Зимни салати

  • 18 058
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 358
Свърши лятото и с него и вкусните доматки и краставички.

Да ама аз свикнах на обяд да хрупам само салати и сега.... Rolling Eyes
Дайте идеи за салта за зимата - цвекло (ама как , някакви рецепти) , китайско зеле, бяло зеле...и толкова. До тук ми се изчерпва фантазията.

Нямам предвид руска , картофена, зеле с майноеза.
 smile3506
Ще ми се да чуя рецепти за пресни салати, опитвам се да пазя диета  Laughing

# 1
  • Мнения: 928
Салата от пресен карфиол (специалитет на мъжа ми Simple Smile):

Продукти:
Карфиол
1 кофичка кисело мляко
2-3 скилидки чесън

Карфиолът се накъсва на малки розички. Чесънът се пресова в киселото мляко и се добавя сол (може и малко олио или зехтин). Заливаш карфиола с млякото и салатата е готова  Hug
Много лесна, бърза и здравословна. Дано ви хареса  Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 149
Червено зеле
червени печени чушки
бял лук
шепа спанак
сол
лимонов сок
олио
да ти е сладко Simple Smile

# 3
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Ами че то каквото има на пазара в крайна сметка, после с малко фантазия, пък и  smile3529 готварската книга на форума... А, ако сътвориш нещо ново, може да споделиш   chef

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 130
Аз много харесвам царевица с майонеза или картофи с кисели краставички яйце малко горчица и майонеза

# 5
  • София
  • Мнения: 718
Китайско зеле + царевица.
Подправям само с  копър, сол и олио/зехтин.

# 6
  • Мнения: 3 447
Червено цвекло (сурово), морков и ябълка - настъргани. Може и малко чесън, по желание. Подправям с лимон, олио/зехтин и сол.

# 7
  • Мнения: 899
Настъргана ряпа/алабаш + моркови, овкусено, може и малко ябълка.
Зеле с царевица.
Царевица + грах + печена чушка, овукесни.
Кълнове + царевица + зеле + сусам или слънчогледови семки.

# 8
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Аз лично си имам 2 любими салатки за зимата поизмислени от мен, но са много хубави:

Салата с червено цвекло и моркови
1 глава червено цвекло ок 500гр. (сварява се или от консерва на Бондел)
3-4 моркова
1 шепа орехи (смлени или накълцани на по-ситно)
(по желание слагам карфиол ако има или печени чушки)
2 сварени яйца
Сос винегрет:
4 суп. л. зехтин, 2 суп.л. оцет балсамико, сол на вкус, може и горчица по желание
Всичко се нарязва на по-ситно и се обърква с винегрета.

Салата с боб и моркови
Боб според персоните (може и от консерва) обик около 400гр.
3-4 моркова
1 глава по-голяма лилав лук
3-4 скилидки чесън
около 100гр пушена сланинка паприкована с червен пипер
Сос:
6суп.л. зехтин
3 суп.л. озет ябълков
1 ч.л. джоджен
1ч.л. чубрица
сол на вкус
2 суп.л. дом. пюре или лютеница
1 ситно накълцана лута чушка(сушена или сурова)
Всички продукти за салатата се накълцват по на ситно и се смесват. За винегрета също. Омесва се салатата с винегрета и се оставя да престои поне 15 минути преди сервиране. Тази салатка е страхотна и много пие ракийка  Whistling  Whistling

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Маслини, лук, олио и оцет.Обожавам я!

# 10
  • Мнения: 4 546
Маслини, лук, олио и оцет.Обожавам я!
и аз  Grinning
моркови, олио, лимон.
може да се поръси със смлени орехи. също лимонът може да се замени с оцет - за мое учудване, с оцет ми беше по-вкусна, отколкото с лимон

# 11
Салата от червено цвекло

леко сварено до омекване червено цвекло се нарязва на кубчета
1 глава червен лук
1 ябълка нарязана на кубчета
шунка на кубчета
сока от 1 лимон , заехтин сол на вкус

Салата от целина

нарязват се дръжките на целината
прибавят се счукани или нарязани орехи
лимон сол и заехтин

# 12
  • Мнения: 1 448
Дано не се повтарям:

Червено цвекло, майонеза, чесън /това като не диетуваш/  Laughing
Червено цвекло, моркови, сол, оцет и зехтин   chef

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 576
Червено цвекло с печени червени чушчици, чесънче, сиренце, домат - при наличие и копър.
Зеле с чесън, копър, домат или морков  или грах от консерва.
Ряпа или алабаш.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 358
Идеално, перфектни сте. Благодаря!
До сега червеното цвекло съм го правила сварено само в руска салата, вместо салама. Много боядисва  ное  вкусно. Ще опитам салатките.
Благодаря! Hug

# 15
  • София
  • Мнения: 6 173
Ябълка, кисели краставички, варено яйце, рачешки рулца нарязани на ситно и разбъркани с малко майонеза.

# 16
  • София
  • Мнения: 508
Зеле, моркови, ряпа, праз и магданоз. Обожавам я!

# 17
  • Мнения: 163
1.Настъргани моркови (на ситно ренде) с олио, сол, оцет.

2.И на тази осново всякякви добавки - царевица, кълнове, целинка.

3. Печен пипер със сол, оцет, олио и обилно поръсено със сирене и магданоз

# 18
  • Мнения: 1 101
Доматен сок(домашен) праз.маслини ,олио Peace

# 19
  • Мнения: 373
Мога ли и аз да се похваля със салатката за снощния празник?
 Моя измислица, но страшно се хареса!

 HugСалата "Розово сияние"


Количествата нa продуктите е на око, тъй като импровизирах:
червено цвеклло - 3 големи глави
4 средни картофа
1/2 буркан кисели крастаъички
1 консева царевица - средна
1/2 средна глаъа лук
2/3 чаена чаша смлени орехи
сол
майонеза
кисело млqко
малко от марината на краставичките.

Картофите и цвеклото се сваряват и нарязват на кубчета. Смесъат се в купа с останалите продукти, лука се настъргва, посолява се и се обурква с майонеза + 2 лъж. кисело мляко за олекотяване. Капва се и малко от марината на краставичките. 5(това е моята малка тажна  и за руската салата). Хубаво е да поотлежи няколко часа преди колсумация.

 
 

# 20
  • Мнения: 422
Виж тук:    
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=118584.0
Аз тук открих най-много интересни идеи и мисля, че ще имаш богат избор.

# 21
  • Мнения: 1 951
Ябълка, кисели краставички, варено яйце, рачешки рулца нарязани на ситно и разбъркани с малко майонеза.

Точно тази салата мислех да напиша  Grinning Аз слагам и царевица и повече ябълки  Peace

# 22
  • Мнения: 269
Ние в къщи си правим салатка от моркови, карфиол и червена чушка подправена с оцет, олио, сол и прясна целина на листенца. Много е вкусно! Правя го 1-2 часа преди ядене за да си поеме подправките и ароматите. На вкус е малко като туршия. Можеш да сложиш и варено яйчице и някакъв колбас, диетичен, разбира се Mr. Green.
Иначе съм правила и прясна салата от настъргано цвекло и моркови с оцет, олио и сол и варено яйце.
А можеш да си правиш и зелнчуци на грил-тиган  или на пара /мммммм/ хем здравословно, хем вкусно, хем можеш да включиш и картофки и разни други вкусни зеленчуци дето не можеш да ги ядеш пресни.
Отивам да си правя салатка! Mr. Green

# 23
  • Мнения: 120
Кисели краставички нарязани на колелца и залети с малко олио и  кисело мляко с чесън.
А любимата зимна  салата на мъжа ми е:
Консервирани домати/може и доматен сок/ , печени чушки ,червен лук/или праз/,натрошено сирене ,олио и тънко нарязана сланинка/по желание,който обича/

# 24
  • Мнения: 29
Червено цвекло (сурово), морков и ябълка - настъргани. Може и малко чесън, по желание. Подправям с лимон, олио/зехтин и сол.


Дона, чувала съм че червеното цвекло не се яде сурово, защото има нещо в него дето дразни стомаха! Peace

# 25
  • Русе
  • Мнения: 764
Червено цвекло (сурово), морков и ябълка - настъргани. Може и малко чесън, по желание. Подправям с лимон, олио/зехтин и сол.


Дона, чувала съм че червеното цвекло не се яде сурово, защото има нещо в него дето дразни стомаха! Peace
Може би зависи от стомаха.Ние миналата зима много ядяхме салата от настъргани цвекло, ряпа и моркови полети с олио и оцет и копър и не сме имали проблеми (а аз имам язва), но и не сме прекалявали с количествата.

# 26
  • Мнения: 114
 Аз правя една любима на моето семейство салата -
4-5  варени картофа
5 яйца /сварени/
сос :1 коф. кисело мляко се разбива с една коф.майонеза/"Краси"/,добавям една -две счукани скилидки чесън и копър.
Настъргвам един ред картофи и отгоре заливам със сос ,един ред яйца /също настъргани/и пак заливам ...и така докато се изразходят всички продукти .Става много вкусна и пухкава салатка  Peace

# 27
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Днес направих такава салата:

Нарязано на тънки ивички зеле, сладка царевица, ролца от раци + майонеза.

Същата съм яла във варианта вместо зеле сварени яйца и, честно казано, ми харесва повече - по-засища... Confused

Друга салата, която правим зимата е: сварено червено цвекло, счукани орехи и чесън+майонеза.

Още една на пластове: ред нарязан на ситно лук (предварително накиснат в малко оцет, да се маринова), ред дребно нарязана маринована риба (може всякаква), ред настъргано на едро ренде сварено червено цвекло, ред настъргани сварени картофи. Всеки пласт се маже с майонеза.

И последно
: сварено червено цвекло, сварени картофи, сварени моркови, кисели краставички се нарязват на кубчета (като за руска салата), ситно нарязан лук+ олио. За да не се оцветят картофите в червено, предварително разбърквам цвеклото с малко олио и като постои така малко, тогава чак го смесвам с останалите продукти.  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 86
Аз много харесвам царевица с майонеза или картофи с кисели краставички яйце малко горчица и майонеза


Салатата с царевица съм я срещала под името "Мексиканска салата" -  шопска салата с една топка майонеза отгоре, а покрая наредени зърна царевица. много е вкусна. Пробвала съм я и с пилешко месо - месо, майонеза и царевица.

# 29
  • Мнения: 2 700
Соеви кълнове, нарязана на ивици краставица, соев сос и малко ябълков оцет.

# 30
  • Мнения: 372
Аз правя една любима на моето семейство салата -
4-5  варени картофа
5 яйца /сварени/
сос :1 коф. кисело мляко се разбива с една коф.майонеза/"Краси"/,добавям една -две счукани скилидки чесън и копър.
Настъргвам един ред картофи и отгоре заливам със сос ,един ред яйца /също настъргани/и пак заливам ...и така докато се изразходят всички продукти .Става много вкусна и пухкава салатка  Peace
Peace И аз правя тази салата, но слагам между пластовете и сирене или кашкавал, и най -отгоре пак кашкавал, става мн. красива, още повече ако я сложиш и в подходящ прозрачен съд. То може да сложиш и др. неща, според вкуса на човек.  Laughing

# 31
  • Мнения: 491
С риск да оспамя темата ще питам за цвеклото. Има ли някакъв трик при приготвянето му, че на мен все ми мирише на пръст. Сварено ми мирише, та какво остава да го ям сурово. Въпрос на вкус ли е, от сорта ли е (свекърите ни дават от село) или е от начина на приготвяне?

# 32
  • Варна
  • Мнения: 10 790
С риск да оспамя темата ще питам за цвеклото. Има ли някакъв трик при приготвянето му, че на мен все ми мирише на пръст. Сварено ми мирише, та какво остава да го ям сурово. Въпрос на вкус ли е, от сорта ли е (свекърите ни дават от село) или е от начина на приготвяне?

От сорта е.  Peace

Има едно цвекло, което на външен вид си е нормално, червено отвътре, обаче на вкус стои едно безвкусно...

А другото, което става за салатки като се свари и е сладичко.

Обаче на външен вид, нали ти казвам, трудно ще определиш кое какво е...  Confused

Общи условия

Активация на акаунт