За дългия път до морето - въпроси ?

  • 6 083
  • 104
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 5 255
И 10 годишно дете ли трябва да се вози в специална седалка?!!!

ДА, и въпросът е принципен!
Родетилите трябва да създадат навици у децата си, а не да им се предават на прищевките!
Ако се слага от бебе в кошница, след това в съответните столчета - проблеми няма да има.
Казвам го от личен опит, а и повечето ще ме подкрепят.
А това са столчетата и седалките, за по-големи деца :


Да, никой не е застрахован от нищо, да не дава Господ.... Praynig

# 76
  • София
  • Мнения: 383
И 10 годишно дете ли трябва да се вози в специална седалка?!!!

А това са столчетата и седалките, за по-големи деца :





Кажете къде се продават от седалките - вторите две снимки. Аз съм търсила в няколко магазина, където знам, че е имало, но вече не се продават. От тази седмица ще сме с нова кола и ми се иска да заменя столчето с такава седалка. Тъкмо и по-лесно ще го възприеме малката.

# 77
  • Мнения: 2 978
Тези, които ги е дала mam@ са от Малечко.

http://www.malechkobaby.com/index.php?m=320&category=66&pc=66&lang=1

Предполагам, че ги има в почти всеки по- голям магазин.

# 78
  • Мнения: 22 906
И 10 годишно дете ли трябва да се вози в специална седалка?!!!

А това са столчетата и седалките, за по-големи деца :





Кажете къде се продават от седалките - вторите две снимки. Аз съм търсила в няколко магазина, където знам, че е имало, но вече не се продават. От тази седмица ще сме с нова кола и ми се иска да заменя столчето с такава седалка. Тъкмо и по-лесно ще го възприеме малката.
В магазин КОМСЕД на Тодор Каблешков има седалки на САМ.

# 79
  • София
  • Мнения: 771
Искам да попитам, дано не ми се разсърди авторката на темата, струва ли ви се безопасно да се вози детето вързано в столчето, но на предната седалка в посока на движението, при положение, че колата има въздушни възглавници? Огледах колата и видях една лепенка, на която беше нарисувано, че е забранено да се вози отпред, но в столче, обърнато на обратно спрямо посоката на движение. Така, ако се отворят въздушните възглавници, ударът се понася от горната част на столчето, точно където се намира вратът и главата на детето.

Нямам представа колко са големи въздушните възглавници. По принцип в моята кола возя детето отпред, по посока на движението, но в нея нямам възд. възглавници. Отпред той е послушен и обикновено зяпа, но се возим само градско, за кратко. До морето ще бъде по-трудно, със сигурност ще го сложа първоначално на задните седалки, но се чудя дали като се поизнерви обстановката може да го повозим и отпред.

# 80
  • Мнения: 2 978
Доколкото знам щом има възглавница неможе да седи отпред! Naughty

# 81
  • Мнения: 3 042
И миналата година, когато водихме малкият на море / беше на 10 м / и тази на 1г9м се е возил в столче за кола. Аз през целият път съм била отзад до него, но той си пътува в столчето. Така ми се струва най-безопасно. Без столче не бих си и помислила да тръгна. Не бих могла да го удържа толкова много часове седнал.

# 82
  • Плевен
  • Мнения: 1 418

Някой да знае по-евтини ли са седалките от столчетата?

# 83
  • Мнения: 9 990
Зависи-в Данет има от по 15-20 лв-повдигащи.Но като гледам твоето детенце е малко за такава-освен ако не е много височко-тогава става...Детето трябва да ползва колана от колата с такава седалка-самият колан , ако е малко и ниско дете-ще минава през вратлето, а не през гърдите-първо е некомфортно-второ-опасно Confused

# 84
  • Мнения: 22 906

Някой да знае по-евтини ли са седалките от столчетата?
Ами доста по-евтини от много столчета,но са за деца след 3,5г или 18 кг-нещо такова.

# 85
  • Мнения: 22 906
Искам да попитам, дано не ми се разсърди авторката на темата, струва ли ви се безопасно да се вози детето вързано в столчето, но на предната седалка в посока на движението, при положение, че колата има въздушни възглавници? Огледах колата и видях една лепенка, на която беше нарисувано, че е забранено да се вози отпред, но в столче, обърнато на обратно спрямо посоката на движение. Така, ако се отворят въздушните възглавници, ударът се понася от горната част на столчето, точно където се намира вратът и главата на детето.

Нямам представа колко са големи въздушните възглавници. По принцип в моята кола возя детето отпред, по посока на движението, но в нея нямам възд. възглавници. Отпред той е послушен и обикновено зяпа, но се возим само градско, за кратко. До морето ще бъде по-трудно, със сигурност ще го сложа първоначално на задните седалки, но се чудя дали като се поизнерви обстановката може да го повозим и отпред.
Деца до 10г не се возят отпред.Изключая бебета в столчета,но САМО ако няма ЕЪР Бег или е изключен.Не мисля,че е добра идея да возиш детето отпред,по-добре го сложи отзад,по средата на седалките,за да вижда пътя и да му е интересно.Там е и най-безопасно по принцип.

# 86
  • Мнения: 1 355
За седалките и столчетата - ако детето е над 4 години може да ползвате седалка вместо столче, но е важно облегалката да е достатъчно висока, за да обхване врата (трябва да стига на ниво над ушите). В останалите случаи - седалка + облегалка  Grinning


Ето още малко информация, която току що намерих в дир-а:

Най-безопасно - в средата на задната седалка
03 юли 2006 / Dnevnik.bg
Най-неудобното за пътниците място - в средата на задната седалка, е най-безопасната позиция в автомобила, показа проучване на университета в град Бъфало.
Екипът на изследването проучил най-сериозните катастрофи в САЩ в периода 2000 по 2003 година. Обобщаването на данните показало, че задните места са между 59-86% по-безопасни от предните, а седящите в центъра са с 25 на сто по-добре защитени от останалите на задните кресла. Тези цифри обаче са валидни само, ако пътуващите отзад са си поставили коланите. Според ръководителят на изследването това се дължи на много-по-голямото пространство, което не се “сгъва“ при челен удар. Освен това на возещите се отзад действали много по-малко инерционните сили от удара. В хода изследоването станало ясно, че почти половина пасажери на задните седалки в САЩ в момента на катастрофата не са били с колан. Това е довело до близо 12% по-голямо смъртност при тях. В крайна сметка бил направен извода, че возещите се отзад, имат между 2.4 и 3.2 пъти по-голям шанс да оцелеят, ако са с колан.

Последна редакция: пн, 03 юли 2006, 19:26 от online

# 87
  • Мнения: 9 706
Ще споделя малко и от моя опит - пътуваме от Бургас до Плевен по няколко пъти в годината. В началото го правихме без столче, но не беше добра идея. Сега и двамата пътуват отзад - баткото в столче, а бебо в шезлонг засега. Последното ни пътуване беше само преди седмица и мина ОК. Дори и завоите на Шипка не са проблем щом и двамата са обезопасени, доколкото е възможно. По-добре завързани в столче дори и да има човек до тях, отколкото в ръцете ти.

# 88
  • Мнения: 6 390
Искам да попитам, дано не ми се разсърди авторката на темата, струва ли ви се безопасно да се вози детето вързано в столчето, но на предната седалка в посока на движението, при положение, че колата има въздушни възглавници? Огледах колата и видях една лепенка, на която беше нарисувано, че е забранено да се вози отпред, но в столче, обърнато на обратно спрямо посоката на движение. Така, ако се отворят въздушните възглавници, ударът се понася от горната част на столчето, точно където се намира вратът и главата на детето.

Нямам представа колко са големи въздушните възглавници. По принцип в моята кола возя детето отпред, по посока на движението, но в нея нямам възд. възглавници. Отпред той е послушен и обикновено зяпа, но се возим само градско, за кратко. До морето ще бъде по-трудно, със сигурност ще го сложа първоначално на задните седалки, но се чудя дали като се поизнерви обстановката може да го повозим и отпред.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=27610.msg534822#msg534822

НАЙ-СИГУРНОТО МЯСТО ЗА СЕДАЛКАТА

Най-сигурното място за децата е отзад. Предимно е добре да се избере мястото отзад дясно или отзад по средата, тъй като детето трябва винаги да излиза или влиза в колата откъм тротоара. Необходимо е също да се спазват препоръките на производителите на колата, особено при колите с Airbag, тъй като и при тях има различие. Някои производители (напр. BMW, Volvo, Opel) забраняват превозването на децата на седалката до шофьора. При други еърбега може да се изключи. Съществуват и системи, при които чрез транспондер автоматично се разпознава и се деактивира еърбега (напр. при някои модели на Mercedes, Maзda, Smart, Opel от 2002 г.). Когато колата има и странични въздушни възглавници, трябва да се внимава, когато детето заспи, главичката му да не попадне в обхвата им. В този случай са за предпочитане седалки с добра позиция за спане или допълнителни възглавници за спане.

За автомобили, при които Аirbag се изключва с транспондер трябва да се употребяват специални детски седалки. Много често тези седалки се предлагат директно от производителите на колите (напр. Smart, Mercedes, Maзda, Opelи др.). Обикновено в упътването на автомобила пише, дали има някакви специални изисквания за седалките.

Най-добре е децата да се возят на задната седалка на превозните средства, далеч от фронталните въздушни възглавници. Експертите казват, че позицията в средата на задната седалка е най-безопасна за малките. Децата са далеч от въздушните възглавници, но също така, позицията в средата предоставя пространство от двете страни на детската седалка, в случай на странична катастрофа. Мястото в средата, също така, е идеалното за предпазване на детето от силните слънчеви лъчи.

# 89
  • Мнения: 2 978
......... Мястото в средата.......

Ок...съгласна съм с всичко по- горе написано. Даже за мен ще е по- удобно...но се замислих как ще се захване столчето с коланите като е по средата? Нали коланите са два, а точно там се закопчават?.....замислих се просто newsm78

Общи условия

Активация на акаунт