Детското хранене по света

  • 5 673
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 909
Тук ми прави приятно впечатление, че за разлика от в България, разни междинни похапвания на всякакви глупости, са недопустими - както за малки, така и за големи. Закуската е сравнително лека - мляко със сереали, някоя бисквиткаа, но пък обяда е много важен - задължително  предястие (примерно някаква  'tarte' с лук, спанак и т.н. - в къщи му викаме баница, но естествено няма много общо) и после основно ястие, което е месо или често риба с пюре, или зеленчуци на пара, ориз или някакъв вид макарони (предпочитаното от малкия мосю). десерт - задължително мляко - нашето детенце като първо българче доскоро си го ядеше натурално, без захар и други глезотии, и евентуално плод, или плодово пюре. Разбира се, това е в идеалния случай. Следобедна закуска - мляко или плод, евентуално бисквитка, вечер - зеленчукова супа или пюре, в зависимост от обяда, евентуално с малко шунка или дребни макарони (от рода на буквичките), задължително мляко и пак евентуално плод.
Тук  за деца до 3 години има много хубави готови храни, които дори са в малки симпатични чинийки, затопляеми в микровълнова печка, и са почти като истински, при това има огромно разнообразие.

# 16
  • Мнения: 4 212
мойто семесйтво е леко из4ан4ено, готвя на 3 котлона, понеже всеки яде според капризите си. Детето е голямо, но ще събирам впе4атления за бебетата как е, може пък да ми потрябва  Flutter

# 17
  • Мнения: 197
Оххх, тук изобщо не е за малки деца  Sad
Ядат мног люто и няма супи  Close  основната им храна е ориз и печено пиле. Почти няма зеленчуци - даже като се замисля хич ги няма. И мноооого банани, папая, ананас.....
Аз лично изобщо не съм доволна от храната тук, но.... няма как. В България е направо рай за малки деца.

Къде си ти? Да не си в Африка?

# 18
  • Мнения: 3 098
Айде и аз да кажа. Grinning
И аз като Ели я храня по български модел.
       8.00-8.30-ЗАКУСКА
      12.00-12.30-ОБЯД
       16.00-СЛ.ЗАКУСКА
       20.00-ВЕ4ЕРЯ
За закуска всеки ден давам разли4ни неЩа,мляко (прясно)не давам.Кисело оба4е да.Два пъти седми4но яде риба,ообикновенно това са вторник и сряда.Един път седми4но се храни само с постни ястия.Останалите 4 дни обядва с месо,ве4ерята е лека.Плодове и зелен4уци всеки ден.
Ина4е тукашните се хранят в разли4ни 4асове.Закуска в 10.00,обяд в 14.00,в 17.00 пак закуска(обикновенно сух сандви4) Crazy и към 10.00 ве4еря.Но мен не ме устройва и си я карам по нашенски Grinning

# 19
  • Мнения: 197
Да се включа и аз, нищо че чак сега видях, че темата е старичка. Embarassed

Малката яде каквото и ние откак е захранена.

Готвя редовно и винаги има манджа или салата (сега като сме само двете, се наяждаме и със салата с хляб или с пържени картофи).

Към днешна дата (на 6г и половина) менюто й е следното:

Сутрин рано не яде нищо преди училище (и аз не мога да ям рано)
На училище имат две почивки, за които и пращам:
1. Сандвич намазан с пастет от пилешки дробчета или пастет от маслинки и риба тон + гарнитура от 1 морков или 1 домат (сирене, кашкавал и масло не яде... Rolling Eyes, а шунки и салами не купувам заради химикалите)
2. един плод: ябълка, круша или банан
+ всеки си носи чаша и от училище им сипват прясно мляко (колкото пожелаят, безплатно от училището)

Наобяд като си дойде каквото съм сготвила: главно пилешка супа/леща/боб/ориз с пиле на фурна/салата с риба тон или варен нахут/супа минестра/пица/пържени картофи с риба на фурна и т.н. Със сухото ядене винаги има нарязано я доматче, я друго "овлажняващо" зеленчукче. Wink

Следобедна закуска (ако пожелае) банан с кисело мляко, плодове, мляко с какао и пр.

Вечеря: ако има останала маджа от обяд, се доизяжда, ако не - правя друго подобно от списъка горе.


За вода: тука водата от чешмата не се пие и ВИНАГИ купуваме бутилирана... Twisted Evil (не ме питайте колко се харчи за това) Close

# 20
  • Мнения: 1 793
ето при нас как е :

8.00 или 8.30 - закуска /сириъли, кус-кус, макарони, овесени ядки с масло и сирене или пък само с мед, попара, филийка с кашкавал или с нещо друго, кекс с кисело мляко/
10.30 или 11.00 - плод
12.00 или 12.30 - обяд /яде една купа готвено с хляб.. по принцип вече яде каквото и ние. давам различни манджи като гледам един-два пъти седмично на обяд да хапва постно. един път седмично давам риба. рядко иска десерт след като е обядвал, а когато поиска то това е кисело мляко или пак някакъв плод. той по принцип яде много плодове. дори е имало дни, в които не е искал манджата, а само плод./
16.00  - плод
18.00 или 18.30 - вечеря / някаква каша или манджа/ и плод.

водата я преварявах до към 8-9 месец. после започнах да давам трапезна, а сега давам минерална.
пържено не давам, както и шоколадови изделия. яде бисквити, но не шоколадови. правя му и грис или мляко с ориз и ги яде като следобедна закуска

# 21
  • Мнения: 4 629
Сина ми яде така:
-сутрин - кисело мляко
-нещо за гризкане (бисквитки, банан на парченца, детски кренвиршчета, авокадо)
-обяд-плодово пюре
-вечеря -каквото ние ядем самоче пасирано
-нещо за гризкане
И между храненията около 6-7 кърмения на ден.

Мисля, че ще запазя този режим и след първия рожден ден

# 22
  • Мнения: 1 238
Здраво Деметра Grinning Grinning Grinning Grinning,

Сега ще ти кажа при датчаните как е. Сутринта повечето дават на децата си овесени ядки или корнфлекс. На обяд задължително филия черен хляб с масло и салам или пастет, може и скумрия с доматен сос(пак върху филията) или нщо друго. Следобед им дават плодове и някоя питчица или плодово мляко. Вечерта задължително вечерят топла храна- всеки според възможностите и уменията си. Повечето млади хора не могат да готвят и купуват готово замразено ядене и го притоплят в микровълновата. Тез, които могат горе долу да готвят правят най често лазаня, пица, препечени кренвирши с кетчуп и пържени картофи, кюфтета, или традиционното печено месо на фурна със варени картофи, кафяв сос и варени зеленчуци, най-често грах и моркови. Общо взето това.
Аз си карам по моята система и давам на Оли това, което и аз ям, с изключение на случаите, когато съм на диета. За закуска яде някои от тези неща: овесени ядки, кус кус, филия със сирене или с нещо друго. За обяд когато е на градина съм длъжна да и направя кутия с обяд, защото такъв е редът(в нашата ясла не се предлага ядене) Всички родители правят на децата си сандвич с черен хляб със нещо- салам, пастет и тн. За това и аз правя на Оли нещо подобно , но малко побългарено-филия с масло и сирене, задължително поръсена със шарена сол(иначе неще Laughing Laughing), студена макаронена салата-Оли много я обича Simple Smile Simple Smile Макароните (студени) ги смесвам със малко зехтин, сирене на малки кубченца, краставичка, домат, маслинки без костилки. Ех, умира за такова нещо! Ако съм правила някакво ядене предната вечер и имам остатък и слагам и от него, а те там и го топлят в микровълнвата и тя яде. Когато имам време, правя някакво кремче и и го слагам в кутията за обяд. Вечерта яде същото като нас, а аз готвя предимно българска и то национална кухня Mr. Green Mr. Green Оли почти не е капризна и хапва, стига да е гладна. Гледам в общи линии да е здравословно и да е сготвено със свежи продукти. Избягвам консерви и замразени храни. Старая се също и да се съобразявам със сезона доколкото мога. Когато си е в къщи през почивните дни обаче съм забелязала, че не иска черната филия хляб, която хапва в яслата. newsm78 newsm78 Явно яде това там, защото и другите го ядът , а тя нали не трябва да остане по назад Joy Joy Joy Joy За обяд, когато си е в къщи правя някаква супичка, тя много ги обича, или пък и опържвам 2 яйца.  Това е горе долу- гледам да яде колкото се може по различни неща и наблягам на млечните продукти, защото от скоро се отказа от шишето с мляко.
Водата в Дания казват, че няма нужда да се преварява след  6тия месец. За това и когато Оли стана на около 7 месеца спрях да преварявам.

# 23
  • Мнения: 6 390
Повечето млади хора не могат да готвят и купуват готово замразено ядене и го притоплят в микровълновата. Тез, които могат горе долу да готвят правят най често лазаня, пица, препечени кренвирши с кетчуп и пържени картофи, кюфтета, или традиционното печено месо на фурна със варени картофи, кафяв сос и варени зеленчуци, най-често грах и моркови. Общо взето това.
hahaha Joy hahaha Joy това ми хареса  hahaha Joy и скумрия с доматен сос на филията с хляба в детската градина  #Crazy Laughing не й се чудя на Оли, че сабота и неделя не ще филий  Wink Laughing

# 24
  • Мнения: 1 238
Повечето млади хора не могат да готвят и купуват готово замразено ядене и го притоплят в микровълновата. Тез, които могат горе долу да готвят правят най често лазаня, пица, препечени кренвирши с кетчуп и пържени картофи, кюфтета, или традиционното печено месо на фурна със варени картофи, кафяв сос и варени зеленчуци, най-често грах и моркови. Общо взето това.
hahaha Joy hahaha Joy това ми хареса  hahaha Joy и скумрия с доматен сос на филията с хляба в детската градина  #Crazy Laughing не й се чудя на Оли, че сабота и неделя не ще филий  Wink Laughing
Оооооооо, аз за датската кухня мога да напиша роман! Joy Joy Joy Joy Joy Joy
Айде щом ти хареса скумрията ще ти кажа и друг "специалитет" с нея. Значи като отворят консервата, намачкват рибата с доматения сос и я смесват с майонеза. После всичко това си го мазват на филийката черен хляб и Бон апетито!  chef  chef  chef  chef

# 25
  • Мнения: 6 390
Цитат
Айде щом ти хареса скумрията ще ти кажа и друг "специалитет" с нея. Значи като отворят консервата, намачкват рибата с доматения сос и я смесват с майонеза. После всичко това си го мазват на филийката черен хляб и Бон апетито!   

 Laughing Laughing Laughing
ние рибите консерви с доматен сос ги правиме с много лук и оцет, нещо като предястие  Laughing ама и с майонеза ще стане  Wink Laughing

# 26
  • Мнения: 7 091
Цитат
Айде щом ти хареса скумрията ще ти кажа и друг "специалитет" с нея. Значи като отворят консервата, намачкват рибата с доматения сос и я смесват с майонеза. После всичко това си го мазват на филийката черен хляб и Бон апетито!   

 Laughing Laughing Laughing
ние рибите консерви с доматен сос ги правиме с много лук и оцет, нещо като предястие  Laughing ама и с майонеза ще стане  Wink Laughing

И аз май малко късно...ама да се включа. Моя е много злояд...като беше бебе ядеше, обаче откакто стана на годинка яде само каквото иска..и нищо от това, което трябва Simple Smile

Откакто сме тука сутрин иска само корнфлекс или някакъв друг сереал, задължително прясно мляко( това дете изпива по 1 литър на ден! И благодарение на това не иска да яде нищо друго! Как ли не се опитах да намаля количеството...)Когато успея да го излъжа пие сок с нещо или айран.  ПОнякога, когато благоворли яде кифлички, които правя за закуска, много рядко палачинки( аз и затова не правя де) и то само палачинката без нищо дуго. Иначе обича кус кус...и понякога като се прихване даже и за вечеря го иска...

За обяд давам каквото ядем ние..старая се да е различно всеки ден...но се вбесявам, че аз се съсипвам от готвене 1, 2 и 3-то а дребния не иска нищо да яде, а пък ако отидем ж Бъргър Кинг яде с такъв апетит, ще кажеш съм го държала 100 години гладен! #Cussing out Аз наистина готвя много добре, не да се хваля, но и ми е хоби. Обаче дребосъка не яде или яде когато е особено в настроение Sad  Иначе яде много зеленчуци! От това не мога да се оплача...с крема сирене или само така, особено обича целина и моркови, понякога ги яде дори ако гледа телевизия.Ядем и много броколи, обича и туршии( аз правя) и лютеница.  Всякакви питки, които меся също се харесват.
Ние обядваме и вечеряме всички заедно, така че задължително се прави 1-2 и 3-то, понякога само имаме по 1 или 2 неща, то е ако съм имала някаква друга работа през деня.
Иначе мноооого обичаме торта...аз понеже правя в къщи, малкия умира за да яде такова. Също и всякакви сладкиши и бисквити. А преди въобще не ядеше сладко.
И аз разреждам сока с вода, понеже са адски сладки..и той както пие с литри....
За вкъщи ядем 4 или 5 пъти в седмицата месни яденета, а другото е вегетарианско.


# 27
  • Мнения: 810
Много ми е интересно всичко, което сте написали. Не съм чела много по темата какви храни да се дават на децата и исках да ви попитам дали им давате сладки неща. Аз съм решила като имам деца да не им давам сладки неща, чипсове и въобще боклушки храни, защото нямат никаква хранителна стойност. Но дали може да се постигне това в дейсвителност? Вие ако сте със същите намерения, успявате ли?

# 28
  • Мнения: 7 091
Много ми е интересно всичко, което сте написали. Не съм чела много по темата какви храни да се дават на децата и исках да ви попитам дали им давате сладки неща. Аз съм решила като имам деца да не им давам сладки неща, чипсове и въобще боклушки храни, защото нямат никаква хранителна стойност. Но дали може да се постигне това в дейсвителност? Вие ако сте със същите намерения, успявате ли?



Аз още като беше малък започнах с тези намерения..докато беше на 2 години не беше кусвал шоколад, чипс и сладки неща...но после така се стекоха нещата, налагаха ни се пътувания, вземах малки бисквитки..и се почна...
И сега не давам твърде много такива неща, старая се да избягвам, но не мога да кажа, че абсолютно не го правим. Но по принцип давам и малко захар( в храни, напитки), так аче съм решила от време на време може, но по малко.  И засега се придържаме към този принцип.

# 29
  • Мнения: 197
Много ми е интересно всичко, което сте написали. Не съм чела много по темата какви храни да се дават на децата и исках да ви попитам дали им давате сладки неща. Аз съм решила като имам деца да не им давам сладки неща, чипсове и въобще боклушки храни, защото нямат никаква хранителна стойност. Но дали може да се постигне това в дейсвителност? Вие ако сте със същите намерения, успявате ли?



Аз преди давах повече (е, пак внимавах, но купувах тук-там за вкъщи), но сега така съм се вманиачила, че не купувам за вкъщи въобще, а като идем в супера й купувам само 1 нещо (защото гледа все пак...).

Мога да кажа, че засега се справям. Като не ги вижда сладките и чипсовете, не пита за тях.
Преди беше свикнала редовно да яде Pringles и само питаше за него. Но сега изкорених този навик и спря.

Най-много се колебаех за едни кремвирши Wudy - страхотни на вкус, но бъкани са с химикали, тя ги ядеше МНОГО, миналата година почти всеки ден за училище. Чудех се тази година как ще ги спра, дали ще успея, но много лесно ги спрях, почнах да й давам други неща, с които я зарибих (домашно приготвени=без химикали) и тя забрави за Wudy-то... Twisted Evil

Но имам късмет, че моята яде ВСИЧКО, апетитна си е и мога да я залъжа с различни домашно приготвени вкусотии. Напр. обожава салата. Wink

Общи условия

Активация на акаунт