ХУХК - имате ли представа за това?

  • 468 980
  • 2 180
  •   3
Отговори
# 1 995
  • Мнения: 3 161
vlaber е типичен българин. "обожавам" такива мнения. мързели нещастни Simple Smile

# 1 996
  • Мнения: 4 275
да попитам и в тази тема-някой случайно да знае къде работи към настоящия момент доктор  Саджаклиев, гастроентеролог? бил е в Токуда, след това - в болница Европа, но вече не е там.
Ако някой има негови координати, ще бъда благодарна да ги сподели.

Някой да има координати на д-р Саджаклиев?

# 1 997
  • Мнения: 1
Здравейте. През последните дни изчетох всички публикации във форума и ги намирам за изклювхително полезни. бих се радвала на мнението и съветите ви, ти като напоследък съм доста объркана. Поставиха ми диагноза улцерожен колит, а след това хистологията я отхвърли категорично! Някои имал ли е подобен проблем и ако да...в крайна сметка кое е било вярното твърдение? тава въпрос за лека форма на колит, като диагнозата поставиха посредством колоноскопия в СофияМед / не препоръчвам на никого освен ако не се налага спешно. Наитина бързо се осъществява изследването, но др.Пламен Петров е изключително нелюбезен и незаинтересован. Спомням си че при събуждането от упойката ми каза ,,Възпаление. Лечението е медикаментозно''. След като отдолу стои диагноза хухк...и по точно - Лигавицата е леко хипереремирана с единични ерозии до средата на колон десценденс. Някои имал ли е подобен резултат от колоноскопия? Непосредствено след това хистологията отхвърли поставената фягноза. Според лекарите макар и да става въпрос за лека форма на заболяването би трябвало да се откриват клетъчни изменения на болестта, а според моята хистология : лигавицата е със запазени структура и слъжообразуване, ритмично подредени крипти, лекостепенен оток на ламина пропря и необилна мононуклеарна възпалитенла инфилтрация, с формиране лимфен агрегат, без агресия на възпалението към епителните структури и без РАЗЯЗВАНЕ!!!Не се намират морфологични белези на ИБД /като ИБД са хухк и болест на крон/. Ще съм ви багодарна да изразите мнението си по въпроса, тъй като съм мн объркана. Консултирах се и с двама лекари в Иван Рилски. Според единия вероятността да става въпрос за хухк е свсем минимална, но все пак трябва да продължа предписаната от него терапия : Салофалк - 1 месец 3 по 2, и 2 месеца 2 по 2. Разбира се поисках и второ мнение, което също е доста обнадеждаващо. Лекарят ми каза че диагнозата е абсурдна и ако е така няма да съм се възстановила толкова бързо. Оплакванията ми бяха ашави изпражнения със зловонна миризма като се появи и значително количество слуз, а кръвотечение не мога да кажа че е имало, но се забелязваха съвсем лей примеси о кървави нишки. След 1 седмица със Салофалк се чувствах значително по добре. Според лекарите това е учудващо - нямало такова възстановяване от това заболяване! Според единият лекар става въпрос за синдром на дразнимото дебело черво, което все пак е приемлива диагноза в сравнение с хухк, но аз имам чувството че много се спекулира с това състояние... След първия месец на 3гр салофалк и съвета на лекаря да го прекратя сама намалих дозата на 2 таблетки от 500 като се чувствам добре. Единствените ми оплаквания са стомашен дискомфорт - перисталтика, газове, киселини, оригвания и хълцане... Все още казват че ми е рано за втора колоноскпя и препоръчват да изчакам до юни месец, но ми се вижда наистина далечно. На вас какви съвети за ви давали относно разстоянието между колоноскопиите? Малко дълго се получи, но в подобен момент човек не знае от къде да започне и къде да приключи...

Цитат
Zdraveite. Prez poslednite dni izchetoh vsichki publikacii vyv foruma i gi namiram za izkliuvhitelno polezni. bih se radvala na mnenieto i syvetite vi, ti kato naposleduk sum dosta oburkana. Postaviha mi diagnoza ulcerozen kolit, a sled tova histologiata q othvurli kategorichno! Nqkoi imal li e podoben problem i ako da...v kraina smetka koe e bilo vqrnoto tvyrdenie? tava vypros za leka forma na kolit, kato diagnozata postaviha posredstvom kolonoskopia v SofiaMed / ne preporuchvam na nikogo osven ako ne se nalaga speshno. Naitina burzo se osyshtestvqva izsledvaneto, no dr.Plamen Petrov e izkliuchitelno nelubezen i nezainteresovan. Spomnqm si che pri sybujdaneto ot upoikata mi kaza ,,Vyzpalenie. Lechenieto e medikamentozno''. Sled kato otdolu stoi diagnoza huhk...i po tochno - Ligavicata e leko hipereremirana s edinichni erozii do sredata na kolon descendens. Nqkoi imal li e podoben rezultat ot kolonoskopia? Neposredstveno sled tova histologiata othvurli postavenata fiagnoza. Spored lekarite makar i da stava vypros za leka forma na zabolqvaneto bi trqbvalo da se otkrivat kletuchni izmenenia na bolestta, a spored moqta histologia : ligavicata e sys zapazeni struktura i sluzoobrazuvane, ritmichno podredeni kripti, lekostepenen otok na lamina propria i neobilna mononuklearna vyzpalitenla infiltracia, s formirane limfen agregat, bez agresia na vyzpalenieto kym epitelnite strukturi i bez RAZQZVANE!!!Ne se namirat morfologichni belezi na IBD /kato IBD sa huhk i bolest na kron/. Shte sum vi bagodarna da izrazite mnenieto si po vuprosa, tui kato sum mn oburkana. Konsultirah se i s dvama lekari v Ivan Rilski. Spored edinia veroqtnostta da stava vupros za huhk e svsem minimalna, no vse pak trqbva da produlja predpisanata ot nego terapia : Salofalk - 1 mesec 3 po 2, i 2 meseca 2 po 2. Razbira se poiskah i vtoro mnenie, koeto sushto e dosta obnadejdavashto. Lekarqt mi kaza che diagnozata e absurdna i ako e taka nqma da sum se vyzstanovila tolkova burzo. Oplakvaniata mi bqha ashavi izprajnenia sys zlovonna mirizma kato se poqvi i znachitelno kolichestvo sluz, a kryvotechenie ne moga da kaja che e imalo, no se zabelqzvaha suvsem lei primesi o kurvavi nishki. Sled 1 sedmica sys Salofalk se chuvstvah znachitelno po dobre. Spored lekarite tova e uchudvashto -  nqmalo takova vyzstanovqvane ot tova zabolqvane! Spored ediniat lekar stava vupros za sindrom na draznimoto debelo chervo, koeto vse pak e priemliva diagnoza v sravnenie s huhk, no az imam chuvstvoto che mnogo se spekulira s tova systoqnie... Sled purviq mesec na 3gr salofalk i syveta na lekarq da go prekratq sama namalih dozata na 2 tabletki ot 500 kato se chuvstvam dobre. Edinstvenite mi oplakvania sa stomashen diskomfort - peristaltika, gazove, kiselini, origvania i hulcane... Vse oshte kazvat che mi e rano za vtora kolonoskpia i preporuchvat da izchakam do iuni mesec, no mi se vijda naistina dalechno. Na vas kakvi syveti za vi davali otnosno razstoqnieto mejdu kolonoskopiite? Malko dulgo se poluchi, no v podoben moment chovek ne znae ot kude da zapochne i kude da prikluchi...
____________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: сб, 21 мар 2015, 14:48 от AnMary

# 1 998
  • Мнения: 20
Хухк се доказва ендоскопски и хистологично. Салофалк се изписва само при Хухк и Болест на Крон. Възможна е и хистологична ремисия на Хухк макар и рядко, но това не означава, че болестта е излекувана.

# 1 999
  • Мнения: 10
Хухк се доказва ендоскопски и хистологично. Салофалк се изписва само при Хухк и Болест на Крон. Възможна е и хистологична ремисия на Хухк макар и рядко, но това не означава, че болестта е излекувана.
Правиха ли ти фекален калкпротектин? Поискай си хистологичния материалили така наречените "стъкълца" и ги занеси на още един патолог , за второ мнение- аз такак направих. Ако и той потвърди, виждайки , че нямаш ХУХК няма нужда да се подлагаш начесто на колоноскопии, особенно , ако се чувстваш добре сега.

# 2 000
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Хухк се доказва ендоскопски и хистологично. Салофалк се изписва само при Хухк и Болест на Крон. Възможна е и хистологична ремисия на Хухк макар и рядко, но това не означава, че болестта е излекувана.
Правиха ли ти фекален калкпротектин? Поискай си хистологичния материалили така наречените "стъкълца" и ги занеси на още един патолог , за второ мнение- аз такак направих. Ако и той потвърди, виждайки , че нямаш ХУХК няма нужда да се подлагаш начесто на колоноскопии, особенно , ако се чувстваш добре сега.
То изобщо не е необходимо да се правят колоноскопии през 2-3 месеца,но за съжаление това е една от скъпо платените клинични пътеки и преди така ме бяха изтормозили,че припадах от слаботия,а колкото колоноскопии са ми правили толкова диагнози съм получавала,най-шокираща беше диагнозата ми по време на най-тежката ми криза,на хистологичната проба пишеше:Умерено изразен хроничен колит БЕЗ активност #Crazyтогава наистина си взех пробите и ги изпратих в София,в клиника "Иван Рилски",прочетох,че s.h. има кашави изхождания и бих я посъветвала да отиде в клиника или поне лаборатория за да си направи кръвни тестове за непоносимост към храни,много се облекчава положението като се избягват храни,към които организмът има непоносимост,другото,което ме спаси от кашавите изхождания е приемането на ензими-първо ми изписваха Креон,но не ми вършеше работа,започнах да опитвам всички ензими и си намерих подходящите,предполагам,че всеки организъм реагира по различен начин,горе главата и успех от мен

# 2 001
  • Мнения: 603
Здравейте, мога ли да попитам за фиброколоноскопия в София къде може да ми препоръчате? Някакви отзиви от Св. Пантелеймон?

# 2 002
  • Мнения: 2
Преди 7 години го отключих за втори път  след силен стрес така ,че при мен  няма съмнение от какво съм го получила ХУХКА .Лечението ми беше изключително трудно ,защото живеех с надеждата ,че ще се справя сама  с гладолечение,билки и т.н. Стана така ,че пих хапчета с шепите ,но слава богу оцелях .Все още пия Салофалк500 вече медрола го спрях ,но 6 години  го пих ,докато си увредих ставите сега не го пия ,но какво от това , като се движа трудно.Заболяването е много упорито и се лекува трудно.Няма да говоря за напълно излекуване ,но поне не търся тоалетни на всяка крачка.Тъй като ми намалиха дозата на Салофалка  имам доста кутии  ,които са в срок на годност и ако мога да помогна  на някой бих го направила с удоволствие . Цената ще е символична  . Аз зная какво значи да имаш нужда от лекарство и да не можеш да си го купиш.2008г. когато се разболях салофалка не беше по каса и съм го купувала  по 90 лв ,сега  е по лесно по каса  и не е толова скъп.Ако има нужда някой  нека ми пише на лични съобщения.

# 2 003
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Я да попитам аз как пиете антбиотици?Аз изкарах някакъв грип и като усложнение получих остър бронхит,лекарката ме попита с това заболяване какво мога да пия и аз си казах-Ципрофлоксацин,но го пия всеки месец по лекарско предписание.Тя ме изслуша и ми изписа антибиотик от същата група-Левофлоксацин,купих го,изпих първото хапче и след 12 часа получих такава жестока диария и такива силни  болки,че просто не е истина,обезводних се,естествено и пак потърсих лекарска помощ,в Бургас с разстойство не приемат в никое отделение,освен в Инфекция-лежала съм много пъти там с разсттройство,но веднъж си залепих и шарка и вече не искам да отида освен ако вече не мога да си стоя на краката.
Сега личната ми лекарка казва да си пия Ципрофлоксацина и че бронхитът сам ще си мине,но аз кашля ужасно и едва си поемам въздух,към някои групи лекарства  не съм алергична,но не мога да разбера защо получавам тази кошмарна диария и то на първото хапче,така ми се беше случило и с Клацид

# 2 004
  • Мнения: 2
Моят лекуващ лекар ми е забранил да ползвам антибиотици без негово знание .Аз дори и от аналгитиците  получавах разстройства.Но вече седма година откак се лекувам и тази година ми се наложи да ползвам антибиотик и слава  богу го понесох  добре.

# 2 005
  • Мнения: 1
Аз пък от много четене из интернет си навлякох беля. Втълпих си че като стана веган, ще си излукувам хука. За около 10-15 дена ядох храна от неживотински произход, и не си пиех салофалка. Голяма грешка!!! Някъде след 15 ден прокървих и веднага започнах пак да си пия салофалка, но вече станаха повече от две седмици, не мога да се върна в ремисия. Пия и Био Баланс синбиотик. Някой пробвал ли е подобни глупости като мен?

# 2 006
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Аз пък от много четене из интернет си навлякох беля. Втълпих си че като стана веган, ще си излукувам хука. За около 10-15 дена ядох храна от неживотински произход, и не си пиех салофалка. Голяма грешка!!! Някъде след 15 ден прокървих и веднага започнах пак да си пия салофалка, но вече станаха повече от две седмици, не мога да се върна в ремисия. Пия и Био Баланс синбиотик. Някой пробвал ли е подобни глупости като мен?

Да,правила съм глупости в надеждата и желанието да оздравея,но гледам разумно на хранителния си режим,чудя се не са ли те предупреждавали,че всяка храна се въвежда постепенно,първо се започва с по лъжичка на ден?Примерно-исках да ям сладолед,купих една кутия и освен препечени филии,картофи и още всякакви диетични гадости пробвах само една лъжичка-чак се разплаках,защото седем години не съм близвала сладолед.Нищо не ми стана,продължих с диетата и на другия ден включих само две лъжички сладолед,после изчаках 2 дни и си хапнах съвсем малко повече-нищо не ми стана,започнах да хапвам всеки ден сладолед,лекарите са ме учили,че студени и горещи храни са силно противопоказни,но вече цяло лято нагъвам сладолед и пу да не ми е уроки съм добре.Хапвам и дюнери но без чесновия сос,просто казвам дюнери без сос и колкото и накриво да ме гледа дюнерджията си стоя спокойно.
Още нещо важно-кой лекар ти  е казвал,че лекарство,приемано с месеци може да се спре от раз??
Може не грешката в диетата да е довела до изкървяване,а спреният от раз прием на лекарства,те се спират само по схема,с постепенно намаляване на дозите.
От сърце ти желая пак да влезеш в ремисия и да внимаваш малко повече с диетата и лекарствата

# 2 007
  • плевен
  • Мнения: 11
Здравейте,как се справяте с проблема липсата на салофалк в аптечната мрежа?Аз съм от Плевен и тук от месец няма по здравна каса,много съм уплашена и не зная къде да търся?

# 2 008
  • София
  • Мнения: 326
Аз разчитам само на Фармастор за таблетки и свещички. Ако по изключение няма в момента на другия ден ми ги доставят. Имат аптеки в Плевен.

# 2 009
  • плевен
  • Мнения: 11
Аз разчитам само на Фармастор за таблетки и свещички. Ако по изключение няма в момента на другия ден ми ги доставят. Имат аптеки в Плевен.
Никъде няма в Плевен -отказ от складовете ми казват.

Общи условия

Активация на акаунт