МНОГОДЕТНИ МАМИ 16

  • 20 248
  • 359
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 3 674
Наталия.....ами има заместители.Тук също например нямаме оцет от орозозво вино....та аз ползавм ябълков. Куркума не слагаа, ..има странен вкус.Но мисля че съм виждала в метро куркума. Аз я правя а всичко описано само без кестени и куркума...и слагам ябълков вместо оризов оцет.Пак става супер. Hug Сусамено олио не знам дали има в БГ... newsm78 Тук има...но става и с обикновенно/слънчогледово/....и фъстъците ги препичам....може по желание да сложиш стафиди в салатката./Аз слагам, понякога ..когато имам в  къщи/.

# 331
  • Мнения: 1 818
А-а ,и вие не спите
Прочетете отчета на Цоцоланка!   http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=189413.msg3989147#msg3989147

Габи ще направя салатката,знаеш ли някоя с кашу и стафиди и пак с макарони?

не,не знам

Лека нощ!Розе...аз си лягам вече...

# 332
  • Мнения: 3 674
Оооо не спиме  ние тука..утре е неделя... Sunglasses Четата е на крак... Rolling Eyes  Моите гледат филм някъкъв..а аз съм тука,в форума и чета рецептите ВИ Hug

Аз ще поостана още малко тука..да видя  последните клюки.... Joy

 Отивам да чета отчета на мама Цоцоланка... Flutter

Лака нощ Габи ....сладки сънища!!!  bouquet

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 02:32 от roza66

# 333
  • Мнения: 1 818
Оооо не спиме тука..утре е неделя... Sunglasses Четата е накрак...Моите гладат филм някъкъв..а аз съм тука,в форума и чета рецептите ВИ Hug
Лака нощ Габи ....сладки сънища!!!  bouquet

 Heart EyesМного хубави рецепти си ни написала...и как апетитно изглеждат!

# 334
  • Мнения: 3 674

И ти Габи много хубави рецепти си постнала....гаспачото определено ме заинтригува.. Heart Eyes
А за сладките работи..да си призная не ме бива особено... Embarassed Но ще изпробвам дсота неща постнати тука... Hug

Имам си спемени...

Като малка/12 годишна/ се опитах да направа ореховки.Годините бяха по комунистическо....и захарта беше кът а и скъпа  на това отгоре .Ореховките ги изгорих.... ooooh! и ги засилих в кофата...  Whistling .
Използвах около 1  кило захар ....да стана по-сладки.Станаха  малки кафяви..корави  тухлички... Crazy

Майка ми  къташе захарта за  специални случаи...и като видя изгорелите ореховки в кофата ...ми хвърли едно яко мъмрене придружено  с два  яки перпендикулярни шамара по бузите... Rolling Eyes От тогава ми мина  всякакъв мерак да пека  сладки.... Crossing Arms ...все си мисля че ще ям бой ако не се получат... Joy Та затова де....ме няма много в сладките изделия. Blush Все готови тортички купувам... Sunglasses


Освен това имах си един  любим лимонадов кекс който беше лесен за правене..и си го правех често.Един ден реших да го направя за приятелки които щяха да ми идват  на гости.Реших да увелича дозата на содата та да се надуел повече... Rolling Eyes..Тоест хакнах двойно от нормалното. Много се притесних за тоз кекс..и естествено по закона на Мърфи..кекса реши че не иска да става равен..и се изду от едната стана като Хималаите...а от другата страна стана  като равната тракийска долина .Изглеждаше ужасно  Sick... а на това отгоре и недоизпечен..  а и на вкус беше  абее..много соден вкус Sick...  е това вече съвсем ме разубеди да правя сладки,когато чакам гости. Tired

Трагедията беше пълна! Добре че я нямаше мама наоколо да ми зашие два шамара за това че бях похабила яйцата и захарта... Joy   Blush


Сега не го правя този кекс..тука си нямаме лимонада... Sad

 

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 03:27 от roza66

# 335
  • Мнения: 3 674
Друга случка..бях много злояда  малка госпожица... Rolling Eyes

Като бях малка /6-7 годишна/..все си оставях в чинийката залък.Никога не си  дояждах всичко..Майка ми лудваше от този навик.Казваше ми че ако в чинията ми остане залъче ...нямала съм  да порасна.Притесних се...понеже като сяко дете исках да порасна.

Когато ми оставаха залъчета,картофки,саламчета......отивах и тайно ги мятах зад дивана .В кухнята имахме малко диванче...за баба,тя обичаше там да си седи и да плете.  .Та мятах всичко там...отзад... Mr. Green Един ден баба си седи и плете..и вика на майка ми"Абе Нели..нещо ми мирише кат на развлено.Ама сякаш само тука..дет съм седнала!!" Crazy

 Чудеха се два дена кво става...Изследваха цялата кухня..ама никъде не миришеше ...само около дивана,точно в този район имаше  воня..  Решиха да местят дивана..и  ОООО чудо  на чудесата..какви"красоти" бяха открити там!!! Shocked

Майка ми  естествено разбра   откъде са тези "красоти".....последваха шамари...плюс наказание. След тази случка бях под непрестанен надзор... Rolling Eyes... докато не  си излапам всичко в чинийката...не ме оставяха сама нито за секунда.... Blush

# 336
  • Мнения: 710
Цитат
Наталия.....ами има заместители.Тук също например нямаме оцет от орозозво вино....та аз ползавм ябълков. Куркума не слагаа, ..има странен вкус.Но мисля че съм виждала в метро куркума. Аз я правя а всичко описано само без кестени и куркума...и слагам ябълков вместо оризов оцет.Пак става супер. Hug Сусамено олио не знам дали има в БГ... newsm78 Тук има...но става и с обикновенно/слънчогледово/....и фъстъците ги препичам....може по желание да сложиш стафиди в салатката./Аз слагам, понякога ..когато имам в  къщи/.
Благодаря ти,ще я пробвам таз салатка,разказите от малка са сладки също,сетих се и аз какви бели правех,ама тез шамари не ги харесвам,такова нещо не бях виждала в Русия,но тук се практикува.
Добро утро маминки  newsm51
Аз ли съм ранобудната само?Спите,а?Завиждам,искам и аз да спя smile3507

# 337
  • Мнения: 11 607
Мами, рецептите са супер!!!! Давам ви още 1 ден да пишете- т.е. днес ,че ще има нова тема и там ако може да не готвим...... newsm78...Пишете тук и не се жалете!

Отивам на избори! Чао и спорен ден!

# 338
  • Мнения: 710
                                       Гнезда
продукти:
картофено пюре
яйца
салам
по желание кашкавал или сирене
сол и подправки
Сварявате картофите и правете пюре,разстилате го в тава и правите гнезда според броя на порции.
слагате във всяко нарязан салам и чуквате по едно яйце,пече се във фурна,по желание преди да извадите тавата,поръсвате с кашкавал или сирене.

# 339
  • Мнения: 1 818
Бабин лучник с кайма
Продукти: 1 пакет кори, 3 глави лук, 250 гр. кайма, 2 яйца, 150 мл. олио, сол и черен пипер. Нарязвам лука на ситни кубченца. В дълбок тиган сгорещявам 100 мл. олио и задушавам лука и каймата докато омекнат. Подправя се със черен пипер и сол. Лучникът се приготвя както обикновена баница, ред кори, ред плънка, отгоре заливка от 2 яйца и малко мазнина. Преди да изпека лучника го нарязвам на парчета, за да може заливката от яйца и мазнина да го овкуси и от вътре. Пека при 180 гр. около 45 мин. Сервирам веднага топъл.

Лесни и икономични шницели

Продукти: 4 яйца, ? кг. кайма, 1-1? чаени чаши газирана вода, може и бира, но на половината, 1 ? чаени чаши брашно, ? чаена лъжичка хлябна сода. Подправките са по вкус- чубрица, черен пипер, магданоз, щипка червен пипер. Може да се добави на дребно нарязана кисела краставичка, чушка, настърган кашкавал или сварени гъби.
Омесвам хубаво тази смес, хубаво е да престои сместа в хладилник поне половин час, да се стегне и овкуси. В дълбок съд наливам около 200 мл олио и когато е загрято пускам с голяма лъжица една топка от сместта и едновременно с дъното на лъжицата я разстилам да се оформи шницел. Леко разклащам съда, в който пържа. Всеки изпържен шницел слагам върху салфетка, за да се отцеди, тъй като поемат доста олио. Сервирам с различни салати.

Немска рецепта за ястие от кайма
Продукти: 500 гр. кайма, 1-2 филии бял хляб, 1 яйце, 2-3 кисели краставички, 100 гр. кашкавал, сол, черен пипер, лук, чубрица, миродия. Приготвяне: Смесвам всичко като за кюфтета, изсипвам в подмазана с олио тава и пека. 5 минути преди окончателното изпичане настъргвам кашкавала и запичам. Накрая нарязвам на квадрати.

Мариновани пържоли и шишчета на скара

Лятото е отново сезона на барбекюто на открито. Най хубавите пържоли на грил стават от свински врат. За пържолите правя марината от 1 с.л. горчица, 1 с.л. кетчуп, майонеза, сол, черен пипер и 1 чаша бира. След като добре съм смесила продуктите, заливам пържолите с маринатата и оставям да престоят няколко часа. Колкото по дълго стоят пържолите в маринатата, толкова по сочни ще са след печенето на грила. За шишчетата на грил взимам свинско месо. Който желае може да направи шишчетата и с пилешко месо. Нарязвам месото на парченца, лука и чушката нарязвам на парчета, тиквичката на колелца. Всичко набождам на дървени или железни шишове и посолявам. Преди да сложа пържолите върху грила ги отцеждам леко от маринатата, за да не изгори. Сервирам със зелена или картофена салатa и студена бира.

Дроб сърма
Продукти:
500 гр. агнешка дроб сърма, 1 чаша ориз, 1 връзка пресен лук, 1 връзка джоджен, олио, сол и черен пипер. Всички дреболии на агнето се измиват многократно с топла вода, тънките черва се обръщат с помощта на дървена пръчка и всичко най накрая се залива със смес от оцет и хлябна сода.Отново обилно се измиват с вода и се сваряват в леко подсолена вода. След като изстинат се нарязват на ситно. В съд се слага мазнина и в нея се задушава около една връзка пресен лук. Като се задуши лука се прибавя около 1 ч.ч. ориз и леко се запържва, прибавят се нарязаните дреболии, малко сол, няколко зърна черен пипер. Всичко се обърква добре. Налива се 1 ч.ч. от бульона в който са врели дреболиите и от време на време се разбърква, докато водата се поеме. Сипва се още 3 чаши и пак се разбърква. Дръпва се от котлона, прибавя се нарязан джоджен и се изсипва в тавичка. Слага се в загрята фурна и се пече, докато оризът се свари.(водата не трябва да е напълно извряла). Разбива се 1 кофичка кисело мляко с 4 яйца, посолява се и с тази смес се залива дроб-сърмата. Пече се само на горен реотан, докато заливката стане кафеникава.

Шишчета от хляб по майоркински
Продукти за 6 шишчета: 6 филии бял хляб, 3 домата, 200 гр. овче сирене, 1 голям лук, 1 връзка босилек, 1 скилидка чесън, 3 с.л. счукани печени бадеми или други ядки по желание, зехтин, сол и черен пипер.?Тези шишчета са типично предястие на Майорка. Оригиналната рецепта се приготвя с овче сирене "Манчего". ?Първо приготвям маринатата за шишчетата. Измивам босилека и отделям листата от дръжките, поставям в дълбока купа. Добавям чесъна, сол, черен пипер и 100 мл. зехтин. С пасатор разбивам докато се получи хомогенна смес. Ако е много гъсто добавям още зехтин. ?Изрязвам на хляба кората и нарязвам филиите на кубчета около 2 см. широки. Нарязвам сиренето също на кубчета, лука нарязвам на дебели ленти. Доматите нарязвам на четвъртинки. Взимам 6 метални или дървени шишчета /около 20 см. дълги/ и започвам да набождам от продуктите: първо хляб, сирене, домат, лук и т.н. След като шишчетата са готови ги поливам леко с маринатата от босилек и чесън и поставям в загрят релефен тиган /с малко мазнина в тигана/ и ги запичам по 1 мин. от всички страни до златисто. Тези шишчета стават още по-добре върху грил с дървени въглища. Готовите шишчета поставям в плитка чиния, поливам с марината и поръсвам с бадемите. Сервирам като предястие със зелена салата.

Испанска салата
Продукти: 500 гр. зелен боб, 2 домата, 3 моркова, 1 глава чесън, 1 връзка копър, 1 шепа белени слънчогледови семки.
Измивам боба, изчиствам го от дръжките и го сварявам в подсолена вода. Обелвам морковите, нарязвам ги на дебели кръгчета и ги сварявам също в подсолена вода. Оставям боба и морковите да изстинат. През това време обелвам чесъна и го нарязвам на много ситно. В тиган сгорещявам около 50 гр. олио и добавям чесъна и го запържвам до златист цвят. Вадя го от тигана и добавям слънчогледовите семки в същата мазнина, запържвам ги за няколко минути.
В дълбок съд изсипвам боба и морковите, добавям на ситно нарязаните домати, изпържения чесън, слънчогледовите семки и на ситно нарязания копър. Овкусявам със сол, малко олио и оцет. Разбърквам и сервирам. Сервирам към Шишчета от хляб по майоркински
 
Вълча салата
Продукти: 1 зелена салата, 3 големи домата, 1 малка консерва царевица, 1 глава лук, няколко големи зелени маслини, няколко мариновани люти чушлета, половин парче суджук, половин връзка магданоз, зехтин, лимонов сок или оцет, сол и черен пипер. Зелената салата се измива и се нарязва на тънки ивички. Доматите, лука, маслините и чушлетата нарязвам на дребно, добавям към зелената салата. Отгоре поръсвам с царевицата. От зехтина, лимоновия сок, солта, пипера и ситно нарязания магданоз правя марината с която поливам обилно салатата. Суджука нарязвам на тънко и гарнирам салатата.

Пълнени чушки със спанак и ориз
Продукти: 5-6 големи чушки или камбета, 1 лук, 2-3 скилидки чесън, 500 гр. спанак, 1 чаша ориз, 2 яйца, 1 връзка магданоз, гюзум, сол, червен пипер, черен пипер Първо измивам спанака и го нарязвам на тънки ивици. В горещо олио запържвам лука и чесъна, добавям спанака, ориза и подправям с всички подправки. Изрязвам капачета на чушките и ги надупчвам от всички страни. Започвам да ги пълня като оставям по едни пръст място от отвора на чушките, тъй като ориза ще се надуе. Поставям ги в тавичка, добавям накрая 2 чаши леко подсолена вода и ги пека около 40 мин. Накрая разбивам 2 яйца и заливам чушките, поръсвам обилно с магданоз. Оставям в топлата фурна за още 10 мин. По желание сервирам с една лъжица кисело мляко.

Риба по китайски
Продукти: 1 шаран или по желание друга риба /примерно филе от бяла риба или сьомга/, 1 праз, 1 морков, 1 червена чушка, 2 скилидки чесън, 1 люта чушка, 1 парченце пресен джинджифил /или 1 ч.л. сушен/, олио, соев сос, сол и черен пипер.
Първо измивам рибата, подсушавам я, посолявям я и я оставям за няколко минути да се овкуси.
През това време нарязвам зеленчуците на много тънки ивици, чесъна нарязвам на малки парченца, джинджифила настъргвам на ситно на ренде.
В тиган загрявам около 50 мл олио и изпържам рибата по 5 мин. от всички страни. Добавям зеленчуците, подправям обилно със соев сос и оставям на слаб огън докато зеленчуците омекнат. По желание сервирам с една топка бял ориз.

Риба плакия
Продукти: В зависимост от порциите 3-4 малки скумрии, 2-3 глави лук, 4-5 скилидки чесън, 1 чаша червено вино, 2 чаши доматено пюре, 3-4 листа дафинов лист, бахар, сол и черен пипер. Изчиствам рибата и посолявам добре. Подреждам я в тавичка за печене. В тиган запържвам лука, чесъна, доматеното пюре, виното и подправките. Тази смес изливам върху рибата и пека в загрята фурна докато рибата омекне. Сервирам веднага топла с препечени филийки бял хляб

Хайвер от маслини
Продукти: 1 чаена чаша изчистени от костилките маслини. 4 твърдо сварени яйця, 1 глава лук , 1 бурканче майонеза, 1-2 филии сух бял хляб.
Приготвяне:Пасирам маслините, яйцата и лука. Добавям хляба и майонезата. Ако е рядък хайвера,  слагам  още малко хляб и маслини , до сгъстяване.

Сирене на фурна

Нарязва се сирене на правоъгълни парчета, дебели около 2 см..Леко се отъркалват във брашно и се изпържват набързо в гореща мазнина. Подреждат се парчетата сирене в тавичка и се полива със смес от 2 чаени чаши прясно мляко с 3-4 яйца и няколко парченца краве масло . Запича се и отгоре по желание се поръсва със магданоз. Поднася се с със салати, туршии и др..

Празена пита

Продукти: 2 яйца, маргарин 2-3 лъжици, или ? пакетче краве масло, 1 кофичка кисело мляко, 1 чаша чаена олио,1 ч. лъжичка хлябна сода и сол 1 чаена лъжичка. Замесва се меко тесто. Плънка: 1 купичка задушен в мазнина праз на колеленца, черен пипер, сол, 1 яйце, сирене 1 парче. Тестото го разделям на 2. Едната половина се разточва и се слага в подмазана тава. Отгоре слагам сместта и след това другата половина от тестото. С вилица набождам краищата по цялата тава. Намазвам с 1 яйце смесено с 2-3 лъжици олио.

Пиле по китайски

Продукти: 2 големи пилешки пържоли, 2 големи моркова, 1 червена чушка, пресен лук, 5-6 скилидки чесън, готов сос в буркан "Uncle Ben?s" по Ваш вкус, соев сос, 1 чаша ориз. Нарязвам пилешкото месо на много тънки лентички и го поръсвам обилно със соев сос, нарязаните на дребно чесън и лук, черен пипер и сол. Оставям го да престои около един час, за да се овкуси. През това време сварявам ориза, изцеждам го от водата и го оставям на топло. В един дълбок тиган сгорещявам олио. При китайската кухня се готви в много гореща мазнина, за да може всички зеленчуци да останат хрупкави. Изсипвам в горещото олио месото заедно с всичките подправки. След като се запържи добавям нарязаните на тънки лентички моркови и оставям да се запържат. Накрая намалям котлона и добавям бурканчето с готов сос. Сервирам с горещия ориз. По желание добавям много лют чили сос.


















































# 340
  • Мнения: 1 818
Моята баница
продукти 1 пакет кори за баница,4-5 яйца1 к.ч олио.4-5 л. кисело мляко,250 мл.газирана вода,сирене около 300 гр.
Правя смес от яйцата,киселото мляко,олиото и газираната вода.Сиренето НЕ слагам в сместта.В тава изливам малко от яйчената смес/вместо олио/След това започвам да редя корите..кори,яйчена смес,натрошено сирене...кори,яйчена смес,натрошено сирене.Завъешваме накрая със смес,хубаво да са покрити корите.лагаме няклко бучици краве масло и печем.

# 341
  • Мнения: 710
                                                    Млечна супа
В 1 л.врящо мляко слагам 1/4 пакет макарони и 12 с.л захар.Ври не повече от 10 минути,сервира се в чинии за супа и се слага краве масло колкото орех.
Децата ми я обожават,правя го  за закуска.
                                                 Флотски макарони
В тифлонов тиган запържвам лук и кайма или свинско варено,но най-добре телешко варено и добавям сварени макарони,малко да се запържат и са готови за ядене.
Вместо макарони можете да използвате елда,която се вари едно към 3.

# 342
  • Мнения: 159
Ето и няколко наши любими, лесни и изпитани рецепти:

Тутманик със сирене

4 яйца
1/2 ч.ч. олио
1 ч.ч. кисело мляко
2 ч.ч. брашно
1 ч.ч. натрошено сирене
1 ч.л. сода
1/2 ч.л. сол

Всияко се смесва, сиренето накрая. Може да се поръси отгоре с ким. Пече се на 200 градуса до кафяво.

Омлет на фурна

8 яйца
2 с.л. брашно
2 с.л. прясно мляко
100 г. шунка
100 г. кашкавал
сол

Разбиват се жълтъците + брашното + пр. мляко. Добавят се разбитите на сняг белтъци, нарязаната на дребно шунка и настъргания кашкавал (получава се и ако жълтъците и белтъците се разбиват заедно, но не е толкова пухкаво). Пече се в намазана с олио тавичка.

Бухти

4 яйца
2 ч.ч. кисело мляко
3 ч.ч. брашно
сода

Всичко се смесва, може да се добави ванилия. Пускат се топчета (1 с.л.) в нагорещено олио.

Палачинки

4 яйца
1 ч.ч. брашно
1 л. пр. мляко
ванилия

Ябълков сладкиш

5-6 средно големи ябълки
1 пак. масло
1 пакетче бисквити
3 яйца
1 ч.ч. захар
ванилия

Рендосаните ябълки и маслото се слагат на котлон до извиране на водата и получаване на гъст крем. След махане от огъня се добавят 3-те жълтъка, половината захар и ванилията при постоянно бъркане. Подреждат се в тава ред бисквити (потопени в пр. мляко или вода), крем, ред бисквити. Отгоре - разбитите белтъци с останалата захар.

А това е малко по-сложно, но много вкусно:

Еклери

1 ч.ч. вода
1/3 ч.ч. масло
1 ч.ч. брашно
4 яйца със стайна температура

В тенджера се слагат водата и маслото да кипнат. Прибавя се наведнъж брашното и се бърка с дървена лъжица, докато се отдели като топка от стените на тенджерата. Маха се от огъня и се добавят 2 по 2 яйцата до получаване на хомогенна смес. Малко да изстине и се оформят еклерите в тавичка (с шприц, но става и с лъжица). Пекат се в нагрята до 150 гр. фурна около 20 мин. на 200 гр.

За крема:

2 яйца
1 с.л. ром (коняк)
2 ванилии
1 ч.ч. захар
2 с.л. брашно
2 ч.ч. пр. мляко

Разбиват се яйцата с половината захар и брашното. Затопля се млякото + останалата захар + рома + ванилиите. Сипва се в яйцата, без да е на котлон, и се бърка. След това се слага малко на печката докато заври.

Готовите еклери се разрязват хоризонтално и се пълнят с крема в получената дупка. Отгоре може да се полеят с шоколадова глазура или сметана.

# 343
  • Мнения: 1 449
Момичета, за книжката за всички вас вас има подарък! На 3 юни пикник на многодетните ли организирате? Сигурно пише в другата тема  Embarassed

# 344
  • Мнения: 3 674
Запис мами... Hug

Имам  само 5 минутки да си прегледам"пощата " тука... Joy
 
След 1 час сме на гости .На следобедно кафе с домашни сладки и торти.... Heart Eyes
Наточила съм се  много...ще пиша после. Hug


Приятна и весела Неделя на всички  bouquet

ПП .Майка  ми се казва Неделя.  Heart EyesЗначи тя има имен ден всяка седмица  Blush....не се бях замисляла....newsm78  ....ама не го празнува де.. Joy

Общи условия

Активация на акаунт