Деца с увреден слух

  • 63 703
  • 896
  •   1
Отговори
# 480
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
           Здравейте всички! Ние се върнахме и едва изчаках Венци да заспи и влизам да чета. Яна, страшно се радвам за теб, целия 23-ти мина горе-долу под знака на твоята операция. Не можех да ти пиша, но иначе съм те мислила много. Възстановявай се бързо, много се радвам!
            Иначе аз имам да разкажа някои неща, но като подредим малко къщата.

# 481
  • Враца
  • Мнения: 871
Браво Яна ...много се радвам за теб....  Peace
Петенце...Яни е станал страшен симпатяга.... а с тази муцунка.....сладурче...  Laughing
Позор..давай новините... чакаме...   Peace

# 482
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
         Здравейте! Ние по време на празниците посетихме една логопедка, за която бяхме чували добри неща. Тя е една от първите ученички на Светла Радоева и колежка на Таня и Славина, с която поддържат добри контакти. Нещото, което тя ни каза, е, че трябва да научим Венци да яде твърда храна,защото мускулите, които взимат участие в дъвченето и говоренето, са едни и същи. Ако не развиваш единия процес, страда и другия, а при нас е почти най-лошия вариант. Той, въпреки почтената си възраст, яде само пюрета и мляко. Ако намери болт или камъче, веднага го лапа, а ако му поднесеш парченце от нещо за ядене, го стрива между пръстите си или веднага го хвърля. Не проявява никакъв интерес към храната, дори на моменти ми се присмива на отчаяните ми опити да му предложа нещо ново. Освен Петя, друг май не си е гледал сам детенцето, или аз нямам спомен. Петя, как научи Яни на твърда храна? Всеки съвет би бил добре дошъл. Аз, в стремежа си винаги да е нахранен, сух, чист, и т.н., явно съм пропуснала момента и сега много съм притеснена. Всъщност, ако нямаше връзка между говоренето и дъвкането, въобще нямаше да му мисля, да прояжда, когато си иска. Сега на практика той яде всякакви зеленчуци, плодове и меса, само че на пюре. Тъй че ако някой може да помогне със съвет или спомен, ще му бъда много благодарна.
       P.S. Дано не е станало много дълго, опитах се да бъде възможно най-сбито.

# 483
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Яни имаше същия проблем, ядеше предимно пасирано, иначе се давеше.
Тук ми препоръчаха един начин на хранене, който стимулира дъвкателния рефлекс. Лъжицата (пюрето в нея) първо я изливаш на десния венец, при втората хапка на левия и така редуваш. Трудничко е в началото, но се свиква. По-лесно ще ти е с  по-малка лъжичка, имаше едни пластмасови съвсем малки. Ако на малкия му е неприятно, може да започнете с по-любими храни. На Яни му беше странно, но не се е дърпал.
Опитвай се да му даваш и разни неща да гризка, бяха ме посъветвали тънко парче краставица или морков или някакъв плод, ама Яни такова не близваше. Той започна със Зрънчо, хубаво е, защото не е много твърдо и се топи в устата, дори и да не го сдъвче добре, няма да се задави. Ако не искаш да му даваш "боклуци" на Венци пробвай с бебешки бисквити и те се разтапят. После преминахме на солети и т.н.
Храната с времето започни да я пасираш по-грубо, да има и ситни парченца, ако се дави я прави малко по-водниста, да му е лесно да преглъща, когато посвикне, още по-грубо, накрая намачкано само с вилица и т.н.
Ще се научи сладура  Hug

# 484
  • Бургас
  • Мнения: 52
Боби, имам един въпрос към теб свързан с контролните слушалки. Като ги включих на програмата на която сме в момента при чувствителност на микрофона 20, близките звуци ми идваха толкова силни и кънтящи, че заглушаваха звуците от задния фон. Намалих чувствителността на 15, постигна се баланс на околните звуци, които аз чувам през слушалките. И после и го оставих на тази чувствителност. Правилно ли съм и го намалила, или нея това може и да не я дразни и пречи?
Pozor, и двамата съм си ги гледала сама, но как да ти кажа точно как става. От пюретата на 6 м. ги записах на млечната кухня, там за най-малката група храната е по-пасирана, но в същото време по-едра от пюретата, и двамата си харесаха храната от кухнята и съм нямала проблеми. Ако питаш мен спри купешките пюрета ако си на такива, прави му ти като постепенно ги пасираш все по- малко и по-малко.

# 485
  • Мнения: 2 543
pozor, Kati05, споделете как вървят нещата с вашите мъници. Има ли нещо ново? Desz само чете, нищо не казва. Споделяйте, момичета, затова сме тук!  Hug

# 486
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравейте момичета и малки калпазанчовци...Ние сме добре..водим борба да приемат Криси в нормалната градина..но не ми се говори за това ,ще чакам малко по-добри новини и ще ви кажа.Знаете ли какво ми направи онзи ден впечатление:На 24 май излязохме с Криси и кака на празника..беше пълно с хора..музика...шумотевица..и както винаги Криси тича напред 3-4 метра.но когато го извикам по име сред целия този шум чува и разпознава гласа ми и се спира..това много ме зарадва..дават ,че това е едно от предимствата на Нуклеус Фрийдъм и го доказаха нагледно...Той започна да повтаря много думи..но не чисто ,а по брой на срички толкова и както той може.. на кака -тата на чорап -оап и т.н.Но е научил хубаво имената на кака си...Дети  и др .Петя - Пета или Тета ,Боби  на леля -ейа, и др. подобни..не е много -но за нас си е постижение.а как хубаво казва тати....мед му капе...от устата....та това е за нас.

# 487
  • Мнения: 2 563
дават ,че това е едно от предимствата на Нуклеус Фрийдъм и го доказаха нагледно

Аз пък като мислех кой имплант да избера, четох четох за различните видове и стигнах до заключението, че са еднакви. Сега съм се записала в няколко групи за възрастни потребители на имплант и има с най-различни, но всички са супер доволни, като прави впечатление, че глухите предречево, които са били имплантирани като възрастни, имат по-големи трудности, все едно с кой имплант. Аз имам НФ, щото докторът така препоръча - елетродът бил по-добър за моята кохлея.

Днес ми махнаха превръзката. Доста дълъг белег, един такъв ръбат... И то точно там, дет коса на расте! Бръснали са колкото да им е по-широко, почти не се вижда. Докторът ми каза да спра хубавките хапченца (мъжът ми се шегува да гледам да не ги пия, че на пазара щели да излязат с добра цена, нали тука всичко е с рецепта). Ама ми е по-добре без тях, че много ме упояваха, като парцал ходех. Утре ще ми дадат да си измия косата.  Laughing

# 488
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Яна, на НФ дават по-добри характеристики, не виждам смисъл, при положение, че е излязъл и се е наложил новия модел да се имплантира със стария. А за белега не се притеснявай, ти си жена, пускаш повечко коса и не се вижда  Simple Smile Стискам палци за големия ден на включването, с нетърпение чакам да споделиш впечатленията си  Hug
Това, за което говори Марги, при Яни го има също, при това отдавна. Като се изкряскам по него навън, независимо колко е шумно, винаги реагира. Но той от малък с упражненията е свикнал да се абстрахира от страничните шумове. Даже и сега си прави упражнения на шумна обстановка без проблем.
По-лошо впечатление ми прави, че когато го викат по име чужди хора, не винаги се обръща. Може би се е настроил само за нашите гласове (моят и на таткото), но и за това ще се учим.

Марги, радвам се, че Криси има желание да говори, това е много важно. Дано се преборите и може от есен да тръгне в масова, много искам да стане  Praynig

А Яни няма голямо желание да говори, само нещата които пряко го касаят и вълнуват - фанта, сок, кола, вода, сипи, дай, бобон, баба, тате (мама се спряга най-рядко), пусни филм, банан - всяко нещо с елипсовидна форма в жълтеникъвият регистър на цветовете е назовавано банан, мамо дай биба (още заспива със залъгалка  Embarassed), лека нощ   Wink
Това са най-повтаряните думи, знае много повече, но рядко ги казва сам и ми прави впечатление, че пред чужди хора не говори, притеснява се, това хич не ми харесва... Има доста богат натрупан пасивен речник, много неща разбира, ама не ще да говори, като се замисля, че и аз бях мълчаливо дете, направо ми призлява...

# 489
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте, за храненето аз много удачен съвет не мога да дам, защото на Калина и до днес и мачкам и пасирам храната от яслата или когато и готвя аз, но тя яде всички възможни боклуци от рода на зрънчо, солети, брускети и т.н., но във същото време парчетата в ядене, като картофи, моркови, дори ориз ги плюе ако не са пасирани. Винаги съм го отдавала на факта че тя по принцип не е от яшните и просто я мързи да дъвче.
Иначе ние сме горе долу добре, нещо сме попаднали в поредната криза на възрастта или ще се разболява, защото е много кисела от вчера, плаче и се тръшка за всичко което не и изнася, дано само не се разболее пак, че до преди една седмица бяхме на антибиотик, вече хич не искам да я тъпча с лекарства.
С друго ново все още не мога да се похваля от това което ви писах като се прибрахме, издава повече звуци и  примерно като и посочиш животни на картинка за всяко си вика нещо от рода на - куче - ау-ау, за коте мау-мау, бее, мууу и разни др., казва осъзнато чао - хао, брат и от Сашо стана на Хайо, за няма - ма или ба, в зависимост от настроението, всеки които и трябва става на мама. Това е за сега, тръпнем в очакване на чудеса, хем докторите там ми казаха да не ги чакам преди 6месеца, но аз си чакам и си се надявам.

# 490
  • Враца
  • Мнения: 871
Браво Сирта, но според мен, дори и това е много за Калина..тя е все още много малка...така ,че вървите супер/според мен/

# 491
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
позор, ето я темата с консултациите да храненето, има доста въпроси за пасирането и т.н. Като ти остане време, прегледай я, може и да си питаш там конкретно за малчо, каквото те притеснява.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29070.0

сирта и аз мисля, че това като начало е добре, тя е доста мъничка още, сравнително скоро беше включването, още по-скоо по-добрата настройка, браво, нека напредва, от раз не става, но с времето резултатите се виждат.

# 492
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
             Здравейте! Благодаря на всички за съветите, дано да успеем да комбинираме по малко от всички. Засега май само брускетите облизва с удоволствие, сигурно защото са соленички.
             Само да кажа, че от вчера имаме нови настройки, вече имаме и четвърта програма, която смятам да пусна днес. Доктор Дончев ми обясни вчера, че ако му е силен звука, пак няма да има ефект - все едно седиш до камбана и се опитваш да хванеш някакъв звук. И доцент Цветков ни отдели много време, за един месец (от включването) е рано да очакваме някакъв резултат, и аз съм склонна да продължавам да им вярвам. Наистина е по-добре постепенно, отколкото изведнъж. За пореден път се убедих в това - Венци спеше в седалката, и за втори път, по предложение на доктор Дончев, го събудихме с прилепване на магнита да главичката. Миналия път беше с първа програма, на степен две, а вчера - на трета, на степен 15. Не мога да ви опиша какъв ефект произведе това - такъв продължителен плач и крясъци не бях чувала от детето си от доста време! Цялата нова настройка се провали, не можахме да го успокоим по никакъв начин. За доктора това е абсолютно доказателство, че той чува, а че не реагира видимо, го отдава на своенравността на децата. Все още аз разчитам на нашите лекари и инженери и им давам време. Което не ми пречи да почна да му правя задграничен паспорт.

# 493
  • Мнения: 2 543
pozor, не знам какво да ти кажа. На твое място не бих очаквала кой знае какво, още повече след всичко прочетено тук. Наистина не е вярно, че трябва да се чака, за да чуват децата. Аз повярвах на нашите лекари и вече съжалявам горчиво. Съжалявам и затова, че с моето незнание съм успокоявала останалите родители, че нещата ще станат, но търпение трябва. Да, търпението е необходимо, но не и за това. Дано скоро има новини и при вас.

P.S. Това, дето сте събудили детето по този начин изобщо нищо не доказва, според мен.  Tired

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 15:59 от Ieppe

# 494
  • Мнения: 2 563
Яна, на НФ дават по-добри характеристики, не виждам смисъл, при положение, че е излязъл и се е наложил новия модел да се имплантира със стария. А за белега не се притеснявай, ти си жена, пускаш повечко коса и не се вижда  Simple Smile Стискам палци за големия ден на включването, с нетърпение чакам да споделиш впечатленията си  Hug

Петя, благодаря ти!

Аз по-скоро исках да кажа, че най-новите модели на КОхлиър и другите две фирми май дават еднакви резултати. Иначе доколкото знам винаги се оперира с най-новия модел, а оперираните по-рано получават отстъпка да се ъпгрейднат (колко красива дума!)

Целувки и успех на всички дечица!!!!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт