Да обобщим вредностите в козметиката

  • 23 123
  • 71
  •   1
Отговори
  • на терасата
  • Мнения: 661
Прочетох няколко теми, разисквани тук, за вредните съставки, които се влагат в козметичните продукти. Имам идея да копираме или напишем това, което сме намерили по форуми и сайтове. Ето моите първи цитати:

"Бронополът е отречен преди години като съставка с много висок риск.
2,4-дихлорбензил алкохол - също. И двете активно се използват в България дори в детската козметика.
Парабени - силни алергени и дразнители. Високо токсични. Масово се използват в козметиката.
DMDM Hydantoin - съдържа формалдехид (който между другото е канцероген). В комбинация с някои катионни ПАВ като MEA,DEA и TEA може да доведе до образуването на нитрозамини (канцерогени, има ги и в цигарения дим), дори и в продукти в срок на годност.
Мислите, че крема ви за лице или лосиона ви за тяло е качествени? А съдържат ли Cetyl Alcochol, Cetearyl Alcochol, PVP/PA (VA) Copolymer, Propylene Glycol, Myristyl Myristate и т.н. и т.н. Първите две са изкуствени мазнини, останалите три са петролни деривати (различни по хим. състав органични съединения). Всяко от тях запушва кожата, спира достъпа на кислород, а резултатът е бръчки"

"За пропилен гликола. Това е една от най-разпространените съставки във всички видове козметични продукти. Това е петролен дериват. Каква е неговата роля: 1. използва се за правене на екстракти от билки. 2. Някои колеги твърдят, че пренася "полезните вещества" в кожата. Те знаят, но не споменават никъде следното: Пропилен гликолът се използва в... автомобилния антифриз; използват го за почистване на дъната на кораби и лодки; толкова бързо прониква през кожата, че работещи с пропилен гликол трябва да ползват предпазни ръкавици, дрехи и очила. Всяко замърдяване с пропилен гликол трябва да се обезврежда като се покрива с пръст. Тестове с животни показват, че продължително третиране с пропилен гликол води до мозъчни, чернодробни и бъбречни аномалии. Количеството пропилен гликол в някои дезодоранти например надвишава в пъти количеството използвано при индустриална употреба.
Пропилен гликолът в козметиката е по-пречистен, но с това не става по безвреден."

"название етаноламиди - използват се за регулиране на pH, като емулгатори и пенещи агенти. Използнат се с редица мастни киселини, за да преобразуват киселината в стеарат (сол), която после става основата на почистващия агент (напр. Cocamide DEA/MEA - диетаноламид от кокосова местна киселина; срещат се още Stearamide DEA, Lauramide DEA и т.н.). Етаноламидите предизвикват алергични реакции, проблеми с очите, сухота на кожата и косата, могат да бъдат токсични, ако се абсорбират от кожата при дълго използване. Ограничени са за употреба в Европа заради доказани канцерогенни свойства (черен дроб, бъбреци). Амините се свързват с нитрозиращи агенти (и от други съставки) и образуват нитрозамини (канцерогени). Неразградими, замърсяващи околната среда.
- BHA (Butylated Hydroxyanisole) и BHT (Butylated Hydroxytoluene) - консерванти. И двата предизвикват алергични реакции и контактни дерматити; вторият съдържа толуен;
- Diazolidinyl urea - консервант. ПХредизвиква алергични реакции и контактни дерматити. Съдържа формалдехид, който от своя страна е алерген, токсичен при вдишване и канцероген.
- PEG-съставки (полиетилен, полиетилен гликол и техни съединения) - наричат се още етоксилирани ПАВ. Широко разпространени като пенообразуващи агенти, емулгатори и овлажнители, сгъстители. Част от производствения им процес е токсичният химикал dioxan (канцероген; повече от 50% от съдържащите етоксилирани ПАВ продукти са замърсени с диоксан). PEG се използват като разтворители на мазнини в битови почистващи препарати. Могат да изсушат кожата.
- 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol - без коментар;
- Formaldehyde - дразнител на кожата и лигавиците, доказан канцероген. Използван като консервант; понякога се открива като замърсител;
- Парабени - консерванти. Използват се широко, въпреки че е известна тяхната висока токсичност;
- Quaternuim - група съставки, всички донори на формалдехид, канцерогенни, дразнещи кожата и лигавицата, забележете, по-силно, когато е влажна;
- Dimethicone, Dimethicone Copolyol, Cyclomethicone - емолиенти (омекотители) на силиконова основа. Едни от най-добре действащите съставки за косата - правят я мека и блестяща, лесна за оформяне. Но поставени в крем или лосион, те образуват върху кожата тънък филм, който я запушва и не й позволява да диша. Лошо!
- Sodium Hydroxide - извинявайте, ако не знаете това е сода каустик (отровна е), а можете да я откриете дори в пасти за зъби;
- Paraffinum Liquidum - течен парафин или познат още като минерално масло. Използва се за омекотител. Не подхранва кожата, а само запушва порите. В червила, балсами за усни и др. продукти се изполва Petrolatum (petroleum jelly) - вазелин. За него важи същото.
Има и други вредни съставки като Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Sodium Lauroyl Sarcosinate (всички анионни ПАВ); Stearalkonium chloride,Benzalkonium chloride,Cetrimonium chloride, Cetalkonium chloride (всички катионни ПАВ), но те са толкова разпространени, че от тях просто не можете да избягате.
Други съставки подлъгват: например Hydroxypropyltrimonium Hydrolized Wheat Protein - антистатичен агент, а не подхранващ пшеничен протеин; Lauryl dimonium hydrolysed collagen - катионен ПАВ (антистатичен агент) и т.н. В болшинството от случаите хидролизирания протеин (животински - колаген, еластан, кератин, и растителен - соев, пшеничен) не е подхранваща, а антистатична (ПАВ) съставка."

"Всичките парфюми на "Avon" съдържат Oxybenzene (токсично бяло кристално вещество, производно на бензена, използвано като дезинфектант и антисептик, отровно при поглъщане; изостря астматичните пристъпи), а лосионите им за тяло неотменно са "обогатени" с Triclosan (антибактериален агент; алерген, по същността си пестицид, засягащ целия организъм и предизвикващ мозъчни, бъбречни, чернодробни аномалии, потискащ имунната система и т.н. и т.н.) и Benzophenone (УВ филтър; трябва да се използва минималното възможно колиличество поради токсичността му; в по-големи количества е контактен дразнител, засяга очите, кожата, дихателната система; отровен при поглъщане)."

"Шампоаните за мазна коса на Phyto съдържат Disodium Undecylenamido MEA-Sulfosuccinate. Другите не съдържат етаноламиди. В подобна комбинация с други съставки тази съставка не прадставлява пряка заплаха (няма нитрозиращи агенти; не освобождава амиди заради стабилната формула), но пък може да е замърсена с нитрозамини при производството. "

"познати канцерогени - формалдехид, нитрозамини, фталати"

"Първи сигнал за тревога
   
   Активно вещество:парабен. Познат е и под името метилпарабен, пропилпарабен,етилпазабен, бутилпарабен.
   Основна цел: удължава живота на козметиката.
   Къде се използва:< в 90 % от всички шампоани, кремове, маски за лице, козметика за коса, лак за нокти, дезодоранти.
  Заподозрян е за: присъства в злокачествени тумори на гърдата, но в се още обаче не е установено, че той пре-цизвиква рака. Учените смятат, че това вещество е канцерогенно, защото при попадането си в организма започва да се държи като женския хормон естроген. При жените той предизвиква увеличаване на бюста, а при мъжете –проблеми с половата система.
  Как да се предпазим: не ползвайте аерозолни, а кремообразни дезодозанти.

  Втори сигнал за тревога

   Активно вещество: фталат. Познат е и под имената диетилфталат, диметилфталат.
  Основна цел: придава мекота на козметичните продукти, той разтваря ароматизаторите и е денатурат за спирта.
  Къде се използва: в парфюми, пяна и гел за коса, лакове за нокти.
  Заподозрян е за: вредно въздействие върху ДНК. Този извод е бил направен след изследване на американската организация „Работна група по охрана на околната среда". Ако по време на бременността жената е използвала козметика с фталат, това може да е отрази зле на сина й. Този химикал блокира процесите, които регулират мъжките полови хормони - андрогените. Това може да доведе до импотентност и стерилитет.
   Как да се предпазим: не използвайте никога козметични продукти, в чийто състав влиза фталат.

   Трети сигнал за тревога

  Активно вещество: толуол. Познат е и под името толуен.
   Основна цел: консервант, който удължава живота на козметиката.    Къде се използва: в парфюми и лак за нокти.
  Заподозрян е в: предизвикване на астма. Изследване на американското ведомство по надзор върху качеството на лекарствени средства, медицинско оборудване, козметика и хранителни добавки е показало, че толуолът може да предизвика астматичен пристъп. Той е и много силен алерген, предизвиква промени в нервната система, може да доведе до нарушения на бъбречната функция, костния мозък, допринася за дефекти при бебетата.
  Как да се предпазим: в Европа още преди пет години са въведени жестоки ограничения върху продуктите, в чийто състав влиза толуол. Изберете лак, върху който е написано „без толуол".

  Четвърти сигнал за тревога

   Активно вещество: Лаурил натриев сулфат Познат е като SLS и SLES.
   Основна цел: средство за пречистване. Къде се използва: в миещи препарати.
   Заподозрян е в: Изследване на медицинския колеж от щата Джорджия доказват, че лаурил натриевият сулфат необратимо съсипва детското зрение. Отслабва имунната система, а тъй като прониква през кожата в основни органи (черен дроб и сърце), той се отлага в тях. При взаимодействие с други козметични съставки образува канцерогенни вещества и нитрати които попадат директно в кръвта.
  Как да се предпазим: на практика това е невъзможно. Той се използва при производството на 95% от шампоаните. Изберете шампоан, в който концентрацията на SLS не надхвърля 1 %. Анализирай опаковката преди да платиш мазилото Внимателно изучете надписите върху опаковката на козметичния продукт. Освен споменатите вещества избягвай козметика, в чийто състав влиза петролатум, пропилей гликол, солидол, вазелин или ланолин, формалдехид.

   Не купувайте козметика от сергия. Резките смени на температурата водят до образуване на отпадни вещества, които са вредни. Обърнете внимание и на срока на годност - колкото е по-дълъг, толкова повече консерванти има.
  Не купувайте кремове и лосиони в туби с широко гърло - там консервантите са повече. По-добре е да изберете продукти в тубички или бутилчици с дозатор. Не оставяй кутийките и бутилчиците отворени, съхранявай ги в хладилник."

# 1
  • на терасата
  • Мнения: 661
"Тук мога да ви изложа токсикологична информация, свързана с Бронопол:
2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL (Bronopol) (INCI); CAS № 52-51-7,
Einecs /Elincs № 200-143-0.
Използва се като консервант в козметични продукти. Разтворимост във вода при 23º  С  280 g/l. Коефициент на  разпределение етанол:вода 0.18. pH на 1 % воден разтвор е 5 – 7.
Съдържание на технически замърсители - 2-метил-2-нитропропан-1,3-диол до 0.5 % и трис(хидроксиметил) нитрометан до 0.5 %.
Остра орална токсичност – DL50 342 mg/kg за женски плъхове и 307 mg/kg за мъжки плъхове, което класифицира бронополът като вреден при поглъщане.
Остра дермална токсичност - DL50 1600 mg/kg, което го определя като вреден при контакт с кожата. Концентратът (все пак в козметиката той не е в този концентриран вид   - да не плюем само) има силно дразнещо действие върху кожата и лигавиците на горните дихателни пътища и очите.
Въвеждането в очния сак на зайци на 5 % бронопол в полиетиленгликол предизвиква дразнене. Недразнеща е концентрацията на 0.5 % бронопол във физиологичен разтвор при въвеждане в очния сак на зайци ежедневно в течение на 4 дни.
Еднократната дермална апликация на 1 % бронопол в ацетон или 0.5 % във воден разтвор на метилцелулоза не дразни кожата на зайци, докато 2 % в ацетон води до слаба иритация. Търговски продукт съдържащ 20 % (Myacide S1) притежава умерено дразнещо кожата действие.
С максимизиращия тест на Magnusson и Kligman се определя  сензибилизиращ потенциал за бели морски свинчета. При изследване на 93 доброволци след 10 апликации на 5 % бронопол  в жълт вазелин, разрешаващата доза на 14-я ден с 0.25 % бронопол в същия носител не дава позитивни реакции (Maibach, 1977- малко е отдавна  ). Доказан контактен алерген. Има данни за развитие на контактна сензибилизация с позитивни епикутанни тестове сред населението (De Groot, 1988, Angelini и съавт.,1997, Nohynek, 2003).
 и т.н. .....

Нашият личен съвет - по възможност избягвайте!
Мога да посоча още 2 други консерванта, които са с "не до там позитивно" влияние върху кожата:
1. KATHON CG, разтвор, със състав:
1.1. Methylchloroisothiazolinone – 1.05 – 1.25% в р-ра, CAS № 26172-55-4
1.2. Methylisothiazolinone – 0.25 – 0.45% в р-ра   , CAS № 2682-20-4
1.3. Magnesium Chloride – 0.5 – 1.0% в р-ра, CAS № 7786-30-3
1.4. Magnesium Nitrate – 21 – 25% в р-ра, CAS № 10377-60-3
1.5. Water, CAS № 7732-18-5
Ексертно становище на ст.н.с. А. Байнова, дмн, Лаборатория “Токсикология”:
Катон CG е биоцид, синтезиран и предложен за употреба като широкоспектърен антимикробен и антимикотичен агент с висока биологична активност.
Катон CG има чистота, отговаряща на изискванията за влагане в козметични средства и съдържа общо 1.5% от активните компоненти /1.125% : 0.375%/ в търговския продукт.
Химичният състав на Катон и структурата на активните ингредиенти предполагат проява на странични въздействия при контакт с кожата и лигавиците на очите и горните дихателни пътища: изразена иритативна и сензибилизираща дейност.
........
Рискът от контактна сенсибилизация е причина Катон CG да не се допуска за употреба във фармацевтични, дерматологични лечебни или дезинфекционни средства или като добавка в хранителни продукти. В съответствие с Директива 86/199/ЕЕС за козметичните средства, Катон CG се допуска за употреба като консервант в максимално допустима концентрация 0.003% /30 ppm/ активно вещество.

2. Isobutyl paraben
Парабените са широко използвани като консерванти вещества, за които има много проведени тестове. В общото мнение на специалистите, както и последното мнение на Научната комисия по крайните продукти (към ЕС, Директорат - С - Обществено здраве и оценка на риска), от 28 януари 2005 г., Метил-, Пропил-, Етил- и Бутилпарабен са  безопасни при влагане в козметични продукти. Не дразнят кожата и лигавиците, не проявяват генна токсиност, мутагенност и карциногенност.
Изобутил парабен, обачен, проявява естрогенна активност! В някои ин-витро тестове, някои парабени (и по-конкретно Изобутил-) са регистрирани като способни да улавят естрогенните рецептори, да активират гените, контролирани от тях, стимулирайки клетъчен растеж и повишаване нивото на протеинът-рецептор на имунно-реактивния естроген. Естрогенната активност на парабените нараства с нарастване на дължината на веригата на съединението, което ще рече, че градацията е следната: метил- < етил- < пропил- < бутил- < изобутилпарабен. Изказани са мнения и се изследват случаи в които натрупване на парабени е открито при анализ на тумори на гърдата. Направени са известни паралели между продукти против изпотяване (такива, които са съдържали бутил- и изобутилпарабени) и рака на гърдата. COLIPA изследва темата. Като цяло в пространството има мнение, че консерванти, които са смес от всички видове парабени вече имат рисков потенциал при употреба.
Аз лично реших, че превенцията е най-добрата профилактика.
Бих ви насочила да видите консервантния състав на един доста известен продукт за стягане на бюста (с т.нар. омрежваща технология) на доста известна мулти-левъл (каталожна) козметика у нас и да прецените дали да използвате точно в тази зона на тялото "

"Cancer Risks from Cosmetic and Personal Care Products

• DIETHANOLAMINE (DEA), TEA (Triethanolamine)
DEA and TEA can result in the formation of carcinogens in products containing nitrite preservatives. Chemical reactions between nitrites and DEA/ TEA occur during the manufacturing process and while products are stored in their containers. This reaction leads to the formation of nitrosamines. Most nitrosamines, including those formed from DEA or TEA, are carcinogenic.

• Bronopol (2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol) may break down in products into formaldehyde and also cause the formation of carcinogenic nitrosamines under certain conditions. One of the most expensive lines of cosmetics, Chanel, often uses this chemical. So do many leading brands of baby products. As does the Body Shop, whose product sales are built on a reputation of containing natural ingredients.

• 1,2-Dioxane in Surfactants/detergents
A wide range of personal care products including shampoos, hair conditioners, cleansers, lotions, and creams, besides household products such as soaps and cleaning products, contain surfactants or detergents such as ethoxylated alcohols, polysorbates, and laureths. These ingredients are generally contaminated with high concentrations of the highly volatile 1,4 – dioxane, which is both readily inhaled and absorbed through the skin. The carcinogenicity of dioxane in rodents was first reported in 1965 and subsequently confirmed in other studies including by the National Cancer Institute in 1978; the predominant sites of cancer were nasal passages in rats and liver in mice. Epidemiological studies on dioxane-exposed furniture makers have reported suggestive evidence of excess nasal passage cancers. On the basis of such evidence, the Consumer Product Safety Commission concluded that "the presence of 1,4 – dioxane, even as a trace contaminant, is a cause of concern." These avoidable risks of cancer in numerous personal care, besides other consumer, products is inexcusable, particularly as the dioxane is readily removed from surfactants during their manufacture by a process known as "vacuum stripping."

 

• Artificial Colors
Some artificial colors, such as Blue 1 and Green 3, are carcinogenic. Impurities found in commercial batches of other cosmetic colors such as D&C Red 33, FD&C Yellow 5, and FD&C yellow 6 have been shown to cause cancer not only when ingested, but also when applied to the skin. Some artificial coal tar colors contain heavy metal impurities, including arsenic and lead, which are carcinogenic.

• Hair Dyes
The use of permanent or semi permanent hair color products, particularly black and dark brown colors, is associated with increased incidence of human cancer including non-Hodgkin's lymphoma, multiple myeloma, and Hodgkin's disease. There are several natural hair-coloring products which are relatively effective and safe.

• Lanolin
Lanolin itself is perfectly safe. But cosmetic-grade lanolin can be contaminated with carcinogenic pesticides such as DDT, dieldrin, and lindane, in addition to other neurotoxic pesticides.

• Talc
Cosmetic talc is carcinogenic. Inhaling talc and using it in the genital area, where its use is associated with increased risk of ovarian cancer, are the primary ways this substance poses a carcinogenic hazard.

• Silica
Some silica used in cosmetics, especially amorphous hydrated silica, may be contaminated with small amounts of crystalline quartz. Crystalline silica is carcinogenic."

# 2
  • Мнения: 6 618
Ужасно сложно

# 3
  • Мнения: 1 540
Буквално преди дни научих за въпросните токсични съставки, които се използват в козметиката. Направо съм потресена!!! Никога не съм се замисляла, че може да има толкова вредни вещества в кремовете за лице например. Кремовете, които използвам, са блъскани с такива вещества... Споделих с една приятелка, която каза, че също знаела за това. Тя ми разказа, че нейна позната, която използвала гела на въпросната мулти левъл компания, е вече оперирана от рак на гърдата. Това най-много ме сащиса  Rolling Eyes Била го използвала само веднъж, само една опаковка... Не знам дали да си изхвърлям кремовете вече! Верно, че консерванти има във всякаква козметика, не само за лице, но и шампоани, душгелове, като продължим и към перилни и почистващи препарати, абе навсякъде! Разрових се в Красива мама и намерих тази темичка, видях, че никой не се е отзовал... Дали си премълчаваме, като искаме да вярваме на рекламите за перфектно хидратирана и здрава кожа? Аз не знам на какво да вярвам, страх ме е вече да си ползвам крема за лице! Някой предприел ли е или смята ли да предприеме нещо по въпроса? В смисъл, търсите ли продукти, които уж не съдържат тези отрови? Опитвате ли се да намалите някак си поемането им?

Силно се надявам някой да сподели нещо!  Praynig

# 4
  • Мнения: 8 462
Споделям-вредности има не само в продуктите на въпросната,спомената от теб мулти-левъл компания.Вземи която и да е опаковка,на който и да е производител и прочети!Там няма утринна роса,а химия.
От една опаковка рак на гърдата -силно преувеличено.Съжалявам за познатата ти.Преди 10 години се опитваха да ме убедят,че жена е починала от рак заради водораслите на Аквасорс.Вече филтрирам получената информация и преценявам.
Просто не можем да избягаме от химията,а всеки избира за себе си,натурален днес е много относително понятие.
Паниката вреди повече от ограничаването на вредностите.

По отношение на търсенето на безвредни продукти също съм скептик.Ако днес не се знае за някоя вредност утре може да се окаже,че дадено вещество е било смъртоносно.Каква е гаранцията,че знаем всичко за сложните взаимодействия на химикалите в човешкия организъм?

# 5
  • Мнения: 599
Предлагам по-запознатите да предлагат в тази темакаква козметика да купуваме, която може да се намери в Бг... Както и тази, която трябва старателно да избягваме  Peace

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
. Тя ми разказа, че нейна позната, която използвала гела на въпросната мулти левъл компания, е вече оперирана от рак на гърдата. Това най-много ме сащиса  Rolling Eyes Била го използвала само веднъж, само една опаковка...


Не можеш да хванеш рак на гърдата от една опаковка крем..........това са щуротии.....не се паникьосвай........Токсичните вещества са в минимални количества.........човешкия организъм може много да понесе..........въпроса е, че всичко около нас съдържа вредни съставки, които се натрупват в организма и подпомагат образуването на злокачествени образувания........
Ядем маргарини, салами с оцветители и нитрити, слагаме червила, дезодоранти, парфюми,съдържащи парабени и др. гадости, ползваме сапуни, шампоани, препарати, спирали за очи, сенки, обличаме се в изкуствени материи, храним се от пластмасови съдове, спим на вредни матраци, ходим по изкуствени паркети, плоскости, мокети, ......дограмите са изкуствени, тръбите, по които водата ни достига до чешмите са от PVC, месото е блъскано с хормони, антибиотици, млякото също, зеленчуците са нитратни, плодовете са с разни восъци и химикали.........Всички тези отрови ги консумираме всеки ден..........затова се разболяваме.....не само заради крема за лице......но ако го махнеш, премахваш малка част от риска .........Според мен си заслужава.........Аз не ползвам

# 7
  • Мнения: 8 462
. Тя ми разказа, че нейна позната, която използвала гела на въпросната мулти левъл компания, е вече оперирана от рак на гърдата. Това най-много ме сащиса  Rolling Eyes Била го използвала само веднъж, само една опаковка...


Не можеш да хванеш рак на гърдата от една опаковка крем..........това са щуротии.....не се паникьосвай........Токсичните вещества са в минимални количества.........човешкия организъм може много да понесе..........въпроса е, че всичко около нас съдържа вредни съставки, които се натрупват в организма и подпомагат образуването на злокачествени образувания........
Ядем маргарини, салами с оцветители и нитрити, слагаме червила, дезодоранти, парфюми,съдържащи парабени и др. гадости, ползваме сапуни, шампоани, препарати, спирали за очи, сенки, обличаме се в изкуствени материи, храним се от пластмасови съдове, спим на вредни матраци, ходим по изкуствени паркети, плоскости, мокети, ......дограмите са изкуствени, тръбите, по които водата ни достига до чешмите са от PVC, месото е блъскано с хормони, антибиотици, млякото също, зеленчуците са нитратни, плодовете са с разни восъци и химикали.........Всички тези отрови ги консумираме всеки ден..........затова се разболяваме.....не само заради крема за лице......но ако го махнеш, премахваш малка част от риска .........Според мен си заслужава.........Аз не ползвам
Хубав постинг.  bouquet

# 8
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Само да отбележа, че от горните ползвам само- вода, сапун, месо, мляко, масло........Не ползвам козметика......малкото, която ползвам е естествена

# 9
  • Мнения: 5 539
В новият ми крем за лице няма нито едно от упоменатите вещества Grinning
Добър избор, значи, радвам се bowuu
То сигурно пак има вредни съставки, но тези изброените ги няма.
Марката е Апотекер Шелер.
/само дето мирише кофти, но се свиква/

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Пак извън темата, но забравих да спомена......оловните бои, които все още ползваме....забранени в Щатите 70- те или 80- те години, те са по катерушките, оградите.........оловото в емайла по някои керамични съдове......оловото и живака в океанската риба......четох в NGM, че токсините и тежките метали в косатките превишавали максималното ниво на замърсяване в океаните много пъти.........това, защото се хранят с риба.........консервите.......хипотетичните вреди от GSM-ите, микровълновите, памперсите, тефлона, слънчевите лъчи, .........какво остана  newsm78...PVC то в детските играчки, столчета, дрешки дори........
Ей тез неща ни съсипват здравето.......всичките заедно......да махнеш само едно пак е нещо.......
Имаше един лаф, че не можеш да спиш с всички жени по Света, но не е зле да опиташ.......и аз така процедирам с вредностите..знам, че не мога да се опазя, но поне се опитвам

Извинявай mama_mary...но не можах да се въздържа..голям труд си положила.......  bouquet

# 11
  • Мнения: 4 076
В новият ми крем за лице няма нито едно от упоменатите вещества Grinning
Добър избор, значи, радвам се bowuu
То сигурно пак има вредни съставки, но тези изброените ги няма.
Марката е Апотекер Шелер.
/само дето мирише кофти, но се свиква/
Аз също го ползвам.Проверих му съставките още преди да го купя.Сравнен с други,по-скъпи марки е доста по-безвреден.
Ползвали ли сте противобръчковия на Хималая?Ако да,какво е мнението ви?Не съм го купила още,но пише,че е изцяло на билкова основа.
И за още нещо да попитам-кремовете Мерц(като дражетата)-някои да ги е ползвал?
Аз запомних някои от по-вредните съставки(благодаря,Мери),но не и всичките.Нека тук да споделяме за по-малко вредната козметика,която сме открили   bouquet

# 12
  • Мнения: 6 167
може ли някой да резюмира?
Мислех, че аз ги пускам най-дългите постинги... Wink
във всички козметики има 'нещо'.
както и че много малко са новооткритите продукти.
разнообразието разчита най-вече на суетата на жените за нещо 'ново'.

имам баба съседка , която е на 90, и допреди 10 години нямаше нито една бръчка. кожата й беше великолепна. Цял живот беше използвала синята кутийка на Нивеа.
Сутрин и вечер.
С което не казвам, че и ние трябва да сме такива, и да не се възползваме... от новости.
но като цяло мисля, че трябва да си закачим главите на раменета и да не даваме повече хляб на козметичната индустрия, отколкото заслужават.  Peace

# 13
  • Мнения: 1 254
secretgarden е извънредно права.
много ми харесаха постингите й в тази тема специално.

И все пак, мили дами, първите няколко постинга на тази тема са просто .... нямам думи - смесица от частично верни, некомпетентни, пълни глупости и пълно безобразие.
1-во, защото едно и също вещество се споменава по 2-3 пъти с различните му имена, без да знаете, че е така, просто, защото са го коментирали няколко души, от продукти с различен произход. тъй например, само на 1-во око съзрях Бронопол и 2-бромо, 2-нитопропан, 1,3 - диол, което си е едно и също.
2-ро: за някои пише неща, които нямат нищо общо с начина на действие. Така например Диметикон и Циклометикон. Емолиент - о.к. После следва описание като за хумектант - е, да, ама не точно. Сода каустик - ми отровна е, естествено - не е за пиене. Ама ако си мислите, че и домашните сапуни на село са се правели с нещо друго. С какво мислите се правят? Освен това се използва за консервант - токсична е за микроживинкте, които атакуват продуктите. Парабените - кой ви каза, че са токсични? Кой ви каза? В какви концентрации? При какъв път на приемане? Вие къде прочетохте такова официално научно изследване? Официалните изследвания казват, че парабените са най-нежни към кожата, но има 2 от тях, които да естрогеноактивни и са открити в изолиран рак на млечната жлеза. И това са 2 парабена конкретно - Изобутилпарабен и Изопропилпарабен. И никой друг. Структурата на другите не ги прави естрогеноактивни. С удоволствие ще подчертая колко вредни са за кожата всички консерванти, които са хлорсадържащи, всички алдехидни и бронопол - нормалните фирми ги избягват. И какво ли още не ...
3-то: думи нямам да изразя колко много повече може да ви навреди козметика без консерванти и колко токсични реакции можете да си докарате от окислени "самонаправени" в домашни условия козметики. Моля, забърквайте единствено еднократно и ако сте убедени, че нещата няма да влязат в реакция помежду си...
4-то: някой от вас виждал ли е готова рецепта, по % съдържание на един козметичен продукт? Знаете ли, че дори вещества като витамините, които чрез кожна абсорбция не могат да навредят особено на телесната химия, са в концентрации от порядъка 0.5 - 0.1% !? Знаете ли, че между 40-95% от съдържанието на 99% от бялата козметика в света е пречистена вода? Можете ли да предположите кое вещество във високи концентрации не е токсично? - Аз лично не. Дори кислородът във високи концентрации предизвиква хипервентилация и друг тип окислителни процеси. А витамините във високи дози? - знаете, че не са безобидни. Да си помислим. Не, за да ви убедя да се мажете от главата до петите, а за да се опитам да ви кажа, че психозата ни е враг.
5-то: някои от тези вещества са упоменати така, че ако ги видите в състава на продукт, няма да ги разпознаете. Продуктите с произход "извън европа" се описват по други стандарти, а INCI класификацията за европейските продукти е в 2 тома, енциклопедичен вид и наименованията далеч не съвпадат с някои неща..... трудно да определите едно нещо в продукта ли е или не.
6-то: в крем Нивея в синята кутийка има 1 тон от онези ингредиенти, които са комедогенни, запушват порите, с петролен произход са и т.н.  Rolling Eyes
и 7-мо: secretgarden е права, че толкова много неща около нас ни вредят. нека сами бъдем умерени - аз съм за този принцип  Peace

всико най-   bouquet на всички!

Веси.

# 14
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
ако почна да се замислям чак толкова, трябва да се изнеса на Хималаите. но и там не е гаранция.
гледам да купувам  от "що годе" реномирани марки. гледам да са естествени. не знам къде има такива във България, освен на Рефан и някоя малка, не много популярна фирма.
всяка година излиза някой учен, който ни убеждава кое  е вредно и кое не е и как се умирало от какво ли не. така да следващата година, когато всичко се отрича и се вадят нови неща.
на мен лично ми писна от подобно задълбочаване. Simple Smile

Последна редакция: пт, 15 сеп 2006, 15:03 от mariabutti

# 15
  • Мнения: 16
Тези съставки са в определен % , може да са отровни и опасни , в много по-голяма доза . А и с тази голяма бройка на имена никога няма да взема да чета и сравнявам дали крема ми съдържа тези съставки . Предпочитам да знам кои са основните и силните съставки на крема , а не поддържащите го .

# 16
  • Мнения: 2 323
И така - в предната тема за парабените http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=99762.0;all , в която се засягаше бебешката серия на Орифлейм не отговорих навреме и после темата отмина и така и не написах отговор. Тогава отправих запитване до Орифлейм относно наличието на тези съставки. Ето отговора(със съкращения):


ПАРАБЕНИТЕ И ПРОДУКТИТЕ ПРОТИВ ИЗПОТЯВАНЕ

Парабените са клас химични вещества, използвани като консерванти в много продукти за крайния потребител, включително и в козметичните. Консервантите се използват, за да запазят продукта в добро състояние за дълго време и заради това играят съществена роля за запазване качеството на козметичните продукти и сигурността на потребителите, които ги използват ежедневно.
Парабените са широко използвани в козметиката на Орифлейм (предимно в кремове, лосиони и тоници), тъй като те имат дълга история на безопасно използване и са всеобщо одобрени да се използват в козметиката.
Едно скорошно изследване (Darbe et al. 2004) показа, че в проби на клетки, заразени с рак, са били открити минимални количества от парабени. Авторите твърдят, че източника на парабените в човешките клетките, са продуктите против изпотяване (дезодоранти и продукти против изпотяване), без да ги свързват по никакъв начин с рака на гърдата.
Важно е да се отбележи, че парабените се използват много рядко в дезодорантите и продуктите против изпотяване, тъй като по същество те сами запазват свойствата си. Затова е малко вероятно парабените в тези продукти да са причинили заразата.
Никой от продуктите в употреба на Орифлейм, от серията дезодоранти и продукти против изпотяване, не съдържа парабени, тъй като анти-бактериалните и активните съставки против изпотяване запазват качествата на продукта.
Моля отбележете, че Рол-он “Коприна” код 1781 съдържа незначителни количества парабени включително копринен екстракт, поради естеството на формулата.
Освен това, е малко вероятно такова количество парабени нанесено върху кожата чрез козметичен продукт да достигне човешката тъкан.
При поемане на парабени от кожата се наблюдава бързото им разграждане до неактивни остатъчни вещества. Може да се изключат странични хормонални ефекти.
Научни изследвания доказват, че парабените са безопасни, както за хората, така и за околната среда и са официално одобрени да се използват като консерванти в козметичните продукти от Европейската комисия. Резултатите от тези изследвания са потвърдени от Норвежкия институт по обществено здраве.

По специфичния въпрос за парабените и козметичните продукти, Американката асоциация по ракови заболявания излезе със становището, че са проведени много цялостни епидемиологични изследвания относно риска от ракови заболявания, според които употребата на продукти против изпотяване не е рисков фактор за заболяване от рак на гърдата.
В Орифлейм сме уверени в безопасността на парабените при използването им в козметичните продукти.

Натриев лаурил сулфат (SLS)

Въпреки че е одобрена за употреба в козметичните продукти, тази съставка вече не се използва във формулировките на продуктите от Грижа за кожата и Грижа за тялото и косата на Орифлейм. Причината, поради която постепенно извадихме тази съставка от употреба, е че тя се възприема от потребителите като дразнеща кожата, въпреки че, ако са формулирани точно, продуктите, съдържащи Натриев лаурил сулфат не са рискови за потребителите. Натриев лаурил сулфат може все още да е включен в списъка със съставките на етикета на някои продукти поради факта, че определени суровини, които сме използвали в миналото, съдържат незначителни количества SLS.

Фталат

В продуктите на Орифлейм не се използват фталати, въпреки че Диетил фталат (DEP) е одобрен в световен мащаб за употреба в козметичните продукти. Наскоро тази съставка беше преоценена като безопасна във вида, в който се използва в козметиката от експертите по безопасност от Европейската комисия. Следи от Диетил фталат може да присъстват в определени парфюмни съединения използвани от Орифлейм. (Моля, вижте приложеното на отделен лист обяснение).

Толуен

В миналото толуенът е бил използван в някои лакове на Орифлейм, но в по-новите формулировки не се използва. Във формулите на лаковете наличието на толуен в ниски концентрации не представлява риск за човешкото здраве при нормални условия на употреба.

Фталатите в парфюмите на Орифлейм

Безопасността на продуктите и грижата за околната среда са ключови приоритети за Орифлейм. При разработването на продуктите, ние в Орифлейм, се стремим да оптимизираме безопасността на формулировките и да минимизиране евентуални влияния върху околната среда.
Всички аромати на Орифлейм напълно отговарят на последните международни козметични изисквания и най-добрите стандарти, включително и на Кодекса на Парфюмерийната индустрия.
Що се отнася до нашата загриженост за безопасността на фталатите, важно е да се запомни, че само един фталат, Диетил фталат (DEP), се използва като съставка в козметиката, тъй като през 2004 Дибутил фталат беше забранен за употреба в козметичните продукти в Европейския съюз.
Диетил фталат беше напълно оценен като безопасен и одобрен за употреба в козметиката в Европейския съюз от експертите по безопасност от Европейската комисия (SCCP) без някакви специфични предупреждения или ограничения. В допълнение, Американската администрация по храните и лекарствата (USA FDA), при последните преразглеждания на информацията за Диетил фталат заключи, че не са необходими някакви регулаторни действия. Няколко научни изследвания показват, че Диетил фталатът се разлага лесно по биохимичен начин и не представлява риск за околната среда.
Диетил фталат не се използва като съставка в нито една формулировка на Орифлейм заради безопасността на потребителите. Незначителни нива на Диетил фталат може да присъстват в определени ухания поради наличието на добавени вещества или денатуриращи средства в алкохола, който се използва за производството на уханията.

Ние в Орифлейм наблюдаваме много внимателно докладите за безопасността на всички съставки, които се използват в нашите формулировки. Ние сме уверени, че всички парфюми са безопасни, сигурни за околната среда и в пълно съответствие с последните международни правила и стандартите на парфюмерийната индустрия.
Безопасността на продуктите и грижата за околната среда са ключови приоритети за Орифлейм. При разработването на продуктите, ние в Орифлейм, се стремим да оптимизираме безопасността на формулировките и да минимизиране евентуални влияния върху околната среда.
Всички аромати на Орифлейм напълно отговарят на последните международни козметични изисквания и най-добрите стандарти, включително и на Кодекса на Парфюмерийната индустрия.
Що се отнася до нашата загриженост за безопасността на фталатите, важно е да се запомни, че само един фталат, Диетил фталат (DEP), се използва като съставка в козметиката, тъй като през 2004 Дибутил фталат беше забранен за употреба в козметичните продукти в Европейския съюз.
Диетил фталат беше напълно оценен като безопасен и одобрен за употреба в козметиката в Европейския съюз от експертите по безопасност от Европейската комисия (SCCP) без някакви специфични предупреждения или ограничения. В допълнение, Американската администрация по храните и лекарствата (USA FDA), при последните преразглеждания на информацията за Диетил фталат заключи, че не са необходими някакви регулаторни действия. Няколко научни изследвания показват, че Диетил фталатът се разлага лесно по биохимичен начин и не представлява риск за околната среда.
Диетил фталат не се използва като съставка в нито една формулировка на Орифлейм заради безопасността на потребителите. Незначителни нива на Диетил фталат може да присъстват в определени ухания поради наличието на добавени вещества или денатуриращи средства в алкохола, който се използва за производството на уханията.

Ние в Орифлейм наблюдаваме много внимателно докладите за безопасността на всички съставки, които се използват в нашите формулировки. Ние сме уверени, че всички парфюми са безопасни, сигурни за околната среда и в пълно съответствие с последните международни правила и стандартите на парфюмерийната индустрия.



С уважение:
Ноел Хичкок
Технически директор
Глобален технически център - Орифлейм
Дъблин



Това е, дано сте имали търпението да го прочетете. За мен беше полезно  Wink
Поздрави! Агата

# 17
  • Мнения: 4 076
Не съм химик,но  нещо не съм съгласна с това,че"да,има вредни съставки,ама те са в минимални количества".Всеки ден поне 2 пъти слагаме крем за лице+крем тяло+тоалетно мляко,тоници,лосиони,дезодоранти,шампоани,душ-гелове,балсами,лакове,гримове и то става доста.На http://www.ewg.org/reports/skindeep2/search.php?main_cat=COLOR+COSMETICS започнах да проверявам козметиката,която купувам.Ако някой се интересува,ето моите резултати:най-вреден(червено,т.е.висок риск)се оказа Avon eye gel ,този от 2 части-за горен и долен клепач,ако не се лъжа.Вече е изхвърлен.В зелената група,т.е.по-безвредната,се оказаха къната Eagle,крем Хималая,крем чувствителна кожа Апотекер Шелер,sunscreen Delial 26 фактор,детски;shower gel Palmolive Aroma therapy propolis.И в жълтата(средно голям риск)са Aroma spa cleansing milk(син),крем ръце Здраве,Avon white tea facial cleanser ,ревиталифт на Лореал.Правя си домашни маски и лосион за разгримирване с бадемово масло,ползвам минимум декоративна козметика.Това е при мене.

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не съм химик,но  нещо не съм съгласна с това,че"да,има вредни съставки,ама те са в минимални количества".Всеки ден поне 2 пъти слагаме крем за лице+крем тяло+тоалетно мляко,тоници,лосиони,дезодоранти,шампоани,душ-гелове,балсами,лакове,гримове и то става доста.

И аз това казвам  Peace

# 19
  • Мнения: 2 323
lilac, ако визираш моя постинг, моля те, цитирай къде е написано ,,има вредни съставки, но те са в минимално количество,,

# 20
  • Мнения: 1 540
Агата, много благодаря, че ни запозна с изчерпателната информация, която са ти пратили от Орифлейм   bouquet

# 21
# 22
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Агата, много благодаря, че ни запозна с изчерпателната информация, която са ти пратили от Орифлейм   bouquet

 Joy Joy Joy Mr. Green

# 23
  • Мнения: 4 076
Не,Агата,не визирам твоя постинг ,защото нямах време да се запозная с него,но непременно ще го прочета.
Веси говори за проценти и съотношения-"
4-то: някой от вас виждал ли е готова рецепта, по % съдържание на един козметичен продукт? Знаете ли, че дори вещества като витамините, които чрез кожна абсорбция не могат да навредят особено на телесната химия, са в концентрации от порядъка 0.5 - 0.1% !? ",в теми като http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=96571.0;all ,http://www.greenpeace.org.uk/Products/Toxics/chemicalhouse.cfm?producttypeid=7също се среща.А и в много други материали,ако човек се интересува.В параноя няма смисъл да се изпада,но лично аз си имам едно на ум,след като компании като Avon например(нищо лично,казвам първата,за което се сещам)проведоха грандиозна рекламна кампания срещу рака на гърдата,а в продуктите си използват съставки,за които Веси,например,казва: "парабените са най-нежни към кожата, но има 2 от тях, които са естрогеноактивни и са открити в изолиран рак на млечната жлеза. И това са 2 парабена конкретно - Изобутилпарабен и Изопропилпарабен".Е,Avon ги имат.Това не е ли лицемерие и как да им вярваш после?Всъщност,всеки си избира в какво да вярва.Подобна тема вече е имало,надявах се тук да обменяме опит за конкретни козметични продукти с по-малко или никакво съдържание на сочените като опасни за здравето съставки.

# 24
# 25
Цитат
Не ползвам козметика......малкото, която ползвам е естествена

SecretGarden кажи каква естествена ползваш, за се възползваме и ние   Praynig.

# 26
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
хума за косата, паста на Хималая и домашен сапун........и едни неща, които си поръчах по приятелка от Англия.........розова вода.......зехтин и разни други масла.........понякога си забърквам маски с яйце

# 27
# 28
  • Мнения: 2 761
Gosta biah az.A sega o6te malko info-Talodermata da 4ete vnimatelno za parabenite!


http://www.celeber.net/index.php?option=com_content&task=vie … =27&Itemid=57

# 29
  • Мнения: 4 076
Купих си паста за зъби и крем на Хималая,доволна съм,но има нещо,което не разбирам.Как,след като са 100% билки,напълно безвредни и без консерванти,имат трайност 3 год.??Лосионът за разгримиране,например,който сама си забърквам,издържа максимум 2-3 дни и то в хладилник.
Вече има много компании,които предлагат"100% натурални"козметика и хранителни добавки-http://www.tnt-21.com/bg/ayurveda/index.htm,http://www.vilcacora.com/bg/lewo.html и т.н.Обаче в БГ всеки шарлатанин с пари може да си изкара нужните разрешителни,а проверки се правят само в краен случай.Понякога се разчува,че са продавали безполезни или направо вредни продукти.Много искам семейството ми да ползва здравословна козметика,но се страхувам да не им дам по-голяма отрова от тази,която се предлага в магазините  #Crazy

# 30
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Много искам семейството ми да ползва здравословна козметика,но се страхувам да не им дам по-голяма отрова от тази,която се предлага в магазините  #Crazy


И аз така

# 31
  • на терасата
  • Мнения: 661

Благодаря Омега, много ценна статия. Значи парабените ВСЕ ПАК са опасни, колкото и да ни убеждават в обратното!

Някой вече купил ли си е от природната козметика "Natural being"? Откъде могат да се купят тези продукти?

# 32
  • Мнения: 4 371
Последно Виши от вредната или от безвредната козметика са?

# 33
  • Мнения: 2 761
Rainbow,предполагам,4е може6 да се обърне6 за пове4е инфо тук:
КОНСУЛТАТИВЕН  ЦЕНТЪР
ЗА
ЗДРАВНА КУЛТУРА И ПРОФИЛАКТИКА
Ели Хорозова
София 1000
ул. "Христо Белчев"21
офис 42
тел. 981 32 99
ГСМ: 0888 84 68 30
е-маил: horozova@celeber.net


На мен ми се струва оба4е,4е по-рано бях гледала някъде за цените и бяха доста солени.Разгледай по-подробно страницата може да намери6 не6то и там.

# 34
  • Мнения: 1 986
Последно Виши от вредната или от безвредната козметика са?

То,май "безвредна" козметика няма newsm78 Но Виши поне са медицинска козметика Peace

# 35
  • Мнения: 511
Аз също съм на мнение, че от натуралното  по-добро няма, но в днешно време е ужасно трудно да си купиш натурален продукт или поне с по-малко химия.Поне в Б-я е трудно, няма избор.Добре е като се купува крем той да е без отваряща се капачка или т.е. да не се отваря при всяко ползване, а да е с диспенсер.За да се ограничи контакта с кислород, така натуралните продукти се запазват по- дълго време.Аз от близо 2 год. използвам продуктите на Dr.Hauschka- и съм много доволна.За съжаление не съм ги виждала на Б-я пазар, но влезте в www.drhauschka.co.uk има много инфо.Мисля, че има и online търговия.

# 36
  • на терасата
  • Мнения: 661
От многото мнения стигнах до следния списък:

мазила за лице и тяло: естествени масла от пшеничен зародиш, гроздови семки, авокадо, бадемово масло, зехтин

за почистване на лицето: хума, горните масла и розова вода

за измиване на коса:хума, яйце

за миене: глицеринов сапун

за зъби: пасти Хималая

Допълвайте.....

И според този списък трябва да изхвърля всички купешки козметики, които имам  Sad

# 37
  • Мнения: 4 076
Аз от близо 2 год. използвам продуктите на Dr.Hauschka- и съм много доволна.
Съставките звучат добре.А може и в БГ да продават...ще взема да им пиша един и-мейл довечера.Ти откъде си ги поръчваш?Аз ползвам на Апотекер Шелер(дневен крем за чувствителна кожа),доволна съм и поне се намира по-лесно.

# 38
  • Мнения: 1 540

Благодаря Омега, много ценна статия. Значи парабените ВСЕ ПАК са опасни, колкото и да ни убеждават в обратното!

Някой вече купил ли си е от природната козметика "Natural being"? Откъде могат да се купят тези продукти?

Можеш да си поръчаш от консултант на Аква Сорс, ама да знаеш че един крем струва 50-70 лв.  Rolling Eyes

# 39
  • на терасата
  • Мнения: 661
Цитат
Можеш да си поръчаш от консултант на Аква Сорс, ама да знаеш че един крем струва 50-70 лв. 
Shocked

Ще си карам с нещата от списъка дето си го направих в предния постинг!

# 40
  • Мнения: 4 076


Victory! Cosmetics Companies Bow to Pressure, Remove Toxic Chemical from Nail Polish
Powered by EWG's Skin Deep database, the Campaign for Safe Cosmetics and thousands of concerned consumers like you pressured Orly International, OPI Products, and Sally Hansen to remove a toxic chemical from nail polish. The ingredient, dibutyl phthalate (DBP), has been linked to birth defects, is banned from use in cosmetics in Europe and is considered a reproductive toxin by the state of California.

The Campaign for Safe Cosmetics began in 2002 with the release of the EWG report Not Too Pretty. EWG first identified the issue of toxic phthalates in personal care products in our 2000 report, Beauty Secrets, after the Centers for Disease Control released results of the first detailed study of phthalate levels in the U.S. population. DBP was found in 100 percent of 289 people tested, with the highest levels -- above federal safety standards -- in women of childbearing age.

Learn more: Skin Deep Nail Polish Ratings

# 41
Здравейте всички, аз все още не съм мама, но това, което прочетох тук направо ме потресе  #Crazy - и моите козметики заминаха в боклука   #2gunfire Ето какво аз намерих за парабена - между другото в гела за ми за почистване на лице на Рефан имаше 2 вида парабен.

В тумори от млечна жлеза са установени химически съединения, съставна част на козметични продукти  [/b]

Британски изследователи съобщават, че в материали от тумори на млечната жлеза са установени химически съединения-консерванти, които произхождат вероятно от дезодоранти за тяло.

Анализът на 20 тумора от млечна жлеза установява високо съдържание на парахидроксибензоена киселина (paraben) в 18 от пробите. Парабените могат да имитират действието на естрогенните хормони, които са известни с участието си в генезата на карцинома на млечната жлеза.

Консервантите са съставна част на козметични продукти и някои храни. Те удължават срока на годност на продуктите. Настоящето проучване не може да потвърди дали парабените са причина за развитието на тези тумори, но със сигурност парабените са свързани с повишената честота на рак на млечната жлеза.

Карциномът на млечната жлеза е на първо място като причина за смърт сред жените, а почти всички млади жени употребяват дезодоранти. Ето защо е разумно инвестирането на средства в бъдещи проучвания на парабените и тяхното натрупване в организма.

Изследването е проведено от Филипа Дарбре, молекулярен биолог от University of Reading. Тя споделя, че в туморите е открита естерна форма на парабените, което е индикация, че тя произхожда от вещество, приложено върху кожата- дезодорант или крем за тяло.

При постъпване на парабен в организма през гастроинтестиналния тракт, той се метаболизира и освобождава от естерната си група, като функцията му на естрогенен имитатор се понижава.

"Тази находка обяснява защо около 60% от туморите на млечната жлеза възникват в участък от гърдата с размер една пета от нейната повърхост-това е горният външен квадрант на гърдата, който е най-близо до аксиларната ямка."

През последните месеци козметичните фирми избягват приложението на парабени в дезодорантите.

Обаче, много други продукти, които са предназначени за приложение в аксиларната ямка (спрейове, депилатоар, пяна за бръснене, лосиони за тяло, кремове за лице и шампоани) съдържат парабени.

Резултати от предишни проучвания сочат, че парабените се абсорбират през кожата и се свързват с рецепторите за естрогени. По този начин те стимулират растежа на карциномните клетки.

Опровергаваща хипотеза е, че количеството на абсорбираните парабени е много ниско, те се метаболизират от клетките на кожата до продукти, които не притежават естрогенна активност.

Изследователската работа на Дарбре не включва проучване на концентрацията на парабените в други части на млечната жлеза или натрупването им в тъканите на организма. Ето защо все още е рано да се правят окончателни заключения.

Източник: Journal of Applied Toxicology (www.newscientist.com)

 
 

Поздрави и се пазете - в този случай имаме възможност за избор - дали да станем жертви или не!!!

# 42
  • на терасата
  • Мнения: 661
Тия парабени ще ме откажат от козметика изобщо, особено каталожна. Продуктите, кремовете, лосиони и т.н. на  Орифлейм и Ейвън всичките са с парабени.

# 43
  • Мнения: 511
Боже, и като си помисля, че за малко щях да стана представител на Ейвън #Crazy
И аз май ще се откажа от купешки евтинии.Пълно е с боклуци.Незная как червило може да струва 1лв. много ми е интересно какво има в него newsm78
Какво да използвам против изпотяване, спирам дезодорантите, рол-оните,какво!!?Имаше едно като рол-он, но на базата на морска сол,омекотено,напълно органик, но тук не съм го виждала.Кажете вие какво ползвате.?

# 44
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ами къпя се  Wink, пия повече течности, гледам да се храня здравословно и да се обезкосмявам  Grinning.......хигиената ми е на ниво.......не ползвам, но и не мириша.........

# 45
  • Мнения: 8 462
Тия парабени ще ме откажат от козметика изобщо, особено каталожна. Продуктите, кремовете, лосиони и т.н. на  Орифлейм и Ейвън всичките са с парабени.
И Нивеа и Лореал!Провери,стига пропаганда,просто прочети и на другите опаковки какво пише!Парабени има и в бебешките кремове.Това е реалността,стига с тая каталожна търговия,и хипермаркетската търговия е същата.

# 46
И аз съм се наплашила от отровите в козметиката и в храните най-вече. Знам че Хималая имат някакви кремове за лице (ако не се лъжа). Някой знае ли дали са добри и намират ли се по аптеките? Еивън и Орифлейм не бих си купила никога. Лоши са като качество а и съм сигурна,че са с най-много отрови вътре. А Апотекер Шелер - уж са без консерванти и химия - ами че те имат по-голям срок на годност от медицинската козметика  Shocked

# 47
ами къпя се  Wink, пия повече течности, гледам да се храня здравословно и да се обезкосмявам  Grinning.......хигиената ми е на ниво.......не ползвам, но и не мириша.........
Абе, верно ли!!??Наистина Thinking Ние пък това помещение/баня/ си го спестихме, за сметка на кухнята, където бъркам всяка вечер пръжки Laughing
А подмишниците съм си ги сплела на плитки, чеее  ooooh!
Благодаря ти за съвета,незаменим  bouquet

# 48
  • Мнения: 1 540
Орифлейм не слагат парабени в дезодорантите и антиперспирантите си. Интимната серия и тя няма парабени. Иначе в другите продукти имат. Ама вземете някоя друга фирма, пълни са всичките. И не е гаранция, че на тези, на които не пише за парабени, нямат такива.
Отрови има и в храните, и в почистващите препарати, и в дрехите ако щете.
Аз много се шашнах, като прочетох за тия парабени. Беше ме страх два дена да си сложа крем на лицето. Ама всъщност ако не е от крема, то покрай храната и почистващите препарати поглъщаме какви ли не други по-големи и по-малки отрови. Така че според мен парабените са само една частица от целия коктейл.
Няма как, просто можем да минимизираме употребата на козметика, ама аз лично не мога нито да я намаля, нито да спра да ползвам козметика. Да не си мия косата ли?  newsm78

Дайте да не психясваме, че на мен малко ми трябва!

Поздрави!   bouquet

# 49
  • Мнения: 9 093
Аз от любопитство проверих всичката си козметика, та резултатите са следните:

1.Ейвън - във всички продукти се съдържат споменатите от Веси-Талодерма 2 парабена: Изобутилпарабен и Изопропилпарабен
(естрогеноактивни и са открити в изолиран рак на млечната жлеза).

2.Нивеа - при тях ги няма тези парабени, но единия го има в дневния крем за смесена кожа. За жалост току що си го купих и не мога да го хвърля Embarassed

3. В дезодорантите (всякакви марки имам, всички са с еднакъв състав почти) - няма парабени.

4. Дав - всичко ок.

Мисля, че не енужно да си хвърляме козметиката, но отсега нататък е добре да се взглеждаме в съставките на козметиката и тогава да купуваме. Наистина отровите са навсякъде около нас, но ако можем от козметиката да намалим риска, да го направим Simple Smile
Как стоят нещата с медицинската козметика? Клиник, Виши, Рок и другите там...някой който да ги е "изследвал"?

# 50
  • Мнения: 8 462
Като ще обобщаваме, да обобщаваме.Ето какво имам вкъщи:
1.Ексипиал лосион-производство Спириг,Швейцария-съдържа триклозан,отдавна отречен като антибактериално средство,има подозрения,че е доста вреден
2.Снонас-плажно масло испанско-парабени на кило
3.Елеа почистващо мляко за лице-парабени
4.Бюбхен бебешки крем против подсичане-парабени,МНОГО видове
5.Регал-измиващ крем за лице-пак няколко вида парабени
Не съм защитник на Ейвън/представител съм/,може и да се прегрешили,но понеже преди време и аз бях луднала от разни статии за парабените....Какво ни остава?Вие откъде знаете какво има във водата,с която се къпете?Или от чешмата тече чиста ,изворна водица?Но да се правят генерални заключения това е боклук,онова,ами не е истина просто,спекулация.Щях да изхвърлям всички парабени.Отказах се....Остава и да не се боядисвам и съвсем ще заприличам на...Или някоя от вас е открила безвредна боя?

# 51
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ами къпя се  Wink, пия повече течности, гледам да се храня здравословно и да се обезкосмявам  Grinning.......хигиената ми е на ниво.......не ползвам, но и не мириша.........
Абе, верно ли!!??Наистина Thinking Ние пък това помещение/баня/ си го спестихме, за сметка на кухнята, където бъркам всяка вечер пръжки Laughing
А подмишниците съм си ги сплела на плитки, чеее  ooooh!
Благодаря ти за съвета,незаменим  bouquet

Ами, какво да ти кажа.......значи и ти си достигнала до моя извод, че необходимата козметика се свежда до сапуна  и  пастата за зъби  Peace

# 52
  • Мнения: 511
ами къпя се  Wink, пия повече течности, гледам да се храня здравословно и да се обезкосмявам  Grinning.......хигиената ми е на ниво.......не ползвам, но и не мириша.........
Абе, верно ли!!??Наистина Thinking Ние пък това помещение/баня/ си го спестихме, за сметка на кухнята, където бъркам всяка вечер пръжки Laughing
А подмишниците съм си ги сплела на плитки, чеее  ooooh!
Благодаря ти за съвета,незаменим  bouquet

Ами, какво да ти кажа.......значи и ти си достигнала до моя извод, че необходимата козметика се свежда до сапуна  и  пастата за зъби  Peace

Ммммммммм дааааааааааа Thinking

# 53
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ето ги тук:

http://www.greenpeace.org.uk/Products/Toxics/chemicalhouse.cfm?producttypeid=4

# 54
  • Мнения: 511

secretgarden, много хубав линк!!Проверих си козметиката, и съм спокойна!
Много полезна информация! Peace

# 55
  • Мнения: 9 093
Емиа, подкрепям те напълно, но исках да кажа че от всички парабени най-вредни и отречени са тези двата. Постингът на еси-Талодерма е доста точен в това отношение, тя точно това казва: парабените са доказано полезни за кожата, с омекотяващо действие, но тези двата не са. Именно затова аз гледам само тези двата дали присъстват. В постинга й се казва, че себеуважаващите се компании отдавна не ги слагат в продуктите си, за съжаление обаче Нивеа ме разочарова..за Ейвън как да е...

# 56
  • Мнения: 4 076
Знам че Хималая имат някакви кремове за лице (ако не се лъжа). Някой знае ли дали са добри и намират ли се по аптеките? Еивън и Орифлейм не бих си купила никога. Лоши са като качество а и съм сигурна,че са с най-много отрови вътре. А Апотекер Шелер - уж са без консерванти и химия - ами че те имат по-голям срок на годност от медицинската козметика  Shocked
Да,Хималая имат крем за лице.Аз ползвам втори и съм доволна-приятен,лек,хидратиращ.Ето му и състава,цени,грамаж:
http://www.si-plus.com/index.php?p=44
 Имам и на Апотекер Шелер дневния за чувствителна кожа:
http://www.apotheker-scheller.com/en/products2005/gp2005/index.php Пише си и състава.Не че е съвсем без химия,но е по-малко и ги няма по-опасните съставки.Ейвън също имат някои неща,които са с малко "вредности",но го разбираш чак,когато получиш продукта и много след като си го платил.Затова не обичам каталожната търговия.Искам като ми потрябва нещо,да отида до магазина,да го разгледам и ако реша,да го купя.

# 57
  • Мнения: 2 761
Стеф,ти за6то се връзва6 какво е писала Талодермата?Ами тя си продава козметиката жената,икономист по образование,дале4 е от химията.Не й се вразвай на приказките колко 4удна 6те ти стане кожата от по-малко опасните парабени.По-добре е да се 4етат линкове с изследвания,отколкото да се вярва на приказки на продава4и.

д.иванова против изпотяване може да се ползва и най-обикновена сода за хляб.Е,не е много естетско,но пак вър6и работа.

роррр,ами и с храната се поглъ6тат отрови-затова се внимава какво се яде.С мие6тите препарати-примерно тези на Frosch(има ги в Бг,макар и скъпи4ки) са по4ти безвредни.
http://www.fortuna-bg.com/products.php?lang=bg&id=3&seri … 0bb4f012a93be5ea3
Но  праха за пране върви към 10-12лв. за 2л.Верото бе6е по-поносимо и т.н.Имат богата гама от продукти.
Виж с дрехите е тъмна Индиа.Това което аз знам за оранжевите дрехи е,4е ги бояадисват с йод.Пък това създава проблеми със 6титовидната жлеза след време.

# 58
  • Мнения: 9 093
Стеф,ти за6то се връзва6 какво е писала Талодермата?

Защото от всички постинги дотук, нейният е най-логичен и обоснован. Живеем в свят, в който нищо не е здравословно. Това е факт. Учените ежедневно правят някакви открития и колкото и да доказват, че козметиката е вредна, храната е отровна, въздухът и слънцето също, светът няма да спре да се върти и нашият живот няма да спре да тече, а ние няма да спрем да го живеем заради подобни  факти, които на фона на всички останали негативни фактори около нас са едва ли не маловажни...ракът се причинява от един куп други неща, но ако си ползвал крем за лице с парабени - ДА, кремът е виновен! Е не става така...
Съжалявам, но аз не мога да използвам сода за хляб вместо рол он, или да не ползвам крем за лице...не е нормално просто Tired

# 59
  • Мнения: 4 076
Още един вариант за борба с изпотяването http://www.thecrystal.com/,една съфорумка беше дала линка и го е ползвала.
А някой знае ли нещо за http://neways.hit.bg/Cosmetics.html ?Твърдят,че това е натурална козметика  newsm78

# 60
  • на терасата
  • Мнения: 661
http://www.ewg.org/reports/skindeep2/search.php?nperpage=10& … rt=&showall=1

Това е резултата от търсенето на antiperspirant deodorant. Забележете, че някои продукти на каталожната и хипермаркетската козметика са в зелената зона. Значи е добре да се проверява за всеки продукт конкретно.

# 61
  • Мнения: 9 093
Тоест, тези които са в зелената зона, са "ок" ?
Не я разбирам много тая таблица Blush

# 62
  • Варна
  • Мнения: 3 888
Аз пък в тази таблица се опитах да намеря интимния гел на Avon и не успях. Опитвам се да разбера дали е от вредните, ще помогнете ли?

# 63
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз пък в тази таблица се опитах да намеря интимния гел на Avon и не успях. Опитвам се да разбера дали е от вредните, ще помогнете ли?

Тука търси, доста от продуктите са в зелено:

http://www.ewg.org/reports/skindeep2/search.php?search=Avon& … o.x=6&Go.y=15

# 64
  • Мнения: 4 076
Обикновено ползвам зехтин за ръце,но кожата ми е много суха и ме дразни,а на работа не мога да мъкна мазно олио  Simple SmileНякой крем за ръце да ми препоръчате,ако сте го проверявали в www.ewg org.? Wink

# 65
Има ли риск от използването на козметичните продукти? Знаем ли какво има в тях? Как се съхраняват толкова дълго? Четем ли етикетите или в най-добрия случай поглеждаме срока на годност на крема, шампоана, боята за коса или червилото, което си купиваме от кварталния магазин. Ако погледнем шишенцата и флаконите подредени по рафтовете в банята по етикетите може да прочетем много от токсините, които замърсяват околната среда от диоксини до петролни химикали.
Все още за екологичните, здравни и потребителски организации преследването на козметичните производители изглежда незначителна кауза в сравнение с отровите във въздуха, водата и почвата.
Според данни на ООН, сега по света има около 70 000 широко използвани химикали, а всяка година се внедряват още по 1 000 нови Националният институт за професионална сигурност и здраве на САЩ съобщава, че близо 900 козметични съставки са токсични. Според други източници тези цифри са доста занижени. Без съмнение много козметични продукти съдържат канцерогени и това се допуска, защото козметиката не се смята за толкова сериозна, колкото лекарствата и храните, и почти не се контролира от закона.
Какво ще поставим върху лицето, косата или устните си избираме ние, затова имаме право да знаем, имаме право на повече информация.
Модерните козметични препарати съдържат множество съмнителни съставки, които биха се чувствали повече у дома си в лабораторните епруведки, отколкото по женските лица. Тези синтетични компоненти са евтини, устойчиви и имат дълъг срок на годност. Производителите просто ги обожават, но въпреки че в началото изглеждат безопасни, резултатите от продължителната им употреба може да са смъртоносни. Непрекъснато нарастващия списък от синтетични съставки, които производителите прибавят към продуктите си, превръщат най-невинно изглеждащите шампоани и кремове в коктейли от токсини и бомба със закъснител.
Нежеланите ефекти от токсините нарастват с годините и десетилетията, обърквайки рецепторите на хормоните и бавно изменяйки структурата на клетките. Катранени пигменти, фенилендиамин, бензол, дори формалдехид са само някои от синтетичните химикали, широко използвани в шампоани, кремове и ружове - все отрови, които се абсорбират от кожата с всяка употреба. Пудрите имат най-малка степен на абсорбиране, докато мазните разтвори и овлажнителите позволяват поглъщане на повече от химикала. Гримът лесно може да бъде абсорбиран от нежната кожа около очите. Спрейовете, парфюмите и пудрите може да бъдат вдишани - дразнейки дробовете, а червилото често е поглъщано. В повечето средства, които милиони жени ежедневно поставят на кожата си, има поне по два компонента, причиняващи рак при лабораторни животни. А това е достатъчно силно предупреждение.
Звучи благородно: козметични компании обещават, че ако купите продуктите им, част от печалбата ще отиде за борбата против рака на гърдата. Ако същата козметика съдържа химикали, които всъщност увеличават риска от това заболяване? Много козметични продукти съдържат химикали, които според последни изследвания може да са свързани с развитието на рака.
Парабените са химически консерванти, които имат естрогеноподобно действие и разстройват хормоналния баланс. Доказано е, че ксеноестрогените увеличават риска от рак на гърдата.
Фталатите причиняват вродени уродства и трайни увреждания на половата система у лабораторни животни, изложени на тези химикали по време на бремеността и след раждането. Те също имат хормоноподобно действие, разстройват хормоналния баланс и могат да причинят или влошат рака на гърдата.
В козметичните продукти има още много други опасни химикали. Особена тревога предизвикват съставки като лутеин, формалдехид и въглищна смола, понеже всички те имат връзка с рака. Според доклад, посветен на безопасността на козметичните препарати, една трета от тестваните продукти съдържат канцерогенни съставки.
Козметичните компании се опитват да ни убедят, че не си струва да се тревожим за вредните химикали в проуктите им, тъй като те се използват само върху кожата или косата. Например те твърдят, че парабените и фталатите са напълно безопасни, понеже не се абсорбират в тялото. Но неотдавна парабени бяха открити в ракова тъкан от млечна жлеза и това повдига сериозни въпроси за натрупването им в човешкото тяло. През септември 2000 г. учени от Център за контрол и предотвратяване на заболяванията в САЩ откриха изненадващо високи нива на фталати у всеки от 289 тествани човека, особено на жени в детеродна възраст. Заключението: ”вероятността от натрупване на фталати в организва е много по-висока отколкото се предполагаше досега”.
Много козметични компании са готови да спорят, че нивото на опасни химикали в продукцията им не е достатъчно висока, за да ви навреди. Обаче продължителността на излагане е решаващ фактор и дори в съвсем малка доза ежедневния контакт с някои химикали може да има сериозни последици за организма – особено при децата и младежите. Въпреки, че използването на отделни продукти един път девно не е толкова опасно, факт е, че всеки ден използваме по няколко продукта на ден, а това води до натрупне на парабени и фталатив телата ни.
Ракът, сърдечните заболявания, вродените дефекти и умствената изостаналост се увеличават. Появяват се все повече доказателства, че това е следствие от замърсяването на въздуха, водата, храната и други продукти за всекидневна употреба. Време е да предприемем нещо, за да защитим здравето си.
Понятието “безопасни” или “приемливи” нива на рискови химикали в продуктите, които употребяваме трябва да съществува само тогава, когато не можем да намерим заместители. Имаме право на продукти, които няма да ни изложат на риск. Не можем да оставим компаниите да правят каквото си искат.
AVON са известни на пазара като “компанията на жените” и твърдят, че са най-големият корпоративен поддръжник на каузата за рака на гърдата в САЩ. Но, според собственият им уебсайт, много от продуктите на AVON съдържат парабени. Доказано е, че младите момичета, при които тъканта на гърдите е в процес на развитие, са особено уязвими към увеличените нива на естрогени. Напоследък под натиска на ВСА AVON започва да премахва фталатите от продуктовите си линии. Тази малка стъпка на корпоративния гигант е важна за пазарите и клиентите на AVON много от които са жени в детеродна възраст и за бъдещите поколения.
REVLON спонсорира всяка година благотворителен крос за жени, за да подпомогне изследванията, свързани с рака на гърдата. Междувременно “Библията на безопасното пазаруване” предупреждава за опасни съставки в техни пудри, гримове и бои за коса. Според изследвания, проведени по скала от 0 до 10, като 10 е най-опасно ниво, над 80% от продуктите на REVLON са отчели нива от 7.2, а някои и по-високи. REVLON HIGH DIMENSION 10 MINUTE PERMANENT HAIR COLOR е отбелязал рекордните 9.6 и съдържа както известни, така и подозирани канцерогени.
Фондацията за изследване рака на гърдата на ESTEE LAUDER издига като своя мисия предотвратяването и лечението на това страшно заболяване. Техни продукти, които съдържат парабени са течен грим POLISHED PERFORMANCE и маскара PRECISION LASH , според “Библията за безопасно пазаруване”. Напоследък фирмата обяви, че ще премахне фталатите от CLINIQUE и лаковете за нокти MAC .
Благотворителната фондация на фирма MARY KAY е посветена на елиминиране на рака, засягащ жените. Но компанията добре прикрива факта, че продуктите и също съдържат вредни съставки. Много е трудно консуматорите да открият какво влиза в състава им.
Боята за коса сдържа фенилендиамини и оцветители, които са доказано канцерогенни и водят до не-ходжкинов лимфом, левкимия и миелом. За оцветяване се използват синтетични съединения, в които има арсен и олово.
Лосионите и кремовете съдържат диетаноламин и триетаноламин, които реагират с нитратите от храната и се получават нитрозамини – мощни канцерогени, причиняващи рак на мозъка и на кръвта.
Парабените са нефтопродукти, които масово се използват като консерванти в козметиката, защото не дразнят кожата, евтини са, нямат вкус и мирис и не позволяват развалянето на продуктите. Все повече специалисти твърдят, че те се натрупват в организма и водят до рак на гърдата, тъй като действат като ксеноестрогени.

Фталатите се добавят в много червила и лосиони, даже без да се упоменават на етикетите. Тъй като са канцерогенни те вече са забранени за употреба в детските играчки и гумените залъгалки за бебета, на които им никнат зъби. Доказано е, че те пречат на правилното оформяне и развитие на тестисите, пениса и яйчниците.

Повечето козметични продукти съдържат полиетиленгликол, бронопал и други вещества, от които се получава мощна клетъчна отрова формалдехид ( във формалин се поставят труповете, за да не се разлагат ) . Що се отнася до талка – друга широко използвана съставка – отдавна е доказано, че той е свързан с рака на яйчниците. Но санитарните власти мълчат ...
Няма ли отбелязан състава на използаните продукти – НЕ КУПУВАЙТЕ !!!
Имате право да бъдете най-добре информирани.
Здравето е ваше! И парите са ваши!

# 66
  • Мнения: 1 529
Ужаст,за хранат ми беше ясно,но това за казметиката????как да я избегнеш,все пак се къпеш всеки ден..Проверих козметиката си и се оказа ,че единственият продукт,които уж се оказа ок/в смисъл по-малко вреде/ е душ гела ми на FA!А козметиката за лице-свят ми се зави!!!!!

# 67
# 68
Попаднах на едно списъче с отровните съставки в козметиката и реших да го споделя с вас.
Ето го:

http://www.hallgold.com/toxic-chemical-ingredients-directory.htm

# 69
  • Мнения: 13 512
.Аз от близо 2 год. използвам продуктите на Dr.Hauschka- и съм много доволна.За съжаление не съм ги виждала на Б-я пазар, но влезте в www.drhauschka.co.uk има много инфо.Мисля, че има и online търговия.
ot Ягодката могат да се поръчат в Бг. Доставката е безплатна.

# 70
  • Мнения: 1 167
Момичета, днес за първи път я видях тази тема и изтръпнах...прибрах се от работа и "О УЖАС": този парабен го има навсякъде, а в антицелулитния крем на AVON си пише дори :ISOBUTYLPARABEN!!!!!!!!!!!!!!! #Crazy #Cussing out
Какво да правя?-да мятам ли всичко в кофта, това са толкова пари ама ме е страх..а като си помисля само че се мажа с какво ли не.. newsm78
Посъветваййте ме! Rolling Eyes

# 71
  • Мнения: 1 529
Аз за себе си реших,че просто не мога без козметика!А и като се замислиш няма как да го избегнеш-все пак се къпеш всеки ден.За наше успокоение  голяма част от дезодорантите на Avon ми изглеждат ок/прегледах съставките/,.Реших да не се мажа излишно с кремове-само с крем за лице,без лосиони за тяло,особенно силно парфюмирани.Изгледа,че продуктите без аромат и  оцветители са по-малко вредни.За тяло смятам да използвам маслата на Икаров,но първо ще видя какви консерванти има в тях,а за маски за лице -все още съм млада и мисля ,че мога да карам на подръчни средства:(((( Thinking #Cussing out
Мисля ,че е прекалено да не ползваме козметика,но все пак да не прекаляваме.А и съм на мнение ,че храната е далеч по-вредна-почти няма хранителен продукт без химични добавки!! #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт