Деца с увреден слух

  • 63 702
  • 896
  •   1
Отговори
# 210
  • Бургас
  • Мнения: 52
Току що по ВВТ, мисля че в сутрешното им предаване говореха за децата с увреден слух. Беше доц. Попова от Царица Йоана. Аз хванах края, говореха за имплантите най-общо, утре казаха че ще продължат темата с рехабилитацията на децата и интегрирането в училищата. Само не знам в колко часа започва точно сутрешния блок. Предполагам че ще е пак по това време.
А при нас вчера след много приказки и обяснения ат страна на рехабилитаторката и още една нейна колежка, директорката на ресурсния център ще пише до министерството да отпуснат половин бройка щат за ранна детска рехабилигация. Засега от социалните казали, че имало четири деца и това стигало да се открие такъв пост. Но кога ще стане това не се знае.

# 211
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте всички,
от дни само чета и нямам никакво желание за писане - при нас нещата нещо не вървят като хората Sad. Вчера направихме и втора настройка на импланта и реакция никаква Shocked. Вече не знам какво да си мисля. Чух се и с Кати, тя каза че при тях ситуацията е същата, а до сега всички деца са реагирали още при включването, само ми разказват за прекрасните реакции на Яни, Веси и Ива, да ама при нас нищо Cry. Сили нямам вече от крещене, блъскане, свирене и тропане и НИЩО, дори и не премигва та какво остава за нещо друго. В същото време като и сложим слуховия апарат реагира на почти всичко вече, просто не знам на къде да хвана и какво да направя за да помогнем на детенцето си. Спирам до тук защото освен да се оплаквам друго не ми идва.

# 212
  • Мнения: 2 543
Сирта и Кати, не изпадайте в паника. Трябва наистина да мине време. С чукане и тропане няма да стане работата. Оставете дечицата да свикнат. Все пак, минали са около 10 дни от включването. Чуването с импланта няма нищо общо с чуването със слуховите апарати. В началото на децата ще им се чува нещо като "бз, бзззз, бззззззззз", докато започнат да идентифицират отделните звукове. Ето ви едни примерни аудиоклипчета, които горе-долу представят как се чува с импланта:

оригиналното изречение
същото изречение, чуто с 8-канален кохлеарен имплант (нашите са с повече канали )
още едно изречение
а ето как се чува то с импланта

Иачакайте преди да се шашкате. Нека минат поне 3-4 седмици, да им свикнат главичките на децата, толкова са малки още... Ако и тогава няма реакции, пак вървете на настройка.  Hug

# 213
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
... Сили нямам вече от крещене, блъскане, свирене и тропане ...

Ето това е грешка, детето дори и да го чува, като се блъска постоянно около него, приема шума като един постояннен фон, тук може да търсите реакция, от постоянен шум и после тишина - ако има реакция чува. И преди писах и Илона е писала, няма нищо общо със звука от слуховите апарати, нищо, чува се по съвсем различен начин, всички звуци са им нови.
За Веси на Мира не знам, но Ива на Теди в началото далеч не чуваше всичко, имам спомен, че и тя така блъскаше... Криси на Марги и той първоначално не реагираше... Трябва време да се свикне. А може и просто да е тихичко...
Реакцията на Яни е по-скоро изключение, отколкото правило, Яни беше 5мес. със слухови апарати преди това с нищожен остатъчен слух около 100дб, с кофти настройки... С много работа беше изградил някакъв невероятен навик да се заслушва. Може би и за това реагира веднага след включването, дори и да му е било много тихо, той имаше навик да се заслушва.
А и както вече писах, аз бързо засилвах...
Момичета не се шашкайте, трябва малко време, минете на следващата програма, която е по-силна, ще свикнат дечицата, не става от раз.

# 214
  • Sofia
  • Мнения: 168
 #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Даже не изчетох страницата до край, щото ме изби пяна по устата!
ХОРА!ИЛИ АЗ СЪМ ЛУДА ИЛИ ГОСПОД СЕ Е СМИЛИЛ НАД МЕНЕ И МИ Е ПОМОГНАЛ!
Първо - Веси нямаше 3 години когато мина на комисията и и отпуснаха ресурсен учител.
Второ  - при Кати не става дума за ресурсен учител, а за ВЪЗМОЖНОСТ детето да посещава рехабилитация при точно необходимия за нея специалист  - СУРДОПЕДАГОГ или СЛУПОВОРЕЧЕВ РЕХАБИРИТАТОР!
Трето - Веси е в масова градина с група от 36 деца, всичките набор 2004 г, който е и тя!
Учителките и слагат и махат импланта, когато е необходимо и даже един път и свършили батериите и са ги сменили!
Вярно, че през големи мъки минах докато намеря градина където да се държат третират детето ми като нормално, но пък това е и градината в която тя беше приета редовно, още преди да знам за проблема!
Не виждам причина Креми да не води Кати на рехабиритация в тази градина и без да е минала на комисия, защото детето няма да посещава градината, а само рехабилитацията.Ние например до декември ходихме на рехабиритация в една градина.Но  Веси не се е водила на градина, а ходихме за по 1 час в кабинета, който се намираше в градината.
Извинявам се за рязкия тон ТОЙ НЕ Е ПРЕДНАЗНАЧЕН ЗА ВАС!
Силно се надявам и от все сърце ПОЖЕЛАВАМ, при всички нещата да си дойдат на мястото!
ЯВНО е необходимо повече обяснения на малоумните институции!

# 215
  • Мнения: 2 531
Здравейте! Аз мога да кажа че сина ми също е интегриран успешно, поне до сега! САМО че той не е с имплант а със слухов апарат, сутрин го изпращам с него  и не си мислете че някой му го слага след ставане от сън, т.е. следобет / той и не си го търси де, може би затова/ ! Ходи в масова градина, със 25 деца! MiraBel много зависи от учителките! А иначе освен аз никой друг не го поставя в къщи!

А нашите мъки край нямат... Преди една седмица сина ми получи припадък, който казаха че е епилептичен, и това стана в детската градина! Благодарна съм на учителките , реагираха много адекватно , но аз се притеснявам как ще ходи сега!  А иначе ни спукаха от иследвания, който още не са приключили.
Ieppe а имаш ли представа как се променя звука със слухов апарат?

# 216
  • Мнения: 2 563

Ieppe а имаш ли представа как се променя звука със слухов апарат?

Симулация на чуване със слухов апарат:

http://studentweb.tulane.edu/~csigley/

Около средата на страницата са файловете за слушане, отварят се с Windows Media Player.

NoisyElvis.au е оригиналният файл.

soundloss.wav  показва как ще се чуе от човек със загуба на слуха без апарат.

ear.wav  пък е същото, но с апарат

А тук има най-различни симулации на слухова загуба.

http://www.audibel.com/about_your_hearing/simulator_flash.htm#top

# 217
  • Мнения: 2 543
Предоставям на вашето внимание стенограмата от парламентарния контрол на 16.03.2007, когато най-накрая е бил поставен въпросът за извънгаранционното обслужване на кохлеарните импланти и включването им в списъка за помощните средства, гарантирани от ЗИХУ. Публикувам само частта, която ни касае нас:

БОРИСЛАВ КИТОВ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо министър! Няма да прочитам отново заглавието, вие го знаете. Става въпрос за следното.
Постъпват сигнали в Комисията по здравеопазване, че има известни проблеми, свързани с кохлеарните имплантни системи за слухово увредените хора, по-точно поддръжката, подновяването и енергийното обезпечаване на слухово-речевия процесор, който, за съжаление, е изключен от Приложение № 7 към чл. 40, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания. Става въпрос за списъка на видовете помощни средства.
Както Вие знаете, кохлеарните имплантни системи представляват високотехнологични слухови протези, състоящи се от две части: имплантираната вътрешна част, която се поставя по оперативен път и се заплаща от Касата, и слухово-речев процесор – външен.
В световен мащаб това е единственото техническо средство за пациенти с най-тежка форма на слухово увреждане. Тези системи заместват отчасти функциите на човешкото ухо и увеличават възможността на инвалидите за социална интеграция.
Манипулацията, както казах, по оперативното поставяне, се заплаща от НЗОК, но, според гореспоменатото Приложение № 7, държавата на този етап не поема ангажимент по поддръжката и подновяването на слухово-речевия процесор, а той, подобно на всяко техническо средство, си има амортизационен период. Фирмите-производителки дават тригодишна гаранция за този процесор, след което разходите по поддръжката се поемат от притежателя на импланта.
Буди известно недоумение защо държавата е поела ангажимент да подновява конвенционалните слухови апарати на хора с по-малка степен на слухово увреждане, а не помага в този случай на хората с най-тежка форма на глухота. Същият проблем стои по отношение на батериите за слухово-речевия процесор. За лицата с конвенционални слухови апарати държавата отпуска годишно 20 батерии, които покриват енергийните им разходи, докато един слухово-речев процесор изразходва около 20 до 30 батерии на месец. Бих искал да наблегна на факта.
Въпросът ми към Вас е: предвид гореизложеното какво смята да направи Министерството на труда и социалната политика по повдигнатите от мен въпрос и какви мерки ще се вземат за евентуалното разрешаване на този проблем?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на министъра на труда и социалната политика госпожа Емилия Масларова.
МИНИСТЪР ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА: Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми д-р Китов! Вие знаете, че съгласно законодателството министърът на труда и социалната политика съвместно съгласувано с министъра на финансите и министъра на икономиката и енергетиката със заповед определят размера на помощните средства за изработване, покупка, ремонт, техните приспособления и съоръжения.
През м. март 2002 г. кохлеарните имплантантни системи са извадени от списъка на помощните средства и за периода до 2005 г. такова финансиране се извършва от Министерството на здравеопазването. Като имплантанти медицински изделия към настоящия момент кохлеарните имплантантни системи се изплащат от Националната здравноосигурителна каса. През 2006 г., както и през 2007 г. в Закона за бюджета на Здравната каса са включени суми за определен брой такива имплантанти. Поради тази причина, тъй като те са в Здравноосигурителната каса, Приложение № 7, което цитирахте – чл. 40 от правилника, всъщност не са включени в този правилник и по този начин не се изплащат.
Искам да подчертая, че същевременно предстои приемането на закон за медицинските изделия. Вие чудесно знаете, тъй като сте председател на Комисията по здравеопазване в парламента, в закона легално се дефинира най-после понятието „медицинско изделие”.
В тази връзка мисля, че трябва да подчертаем, че направихме една среща с представителите на Министерството на икономиката и енергетиката, с Изпълнителната агенция по лекарствата и Държавната агенция за метрология и технически надзор. В хода на дискусията бе уточнено, че преобладаващата част от техническите помощни средства по Приложение № 7, което ние коментираме в момента, са медицински изделия и ще се предоставят чрез Националната здравноосигурителна каса.
Мисля, че това е логично и целесъобразно, тъй като кохлеарните имплантантни системи в качеството им на медицинско изделие, ще се регулират от една институция. И всъщност няма да се създават неудобства за хората с увреждания, които да ходят от една институция на друга, за да получат тези системи.
Енергийното обезпечаване също е свързано със самия имплантант, той е част от него. Ако вие в Комисията по здравеопазване, обсъждайки Закона за медицинските изделия, решите, че това е нещо съвсем различно от медицинско изделие, то тогава ние бихме го поели.
Между другото, за да подготвя Вашия отговор, направих и подробна справка и консултация с проф. Кунев, Вие чудесно го познавате. Той също постави много сериозно този въпрос. За мен е изключително важно, тъй като това са скъпи съоръжения, които действително се дават на хора, които могат да се интегрират пълноценно, ние да прецизираме нещата. И аз бих подкрепила изцяло да се осигурява заплащането на 100 бр. батерии годишно, да се заплаща извън гаранцията ремонтът на тези скъпоструващи приспособления. И, разбира се, да имаме нов говорен процесор при техническа невъзможност за ремонт. Тоест да се дава такъв говорен процес. Но това ще се реши по законодателен път и се надявам, че ще успеем да го направим по начин, който да не създава вече затруднения. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на народния представител Борислав Китов – право на реплика.
БОРИСЛАВ КИТОВ (БНС): Уважаема госпожо министър, нека да разделим тази част, която се имплантира, която е чисто медицинска и безспорно и сега е в Касата, от другите неща, които пак могат да се водят медицински средства, но въпрос на закона е къде ще попаднат и кой ще ги изплаща. Въпросът е по принцип. Това са консумативи, без които имплантът не може да действа. И безспорно е, че трябва да се направи всичко възможно за тези хора с пълна глухота, които знаете не са много, защото иначе те просто не могат да се интегрират.
Между другото, аз използвам случая да Ви алармирам за още един проблем. Аз повдигнах този въпрос и съвсем официално. От 1 януари т.г. се плаща ДДС за вноса на имплантите, което до миналата година не беше. Това го оскъпява. В момента Касата няма предвидените средства по ДДС и кара хората да заплащат разликата от сумата. Затова дайте да направим всичко възможно, заедно с Министерство на финансите и Министерство на здравеопазването, за да решим един проблем, който всички сме убедени, че трябва да бъде решен, защото става въпрос за хора, които нямат друг изход. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Госпожо министър, ако желаете, имате право на дуплика.
МИНИСТЪР ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА: Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Уважаеми доктор Китов, аз с удоволствие ще поема подадената от Вас ръка без всякакво притеснение, защото всички ние работим в насока, която е в полза на хората. И Вие сте прав, че за едно адекватно енергийно обезпечаване на кохлеарните имплантантни системи са необходими близо 30 бр. батерии месечно. Ако тези батерии струват между лев и лев и двадесет, което значи, че около 36 лв. месечно трябва да плати всеки, който има такъв имплантант, или над 430 лв. годишно. Общо за страната в момента са необходими около 90 хил. лв. Мисля, че това не е голям проблем.
Вие поставихте още един въпрос, алармирате ме за данък добавена стойност. Господин Китов, с риск да не се съглася с Вас, че ме алармирате, Законът за данък върху добавената стойност се приема тук, в тази зала. И всички вие, народните представители, би трябвало да следите внимателно какво се гласува. Така че нека не се алармираме за неща, за които ни е ясно. Въпросът е да потърсим начин, при който, ако на всяко изделие се слага данък добавена стойност, то за тези изделия да има допълнителен ресурс, който да се плаща, така че да не създава затруднения на хората, за които това има животоспасяваща роля, или роля, свързана с тяхната интеграция. Благодаря ви.


(източник на инфромацията : www.parliament.bg)

# 218
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Мерси, Йепе  Hug

Както и предполагах, неточен отговор и отлагане за бъдещето, дано пък наистина има някакво развитие...
Аааа и да издребнея малко, батериите са повече от лев, лев и двадесет  Crazy
Уф, дано наистина се приеме решение, пък било и не на този етап, ако е тази година би било чудесно...

# 219
  • Мнения: 2 543
Аз много се учудих на това с доплащането на ДДС от родителите... Не бях чувала за това нещо. Вие?

# 220
  • Бургас
  • Мнения: 52
Поне при нас никой не е споменавал за такова доплащане, въпреки че сме оперирани след 01.01.2007г.

# 221
  • Мнения: 2 563
Аз много се учудих на това с доплащането на ДДС от родителите... Не бях чувала за това нещо. Вие?

Масларова както обикновено си говори да се намира на приказка. Ядосах се. За какви хора говорят, аман, става дума почти изцяло за деца. Възрастните си плащат импланта от джоба, все едно в НЗОК си мислят, че пълна глухота ходи само по децата. Господ знае колко ще се чака тоя закон за медицинските изделия и въобще защо е необходимо КИ да са в този закон. Гнус ме е от тази жена. Sick

# 222
  • Мнения: 4 585

Тренирам да поставям снимка в постинг.
Нищо лично, ydomusch.

# 223
# 224
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Здравейте, прочетох във пощата си , че ще има конференция на тема "Обучението на деца с КИС" , но по-късно ще напиша кога и къде, че нещо не мога да разбера.поканата е за всички , които се интересуват, родители, учители, лични доктори.Може да дойде абсолютно всеки.Чао до после.

Общи условия

Активация на акаунт