да се похваля за пишането и да попитам ....

  • 2 755
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Spain
  • Мнения: 3 750
изравям тази "стара" тема за да не пускам нова
 кажете тези които се у4ите да пи6ате и акате докъде сте ?
 аз ве4е се притесних сериозно - спокоино си пи6аме в гърнето но акането продължава да е в гащите . срам я е ..знае къде  трябва да ака и ми го казва  но .. продължава да не иска да седне на гърнето . ве4е даже запо4на да задържа и да  не ака всеки ден . незнам какво да правя - трябва ли да се консултирам с лекар ? как успявате да ги залъжете .. опитвах се да я занимавм с книжки , кукли , дори да гледаме как излиза акото Sad  но не и не .... неистово пищи , моли за памперс , крие се .. дори удря и скупе само и само да не седне на гърнето ... после се 4уства засрамена 4е го е свършила в "гачите" Simple Smile  .

# 16
  • Мнения: 3 506
Моят син се научи да ака в гърнето този юли (на 3 г и 1 мес), което беше минимум два месеца (а може би и три) след като започна да си казва, че му се пишка.

В началото като почна да пишка на гърнето един-два пъти свърши и другата работа, но нещо не му хареса. Така и не разбрах какво - изплаши ли се, неудобна ли му беше седналата поза, искаше да е сам ли. Като дойдеше момента, любезно ни информираше, че отива в другата стая  и не желае да го безпокоим. В началото си искаше памперс, в последствие (когато позабрави за памперсите) - искаше "стегнати гащи и дълъг панталон" (да не му изпада акото Laughing). После идваше и казваше, че е приключил и трябва да му сменя гащите.

И аз много се чудех дали да съм по-настойчива. Прочетох, че такива деца са физически готови да се разделят с памперса, но емоционално - не са. Попаднах и на няколко страшни теми за деца, които е трябвало да им дават успокоителни и слабителни поради родителската настойчивост, и дори за едно, което е влязло в болница. Бързо ми се изпариха всякакви "настойчиви" идеи и последвах съветите от изчетените материали, а именно:

- Спрях да говоря ежедневно по темата.
- Като кажеше, че му се ака, напълно спокойно му обувах "стегнатите гащи" и го оставях да се скрие. Един-единствен път го помолих да не се нааква точно в момента, че бяхме навън - оттогава навън не ми е казвал, че му се ака;
- Единственото, което правех след всеки инцидент (извинявам се предварително за натурализма Embarassed) - прехвърлях пред него акото в гърнето с думуте, че трябва да сложим акото, където му е мястото; след това пак пред него изливах гърнето в тоалетната, а той дърпаше водата.
- Темата зачеквах един-два пъти в седмицата, като гледах да не се повтарям, а при подходящи ситуации да казвам нещо различно, например:
                 - колко бих се радвала, ако почне да ползва гърнето и за акането;
                 - как другите дечица (напр. Пешо, Евстат, Игнат, демек любимите му батковци) и те акат на гърнето;
                 - как на него няма да му се цапат крачетата и няма да мирише на ако;
                 - как когато ака на гърнето, мама няма да пере на ръка, а ще можем през това време да почетем и други разни такива.
- Понякога просто го питах дали не иска този път да се изака на гърнето (пак 1-2 пъти в седмицата).

Чакането си заслужаваше. Просто в един хубав ден ме информира, че "днес искам на гърнето". Беше супер изненада, още повече, че уцели момента - беше след една голяма разправия, при която той накрая "победи" и така и не заспа на обяд. Помислих си, че е просто начин да ме "умилостиви", но от тогава все си ака на гърнето. Само един "полу-инцидент" имаше. Сега от десетина дена прави друг номер - приаква му се точно като го сложа да спи, ама това вече си е реда на нещата Laughing

Забравих, ако решиш да последваш тези съвети, има три много важни неща:
- По никакъв начин не трябва да показваш на детето, че ти е гадно, гнусно и т.н., докато "боравиш" с акото;
- Детето в никакъв случай не трябва да се чувства засрамено, че ака в памперса/гащите;
- Детето никога не трябва да усеща че ти се ядосваш, притесняваш и т.н.
Наистина е важно! Просто приемаш, че при вас обучението на "гърне" още не е приключило, забравяш околните (ако има дразнители разни баби и прочее, им забраняваш да говорят на детето по въпроса) и така.

Пожелавам ти търпение и по-бързо да станат при вас нещата.

# 17
  • Мнения: 8 505
Малко след като писах,че ака в гащите-1-2 дни,сама започна да си ползва и гърнето за целта-имала е запек и явно не и е било комфортно да си върши работата в гърнето,а аз (патката!) да не се усетя!На 4.-5.ден махнах и нощния памперс,защото тя така или иначе ме будеше.Фалове не е имало до този момент.

Общи условия

Активация на акаунт