Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само да допълня нещо, което обикновено доста рязко променя перспективата - витамин Д изобщо не е витамин. Той е стероиден хормон - а профилактичните дозировки надвишават много пъти реалната необходимост от него за организма, оттам и вероятността от страничните му ефекти.

# 16
  • Мнения: 7 418
  Давам на бебето ми вит.Д по препоръка на педиатъра,но се съмнявам  дали наистина има нужда от него и то по една много основателна причина:
   Заради родова травма детето ми има кефал-хематом---деформация на черепа.Лекарите от Тина Киркова ме убедиха,че главичката му ще се оправи за няколко месеца,понеже костите все-още са меки,те ще придобият правилната форма.Обаче!!!!!Вит. Д не ускорява ли втвърдяването на костите?Няма ли заради това хематома на главичката на бебето да се калцира и да затвърдее преди да се махне?

# 17
  • Мнения: 4 451
Вижте, темата действително е много гореща и не искам да споря с никого. Също като тази за ваксините, на които съм върл противник (но това е друга тема). По принцип гледам да лекувам децата си с хомеопатия и с възможно най-близки до природата продукти. Децата ми, например никога не са пили антибиотици.
И колкото и да ви е чудно, познавам майки, които дават даже по 10 капки вит. Д, без изобщо да са се консултирали с лекар. Просто се били напатили с първите си деца, които са развили рахит и сега "за всеки случай". В никакъв случай не ги подкрепям, защото като химик чудесно зная колко опасен за бъбреците, например е този витамин. Мисля, че темата за вит.Д е дискутирана във форума (ако не се лъжа), потърсете я и нека всяка майка сама решава за себе си. И аз не съм от най-добрите майки. На нас са ни предписани по 2 капки, а аз често забравям да давам. Малката е вече на 5 месеца, а нашето шишенце Вигантол си стои едва на половина...
Изказах собствено мнение и предварително казах, че в никакъв случай не претендирам за компетентност. Така, че не ми се сърдете.  bouquet
То и с изкуствените витамини, които купуваме от аптеката е така. Всеки човек е индивидуален и организма му има нужда от различно количество от даден витамин. Въпреки това всички майки масово ги купуват и дават на децата си.
Желая успех и щастие на всички!  bouquet

# 18
  • Мнения: 679
Но приятелките ми, които кърмят дават по 6-7-8 капки по съвет на педиатрите им.
За пръв път чувам да се дават по толкова много капки профилактично, т.е. ако няма начални признаци на рахит  newsm78
Peace
Peace

mari_anka , моля те кажи на твойте приятелки - нека пощадят децата си, те чели ли са листовката на Вит. Д-то и знаят ли предозирането до какво може да доведе  Sick ! Нищо лично !

# 19
  • Мнения: 1 771
Само да допълня нещо, което обикновено доста рязко променя перспективата - витамин Д изобщо не е витамин. Той е стероиден хормон - а профилактичните дозировки надвишават много пъти реалната необходимост от него за организма, оттам и вероятността от страничните му ефекти.
Съжалявам, че по рано не съм се допитала за това. Въпреки това на Крис не съм му давала по предписание, а само 1-2 месеца в зимния период след раждането. На пролет спрях и повече не съм давала. 

# 20
  • Мнения: 4 451
Бебка и бебко, непрекъснато им го повтарям, но никой не ме слуша. Д-р Миленков е много стар педиатър в Пловдив и се ползва с много добра репутация, та той бил казал да дават по 10 капки превантивно. А децата не са рахитични. Винаги, когато заговорим с майките на тази тема, им казвам колко уврежда бъбреците и т.н., но те ме гледат странно и не вярват. Виж, това за листовката не се бях сетила. Да ги помоля поне да я прочетат, като не вярват на мен.
Прегръдки от мен!  bouquet

# 21
  • Мнения: 1 586
Няма такава логика, напротив. Логиката би ни подсказала, че щом човечеството е оцеляло без синтетичен вит. Д до сега, явно няма нужда от него.

# 22
  • Мнения: 2 829
И тук имаме една докторка, която открива рахит на всяко дете и предписва по 8 капки Вигантол + калций. Понеже майките се познаваме помежду си и си споделяме, та знам какво става при предозиране- детето става неспокойно, мрънка и плаче вечер, не иска да се храни, разстройство и т.н. Добре че завеждащата детското отделение на болницата, която е най-авторитетната педиатърка в района си знае работата и повече от 2 капки не предписва, та аз само убеждавам майките да потърсят и второ мнение и давам нейния телефон...
Иначе аз също не давам Вигантол и всеки път напомням да провери внимателно за признаци... Също без да обяснявам защо...

# 23
  • Мнения: 1 947
   Между другото, на листовките на вит.Д, за странични ефекти пише, че са възожни само при предозиране,
а какви пише, че са признаците на предозиране - хиперкалциране и нещо друго подобно, нямам под ръка
листовка. Е, къде са тези, които описва Яна? Аз самата ги установих, когато давах на моето бебе по цяла 
таблетка Вигантолетен 500Единици. Стори ми се много голяма доза за ежедневно даване и 2345678 пъти
четох листовката и толкова открих, нищо конкретно... Едва ли не, страшно нема. Еми нема, ама детето не
искаше да спи, въртеше се като пумпал нощем и по това време и се появи кървава слуз в акото. И спрях...
Просто ме е страх да и дам пак. Разчитам на това, което и давам с кърмата (има, не е като да няма витД в нея)
и на Слънцето. Simple Smile А всъщност, повод да се съмнявам в нуждата от вит.Д ми даде педиатърът ни, без да се усети,
защото ме попита искам ли да ни изпише и спомена, че много родители не желаят да дават, затова ме е попитал.
Тогава всъщност се заинтересувах и излезе, че и той не е убеден в необходимостта му. . .

# 24
  • Мнения: X
При нас(Норвегия)  е стандарт да се дава витамин Д от 6 та седмица, по 4 капки дневно, или 2,5 мл рибено масло. След шестия месец се дава 5 мл рибено масло. Аз така правя по препоръка на здравната служба. Дори препоръчват само рибеното масло, а не самият витамин, защото знаем свойствата му.

# 25
  • Мнения: 24 467
На въпроса: има логика, тъй като в майчината кърма има много ниско съдържание на този витамин, а по- често и липсва, за разлика от АМ, където е дозиран точно.

# 26
  • Мнения: 942
Предписаха ни една капка, давам я отвреме на време, като не забравя Wink На слънце е детето при всяка възможност.
PeaceИ аз така Peace

# 27
  • Мнения: 1 043
статията от биберон е доста интересна ... не съм се и замисляла дали получава витамин д с кърмата бебка - давам досега по две капки дневно , нямаме развитие на рахит и и се затваря нормално фунтанелката - верно ече тази зима е доста топла и слънчева и все гледах да излезем и да и покажа ръчичките поне на слънце

# 28
  • Мнения: 3 161
Днес помолих позната докторка неонатолог от МА и една от малкото истински консултанти по кърмене у нас да погледне главата на Косето за признаци на рахит - каза, че няма такива (педиатърката беше съзряла такива и предписа по 4 капки), но също каза, че е важно да давам по 2 капки вит. Д на ден. Май ще почна, въпреки че че съпротивлявам поради посочените и от мама ежка причини и изобщо развитото напоследък съмнение във всичко, което не е природно...

# 29
  • Мнения: X
Е, аз не давам-по простата причина,че не съм убедена,че изкуствено синтезираните витамини се усвояват правилно от организма......Нямаме рахит,детето си се развива съвсем нормално,но при всеки удобен случай е на слънце/дори и през зимата/

Общи условия

Активация на акаунт