Самардала? Що е то?

  • 39 802
  • 80
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 410
Момичета, помагайте! Знам от вашите рецепти, че това е подправка и реших да пробвам някоя от тях, но като попитах в магазините за  тази подправка ме гледат като полезно изкопаемо и вдигат учудено рамене /като мен/. Май в нашия край такова нещо няма newsm78 От къде го купувате? Може ли снимка на някое пакетче и какво изобщо включва тази подправка? Нещо като шарена сол ли е,  какво е?! #Crazy Дайте жокер baby_neutral

# 1
  • Мнения: 3 447
Мисля, че е една от съставките на шарената сол. Тук го продават бабите на пазара. Ситно смляно е, на вид като шарената сол.

# 2
  • Мнения: 442
Мисля, че е една от съставките на шарената сол. Тук го продават бабите на пазара. Ситно смляно е, на вид като шарената сол.
... и малко гадничко мирише.
тази подправка май е популярна в южна българия. аз в ямбол я срещнах за сефте

# 3
  • Мнения: X
Самардалата е страхотна подправка за картофи. Малко е силна, ама пък е страшно хубава.
Освен от бабите по пазарите, може да се намери и в бурканчета под името "Трапезна сол смардала" на фирма Биосет.

# 4
  • Мнения: 901
Трева която се изсушава и се стрива със сол ...само изсушена е много горчива ...

Използва се за картофи, ориз и т.н ...

Ама pep-4o е по запозната сама си я прави  Wink

# 5
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Използва се за картофи, ориз и т.н ...
И на домати много върви Wink
Аз я опитах в едно новозагорско село, до тогава не бях чувала за тая трева. Ползват я за всичко и обикновено е на масата, заедно със солта (викат й "зелена сол"). Тук успях да си я намеря в магазин за насипни подправки, потърси в такива  Peace

# 6
  • Мнения: 7 091
Използва се за картофи, ориз и т.н ...
И на домати много върви Wink
Аз я опитах в едно новозагорско село, до тогава не бях чувала за тая трева. Ползват я за всичко и обикновено е на масата, заедно със солта (викат й "зелена сол"). Тук успях да си я намеря в магазин за насипни подправки, потърси в такива  Peace

Девойки, за сминдух ли става въпрос?

# 7
# 8
  • Мнения: 2 825
Използва се за картофи, ориз и т.н ...
И на домати много върви Wink
Аз я опитах в едно новозагорско село, до тогава не бях чувала за тая трева. Ползват я за всичко и обикновено е на масата, заедно със солта (викат й "зелена сол"). Тук успях да си я намеря в магазин за насипни подправки, потърси в такива  Peace

Девойки, за сминдух ли става въпрос?

И аз за сминдух си мислех... не съм чувала такава подправка самардала  Confused

# 9
Мили момичета, самардалата е известна най-вече в Сливенско и Ямболско. Аз съм от Сливен. Лично съм гледала и участвала в приготвянето й. Самата самардала наподобява само на перата на пресен чесън и расте в балкана на определени места. Само човек, който я познава на външен вид и знае къде я има може да я открие и разпознае. Та така набрани перата се смилат на каша с машинка за месо. Тази процедура се извършва на открито, тъй като смляна тя ужасно люти на очите. След това се смесва с обикновена готварска сол и се оставя на открито да изсъхне в тава, като се бърка периодично. Задължително се оставя обаче на сянка, защото ако е изложена на пряка слънчева светлина бързо изсветлява и губи цвета си, а той е наситено зелен! Много върви на варени картофи, яйца и пресни краставици!
Тук, във Варна никъде не съм я виждала, нито пък някой я е чувал, но по нашия край всеки я познава. Много бях учудена когато я видях на пазара в Кюстендил да я продават на фирма Биосет!
Специфична е и не на всички се харесва заради миризмата й.  Но аз от дете я ползвам и съм свикнала с вкуса й. Ако ви попадне можете да я опитате. Освен това много върви и с топъл хляб!!!  Peace Peace

# 10
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 501
Самардала е много силна и специфична на вкус,но чудна подправка.С топла питка е направо неземна.Срещала съм я и в печено агнешко.Носили са ми я от други краища на страната,Май около Варна не се среща.Евентуално бабките на пазара може да я продават-пролетта.

# 11
  • Мнения: 5 475
На мен ми я донесоха в тази опаковка


това е сайта на фирмата
http://www.bioset-bg.com/bgspices_bg.php

 Peace

# 12
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз пък доколкото знам е родопска подправка (но може и да бъркам). Майка ми и щерката я обожават, а аз не мога да я трая тая миризма. Въпрос на вкус и лични предпочитания...
По-ситна е от шарената сол и по-солена.

# 13
  • Мнения: 448
Баща ми беше донесъл от Ямболско растението и го наричаше "див чесън", миризмата е различна от чесновата, но много силна и много остра(лично за мен неприятна).Той я използваше за храните за които използваме и чесън. Ако не си фен на чесън и други остри подправки, въобще не се хаби да ходиш по магазини да търсиш.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 576
В магазини "Фантастико" съм виждала да я продават. И в пликче и в бурканче.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 244
Абе имаше тук една дълга тема за самардалата, но не мога да я открия.
По спомен обаче от нея става ше ясно, че:
Пакетираната не струва.
Ако си купувате - не трябвало да е ярко зелена, това означавало, че е с оцветители.
Листата на подправката са триъгълни и дълги, при сушене се обработват със сол и много от мамите, които я ползват, бяха писали, че я слагат вместо сол.
Не е див чесън. Дивият чесън е с широки листа и незнам дали изобщо (и доколко) става за сушене.

Толкоз, но с уговорката, че не съм я ползвала, а само цитирам по спомен.

# 16
  • Русе
  • Мнения: 410
Много благодаря на всички.  Peace Сега вече съм подготвена и знам какво точно да търся. Laughing

# 17
  • Мнения: 7 091
 По описанието ужасно ми прилича на една подправка, която тук се нарича chives ( http://www.gardenguides.com/herbs/chives.htm ). Това ли е смардала, защото аз не знаех тази подправка на БГ как се нарича? newsm78

# 18
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
И аз за пръв път чух и опитах тази подправка,когато дойдох в Сливен,но определено не ми хареса.Те пък не знаеха какво е хрян и как се използва ,а на супичките не слагат лющян /девисил/.

# 19
  • София
  • Мнения: 565
Много харесвам самардалата, но 2 пъти съм си купувала и първия път вкусът и нямаше нищо общо с това, което съм яла на село. Виж втория път беше О.К. За съжаление изхвърлих опаковката. Спомням си как изглежда, но не знам каква беше фирмата. newsm78

# 20
  • Мнения: 202
Понеже се спомена Варна. За пръв път в живота си опитах самардалата като пипер към топъл хляб в с.Кичево, Варненско. Много ми хареса и ако някой се интересува от нея, знам ,че в това село я приготвят.

# 21
  • Мнения: 1 427
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=88512.0;all
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25662.0
В тези теми се говори за самардалата, там съм се разписала, не искам да се повтарям.

# 22
  • Сливен
  • Мнения: 382
Аз съм от Стара Загора и живея в Сливен. И на двете места самардалата е нещо съвсем естествено и бях много изненадана, когато един приятел от Русе каза, че за пръв път я чува.
Само да поправя Phil - листата не бих казала, че са триъгълни. Върховете им са заострени, но наистина по форма най-силно наподобяват чесновите. Аз също съм чувала да я наричат "див чесън", но не знам дали е това.
В нашия край на всеки пазар може да се намери самардала.

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Малееее, самардала-обожавам я.Майка ми донесе 10 пакетчета, че ми е голяма слабост.Сега чакам едни познати да си ходят до България и ще ми купуват пак.Направо ми текат лигите Crazy.Много я харесвам тази подправка.

# 24
  • Мнения: 9 109
- листата не бих казала, че са триъгълни. Върховете им са заострени, но наистина по форма най-силно наподобяват чесновите. Аз също съм чувала да я наричат "див чесън", но не знам дали е това.
В нашия край на всеки пазар може да се намери самардала.

като се среже напречно листото е точно като емблемата на Мерцедес - това сигурно имат предвид под триъгълно.  Не е див чесън. Различни растения са.  И тук има доста писано за солта.  оня линк на Tandoori - не е това растението от картината. Общо взето phil е права.

ето, копирам мнение на колега, че е по-пълно

суши се чрез осоляване, та се използва и направо като трапезна сол. Връхта е за картофи, пилешко и варени яйца.
Сега, купувал съм си на пазара и прясна - ароматът е неповторим.
Разследването показа:
- нийде го няма по нет-а и ботаниките;
- някакъв вид лук е( т.е. лилиецветни), но не е левурда( мечи лук) или пък, както някъде го пишат - див чесън;
- листото на лука в сечение е елипсовидно, на чесъна е V-образно, а пък на САМАРДАЛА-та е като емблемата на Мерцедес - трилъчева звезда.
Слагам си кълцано във фризера - убиец е за офицерска салата - буркан-домати с лук и олио. Има го навсякъде вече по суперите, макар правилно изсушеното да е светлозеленикаво и с мноооооого сол( като слагате, може да го претръскате през цедка предварително че да падне излишната сол), а тази която всички продават( освен дядото у наше село) е кафеникава.

Нооооо... снощи търсих друго, а намерих:
Самардала сицилийска = Nectaroscordum siculum ssp. bulgaricum (Janka) Stearn. (Allium s.ucrium var. dioscoridis) Liliaceae

http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/generic_frame.html?Satu_hor.html
... sharena sol [шарена сол] “coloured salt”. In Bulgaria, blends may contain salt, dried herbs (savory, thyme, basil, lovage) and often also either desiccated garlic or herbs with garlicky flavour like honey garlic (Nectaroscordum siculum ssp. bulgaricum syn. Allium bulgaricum) known as samardala [самардала] in Bulgarian

honey garlic = (Nectaroscordum siculum ssp. bulgaricum syn. Allium bulgaricum) known as samardala [самардала]

Освен това се оказа, че като повечето лукове е и декоративно цвете.

http://nature.jardin.free.fr/bulbe/bh_allium_bulgaricum.html
http://davesgarden.com/pf/go/1832/
http://www.aboutgardenplants.com/Nectaroscordum_siculum_ssp.shtml

# 25
  • София
  • Мнения: 1 244
По описанието ужасно ми прилича на една подправка, която тук се нарича chives ( http://www.gardenguides.com/herbs/chives.htm ). Това ли е смардала, защото аз не знаех тази подправка на БГ как се нарича? newsm78

Това съм го срещала като салатен или див лук. В Германия (Schnittlauch) като бях много го ползват за свежа подправка в супи, салати и т.н., но тук май не е особено популярен, аз поне не съм виждала да се продава. Само че той е със слаб вкус и аромат, а самардалата, доколкото разбрах, напротив, има много силен аромат.

# 26
  • Мнения: 2 784
Като учех в Търново, последната година живеех са 2 приятелки от Казанлък, та покрай тях се влюбих в самардалата. Във Варна съм купувала от Колхозния, но е доста скъпа и е наблегнато на солта. Иначе съм вземала от Казанлък домашна и на Биосет, която също е доста сполучлива, а и са доста евтини там. Слагам почти на всичко, но особено отива на картофено пюре и яйца по панагюрски.  chef

# 27
  • Мнения: 8 917
Моят край е Сз - там самардалата е разпространена и много ми харесва Peace

# 28
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
...
Ако си купувате - не трябвало да е ярко зелена, това означавало, че е с оцветители...

Нема такова нещо. Истинската ароматна Самардала си е баш зеленичка Wink
Тази дето я продава Биосет не струва въобще. Може би е от технологията им, но няма никакъв аромат.
И "дивият чесън" е нещо друго. По Балкана му казват "леворда" или нещо такова.

# 29
  • Мнения: 7 640
доколкото знам, самардалата се суши и приготвя само смесена със сол, така остава зелена, в противен случай изгнива и не може да се съхрани.
Страхотна подправка за картофи  chef

# 30
  • Мнения: 2 274
   Страхотна подправка  Peace! Аз я опитах преди няколко години за първи път при едни приятели от Казанлък! Понеже мъжът е ловец, бяха приготвили някакъв дивеч с нея и беше адски вкусно  Mr. Green! Преди време видях в Била да се продава самардала в кутийките на фирма Пимента, но не съм си купувала!

# 31
Цитат
Преди време видях в Била да се продава самардала в кутийките на фирма Пимента, но не съм си купувала!

Мда, аз на Биосет не намерих във Фантастико, открих на ПИМЕНТА & КО ,София
В пласмасова кутийка е.Слаб аромат.
60гр - 1.30 лв

Съдържанието на сол е 95% !!!!!
Ех че мошенници са тия , та тя солта е 0.35 лв /кг  !!!

# 32
  • България
  • Мнения: 430
Аз от форумите открих тази подправка.Страхотна е. Слагам я почти на всичко. Аз я купувам от Бачковки манастир, там има една бутка само за подправки.

# 33
  • Мнения: 1 427
...
Ако си купувате - не трябвало да е ярко зелена, това означавало, че е с оцветители...

Нема такова нещо. Истинската ароматна Самардала си е баш зеленичка Wink
Тази дето я продава Биосет не струва въобще. Може би е от технологията им, но няма никакъв аромат.
И "дивият чесън" е нещо друго. По Балкана му казват "леворда" или нещо такова.

От зелено до зелено си има  разлика.Познавам самардалата много добре, отраснах с нея и смея да твърдя,че знам точно какво зелено трябва да е.Това ,което ми предложиха тук в  София, нямаше нищо общо с истинската самардала-със сигурност имаше оцветители в нея, такъв неестествен зелен цвят на самардала не бях виждала!

# 34
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Е, тази в София може и да е боядисана, но иначе си е баш зеленичка. Другия път като си купя ще и цъкна едно фото. Определено обаче, тази която продават по магазините не струва.

# 35
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
По описанието ужасно ми прилича на една подправка, която тук се нарича chives ( http://www.gardenguides.com/herbs/chives.htm ). Това ли е смардала, защото аз не знаех тази подправка на БГ как се нарича? newsm78

Не е това. На това май му викат див лук - по телевизията съм го чувала.

Самардалата расте само в Източна България в диво състояние. Моя мъж е от Шивачево (до Твърдица), там я имат по дворовете си. Идеална е за агнешко - просто агнешкото не върви без нея. Винаги я стриват със сол. Аз от собствен опит знам, че тази, която се продава пакетирана няма нищо общо с това което трябва да е. На светлина самардалената сол (казват и самардаленка) губи цвета си - става кафява. Наистина докато се суши не мога да понасям да съм около нея - особено като бях бременна. Става за домати, за картофи, за варени яйца.

Левурдата я правят на салата, но за да заличат горчивия вкус, слагат малко повече оцет.

Девойки, за сминдух ли става въпрос?

Сминдуха е нещо съвсем различно - викат му рогата чубрица. Сем. Fabaceae (пеперудоцветни), род Trigonella

Ето малко информация от Флора на България (аз си падам нещо биолог) за тези растения, за които стана въпрос по-горе:

Nectaroscordum siculum - самардала от сем. Лукови Alliaceae
Allium shoenoprasum - резанец, салатен лук също от сем. Лукови Alliaceae - на англ. Cive Garlic
Allium ursinum - левурда, мечи лук Alliaceae, на англ. Ramsons

Иначе всички други луци - кромид, чесън, праз са от род Allium, ако се напъна, ще се сетя и техните имена (да знаете учила съм ги в 1 курс 1990г)
Кромид - Allium cepa, Чесън - Allium sativum, Праз - Allium porrum

Казвам ви всичко това, за да видите, че самардалата макар от същото семейство, е малко по-различна от другите, които са от род Лук.

Разпространение на самардалата

Последна редакция: ср, 27 сеп 2006, 15:16 от М_е_г_и

# 36
Вчера, от изложението Флора в НДК, си купих луковици самардала. Така че, който си има градинка, може да се пробва. Останах с впечатлението, че количеството е ограничено, продавачката и хабер си нямаше и я продаваше просто като декоративен лук. Не обърнах внимание за името на фирмата, но луковиците са внос от Холандия, щандът се намира вляво след като се влезе през входа на кота 0, може би 3-ти или 4-ти подред. Търсите я с латинското и название Nectaroscordum (Allium) siculum.

# 37
  • Мнения: 3 456
Аз съм купувала на Биосет в бурканче- не е чак толкова лоша, макар, че не е като на баба ми. Тя  живее в Голямо Шарково.

# 38
  • Русе
  • Мнения: 410
Е, явно няма да се яде такова нещо. В Русе това никъде го няма. Ходих, четох, ходих, четох и в Халите и в Кауфланд и в Метро, прочетох всички етикети и надписи по  бурканчета, но няма и няма.... Вече не смея и да питам продавачите в малките магазинчета, че ме гледат много странно. #Crazy

# 39
  • Мнения: 5 500
mama1+2, дай един адрес да ти пратя  Grinning имам домашна със сол, сериозно говоря.
Прясна изглежда като перо от лук или чесън, в смисъл толкова дълго, а формата е емблемата на Мерцедес ако се направи напречен разрез, ако ме разбрахте де  Mr. Green Ужасно силен аромат, яде се и като пресния чесън, но после 2 дни да не се срещате с хора дето не са го яли.
И не е вярно, че във Варненско я няма, има я, на село  Mr. Green има я много и по Слънчев бряг също. А левурда какви поля има у наше село, правим я на салата като зелената салата, но тя не е толкова миризлива  Flutter

# 40
  • Мнения: 819
Това е нещо като лук,ама със специфична миризма и е много приятно с пресен домат или на филийка с масло.Бере се рано напролет,смила се няколко пъти с машинка и се смесва накрая със сол.Расте основно по горите,затова не знам дали ще се намира лесно в града.Ама бабите сигурно продават!

# 41
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Абе аз скоро и бързо .. ама чак сега смогнах да си взема от хубавата самардала та ей ви една готова самардала на фото


Малко ми е лош фокуса, ама  Blush Blush следващият път по-добре ...

# 42
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
И на моята свекърва самардалената сол изглежда така, но понеже сега я няма, за да направи, си набрах самардала - изглежда ето така и точно сега и е сезона:



Това е разрез на лист - по неговата форма се познава.

По-точно я набра свекър ми, иначе щях да я снимам преди да е набрана и поувяхнала  Wink

# 43
  • Мнения: 780
свекърва ми има и  тя ми дава , а понякога си купувам от бабите на пазара и като я смеся със сол  е много вкусно за посоляване , особенно филийка топъл хляб с масло и поръсена със сол самардала . ааа стига съм се размечтавала , че съм на диета и  започнаха да ми текат лигите 

# 44
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Много хубаво нещо. Шарената сол без него, не е шарена сол просто Simple Smile

# 45
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Меги от къде я набра тази прелест?
Я са сдай  Laughing

# 46
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Шивачево-то   (както казват моите деца)

# 47
  • Мнения: 780
момичета не бъркайте шарената сол със самардалата  Naughty самардалата е нещо уникално и за мен поне много вкусно аз лично я използвам вместо сол
аз съм временно пребиваваща в Сф  Mr. Green но съм си от Сливен и там това ееееее мммммм
абе нямам думи
и така самардала купена просто няма нужда да я комантираме за нищо не става но домашната ееееее Crazy много трудно обаче се приготвя много е трудоемко аз си взимам само на готово
аи малко отклонение от темата в нашия край такова нещо на което вие виката шарена сол почти не се уважава в сливенския балкан расте една трева която се казва меродия и е страшна с невероятен аромат шарената сол е жалко подобие на въпросната меродия  Mr. Green

# 48
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Обаче не пречи в шарената сол да има самардала - там има много подправки (не само червен пипер). Е, ако си я купуваш от магазин - не знам. Аз също съм от Сливен и съм за по-дълго пребиваваща в София - докога незнам, засега често пътуваме и си набавям и самардала и шарена сол "от извора"

Би ли казала на коя трева казват меродия, аз съм биолог по образование и обичам да знам тези неща - картинка, друго име, научно име....  В Сливенския Балкан няма много ендемити (т.е. растения които не се срещат другаде).
Иначе мерудийката ни я мели една жена в Шивачево и вътре има много съставки...

А пък за да не се отклоняваме от темата, по въпроса за Сливенския Балкан заповядай в Сливенската тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163273.180. Наистина много ме заинтригува с това растение и ще те моля да ми дадеш информация за него, моля  newsm17

Последна редакция: пт, 09 мар 2007, 11:52 от М_е_г_и

# 49
  • Мнения: 780
ами да М_е_г_и може да има ама съгла си се че тая самардала смесена със "шарена сол" дето я продават на всякуде не струва аи самардала и меродия по отделно си е нещо друго  Mr. Green просто да ти е кеф да ги ядеш имат си аромат и вкус и всичко  Hug

# 50
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Докато си редактирам съобщението пак си писала - би ли се върнала да ми го дочетеш   Wink
А и никога не съм купувала от пакетираните шарени соли или самардала

А да, и тази мерудийка дето ни я мели жената, няма сол вътре - само треви и сухи червени чушки смлени много ситно, почти на прах, затова не мога да и кажа шарена сол - нали няма сол  Simple Smile

Последна редакция: пт, 09 мар 2007, 12:02 от М_е_г_и

# 51
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
уфф
Шивачиву хич не ми е по път ...
Май горе към Голяма чаталка имаше, но не съм се качвала на Карандила скоро
Пък и на пазара не съм виждала скоро ...

# 52
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
И аз не бях ходила, докато не се омъжих  Laughing

# 53
  • Мнения: 780
къде е сливенската тема  newsm78
а за меродията  снимка ще потърся ама не е смесица  Naughty само едно е дядо ми едно време береше и сушеше меродия и самардала  Peace

# 54
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Хах ще оспамя темата, обачче ако знаеш аз на колко бригади съм била там Wink
Що свалки с Шивачевските ергени  hahaha

Хубави времена бяха  Sad

# 55
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Вярно е че думата меродия се използва за много неща - някои даже на магданоза казват меродия
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163273.180  е Сливенската тема, заповядай


Ян Бибиян, я да си ходим в Сливенската тема  Laughing

# 56
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
момичета не бъркайте шарената сол със самардалата  Naughty самардалата е нещо уникално и за мен поне много вкусно аз лично я използвам вместо сол
аз съм временно пребиваваща в Сф  Mr. Green но съм си от Сливен и там това ееееее мммммм
абе нямам думи
и така самардала купена просто няма нужда да я комантираме за нищо не става но домашната ееееее Crazy много трудно обаче се приготвя много е трудоемко аз си взимам само на готово
аи малко отклонение от темата в нашия край такова нещо на което вие виката шарена сол почти не се уважава в сливенския балкан расте една трева която се казва меродия и е страшна с невероятен аромат шарената сол е жалко подобие на въпросната меродия  Mr. Green

Аааа, ако мен имаш предвид, никак не бъркам!
Самардалата и меродията са две различни растения, респективно подправки. Знам че се ползва "меродия" и събирателно за подправка, ама меродията си е вид както чубрицата и копъра Simple Smile
А шарената сол си я забъркваме с тях и още доста техни посестрими.
И аз не купувам такива работи - незнам какво има в пакетчето

# 57
  • Мнения: X
Прясна амардала видях да продава вчера един дядо на синия пазар - до дюнерите срещу Лучано - зачудих се това пък какво е, и ето -днес разбирам.
Не ми стана ясно аз дали ще мога да се справя с приготвянето, а и мелачка нямам - само блендер и пасатор, обаче съм луда по чесън и подправки Thinking

# 58
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
zizi top, по най-стария начин - счуква се заедно със сол и се суши солта на сянка - внимавай от светлината губи прекрасния си зелен цвят и аромата си (става кафява).

# 59
  • Мнения: 780
момичета не бъркайте шарената сол със самардалата  Naughty самардалата е нещо уникално и за мен поне много вкусно аз лично я използвам вместо сол
аз съм временно пребиваваща в Сф  Mr. Green но съм си от Сливен и там това ееееее мммммм
абе нямам думи
и така самардала купена просто няма нужда да я комантираме за нищо не става но домашната ееееее Crazy много трудно обаче се приготвя много е трудоемко аз си взимам само на готово
аи малко отклонение от темата в нашия край такова нещо на което вие виката шарена сол почти не се уважава в сливенския балкан расте една трева която се казва меродия и е страшна с невероятен аромат шарената сол е жалко подобие на въпросната меродия  Mr. Green
следващата седмица ще ходим в сливенския балка - сините камъни ,на хижа , та въпроса ми е това време има ли я вече и какво представлява

# 60
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Има я, но не навсякъде.
Меги е дала снимка по-горе

# 61
  • Мнения: 780
magi_77 не знам за кое от двете питаш ако е за самардалата я има да ама незнам къде никога не съм ходила да бера аз си я взимам в бурканче от вкъщи  Mr. Green но можеш да си потърсиш на пазара само ще гледаш да е в найлонови пликчета прозрачни да е зелена и да има някакъв аромат поне щото има гадни хорица дето продават боклуци а и да а мноооого ситничка Grinning
а за меродията нея можеш да си я купиш от фурната която се намира в местноста Карандила /където ще сте вие най вероятно/ там има пакетчета  Mr. Green
после да разкажеш как сте изкарали

# 62
  • Мнения: 119
Ei po no6tite savsem zaspala me karate da pi6a...az sam ot Sofia a maja mi ot Nova Zagora...tui 4udo samardala go opitah predi niakolko godini i sam mu takav fen 4e niama nakade...da naistina e mnogo specifi4en miris i vkus no ...no na mem mi haresa pove4e ot vsiko koeto sam opitvala...ne sam si kuuvala ot gotovite tuk....vijdam 4e gi ima,no hem sa na bezumni ceni hem kakto vijdam ne sa tova koeto sa...posledno si kupihme ot edin diado na pazara tam...goliam paket...istinska ...a tuk...ne mi se govori kolko bi struval podoben paket i kolko e naistina samardala...tuk ima tolkova mai ot tozi region...ne viarvam niakoia da vi otkaje da vi prati po po6tata daje...ne mislia 4e tuk e sa6tata...  bouquet

# 63
  • Мнения: 119
tova mai...deto sam go nedopisala e maiki... Embarassed

# 64
  • Мнения: 3 647
това е едно растение което на вкус е като чесана

# 65
  • Мнения: 764
Без самардала не сядаме на масата по нашия край.Бяла сол не ползваме.Всъщност самардалата е сол+стрито и изсушено растение самардала.

# 66
  • Мнения: 2 534
Без самардала не сядаме на масата по нашия край.Бяла сол не ползваме.Всъщност самардалата е сол+стрито и изсушено растение самардала.
Peace
За първи чух от дядо за тази подправка , че докато живели в Чепеларе , са я използвали непрекъсното
След това в Добруджа такова чудо като самардала  нямаше
Купувам си я сега от соф. магазини
На вкус , като шарената сол , но по-солено
Използвам за всичко млечно или майонезено

# 67
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
А някой може ли да обясни защо се слага солта?
Ние винаги сме сушили и консумирали без нея. Точно както чубрица, меродия, мащерка и другите сушени подправки.

# 68
  • Мнения: 1 427
А някой може ли да обясни защо се слага солта?
Ние винаги сме сушили и консумирали без нея. Точно както чубрица, меродия, мащерка и другите сушени подправки.
Може би по-добре и по-дълго се съхранява по този начин. Или просто се е възприело, че е за посоляване и са добавили сол... newsm78
Инак и в нашето семейство сол не ползваме, само самардала! Peace

# 69
  • Мнения: 764
А някой може ли да обясни защо се слага солта?
Ние винаги сме сушили и консумирали без нея. Точно както чубрица, меродия, мащерка и другите сушени подправки.
Ами не зная защо се добавя сол,просто така се прави при нас и се ползва вместо сол.Иначе не съм виждала да се ползва само самардала,но може,само че като подправка вече.Но не я ползваме само като подправка и не мога да кажа на какво подхожда. newsm7

# 70
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Според мен изобщо няма нищо общо с вкуса на чесъна - вярно че е силен и остър, но си е съвсем друг - и миризмата също. Може да се яде направо след като се набере, точно както пресен чесън. А по въпроса защо се стрива със сол - според мен, но не съм го чула отникъде - тя е много сочна и трудно съхне - след като изсъхне, не остава даже и наполовина, но аз се заинатих миналата година и си изсуших, отне много време и пак остана влага в нея. А тази която продават е с много сол - солта е евтина и се продава като подправка на цена многократно превишаваща нейната стойност (това е теорията на баща ми защо саламите, каймите и др. са много солени - сипват с килограми сол, която после продават за кайма)
Вкъщи може да се направи с по-малко сол и повече самардала.

# 71
самардалата е вид див лук. Расе най-вече в сТРАНДЖА  и около морето между Варна и Бургас има я в определени райони в Средна гора и около връх Шипка  смила се в машинка за месо или се чука заедно със солта в чутура след което се суши на сянка за да незагуби цвета ползава се за овкусяване на пресни домати и варени и пържени картофи. в сурово състояние е доста лйта и не особено приятна на вкус. След известо време като пседи малко губи цвета става кафеникава

# 72
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Е, не е най-вече в Странджа и не е лук - от съвсем друг род е. Бях публикувала карта на разпространението на самардалата, но трябва да се прочете темата отначало. Ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=128779.msg2430113#msg2430113

Ето и картата пак:


Всички данни са от Флора на България.

# 73
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Според една легенда Господ е хванал тревата с 3 пръста и я е изтеглил, така създал самардалата. Тя има 3 ръбчета, а не е плоско листо.

# 74
  • Мнения: 9 109
Е, не е най-вече в Странджа и не е лук - от съвсем друг род е. Бях публикувала карта на разпространението на самардалата, но трябва да се прочете темата отначало. Ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=128779.msg2430113#msg2430113



Ако толкова ви интересува защо се мели със сол, и ако пак така се върнете назад да прочете темата за самардалата, ще разберете  - защото като е изсушена без сол - ГОРЧИ. Опитах да направя така, с цел намаляването на употребяваните количества сол в къщи, но стана много горчиво и никакъв аромат на този, който познаваме от самардалата, която ядем. На всичко отгоре цялата партида така направих и останах една година на купена от пазара (колкото и да е зле)
Сурова е приятна за подправка, или дори прибрана нарязана във фризера.
Като се мели със солта, сока който пуска се поема от нея, а като се суши - този сок се изпарява - може би от там идва нещо, нямам идея, но ви уверявам - не пробвайте без сол. Може малко, ама никак - не.

# 75
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Възможно е да горчи, макар че аз си изсуших малко без сол, тъй като имам рецепта със сирене, и идва много солта, а повечето сирена като се изкиснат направо се разпадат. Но не съм я правила с тази изсушена самардала - не се обработва термично плънката от сирене - и може и да горчи тази самардала в нея.
Но пък правих агнешко и сложих от нея - след изпичането не горчеше, т.е. след готвене май не горчи. А като се прибере свекърва ми, тя ще я прави със сол и аз ще си вземам наготово  Wink

# 76
[ newsm78size=10pt][/size]129 newsm78
не съм очаквал че към това растение се проявява такъв интерес и затова реших да споделя нещо по въпроса,деиствително се среща в посочените региони на страната от стари хора съм чувал че най много се среща по поречието на река тунджа и околностите на сливенския балкан, на пазара в нова загора в ранна пролет края на март циганите са го продавали с цели каруци,стеблата на растението достигат до 50 см аз лично го отглеждам на вилата си в софииско от дълги години това е многогодишно растение което след първата година изниква тънко като косъм от семена с едрина на просено семе с черен цвят след втората година вече може де се бере ,при брането трябва внимателно да се изърпват листата аз го прибирам обикновенно в края на март до средата на април,след което го нарязвам на едрина до 5мм и счуквам в дървено хаванче смесвам го със сол в желана пропорция след което го растилам на проветриво сенчесто място  след0 което след една седмица в нарочена за това кафемелачка го смилам  финно така се получава хомогенна смес ,кувал съм и готово но в повечето случаи е менте ако някой във форума го интересува повече за приложението на самардалата при приготвяне на агнешко може да потърси рецепти от каракачаните лично съм опитвал от тях такава гозба и трябва да ви кажа че е нещо неуписуемо вкусно ако ви предстои път към гр сливен посетете кв.речица които е населен предимно с каракачани и на техните сборове  

# 77
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Не знам за Речица, докато живеех в Сливен, не бях опитвала. След като се омъжих (мъжа ми е от Шивачево, до Твърдица), се сблъсках с нея. Там я използват навсякъде вместо обикновена сол. На първо място за агнешкото, домати, краставици, картофи. На масата в солницата вместо обикновена сол има самардалена.

ro6ko_, аз все още си чакам снимката на меродийката, дето я бере дядо ти; на самото растение де, смляно не ми върши работа - не мога да го определя. Използвах че е вдигната темата нагоре, да ти напомня.

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 17:07 от М_е_г_и

# 78
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 501
Тази година си реших да си направя ароматно олио за салати.Имах ефектно шише останало от зехтин,та за да не го хвърля направих следното:
-Сложих вътре цяло стръкче сух босилек.Супена лъжица див чесън и същото количество самардала.Заливам с олио.Поне седмица престоява.Невероятно вкус подходящ не само за салати.А и гостите се "шашкат",какъв е този незнаен аромат Wink

# 79
  • Мнения: 25 633
Наскоро научих от познати, че вместо с готварска сол, самардалата може да се смели и с калиев хлорид. Даже така съхнела по-бързо.
Понеже в хранителните магазини диетичната сол е доста скъпичка, оказва се, че в Химснаб може да се намери калиев хлорид на съвсем ниски цени.  Wink  Mr. Green

ПП Само да не се юрнете всички да купувате още утре и да подсетите търговците да вдигнат цените с пъти!   Naughty

# 80
  • Мнения: 4 392
Аз съм от Нова Загора и вкъщи никога не се е консумирала бяла сол, само самардалена. Grinning
Като дойде мъжът ми за първи път у нас, ме попита: "А бе вие нормална сол нямате ли?  Laughing"
Майка ми прави всяка година по гореописаната процедура и като ми дойде на гости тук в Добрич, задължително ми носи по един буркан, който аз прибирам в шкафа.  Laughing
Някой по- горе попита, защо се слага сол. Предполагам, защото солта изсушава допълнително, пък и се ползва като консервант. Добре известен метод за сушене на подправки е сушене в сол.

Ако има някой влюбен в самардалата, а не може да си намери домашна, да ми пише. Ще му изпратя.

Общи условия

Активация на акаунт