
Liliu-o-kalani, 1838-1917 : Hawai'ian queen
Lin Huoping, 1880-1950 : Chinese preacher and political activist
Linkletter, Art, 1912- : Canadian-American broadcaster
Liotta, Ray, 1954?- : American actor
Lipp, Joseph von, 1795-1869 : German bishop
List, Liesbeth, 1941- : Dutch singer
Little, Malcolm, 1925-65 : African-American activist and religious leader
Little Assiniboine, ?-1890 : Native American captive and warrior leader
Little Richard, 1932 or 35- : African-American musician
Little Sun, Roy, 1934- : American ufologist
Little Tree, 1926-79 : American author and fraud
Liu, Gordon, ca. 1952- : Hong Kong actor
Lloyd, Ellis, 1879-1939 : Welsh journalist, novelist, coroner and MP
Loki Mo Keen, ca. 1830-1934 : Mexican captive and religious leader
Lone Wolf II, 1848?-1924 : Native American chief
Lonewolf, Delos Knowles, 1870-1945 : Native American minister
Long Lance, Buffalo Child, 1890/1-1932 : American imposter
Lopez, Charlotte Anne, 1976- : Puerto Rican-American beauty queen
Louganis, Gregory E., 1960- : American diver
Love, Sir Makere Rangiatea Ralph, 1907-94 : New Zealand Maori leader and politician
Loxterkamp, David : American physician
Lucius Aelius, 2nd century CE : Roman noble
Lucius Ceionius Commodus I, 2nd century CE : Roman noble
Lucullus Marcus Terentius Varro, ca. 116-ca. 56 BCE : Roman consul and general
Lue Gim Gong, 1860-1925 : Chinese-American horticulturist
________________________________________
Mabo, Eddie, 1936-92 : Torres Strait Islander activist
Mabon mab Modron : Welsh traditional figure
McArthur, James, 1937- : American actor
Macarthur, Wally, 1932?- : Australian Aboriginal sportsman
McAuley, Catherine, 1778-1841 : Irish nun
MacBride, Roger Lea, 1929-95 : American author, lawyer and politician
McCarthy, Mary, 1912-89 : American author
McCarthy, Sir Thaddeus, 1908?-2001 : New Zealand judge
McCartney, Heather, 1963- : American-British potter and designer
McDaid, Desmond, 1944- : Australian businessman
McKenzie, Richard B., 1942- : American economist
McMillon, Doris E. : African-German-American journalist, actor and speaker
"McNab, Andy", 1959- : British soldier
McQueen, Steve, 1930-80 : American actor
McRobbie, Narelle, 1965- : Australian Aboriginal writer
McShane, Mike, 1955- : American-British comedian and actor
Magnani, Anna, 1908-73 : Italian actress
Magnus I (The Good), 1024-47 : Norwegian ruler
Magnus of Orkney, 1075?-1117 : Norwegian ruler
Magnus the Blind, 1117?-? : Norwegian ruler
Maharis : Indian oblates
Mahuta, Sir Robert, 1940-2001 : New Zealand Maori leader and educator
Manasseh : Hebrew-Egyptian patriarch
Mandela, Nelson, 1918- : President of South Africa
Mankajirao, 1756-1813 : Raja of Kolhapur
Mantegna, Andrea, 1431?-1506 : Italian artist
Manuera, Eruera Riini, 1895-1990 : New Zealand Maori leader
Manus
March, Nimmy, 1962- : African-British actress
Marcus Aurelius, 121-180 : Roman emperor
Marcus Ulpius Trainus, 53?-117 : Roman emperor
Maretu II, ca. 1860-ca. 1906 : High chief of Rarotonga
Mariner, William, 1791-1853 : English captive
Martin de Porres, 1579-1636 : African-Peruvian monk
Martinson, Harry Edmund, 1904-78 : Swedish author
Mary the Virgin, ca. 20 BCE-ca. 40 CE : Mother of Jesus Christ
Mason, Sophia Thomas, 1822-61 : Native American translator
Massow, Ivan, 1967?- : British businessman
Masters, Tom, 1953- : Korean-American lawyer
Maugham, William Somerset, 1874-1965 : English writer
Maui : Polynesian demigod and hero
Mbeki, Thabo, 1942- : President of South Africa
Medwin, Michael Hugh, 1923 or 25- : British actor and producer
Melcher, Terry, 1942- : American songwriter and record producer
Melville, Herman, 1819-91 : American novelist
Melzi, Francesco, 1490/3-1570 : Italian artist
Memminger, Christopher Gustavus, 1803-88 : German-American politician
Mercy Trains of the USA, 1854-1930
Mewar, Maharajahs of
Meyer, Julius : American businessman and interpreter
Michabo : Native American hero figure
Michael V Kalaphates, 11th century : Emperor of Byzantium
Michelowski, Alexander : Polish-English priest
Michener, James A., 1907-97 : American author
Mici Plwm : Welsh actor
Midas : King of Phrygia
Middlemiss, Phil, 1963- : British actor
Mihinui, Dorothy Huhana, 1919- : New Zealand Maori tourist guide and justice of the peace
Mikita, Stan, 1940- : Canadian athlete
Mills, Billy, 1938- : Native American athlete and businessman
Mills, Robert Scourfield, 1863?-1919 : Anglo-Welsh author
Minik, 1890?-1918 : Inuit
Mo Keen, Loki, ca. 1830-1934 : Mexican captive and religious leader
Momaday, 1848?-1924 : Native American chief
Momotaro : Japanese folk hero
Monaghan, Thomas, 1937- : American businessman
Monroe, Bill, 1911-96 : American musician
Monroe, Marilyn, 1926-62 : American actress
Montezuma, Carlos, ca. 1865-1923 : Native American doctor
Montgomery, Lucy Maud, 1874-1942 : Canadian author
Montu / Chons : Theban (Egyptian) moon god
Moore, Brian, 1962- : English rugby player
Morcom, (Luke) Sidney, 1951- : Australian Aboriginal poet
Morgan, Tukoroirangi, ca.1959- : New Zealand Maori politician
Moriarty, John, 1938- : Australian Aboriginal-Irish civil servant and artist
Morley, Eric Douglas, 1918-2000 : British entrepreneur
Morrissey, Neil, 1962- : British actor
Mortara, Edgaro, 1851?-1940 : Italian-Belgian priest
Morton, Samantha, 1978- : British actress
Moses, 13th century BCE : Jewish prophet
Moses Kekuaiua, 1829-1848 : Hawai'ian prince
Mountain Wolf Woman, 1884-1960 : Native American religious leader
Mourning, 'Zo, 1970- : African-American basketball player
Much-Blood Boy : Native American traditional figure
Muhammad, 569-632 : Prophet and founder of Islam
Munk, Kaj, 1898-1944 : Danish dramatist and pastor
Muralis : Indian oblates
Murphy, Eddie, 1961- : African-American comedian and actor
Murray, Andrew Buist, 1844-1928 : American businessman and philanthropist
Mustache, James, 1904- : Native American religious leader
Mustafa, Kara, ca. 1635-1683 : Turkish general and grand vizier
Myers, Billie, 1971- : African-British musician
Myners, Paul, 1948- : British businessman
________________________________________
Nana Dhondo Pant Peshwa, 1820?-1859? : Raja of Bithur
Nana Saheb, 1820?-1859? : Raja of Bithur
Nanbaree, ca. 1780-1821 : Australian Aboriginal interpreter
Napolйon, Eugиne, 1781-1824 : French nobleman and general
Narayanrao Dinkarrao Bhonsle, 1863-1883 : Raja of Kolhapur
Natis : Indian oblates
Native American Children
Native Canadian Children
Nawanagar, Maharajahs of
Nazi Germany, 1933-45
Nebuchadnezzar II, ?-562 BCE : King of Babylon
Nelson, Willie, 1933- : American singer
Nero Claudius Caesar, 37-68 : Roman emperor
Nettles, John, 1943- : British actor
Newman, Rob : British comedian and author
Nicholson, Jack, 1937- : American actor
Nitocris, XXVIth Dynasty : Egyptian noble and oblate
Niyazov, Saparmurat Ataevich, 1940- : President of Turkmenistan
Norwegian Ruling Families, 9th-12th centuries
________________________________________
Oblates
O'Brien, Dan Dion, 1966- : African-American athlete
O'Connell, James F., 1808-? : Irish captive and Pohnpei chief
O'Connor, Hugh, 1962-95 : Italian-American actor
Oedipus : Greek mythological figure
Okada Keishu, 1929- : Japanese religious leader
Okada Koya : Japanese religious leader
Olaf the Tree-Feller, 9th century? : Norwegian ruler
Oldfield, Bruce, 1950- : African-British fashion designer
Omahura, Ngatau, 1862-1918 : New Zealand Maori captive
O'Neil, Robert Vincent, Jr., 1945- : British-American parapsychologist
Orphan Brigade, 1860s : United States Civil War unit
Orphan Trains of the USA, 1854-1930
Ottobah Cugoano, ca. 1757-? : African-British abolitionist
________________________________________
Pa Maretu, ca. 1860-ca. 1906 : High chief of Rarotonga
Palmer, Jim, 1945- : American athlete and baseball commentator
Parata, Tame Haereroa, ca. 1835-1917 : New Zealand Maori leader and politician
Parker, Quanah, ca. 1850-1911 : Native American chief and religious leader
Pascale, Lorraine, 1973- : African-British model
Pаscoli, Giovanni, 1855-1912 : Italian poet and scholar
Pasha, Merzifonlu Kara Mustafa, ca. 1635-1683 : Turkish general and grand vizier
Paulger, Irene, 1899-1966 : New Zealand teacher
Peach Boy : Japanese folk hero
Pelzer, David J., 1966?- : American writer and speaker
Penniman, Richard Wayne, 1932 or 35- : African-American musician
Perkins, Charles, 1936-2000 : Australian Aboriginal activist and civil servant
Perrott, Caroline, 1866-1943 : New Zealand captive
Perry, Mae Walker : African-American businesswoman
Peter III, 1728-62 : Czar of Russia
Peters, Alexander : Polish-British priest
Phair, Liz, 1967- : American musician
Philip V, 238-179 BCE : General and king of Macedonia
Pidgley, Tony : British businessman
Piri Poutapu : Maori cultural leader
Pitau, Otene, 1934?-1921 : New Zealand Maori leader
Pitt River Charley : Native American captive and religious leader
Plato, Dana Michelle, 1964-1999 : American actress
Pliny the Younger, 62-113 : Roman official and author
Plwm, Mici : Welsh actor
Poe, Edgar Allan, 1809-49 : American author
Pomare Dynasty, 18th-20th centuries : Tahitian rulers
Ponsonby, Sarah, 1755-1831 : Irish-Welsh personality
Porrajmos, 1939-45
Poutapu, Piri : Maori cultural leader
Poutu, Liana, 1986?- : New Zealand Maori lawyer
Powell, Peter John, 1928- : American priest and historian
Pratapsinhji I Bhonsle, fl. 1865-1874 : Maharajah of Satara
Presley, Elvis, Jr., ca. 1962- : American singer
Presley, Priscilla Ann, 1945- : American actress
Primakov, Yevgeny Maximovitch, 1928 or 29- : Ukranian-Russian journalist, spymaster and politician
Pryderi : Welsh folk hero
Pryse, Robert John, 1807-89 : Welsh writer and historian
Pu Chun, 1885- ca. 1932 : Chinese prince
Pu Sin, ca. 1880-? : Chinese prince, musician and artist
Pu Wei, 1898-1936/7 : Chinese prince
the Pu Yi Emperor, 1907-67 : Chinese emperor
Pythias : Wife of Aristotle
________________________________________
Qing Dynasty, 1644-1911 : Chinese rulers
Quetzalcoatl : Meso-American hero-god
Quinn, Katherine DeMille, 1911-95 : Canadian-American actress
Quinn, Phil : Native American child abuse expert
________________________________________
Rabbit Boy : Native American traditional figure
Radisson, Pierre-Esprit, 1636?-1710 : French-Canadian trader and explorer
Raeburn, Henry, 1756-1823 : Scottish painter
Raisinhji Vibhaji, 19th century : Heir-designate of the Jam Sahib of Nawanagar
Rajaram I Bhonsle, 1850-1870 : Raja of Kolhapur
Rajaram II Raje Bhonsle, 1726-1777 : Raja of Satara
Rajaram III Bhonsle, fl.1874-1904 : Maharajah of Satara
Ranjitsinhji Vibhaji, 1872-1933 : Maharajahdhiraj of Nawanagar
Ranmalji II, fl. 1820-1852 : Maharajahdhiraj of Nawanagar
Rat-Children of Shah Daula : Pakistani beggar oblates
Ratahi, Topsy Stewart, 1931?-2000? : New Zealand Maori leader
Ratana, Raniera, 1938-1998 : New Zealand Maori religious leader
Ratana, Tahupotiki Wiremu, 1873-1939 : Maori religious and political leader
Reagan, Michael E., 1945- : American television personality and actor
Reagan, Nancy Davis, 1921- : Actress and wife of President Ronald Reagan
Remus : Legendary founder of Rome
Restavecs : Haitian child slaves
Reynolds, George, 1936?- : British entrepreneur
Richardson, Anna Ryder, 1971- : Asian-British designer and TV presenter
Riles, Wilson Camanza, 1917- : African-American educator
Roach, Archie, 1955- : Australian Aboriginal musician
Robbins, Harold, 1912 or 16-1997 : American author
Roberts, Ernie, 1928- : English writer
Robinson, Bill, 1878-1949 : African-American entertainer
Roland : Traditional French hero-figure
Rollason, Helen, 1956?-99 : British broadcaster
Roman Empire
Romanov-Dolgorouki, Alexis d'Anjou, 1946- : Congolese conman
Romulus : Legendary founder of Rome
Roosevelt, Eleanor, 1884-1962 : American first lady
Ropiha, Tipi Tainui, 1895-1978 : New Zealand Maori surveyor and civil servant
Rosnes, Renee, 1962- : Native Canadian-American musician
Rousseau, Jean-Jacques, 1712-78 : Swiss-French philosopher
Rowell, Victoria, 1960- : African-American actress
Rowson, Martin, 1959- : British political cartoonist
Rua Kenana Hepetipa, 1869-1937 : Maori prophet
Rukupo, Raharui, ?-1873 : New Zealand Maori leader and carver
Rupe, Tui, 1941- : New Zealand Maori sportsman
Ruth Luka Ke'ekikolani, 1826-1883 : Hawai'ian princess
Ruth, George Herman, Jr. , 1895-1948 : American sportsman
________________________________________
Sacagawea, ca. 1784-1812 or 1884 : Native American guide and interpreter
Saffian, Sarah Ruth, 1970?- : American journalist
Saigo Siro, 1867-1922 : Japanese martial arts master
Saheb, Nana (Raja of Bitthour), 1820?-1859? : Indian ruler and revolutionary
St. Gertrude the Great, 1256-1302 : German mystic
St. Hildegard of Bingen, 1089-1179 : German abbess, poet, author and scientist
St. Hugh of Cluny, 1024-1109 : French abbot
St. Isidore of Seville, ca. 560-636 : Archbishop of Seville and encyclopedist
St. Joseph the Carpenter, ca. 40 BCE-ca. 20 CE : (Foster-)Father of Jesus Christ
St. Juliana of Liиge, ca. 1192-1258 : Belgian saint
St. Martin de Porres, 1579-1636 : African-Peruvian monk
St. Mary the Virgin : Mother of Jesus Christ
Sainte-Marie, Buffy, 1941- : Native Canadian-American musician and actress
Sajjan Singh, fl. 1874-1884 : Maharajah of Mewar
Salaм, 1480-1524 : Florentine artist
Salter, Shane : African-American child advocate
Samuel, 9th century CE : Jewish prophet
Sancho, Ignatius, 1729-80 : African-British shopkeeper and personality
Sanderson, Tessa, 1956- : Jamaican-British athlete and television presenter
Sarah Zvi, 1642?-74 : Wife of Sabbatai Zvi
Sardar Singh, fl. 1838-1842 : Maharajah of Mewar
Sargon I, 3rd millennium BCE : King of Akkadia
Satara, Maharajahs of
Savage, Dan : American journalist
Sawant Singh, 1877-1940 : Maharajah of Bijawar
Schad, Brenda, 1971- : Native American model
Schramm, Leo Paul, 1892-1953 : Austrian-New Zealand musician
Schreiber, Lorna, 1926-1993 : Australian Aboriginal leader
Schьnemann-Pott, Friedrich, 1826-91 : German-American religious leader
Schuon, Frithjof, 1907-98 : Swiss-French-American philosopher and painter
Schweig, Eric, 1967- : Inuit-Canadian Native carver and actor
Scipio Africanus Minor, 185-29 BCE : Roman general and consul
Scott, George, 1966- : Liberian-Swedish-American boxer
Scott, Todd M., 1965?- : African-American businessman
Scully, Julia, 1929- : American editor and author
Seed, Michael, 1957?- : British Catholic priest
Seki Takakazu Kowa, 1642-1708 : Japanese mathematician
Semiramis, 9th century BCE : Queen of Assyria
Sennacherib, 8th-7th centuries BCE : King of Assyria
Senser, Joe, 1956- : American sportsman and businessman
Seymour, Alan, 1927- : Australian dramatist
Shabbona, 1775?-1859 : Native American chief
Shahaji II Bhonsle, 1910-1983 : Raja of Kolhapur
Shahaji III, 1802-1848 : Maharajah of Satara
Shahu II Bhonsle, 1948- : Maharajah of Kolhapur
Shahu II Raje, ?-1810 : Maharajah of Satara
Shahu Bhonsle, 1874-1922 : Maharajah of Kolhapur
Shahu Pratapsinhji Bhonsle, 1918-1950 : Maharajah of Satara
Shahu Shivaji II Bhonsle, 1756-1813 : Maharajah of Kolhapur
Shahu Shivaji Raje Bhonsle, 1682-1749 : Raja of Satara
Shakers, 1747- : Christian sect
Shambhu Singh, fl. 1861-1874 : Maharajah of Mewar
Shelton, Fincourt : American lawyer
Shelton, Kenneth : American religious leader
Shenandoah, ?-1816 : Native American captive and chief
Shepenwepe II, XXVth Dynasty : Egyptian noble and oblate
Sherman, William Tecumseh, 1820-91 : American general
Sherrin, Scott, 1972-96 : African-British entertainer
Shin, Paull H., 1935- : Korean-American educator and politician
Shivaji IV Bhonsle, 1863-1883 : Raja of Kolhapur
Shivaji V Bhonsle, 1941-1946 : Maharajah of Kolhapur
Shoah, 1939-45
Short, William, 1759-1848 : American diplomat
Simon, Ella, 1902-81 : Australian Aboriginal justice of the peace and civil rights activist
Singh, Duleep, 1838?-93 : Maharaja of Punjab
Singh, Vishwanath Pratap, 1931- : Indian prime minister
Siro Saigo, 1867-1922 : Japanese martial arts master
Skanudharova, 1642-57 : Native American nun
Slaves
Slocum, Frances, 1773-1847 : American captive
Smith, John Walter, 1845-1925 : American politician
Smith, Joseph F., 1838-1918 : American religious leader
Smith, Robyn, 1944- : American sportswoman
Smith, Venture, ca.1729-1805 : African-American slave and businessman
Soll, Joe, ca. 1940- : American psychotherapist and author
Soseki Natsume, 1867-1916 : Japanese writer
Spain, 1936-75
Spalding, Henry Harmon, 1803-74 : American missionary
Spencer, Percy LaBaron, 1894-1970 : American inventor
Stands In Timber, John, 1884-1967 : Native American historian
Stanhope, Albert, 1943?- : Australian estate agent
Stanhope, Philip, 1755-1815 : English nobleman
Stanley, Henry Morton, 1840?-1904 : Welsh-American journalist and explorer
Steuart, John, ca. 1757-? : African-British abolitionist
Stewart, Albert Oliphant, 1884-1958 : New Zealand Maori leader and politician
Stirling, Eruera, 1899-1983 : New Zealand Maori elder
Stokes, Richard : African-British soldier
Stolen Generation
Strozzi, Barbara, 1619-77? : Italian composer
Sudbury, Julia, 1967- : African-British-American academic
Sun Kewang, ?-1660 : Chinese general and king
Svein Ulfson, 11th century : Norwegian ruler
Swaroop Singh, fl. 1842-1861 : Maharajah of Mewar
Swift, Jonathan, 1667-1745 : Anglo-Irish priest and author
Sykes, Annette, 1961?- : New Zealand Maori lawyer and activist
________________________________________
Taare, Sonny, 1930-2001 : New Zealand Maori leader and educator
Tahiti
Takakazu Seki Kowa, 1642-1708 : Japanese mathematician
Takuta, Tio, 1913-97 : New Zealand Maori farmer and traditional knowledge expert
Tall Mountain, Mary, 1918-94 : Alaskan Native author
Tamaiti Whangai : Maori foster/adoptive children
Tangiia Nui, 12-13th centuries? : Tahitian-Cook Islands chief
Tate, Victoria Fyodorova, 1946- : Russian-American actress and artist
Te Ariki Upoko Tini, 12-13th centuries? : Cook Islands chief
Te Atua, Henare, ?-1912 : New Zealand Maori leader
Tecumseh, 1768?-1813 : Native American chief
Te Hau, Matiu Te Auripo, 1912-1978 : New Zealand Maori teacher and community leader
Tekakwitha, Kateri, 1656-80 : Native American nun
Te Kanawa, Kiri Janette, 1944- : New Zealand Maori singer
Te Kooti Arikirangi Te Turuki, ?-1893 : New Zealand Maori prophet and military leader
Te Kurapa, Hikawera, 1907-85 : New Zealand Maori religious leader
Templer, James, 1722-82 : English businessman
Tenskwatawa, 1775-1836 : Native American prophet
Tenzin Gyatso, 1935- : Dalai Lama
Terupe, Tui, 1943?- : New Zealand Maori sportsman
Te Waharoa, ?-1838 : New Zealand Maori leader
Te Wiata, Inia, 1915-1971 : New Zealand Maori singer and carver
Theresa Awana Kaheiheimalie : 19th-century Hawai'ian noble
Thevardiyar : Indian oblates
Thomas, Leslie John, 1931- : Welsh author
Thomas, R. Dave, 1932-2002 : American businessman
Thorne, Grahame : New Zealand politician and sportsman
Thyssen-Bornemisza, Heinrich, 1875-1947 : German industrialist
Tiberius Gemellus, 1st century CE : Roman noble
Tiberius Julius Caesar Augustus, 42 BCE-37 CE : Roman emperor
Tiepolo, Giovanni Battista, 1696-1770 : Italian artist
Tierney, Sydney, 1923- : British politician and trade unionist
Tinh Hue, 13th century : Vietnamese princess
Tito, 1892-1980 : President of Yugoslavia
Tolkien, J.R.R., 1892-1973 : English academic and writer
Tolstoy, Leo, 1828-1910 : Russian novelist and philosopher
Tonore, Airini, 1855?-1909 : New Zealand Maori activist
Torres Strait Islander Children
Tous-les-Saints, 1642-57 : Native American nun
Train, George Francis, 1829-1904 : American businessman
Trajan, 53?-117 : Roman emperor
Transportees, 1597-1866
Trapp Family : Austrian-American musical and business family
Traynor, Joanna, 1960- : African-British novelist
Trokosi : Ghanaian oblates
Troxler, G. William, 1947?- : American educator
Truffaut, Franзois, 1932-84 :French film director
Tu Tapu, 12-13th centuries? : Tahitian-Marquesan chief
Twardecki, Aloizy : Polish university lecturer
Tydings, Joseph Davies, 1928- : American politician
Tyson, Mike, 1966- : African-American sportsman
________________________________________
Utrillo, Maurice, 1883-1955 : French painter
________________________________________
Valero, Helena, 1925- : Brazilian captive
Vander-Kuyp, Kyle, 1971- : Australian Aboriginal athlete
Vanessa-Mae, 1978- : Singaporean-British musician
Vassa, Gustavus, ca. 1745-97 : African-British abolitionist
The Venerable Bede, ca. 673-735 : British historian
Venkuiraje Bhonsle, ?-1864 : Maharajah of Satara
Ventakji, ?-1864 : Maharajah of Satara
Verdingkinder : Swiss forced laborers
Victor, the Wild Boy of Aveyron, ca. 1788-1829 : Feral child
Vikramsinhrao, 1910-1983 : Raja of Kolhapur
Villon, Franзois, 1431-63? : French poet
Vithoji Bhonsle, ?-1810 : Raja of Satara
von Kleist, Heinrich, 1777-1811 : German writer
von Lipp, Joseph, 1795-1869 : German bishop
von Trapp. Maria Augusta Kutschera, Baroness von Trapp, 1905-87 : Austrian-American singer
Vrajkuvar, 1917-1992 : Maharani of Idar
________________________________________
Waaka, Te Kari, 1916-91 : New Zealand Maori religious and community leader
Walker, C.J., 1867-1919 : African-American entrepreneur and philanthropist
Wallace, Edgar, 1875-1932 : English novelist and journalist
Ward, Glenyse, 1949- : Australian Aboriginal writer
Wark, Betty, 1924-2001 : New Zealand Maori community worker
Waters, William R., 1932- : Canadian businessman, economist and academic
Webster, Tumoana, 1979?- : New Zealand Maori sportsman
Weinstock, Arnold, 1924-2002 : British businessman
Weisner, Conrad, 18th century : American businessman
Welch, Bruce, 1941- : British musician
We-Ota-Wichaska : Native American traditional figure
Westheimer, Ruth K. (Dr. Ruth), 1928- : German-American sexologist and broadcaster
Whaitiri, Te Waari Kahukura, 1912-96 : New Zealand Maori mariner and community worker
Wheatley, Phillis, 1753?-84 : African-American poet
Wheeler, Caron : African-British singer
Whitbread, Fatima, 1961- : African-British athlete
White, Don, 1935-95 : British advertising man, opera patron and author
White, Eartha Mary Magdalene, 1876-1974 : African-American businesswoman and philanthropist
Whitehead, Phillip, 1937- : British politician, writer and television producer
Whitman, Marcus, 1802-47 : American medical missionary
Wiesel, Elie, 1928- : Romanian-American humanitarian
The Wild Boy of Aveyron, ca. 1788-1829 : Feral child
Wiles, Terry : African-British-New Zealand personality
Wilkins, George : Australian businessman
Wilkomirski, Binjamin, 1941?- : Swiss musician and imposter
William I (The Conqueror), 1028?-87 : King of England and Duke of Normandy
William Pitt Kalaho'olewa Leleiohoku II, 1835-1877 : Hawai'ian prince
Williams, Anthony A., 1951- : African-American politician
Williams, Daniel Hale, 1858-1931 : African-American surgeon
Williams, Iris : African-Welsh singer
Williams, Jett, 1953- : American musician
Williams, John Owen, 1853-1932 : Welsh poet
Wilson, Flip, 1933-98 : African-American comedian
Wine, Maria, 1912- : Danish-Swedish poet
Winfrey, Oprah, 1954- : African-American television personality and actress
Winterson, Jeanette, 1959- : British novelist
Wirt, William, 1772-1834 : American attorney general
Wolde, Mamo, 1932-2002 : Ethiopian athlete
Wordsworth, Dorothy, 1771-1855 : English writer
Wordsworth, William, 1770-1850 : English poet
Wright, Allen, 1825-85 : Native American minister and chief
Wright, Richard Nathaniel, 1908-60 : African-American-French writer
________________________________________
X, Malcolm, 1925-65 : African-American civil rights activist and religious leader
Xianzi, 1907-48 : Chinese-Japanese princess and military leader
Xuang Tong, 1907-67 : Chinese emperor
________________________________________
Yi Zong, 1831-89 : Chinese prince and official
Эnan, Afet, 1908-85 : Turkish academic
Yoshida Shigeru, 1878-1967 : Japanese diplomat and prime minister
Young, Brigham, 1801-77 : American religious leader
Ystumllyn, John, ca. 1738-1791 : African-Welsh captive and servant
________________________________________
Zahhak : Legendary King of Mesopotamia
Zai Tian, 1872-1908 : Chinese emperor
Zai Yi, 1855/6-1902 : Chinese prince and revolutionary
Zai Ying, 1861-1909 : Chinese prince
Zaid bin Haritha, 7th century : Arab Muslim general
Zhang Xianzhong, 17th century : Chinese emperor
Zuzunaga Cavero, Willy F. : Peruvian religious leader
Zvi, Sarah, 1642?-74 : Wife of Sabbatai Zvi
Zweig, Stefan Jerzy, ca. 1937- : Polish cameraman

# 23
  • на път
  • Мнения: 2 804
  bouquet  bouquet  bouquet
Благодаря на darena за последния списък и tedito за напомнянето на онова забележително писмо на bonita. Ще си ги разпечатам и двете и ще ги приложа към дневника на моя осиновен син, който се старая да водя поне на 1 седмица и смятам, че щи му помогне в бъдеще да опознае себе си.
Много съжалявам, че bonita е напуснала форума и най-вече, че е била наскърбена от някоя от нас. За мен това място е много важно и помощта която получавам тук е голяма подкрепа за мен.
 Hug

# 24
  • Мнения: 1 652
От съседния подфорум прочетох нещо интересно. Някои неща ме карат да се замислям винаги, колкото и да не ми се иска да ги приема- по- точно, че изоставянето е направило рана в душата на детето ми. Никоя майка не иска да приеме, че детето й е нарането.
Ето статията, която предлагат в "Нашите деца" и която има отношение и към нашите деца...
http://www.framar.bg/article.php?article=13

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Tеа, Дидка, много ви благодаря за подкрепата и хубавите думи!  bouquet  bouquet
Когато се случи този скандал за приказките, аз уверявах всички, че Бонита е много ценен за форума човек. За тези, които искат да си припомнят темата- тя е "Да изясним за приказките" и е по-назад на стр.4 в този форум. Тогава две майки ме защитиха- shoni и мама на мишле- за което още веднъж - благодаря.  Hug Hug Дидка, по повод на твоята позната, която говориш. Наистина  някои са много бързи , когато трябва да кажат нещо лошо или да нападнат някого,  но много малко са на брой - тези, които ще го защитят.

Много моля  Praynig за линк към темата "Да изясним за приказките", диря я навсякъде в този подфорум, но така и не можах да я намеря. Предварително благодаря!  Hug

Искам и аз да поканя Бонита отново във форума!!!   bouquet

Извинявам се - успях да намеря въпросната тема. Ето линка към нея:
Да изясним за приказките
 Heart Eyes  Hug   bouquet

Последна редакция: вт, 19 юни 2007, 18:18 от desykv

# 26
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Но тя е отново тук   bouquet сред нас  Hug и аз съм много щастлива ,че я познавам-наистина е много добър и мъдър човек  Heart Eyes

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Но тя е отново тук   bouquet сред нас  Hug и аз съм много щастлива ,че я познавам-наистина е много добър и мъдър човек  Heart Eyes

Наистина ли? Това е чудесно!  Grinning

А ето и правилен линк към форума на БАОО за тези, които се интересуват:

http://www.baoo-bg.org/forum/index.php

Лека нощ на всички!  Hug

вчера открих за първи път този подфорум в бг-мамма за осиновяването и страшно много ми хареса!!! браво!!! по образование и призвание съм психолог, бих била щастлива, ако мога да помогна с нещо на някого!!!  Hug  Heart Eyes   bouquet

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 409
 smile3518 прочетох всичко което сте написали и се разплаках!!!  newsm45
незнам дали биогичните майки могат да почустват това което и Вие чуствате -толкова силни и борбени за децата си. незнам дали някъде е засегната и темата какво преживяват и какви права имат биологичнити родители, но би ми било интересно да прочета... Имам познати които живеят във Франция и си осиновиха момченце, с т.н. открито осиновяване, т.е. не се къса връзката между детето и биологичните родители. Дали в България иматакава процедура, дано защото на всички майки които не могат да гледат бебетата си ще е много по-сигурно и спокойно да вземат трудното решение да оставиш детето си да има втори шанс!
още веднъж БРАВО на Вас, на вашия оптимизъм, вяра и любов!

# 29
  • Мнения: 526
Големи целувки за Дарена  bouquet Знаете ле това което прочетох от нея ме разплака, сигурно всички деца, включително и моето се е чувствало така. Моля предайте на Бонита да се върне във форума, просто майките на осиновените деца имаме нужда от някой да ни напътства относно нашите слънчица които са с определени нужди. Никога не съм се замислила защо моето Ники ядеше първия месец като слонче, като го целувахме то се опитваше да хапе, т.е. не знаеше що е любов. Така че на годинка то се учеше що е любов и как се общува. Само съжалявам че през този период нямах комп за да чета това което другите предлагаха като опит. ака че момичета пишете, за да могат другите майки да черпят съвети и опит от вас. Благодаря на Бонита че я има.  bouquet

# 30
  • Мнения: 1 652
slava 73Hug  !

desykv, благодаря за предложението ! Със сигурност нашите деца се нуждаят от професионална помощ и то навреме.   bouquet

# 31
  • Мнения: 526
Не само децата а и майките. Аз самата не мога да откъсна поглед от този форум, чета и събирам информация, зная че не съм сама и Бог не ме е наказал да нямам деца, а ме е дарил с  съдба. Мили майки ние  имаме прекрасната съдба да приютим деца оставени на държавата, да ги дарим с любов и да покажем на света нашата любов.

# 32
  • Мнения: 690
Браво slava73 !  newsm51  newsm51  newsm51
Много е хубаво когато се гледа на съдбата с тази положителна нагласа. И когато от време на време се казват на глас тези добри мисли.

# 33
  • Мнения: 526
Наистина се чуствам така, мога идинствено да подкрепям със сърцето и душата си бъдещите майки тръгнали да осиновяват деца. Тръгват по доста трънлив път, като допълнително институциите им проверяват границата на търпението им. Успех във вашето начинание.  bouquet

# 34
  • Мнения: 2 722
След всичко, което се изля напоследък във всевъзможни теми, повдигам няколко много стари, но доста ценни.

# 35
  • Мнения: 2 172
Браво на мама Галя. И аз четох днес доста назад, има интересни неща, но не остава време... newsm10 smile3523

Общи условия

Активация на акаунт