"Искам да попитам"-"Аз ще ти отговоря"

  • 8 732
  • 81
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 713
тити, аз ориза го варя в повечко подсолена вода до готовност. След това го изцеждам и изплаквам на бързо със студена вода. Така не е слепен.

# 46
  • Мнения: 9 903
благодаря, но ми се ще да не е просто сварен - а по-пикантен, тъй да се каже. Ще пробвам с повече мазнина и по-малко вода, ще сложа и малко подправки.

# 47
  • Мнения: 5 713
Ами хубаво тогава. Ето една рецепта: Ориз по ирански
Така става по- мазен. Използва се от по-дългия ориз.

Ориз 3-4 ч.ч.
Царевица по вкус и желание
Слага се и една тяхна подправка, но тя също е по желание
Сол, олио, масло

В голяма тефлонова тенджера се слага олио на около 1см над дъното й. Нареждат се кръгчета от картофи дебели 3-4 мм, да са дебели. Картофът може и да не е обелен. Вместо картофи, може да се покрие дъното с кори хляб. Отгоре се изсипва измитият и добре изкистнат ориз / най- добре 1 нощ /. Колкото чаши ориз, толкова количество вода се слага + сол и много масло. А и царевицата се прибавя. Маслото е към 200-250гр, нарязва се и се разпръсва върху ориза. Вари се на слаб огън 1 час като капакът е добре увит в кърпа. Оризът е готов, когато престане да излиза пара.
Ти, разбира се, може да си сложиш каквито искаш подправки. Дано съм ти била полезна.

# 48
  • Мнения: 946
Донибони много полезна тема    bouquet  за такива като мен пишман готвачи  Embarassed

# 49
  • Мнения: 9 903
Вери - супер интересно звучи. И трудно   bouquet

# 50
  • Мнения: 3 216
Имам питане кьм работилите с готов фондан- Как го месите? Само пудра захар ли? И не става ли грапаво? Аз като разстилам на дьската и по някое време започва да ми се разкьсва? Как да го избегна? Моля ви пишете ми ,че след малко го почвам Praynig

# 51
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Кремена, в една от темите за торти - и аз вече не знам коя(дали не е време да се обединят?) бях писала, че готовият фондан е по-добре да се замеси с нишесте - става по-гладък и еластичен.

# 52
  • Мнения: X
Темата е много интересна, но е "избягала" назад. Сега не се сещам за въпроси, но със сигурност имам Peace  bouquet

# 53
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
По въпроса за видовете сметани искам да попитам: За течната сметана знам, че е растителна. А заквасената каква е - растителна или млечна? И има ли изобщо в България ИСТИНСКА сметана от мляко?

# 54
  • Мнения: X
Заквасената сметана си е млечна-  много гъсто, с висока масленост заквасено мляко.
Течната не е задължително да е растителна - пак важи горното, но не е заквасена Peace
На мен ми допада заквасената сметана на Роса - на Данон ми е странна на вкус, по - гъста.

# 55
  • Мнения: 15
Какво е каперси? А какво е хемендекс?  Благодаря предварително за отговорите!

Последна редакция: ср, 23 май 2007, 12:25 от mama na bebe

# 56
  • Мнения: 972
Страхотна тема   bouquet
Тамън правих тирамису и се чудех какво е това Маскарпоне. Аз сложих крема сирене Филаделфия и стана супер.
Сега разбирам, че съм уцелила със заместителя  Mr. Green

# 57
  • Мнения: X
Това са недоразвитите цветни пъпки на многогодишно тревисто растение, наречено бодлив каперсник. Расте в Средиземноморието и Средна Азия. Цветните пъпки се събират през април - май и престояват 3 месеца в сол или смес от сол и растително масло. След тази обработка те придобиват тъмнозелен цвят. Пъпките се употребяват пресни или мариновани. Имат мирис, подобен на синаповия и лютив вкус.
Каперсите се използват за приготвяне на маринади, майонезим рибни и месни салати, студено говеждо и пилешко, туршии. Те са неотменна съставка на топли бели сосове за риба и месо.
Не бива да се консумират от хора с бъбречни. жлъчни и чернодробни заболявания.


И тук:
Каперси
/Capparis/

• Използват се недоразвитите цветни пъпки на многогодишното тревисто растение, стелещо се на дължина до 1,5 м наречено бодлив каперсник от сем.Капаридови.

• Диворастящо се среща в Алжир, Иран, Крим, Кавказ, Средна Азия. Култивира се в Южна Европа и Северна Америка.

• Цветните пъпки се употребяват най-често в прясно състояние, а по-рядко мариновани. Те са почти закръглени, малко сплескани, от едната страна са леко заострени, дълги до 1 см.

• Доброкачествените пъпки в прясно състояние трябва да са цели, твърди, напълно затворени и с тъмен, масленозелен цвят. Те имат специфичен мирис наподобяващ синаповия и лют вкус. След откъсване понякога пъпките стават кафяви, поради което се третират с медни соли, за да се обезцветят.

• Старите некачествени цветни пъпки са почернели, омекнали и безвкусни.

• На пазара се срещат няколко сорта каперси. Те се именуват според географския им произход. Така наречените немски каперси са пъпки на растението черна метла. Те имат по-различно устройство на чашката, венчето, затова фалшификацията се разпознава лесно.

• Като заместител на каперсите в Средна Европа се приготвя марината от семената на блатника и от зелените плодчета на латинката.

• В Кавказ напр. те се използват във вид на туршия.

И тук:
Каперси (Capparis spinosa)
Недоразвити цветни пъпки на многогодишното тревисто растение бодлив каперсник от сем. Кипаридови.
В България се продават мариновани.
Със своя слабо горчив аромат каперсите придават на рагуто и фрикасето приятен, фин вкус. Упетребяват се и в супи, сосове, месни и рибни ястия, както и в студени месни ястия и туршии.
Не се препоръчват при бъбречни, стомашни, чернодробни и жлъчни заболявания.
Увеличават броя на червените кръвни телца, което ги прави подходящи при анемии. Засилват имунитета.
Като заместител на каперсите в Централна Европа се използва марината от семената на блатника и от зелените плодчета на латинката.

# 58
  • Мнения: 1 283
Сутринта в предаването Бон Апети, Звездев беше в Румъния - Трансилвания и си купи на пътя нещо което се казваше кюртош.Направено  е от козуначно тесто навито на фитил, а самия фитил се усуква около мерденето /дебела точилка/,точи се и се пече на жар.Опечено представлява дебел цилиндър.Видя ми се страшно вкусно,някой знае ли как точно се прави и какво представлява?

# 59
  • Мнения: 5 713
А какво е хемендекс?  Благодаря предварително за отговорите!
Шунка и яйца- от английски.

Общи условия

Активация на акаунт