Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
Ами, това ми е темата (тази вечер ме глождят няколко теми  ooooh!)
Моят син  Влади - на 1г. и 9 мес.си цока бибата радостно като е нервен и като заспива  ooooh!
Естествено в резултат на моето непредприемане на нищо по въпроса с отказването WhistlingМай изпуснах момента да я махна и вече той си я назовава и си я търси и става страшно  ooooh! поставила съм си срок да се наканя да я махнем до навършването на 2 год., ама се ослушвам  Rolling Eyes, въпреки че съм наясно че отлагането  не е разрешение  Tiredи пак ще е на моята глава Confused

Нямам  за цел да превръщам темата в разгорещен дебат кой виновен, дали трябва или не трябва децата да смучат залъгалки!

Само ми се ще да се успокоя,че не сме само ние с бибо- смучещо малко-голямо момченце  ooooh!

# 1
  • Мнения: 772
Ежко е на почти 2 год, преди няколко месеца - май в края на лятото - престанахме да я носим изобщо навън, но засега заспива винаги с 'бами и нани' (биберона и тензухената пелена, която си гушка) и още нямам идея как ще се откаже от първото; принципно ми се иска, но мисля, че още не е 'страшно' и късно, имало е и предишни теми и май не са малко дечицата, които на тази възраст ползват залъгалка.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 046
Бройте я и моята дъщеря.  baby_neutralВече е на 1г. и 7месеца и все още заспива с биберонче и през деня си го ползва. Confused
Напоследък съм я оставила, защото и растат кучешките и се успокоява с биберона. Също така е хремава от зъбоникненето, а с него много лесно следя кога и е запушен носа.

# 3
  • Мнения: 1 640
Няма как да сте единствените!Моята е на 2г. 2мес.идосега поне3-4 пъти съм скривала БИБАТАза1до2дни.Търси я с поглед,хленца малко,но аз се правя,че не разбирам,поизморявам я с ъс закачки чета или разказвам приказка и тязаспива вечер.Но през деня бепо-трудно-имам дом. работа,на нея не и се спи ,не е изморена достатъчно и или не заспива,или я оставям сама в кошарата да играе,докато каталяса.Естест. тя хленца,реве, но аз не отивам.След като се убедих ,че може да спи без биба,реших да не бъда крайна и жестока,затова през деня я крия,а вечер ядавам при заспиване. Също в екстремни случаи-силна уплаха; болка;стряскане и рев по време на сън!  ТОЛЕРАНТНА съм към нея,защото самата аз смучех палеца си до 7 клас и търпях подигравки от роднини, а това не се забравя!!!!!!!!!!!!Учителка съм и мисля, че вс. дете има свой начин да се успокоява. При стрес-бибата!

# 4
  • Мнения: 6 390
И моята дъщеря е на почти 2.г., но без биба в леглото не мога да си я представя  Rolling Eyes
Въпреки че към 6.тия месец махнах бибата през деня, и има биба само и иеднственно в леглото вечер, но от там незнам как и кога ще я махам...

# 5
  • Мнения: 2 807
Не сте единствени, разбира се...  Wink Laughing
Познавам 2 дечица на близо 4-ри годинки вече - с биберони са дори и навън, през деня  baby_neutral. Дори говорят с бибата в устата  Laughing
Имате време до тогава  Wink

Ивето е на 1г.8м. - настоява за "бака" -та (биберонката) - за мое щастие само, когато ляга да спи.

От споделен опит на други майки най-лесно било залъгалката да се маха малко след годинката, но тя взе, че стана кака на 1г.3м. и аз се отказах да е тогава.

Сега съм решила да я отказвам малко преди да навърши две, пък ще видим какво тя мисли по този въпрос  Wink Grinning

# 6
  • Мнения: 1 427
И Йоана е все още с биба.Преди я търсеше само докато заспи.Сега се разхожда и вкъщи с нея.Явно я успокоява при зъбоникненето.Даже не една , а две Mr. GreenЕдна в устата, а другата в ръката.

# 7
  • София
  • Мнения: 726
Додо ползваше много активно биберон-залъгалка за заспиване докъм две годишна възраст. И аз много се притеснявах как ще го откажем. Пробвах с един гел на Дентинокс и се получи много бързо и безболезнено. Намазахме бибата (която придоби отвратителен вкус) и той беше отвратен. Искаше да я мием, но аз му обясних, че бибата се е развалила е вече не работи (той асоциира с нашата кола, която предната седмица се беше развалила и беше на ремонт), пробва да я лапне още веднъж, не му хареса и започна да си заспива без биба. Аз очаквах рев и безсънни нощи, но се разминахме  Laughing.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 688
хайде и ние в редиците на смучещите биба:)
вечер понякога заспива без биба,но в яслата си я иска.От там ме успокоиха че след седмица две ще я махнах изобщо:)
Преди да се роди мъника питах моя зъбилекар до каква възраст е безопастно за зъбите смученето на биберон и той каза че до 2,6 няма страшно.Момичета имаме още време!

# 9
  • Мнения: 1 172
Няма как да сте единствените!Моята е на 2г. 2мес.идосега поне3-4 пъти съм скривала БИБАТАза1до2дни.Търси я с поглед,хленца малко,но аз се правя,че не разбирам,поизморявам я с ъс закачки чета или разказвам приказка и тязаспива вечер....

С криене по-трудно ще стане. И аз бях проблавала така, но детето си ревеше и си я търсеше. След няколко неуспешни опита, прочетох че трябвало да вижда биберона, винаги да му е под ръка, но да не му харесва вече. Това става или като го намажеш с някакъв гел като Дестинох или като му резнеш връхчето и леко по-леко клъцваш бибата, докато детето съвсем се откаже от нея.
При нас подейства, от раз се отказа от резнатия биберон, но после му трябваха около 5-7 дни да свикне с новото положение. Важно е да измислиш обяснение какво се е случило с биберона, достатъчно простичко и достоверно за малкото човече. Например, че някоя от играчките му (зайо, мечо, ..) му го е отгризнал. И да го повтаряш всеки път, когато въпросително погледне биберона.

# 10
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ами ние се наложи да се върнем на биберона, за вечерното спане. А сме на 1г. и 9м. Давам го само докато спи, заспива по лесно така.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
Дариа заспиваше с биберон до към 2 г. и 3-4 месеца. Майка ми я отучи  #Cussing out Взе я за седмица и казала на детето, че биберона е забравен у дома.

Аз смятам, че детето само следва да се откаже от биберон и това да стане плавно и постепенно. За тези неща съм абсолютно против насилието.

До преди седмица още си пиеше вечерното мляко от шише с биберон. Веднъж поиска от чаша - дадох й. Сега я питам от какво иска да го пие и тя сама избира дали от шише, дали от чаша и дали изобщо ще пие. Доволна съм от това, че не я насилвам.

# 12
  • София
  • Мнения: 847
Смукането на пръста не се брои точно за биберон, но аз да си кажа - почти на три години е и си смуче пръста и няма отказване... Радвайте се, че при вас е биберон. Освен това всяка вечер пие шише с мляко - от това не възнамерявам да я отучвам, само я питам дали иска и колко (опциите са голямо, средно или малко  Laughing), но пък ще се възползвам от идеята на Иса и ще й предложа да го пие от чаша.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 6 919
Ние нямаме проблем със смученето на биберон,защото никога не е имала желание за това.Но все още си пие вечерното мляко от шише с биберон и през ноща пие сока от биберон.Само нощния сок.Незнам дали е нормално,но вече съм се замислила как да я отказвам

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
И беба заспива с биберон. Когато тръгна на ясла беше на 11 месеца и си смучеше бибата по цял ден.Но там казаха, че не може и тя не се възпротиви. Там с децата и играчките забрави за нея. Сега чакам удобен момент да махнем бибата и при заспиване, защото аз много болезнено преживях махането на моя биберон на 4 години Crazy Още го помня...
 А иначе за шишето с млякото при заспиване-преди около 2-3 седмици беба реши, че не иска повече да заспива така. В началото пиеше по малко, а после престана изобщо...Гушкаше само шишето, но и това спря да прави и аз спрях да и го давам. Вечер хапва добре, пие сок и мляко през деня и аз смятам, че не е необходимо повече...може и да не съм права Wink да заспива с шишето.
 Ще се радвам и с бибата да стане така-тя да си реши кога и е излишна.  Wink

# 15
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
И ние да се включим в групата.  Embarassed През лятото почти я бяхме отказали и я смучеше само преди да заспи, но откакто пак тръгна есента на ясла си я иска по цял ден. Събота и неделя като си е в къщи започна да изкарва по няколко часа без нея заблеян в игри, но дойде ли време за сън "дай си ми бибата - тя моя".....  С мъжа ми  Twisted Evil само се караме по този повод, той смята че  е трябвало много отдавна да я махнем и че вече е безвъзратно увреден, че не ставам за майка и така... Пък аз само искам да е спокойно детето, а и ние покрай него. Още повече, че в момента му растат последните кътници и без това е доста неспокоен. Надявам се до 2,6 г. да успея по някакъв начин да го отуча. Не като да не сме пробвали, забравяхме я в къщи, като ходихме до баба му и после трябваше посред нощ да ходя да я взимам... Мазахме я  с люта чушка  #Crazy (щях да го убия мъжо) ...  само каза, че му боде и като ревна един рев, няма успокояване, а пък докато я измия от лютото...... не ме питайте. 
Така, че ми остава само да се надявам, че скоро ще я махнем и няма да окараме с нея до 4 год.....

# 16
  • Мнения: 1 615
Когато детето ми беше на годинка и половина, си живееше не просто с биберон, а с 2!!! Един - в устата и още един - да си мачка в ръчичките... Нямаше начин да я излъжа, да го взема, скрия - просто не виждах такъв. Нямаше умора, която да я накара да заспи поне без единия - пълна безизходица! Изобщо не можех да си обясня как се стигна до там (и до сега не съм сигурна, но може би имаше общо с прехода от каучуков към силиконов).
И предвид факта, че аз съм ползвала до 4-годишна, брат ми - близо до 3, а една наша братовчедка - почти до 6, все казвах "Това е фамилна обремененост" Wink и сериозно се тревожех за бъдещето. Но нещата внезапно добиха друг обрат. Съвсем случайно ни одобриха предсрочно молбата за ясли и всичко се случи от днес за утре. Като отидох да занеса документите и да взема инструктаж, споменах проблема с биберона и попитах мога ли да го нося за следобедния сън. Категорично ми отказаха, естесвено - с оглед на факта, че има опасност и други деца да го лапат, което и според мен си беше, меко казано, нежелателно. И аз се прибрах в къщи, потънала в размисъл. Понеже бях викнала майка ми да стои при нея, докато тичам по задачи, след като тя си тръгна, аз скрих бибероните и подкарах ситното за следобеден сън, а то естествено ме погледна въпросително и рече: "Бу???". А аз "Ох, ами баба ги взе!" и детето се ококори изумено, но аз настоях "Ами на вуйчо много му трябвали и баба ги сложи в торбата и му ги занесе". Тя продължаваше да седи в кревата и да ме гледа отчаяно, но аз грабнах една гумена играчка с удобно удължено крайче и й казах "Вземи ... (примерно, патето) и ако много ти е мъчно за бу, можеш да си го лапнеш за малко и да се утешиш". 2 дни, докато тръгна на ясла, беше мъка - трудно заспиване, същите безумни обяснения, утешаване, пробутване на играчката (може да й предложих още няколко, за да има избор, хич не помня)... А после емоциите от яслата коренно й смениха приоритетите - имаше си други неща да я травмират Wink
Спомням си, че брат ми се прости със своя на първото си море - пак тотална смяна на обстановката. Споменатата братовчедка - като тръгна на предучилищна (отново някакъв вид промяна). А с мен са се измъчили адски в домашна обстановка. Така че, ако децата ви имат "проблем с пристрастяването" Wink горещо препоръчвам да се използва някакъв повратен момент, а не да се прави насила. Може да е при преумора след път (особено ако заспиването се случва на непознато място) или при тръгване на ясла/градина.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 352
А броят ли се тия дето си смучат палците?
Моя хубостник на 2г.7м. смуче като обезумял и няма изгледи за спиране.

# 18
  • Мнения: 1 640
Наистина не трябва да има насилие,а повратен момент, някаква промяна и НОВИ занимания,игри,социални контакти.

# 19
  • Мнения: 1 366
Не намирам причина за притеснение. Детето ще се раздели с биберон или памперс, когато е узряло за това. Няма нужда да се травмира с насилствено отделяне от малкия предмет, който му дава спокойствие и сигурност. Моята дъщеря е на 2 год и 8 месеца и не виждам скоро да се откаже от бибата. Понякога дори й я вадя, за да рабера какво ми казва. Заедно с това детето се равива превъзходно и физически и интелектуално.

# 20
  • Мнения: 1 564
Моя малкия син е на 1г. и 6мес.,но постоянно си търси биберона.Сега вадим кътниците и изобщо не съм си и помисляла да я махаме точно в този момент. smile3504

# 21
  • Мнения: 53
Бройте ни и нас ние сме на 2 и половина Embarassed.От 2 дена е на градина и  интересно, че там не го търсим.Ние всъщност сме със шише със сок. Мисля че сама ще се откаж newsm10 Misc Baby Bottle newsm10е

# 22
  • Варна
  • Мнения: 4 295
И Калоян ползва залъгалката за приспиване. Simple Smile

# 23
  • Мнения: 193
И моят син си търси беби-то на 1.9 месеца. Това изобщо не ме притеснява, надявам се да тръгне в първи клас без биба Simple Smile
А познато ли ви и изречението "Махай я тая биба, голям/а си за нея".  Чувам го поне по един път на ден, от познати и непознати.

# 24
  • Мнения: 1 069
Виктор отказа биберона на 4м, просто защото купихме нов и той не го хареса. Известно време си караше така, но след това започна да смуче палец.
 На 2г се опитах да го дам на ясла, още на 4-тия ден завъди гнойна ангина. Положението беше много тежко- 3дни почти нищо не яде  и не пи, нищо не смееше да сложи в устата си включително и пръста. Това беше края на смученето, ако не беше станало така не зная как щах да го отказвам, защото той беше достатъчно голям да разбира като му казвам да извади пръста от устата си, и реакцията му беше да лапне демонстративно палците и на двете си ръце.
 Имайки този урок, настоявах малкия да си смуче биберона, докато издебнах удобен момент на година и 1 месец, скрих му я и повече не му я дадох. Зора беше точно два дена и се успокои.

# 25
  • Мнения: 5 790
Ние ще станем на 2 години след 2 седмици и все още сме от отбора на смучещите биба. Търси си я непрекъснато и й вика "биби". Като я няма, настават масови безредици вкъщи. Не смятам обаче да я травмирам, като й я взимам или нещо подобно. Смятам, че й действа успокояващо. Ще я оставя да си я смуче, докато не се откаже сама от нея. А за изречението "Голяма си за биба" - аз имам стандартен отговор: "Никак даже не е голяма" и подминавам. Не ме интересува, че хората я коментират.

# 26
  • Мнения: 1 181
и ние сме в отбора  Peace По принцип ползва бибата само за сън, но откакто тръгна на ясла започна да си я иска почти постоянно. Особено пък ако някой му се скара, веднага наддава вой "Ляляяяяяяя! Ляля!" (незнам защо но така си я нарича, първо беше "блябля" сега е "ляля") Да не говорим за моментите пък, в които си натиква две биби в устата - едната в едното ъгълче, другата - в другото, ако разбирате какво искам да кажа.

Освен това още си пие водата от биберон. Не че не може да пие от чаша, въпросът е че когато си утолява жажсата само от шишето, другото е за игра. Пак рев и пак ставане на неговото.

А допреди два месеца пиеше нощно мляко. Към 12 ч задължително около 100 г АМ. Иначе цяла нощ стоим будни всички. Но се разболя от нещо си, което премина в ентерит със страхотно разстройство. Тогава не искаше изобщо да яде нищо, съответно и млякото нощем. Така отказахме поне него.

# 27
  • на село
  • Мнения: 3 926
Хайде бройте ни и нас.
Радослава е вече на 2г. и 6мес. и когато е в къщи продължава да си я търси,
особено вечер при заспиването.
Не виждам начин как ще стане отказването.
Добре, че поне в яслата не я носи.
Кака й също беше от дълго смучещите, но нейната я махнахме на 2г. и 3мес.

Всичко знае и разбира, обаче като и говоря, че вече не трябва да я смучи - тц.
Дори онзи ден, понеже единият е изгризан и не го иска, казвала на баба си, че другият трябва да се пази.

# 28
  • Мнения: 1 615
Пред палец и аз предпочитам биберон, макар че съм чувала и обратни аргументи. Иначе, едва ли много голяма трагедия самият биберон, но на 4-5-6 години, според мен, замирисва на пристрастяване Wink Както писах по-горе, в нашия род сме така Simple Smile Колкото до конкретната вреда, имаше нещо общо с изкривяването на зъбите. Сигурно навсякъде има литература по въпроса, но аз лично не съм си направила труд да я изчета Wink

# 29
  • Велико Търново
  • Мнения: 279
И Борис, 2 г и 2 м. е с биберон, и то не с един , а с 3 еднакви - и по един за всяка ръка Sad
Търси ги само за спане и в къщи като е крив нещо . Навън изобщо не се сеща.

Но понеже и с гърнето сме доникъде , гърнето ми е по-приоритетно, като се справим там, тогава ще борим бибите, както Бобо ги нарича  Simple Smile

# 30
  • Мнения: 3 334
Хриси заспиваше до 2год. с биберон-залъгалка.Сега заспива с шишето.....................то пак й служи като залъгалка.Не знам как бих могла да я отуча.Навън никога не сме били със залъгалка.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 2 576
И моя Хриси ползва "биби", но това не е за приспиване Simple Smile. Заспива си много успешно сам. Просто към 5:30ч. сутринта като се пробуди не ми се става толкова рано да започвам деня и му я давам  Crazy. Така си осигурявам поне още час сън. Сега го мъчат кътниците и "биби" е по-желателна от други дни, но си мисля че пак ще я захвърли като се поуспокои това зъбоникнене.

# 32
  • Мнения: 256
Хайде и ние в отбора. Криси е на 2 години и половина и все още заспива с бибито а понякога си го държи и докато си играе . Много ми е притеснено защото не знам как да я накарам да го махне - то не бе "ти вече си голяма"; "ще го подарим на бебето"; "ще го подарим на кучето" и др. но е и не Последно и казах че Дядо Коледа няма да и донесе подарък ако не подари бибито на някое бебе но тя ми каза че не искала подарък искала си бибито. От една година ходи на ясла и там изобщо не го иска - дори и за сън. А е будно и весело дете, но това биби ми е голям дерт.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
Ох, как се успокоих  Hug Hug Hug, че не е само моят юнак с биба("бъди", според него  LaughingMr. Green
Лошото при него е , че двете предни горни зъбчета са леко издадени напред  Confused
Силно се надявам, че постоянните му няма да са така, иначе ще сложим шини, по-натам.
Но, когато му взема бибата, започва да си тъпче цялата шепичка в устата и ми се струва,че вместо "да изпиша вежди, ще извадя очи", ако сега махна бибата  ooooh!

А, по повод коментари на позанти и непознати - рядко са, понеже навън не му я давам и не го виждат, но по принцип не ми пречи - да си говорят, не ми пречат  Whistling
Влади пие мляко  от шише с биберон през нощта, и през деня като заспива, вода - различно и от обикновена чаша и от шише, но това пък изобщо не ме притеснява.

# 34
  • Мнения: 177
И нас ни бройте в групата. Яна е на 2г. и 1 месец, но няма никакви изгледи скоро да се откаже ит бибата. Вкъщи имаме 5 различни биберона, но тя се е пристрастила само към един , и ако той случайно изчезне настава голяма врява, всички залягаме под легла и дивани, и я търсим. Доскоро я искаше само за заспиване, но от 1-2 месеца я търси постоянно, даже и навън често е с нея. Коментари по този повод чувам непрекъснато, но въобще не им обръщам внимание.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 493
Мен пък безумно ме дразнят коментарите по улиците от разни баби леки и чичковци "Ама не си ли голяма вече за биба". Направо се изприщвам... Ама такава съм си Simple Smile

На 1г. и 11 м почти е Маята ми и все още я смуче тая биба проклета. За заспиване задължително. Иска и през деня, но гледам да я залисвам. Нарича си я "биба", но напоследък е почнала да й казва даже "бибка"...
Най-странното , че като й кажа "Айде иди и я сложис ега в леглото" тя отива и я оставя и се заиграваме с нещо и се присеща по някое време "БИБА" и ходи да си я взима... В нашата ясла пък няма проблем за бибата (само изискват да е на каишка. Помолих ги през деня ако може да не й я дават, а само когато заспиват... незнам обаче дали правят така... няма как да разбера...

# 36
  • Мнения: 1 114
Моят Марти заспива с "бобо и пати" /=биба и пате/. Когато е уморен през деня /все още спи по два пъти/ и му се спи сам си ги взема и така разбираме , че му е време за сън. През деня не иска биба, дори се сърди, ако му я дам. Мисли си, че против волята му ще го приспивам.
Сега обаче му никнат кътниците и дори през деня често си я дъвче. Щом това  го успокоява, нямам нищо против.

# 37
  • Мнения: 108
Ивчо е на 2г и 10м и без биба не ляга Лошо ама това е положението

# 38
  • София
  • Мнения: 270
Ох, болната ми тема...  ooooh!
Последно я навивам да я подарява на дядо Коледа, че иначе може да не й донесе подарък. Обаче като й гледам реакциите май по-скоро ще се откаже от подаръка  Rolling Eyes
Тя само заспива с нея. През деня знае, че не се ползва биба... че може само при заспиване. Знае, че не се говори с биберон в уста...  Сравнително малко го смуче. Обаче нощно време проплаква за него, като усети, че не й е в устата. Аз съответно ставам да й го дам. А съм чувала, че децата започват да спят по-спокойно като го махнат, съответно и майките  Wink. Това ми е главното съображение да го махнем.
От друга страна.. как да я накарам да легне изобщо?! Тя и с биби не иска да спи след обяд.... Tired

Общи условия

Активация на акаунт