1 юли -ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО (продължение 3)

  • 18 412
  • 342
  •   1
Отговори
# 255
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
ами всъщност неосигурените взимат 100 лв, а не 160
Вдигането на тези суми е въпрос, който се решава при приемането на бюджета, а не от КСО.
За съжаление е така. Но това може би ще е стимул хората да работят и да се осигуряват на реалната си заплата и да имат по- високи изисквания към работодателите. Друг вариант е таткото да поеме майчинството...


Не знам дали отговаряш на моето питане  newsm78, но аз имам в пред вид реални 160лв, а не укриване на данъци.
Има малки градове, където повече от 160лв не са видяли като заплата, а един пакет памперси си е 28лв. и в София и в Пловдив и в Раковски...

# 256
  • Мнения: 169
Какво се получава ако заплатата на майката преди излизане в болнични по майчинство е била примерно 160лв. Тези 90% дали ще се вземат под внимание, защото в случая тя ще получава по малко и от досегашното майчинство или има праг от който се върви нагоре ?
Точният отговор на твоя въпрос според мен е в чл. 49, ал. 2 от КСО "Дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната...", който до колкото знам не подлежи на промяна. Това е долният праг на обезщетението за бременност и раждане.

Имам въпрос и ако някоя от вас е наясно, моля да ми отговори: Аз съм болничен от началото на бременността ми (от началото на февруари). В момента съм в неплатен отпуск за 12 работни дни, понеже 180 те дни болничен изтекоха, на работа ме заместват вече, и това се оказа единствената възможност да си изтегля термина и да бъда в "заварено положение" към 01.01.07г. и в същото време да не уволняват заместващата ме колежка. Въпроса ми е заплатата за кои 6 месеца ще ми вземат за изчисляване на 90те % тези преди 180те дни болничен или последните месеци, през които съм била болничен? Дано да обясних добре, ако някой не ме е разбрал да пита.

Последна редакция: вт, 08 авг 2006, 16:32 от tonitta

# 257
  • Мнения: 1 000
Тонитта....за съжаление ще ти се вземат предвид последните 6 месеца.....преди издаването на 45 дни болничен до термина, като майчинството си е 160 лева за тази година .....
Казвам за съжаление понеже до колкото ми е известно при такива продължителни болнични..... сумата която взимаш намалява, а тя ти се вписва във ведомостта ......толкова.....колкото са превели от НОИ

Ако някой е по-наясно..... нека ме поправи

Последна редакция: вт, 08 авг 2006, 17:49 от BgViki

# 258
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Тонитта....за съжаление ще ти се вземат предвид последните 6 месеца.....преди издаването на 45 дни болничен до термина, като майчинството си е 160 лева за тази година .....
Казвам за съжаление понеже до колкото ми е известно при такива продължителни болнични..... сумата която взимаш намалява, а тя ти се вписва във ведомостта ......толкова.....колкото са превели от НОИ

Ако някой е по-наясно..... нека ме поправи




Аз бях в болнични още откакто збременях, просто нямаше работа за мен като бременна /работата е такава, че няма как да си бременна и да работиш, а нямаше къде да ме преустроят/, та излезох в болнични, и взимах чистата ми заплата /необлагаема/, понеже болничните не се облагат, та ми беше много гот  Mr. Green.

BgViki, няма как да намалява заплатата когато си в болничен, а точно обратното
tonitta, ще вземат под внимание последните 6 месеца

# 259
  • Мнения: 2 274
   Аз от началото на бременността си съм в болничен /не по мое желание/ и взимам 85% от осигурителния си доход по мои изчисления т.е. аз съм осигурена на 160лв. и сега взимам 136 лв.! Та Doniboni как си си взимала цялата заплата, като на мен не ми дават и това на което ме осигуряват  newsm78! май трябва да се поразровя из законите!

# 260
  • Мнения: 934
   Аз от началото на бременността си съм в болничен /не по мое желание/ и взимам 85% от осигурителния си доход по мои изчисления т.е. аз съм осигурена на 160лв. и сега взимам 136 лв.! Та Doniboni как си си взимала цялата заплата, като на мен не ми дават и това на което ме осигуряват  newsm78! май трябва да се поразровя из законите!
Аз имам коментар - провери нещо те лъжат болничния не може да бъде по малко от МРЗ.

Относно това кои каква заплата си взима като е болничен - по закон когато си болничен взимаш 80% от брутната ти заплата, но има една друга страна, че на тези 80% не им се начисляват данъци, и в повечето случай става така, че все едно си взимаш цялата заплата, но тя все пак намаля по малко с месеците. Болничния също се изчислява на базата на 6 месечното възнаграждение преди болничния.

# 261
  • Мнения: 4 181
Benighted теб  като са те осигурявали на 160, ако взимаше толкова наистина щеше да получаваш 140 лв, тоест взимаш си пак почти същото, само не знам защо 85 % като по закон са 80% newsm78
DoniBoni разбирам недоволството ти, на всички ни е ясно, че е много трудно за майките с ниски заплати, обаче според Христосков е невъзможно, когато получаваш някакво обезщетение да взимаш повече отколкото докато си работил. Честно казано трябва да призная, че има логика в това, защото излиза, че като си седиш вкъщи ще взимаш повече отколкото , ако работиш, все едно като родиш работодателя да ти вдигне заплатата, защото вече имаш дете и разходите ти са по-големи. На всички ни е ясно, че 160 лв не стигат доникъде, обаче докато масово хората се осигуряват на такива суми просто не виждам какво може да се направи. Разберете, че просто няма откъде да се вземат пари за по-големи обезщетения при положение, че масово хората се осигуряват на ниски заплати и съответно вноските върху тези заплати са много малки. Получава се един порочен кръг, затова смятам, че ако обезщетението е обвързано с осигурителния доход за по-дълго време както ще стане и също ако се разшири семейното подоходно облагане това са стимули за хората да се осигуряват върху реалните доходи.
Това за тези, които взимат повече на ръка, а се осигуряват върху МРЗ.
А за тези, които наистина получават МРЗ просто не знам какво да кажа, такава е ситуацията в България в момента, на никой не му е лесно, не мисля че ние можем да направим нещо по въпроса за съжаление. Sad

# 262
  • Мнения: 2 274
   Благодаря за инфото  Hug! То и аз такъв спомен имах, че докато си в болничен се получават 80% от осигурителния доход, но на мен защо ми плащат толкова - незнам! Те не че от 2 месеца са ми плащали нещо де, ама като не мога да пътувам - чакам колежката  Tired!

# 263
  • Мнения: 4 181
Честито момичета, предложението за 315 дни е прието днес в парламента Peace

# 264
  • Мнения: 1 117
Радвам се, че най-накрая го измислиха.

Само,че не разбрах това "90% от трудовото възнаграждение "за какъв период е. Т.е за месеци назад ли , последната заплата ли - ох дано правилно да съм попитала Embarassed


# 265
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Честито момичета, предложението за 315 дни е прието днес в парламента Peace
БРАВО!

# 266
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Радвам се, че най-накрая го измислиха.

Само,че не разбрах това "90% от трудовото възнаграждение "за какъв период е. Т.е за месеци назад ли , последната заплата ли - ох дано правилно да съм попитала Embarassed



6 месеца назад преди тези 365 дни, от които излизаш в отпуск и във временна нетрудоспособност за гледане на малко дете!   bouquet

# 267
  • Мнения: 1 117
Благодаря Златна Hug
Добре че има по-светнати мами  bouquet

# 268
  • София
  • Мнения: 2 227
Погледнете този линк:
http://dnes.dir.bg/2006/08/09/news525155.html
 Peace
Дано не съм закъсняла с инфото!!!

# 269
  • Мнения: 1 000
Само да кажа......ако имаме пак нужда от медии

prawda (01:45 PM) :
Вики говорих с моята дружка от Дарик, за да проверя ще имаме ли нужда от тях
Тя каза, че Общинския им репортер ще дойде само да се обадя ок 2-3 дни по-рано.
И той щял да се чуе с колегите си Общински репортери от други медии и така да стане калабалъка
Така че имаме радия и ТВ в готовност!


Честита ни малка победа.......

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 14:35 от BgViki

Общи условия

Активация на акаунт