Флуорно мляко

  • 27 915
  • 338
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 2 282
постоянните са, млечните си бяха наред, освен няколкото кариеса. Както казаха вчера: "ние млечните зъбки сме ги изпуснали, защото като тръгнат на градина, вече са увредени. Опитваме се да променим постоянните зъби. "И, вервайте ми, успяват!
Ето тук писах още за вчерашната среща. Като питаха има ли родители, и никой освен мен не се обади, се почувстрвах длъжна да обясня, кога съм разбрала аз лично, и колко неудобен е часа за хора, които отиват да си вземат децата след 5 часа....

# 301
  • Мнения: 578
Вижте тук!

"Контролен орган няма      
Флуорът е малко по-токсичен от Оловото и малко по-слаба отрова от Арсеника!
Експеримент за безсмъртие ли ще си правим с малки дози флуор?"
29/02/2008

Има и пусната анкета, в която който има желание може да се включи.

# 302
  • Мнения: 63
Вижте тук!

"Контролен орган няма      
Флуорът е малко по-токсичен от Оловото и малко по-слаба отрова от Арсеника!
Експеримент за безсмъртие ли ще си правим с малки дози флуор?"
29/02/2008

Има и пусната анкета, в която който има желание може да се включи.


Невероятно!!!
Сега вече стават ясни доста неща!!!

Попълнете анкетата, за да разберем истината за мнението на родителите и достоверността на декларациите за информиран избор.

# 303
  • София
  • Мнения: 5 190
Мило облаче, съжалявам за хубавата усмивка на детето! Дано истински стоматолог ви помогне!

Печалбата, печалбата определя отровата!
А не дозата!

# 304
  • Мнения: 163
Ето какво ни съветва Веселина Савова да направим за да продължим борбата:

"Председателката на комисията по здравеопазване проф.Клисарова си е променила мнението на 180 градуса. Първо е била на мнение, че Програмата за профилактика с флуорирано мляко в детските градини трябва да се прекрати, след това по неизвестни причини в комисията е прокарала точно обратното становище. Лично аз не съм учудена от пречупването на професионалната позиция след политически натиск. Общинските съветници са гласували средства от общинския бюджет за продължаване на тази програма, която вие като родители не желаете и която вече се отрича в цял свят. Направили са го без дори да разберат какво гласуват. Убедена съм, че е така. Но вие не се отчайвайте.

Имате още няколко възможности:

- винаги присъствайте на комисии, когато се гледа бюджета. И на комисията по здравеопазване и на комисията по финанси
Това ще накара поне част от съветниците да вземат и да прочетат за какво става дума.

-на заседанието на Общинския съвет, когато се гледа бюджета, елате колкото се може повече и там изразете своето мнение. Поискайте думата и ваш представител ще може да изрази становището ви, което ще се протоколира.

Очаквайте върла и дори груба съпротива от хора, като Гуцанов и Станев, но не се огъвайте.

По закон комисиите и сесиите са открити за граждани и не могат да ви изгонят

-преди това поискайте срещи с председателите на всички групи в Общинския съвет и им разяснете за какво става дума.

Съветниците и те са хора и имат деца.

И най-важното осъзнайте, че сте много силни.

Стискам ви палци и браво на вас от Инициативния комитет за родители и граждани"




http://vlastta.com/forum/viewtopic.php?t=16

# 305
  • Мнения: 5 500
Д-р Ричард Дж. Фоулкис, бакалавър по изкуствата и доктор по медицина, Абътсфорд, Канада, бивш съветник на министъра на здравеопазването на канадския щат Кълъмбия, споделя следното интересно наблюдение:
"Действието на определени лекарства като риталин и прозак се засилва в комбинация с флуор. Детето не притежава естествена защита срещу този елемент, който може да го увреди още преди раждането му и no-късно да се яви причина за ниско IQ. Освен това не е изключено флуорът в питейната вода да влиза в реакция с алуминий или други химикали и така още повече да повишава ефекта на лекарството риталин и подобните му."
**********************
Изследване, проведено във Факултета по биологични науки към университета в Съри, Англия резултатите от което са публикувани през 2001 г., показва,
че флуоридите се натрупват в пинеалната жлеза (епифизата) в много големи количества – почти в същите, както в зъбите! Епифизата жлеза функционира като канал, през който светлината и тъмнината влияят на ендокринните и поведенчески ритми. Тя изработва невромедиатора серотонин, който се превръща в мелатонин. Продукцията на мелатонин се стимулира от тъмнината и се потиска от светлина. Това е жлезата, която в източната философия и медицина се свързва с развитието на интуицията и на екстрасензорните способности.
******************************
http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=47816
********
Шокиращи факти за флуоридите – от книгата “ВОДАТА” на д-р Пол и д-р Патриша БРЕГ /Пол Брег - диетолог, доктор по медицина, основател на Здравното движение в Америка
Патриша Брег - диетолог, доктор по медицина, здравен и фитнес експерт/

•Флуоридизацията е масово третиране с лекарства.
•Флуоридите са токсични за животните и хората.
•Флуоридът добъвен към водата в пропорция една част на милион/1ppm/, причинява увеличаване на количеството им в урината с три части на милион в рамките на 24 часа, което претоварва бъбреците.
•Флуоридите влошават правилната обмяна на мазнините, въглехидратите и протеините и на цялата приемана храна.
•Флуоридите са натрупващи се отрови и някои сериозни странични ефекти могат да станат видни след 20 и повече години.
•Флуоридите засягат гените на второто и третото поколение.
•Флуоридите потискат имунната система, като излагат тялото на болести и здравословни проблеми.
•Флуоридът преминава през плацентата и може да увреди плода.
•Флуоридите пречат на усвояването на калция.
•Флуоридите могат да спрат растежа на всички организми.
•Флуоридът увеличава риска от фрактури на бедрото до 41%

Здравни проблеми причинявани или влошавани при прием на флуориди в концентрации считани за безопасни.

•Рак във всичките му смъртоносни форми
•Разстройства на храносмилателната система: язва, колит, запек,гадене, цироза, хепатит, невъзможност да се усвояват витамините В и С.
•Респираторни и белодробни заболявания – астма, ринит, синузит и бронхит.
•Болести на кръвообращението – артериосклероза, сърдечна недостатъчност, варикозно разширени вени, коронарна тромбоза, ниско или високо кръвно налягане.
•Заболявания на кръвта – левкемия, хемофилия и анемия.
•Умствени и неврологични нарушения и заболявания: неврози, психози полио- и мултипленна склероза.
•Очни заболявания: катаракти, проблеми със зрението, глаукома, отлепване на ретината.
•Нарушени функции на жлезите с вътрешна секреция: диабет, гуша, влошено функциониране на надбъбречните, щитовидната и половите жлези.
•Нарушения в кожата, ноктите и косата – акне, дерматит, екзема, алопеция.
•Заболявания на костите и ставите: остеопороза, рак на костите,артрит, подути и болезнени стави.
•Болести на зъбите и венците: петна и потъмняване на зъбите, загуба на калций и костно вещество.
•Преждевременни и мъртви раждания, загуба на слуха, главоболие.

# 306
  • Мнения: 2 652
Директива 2005/87/ЕО на Комисията от 5 декември 2005 година
за изменение на Приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно нежеланите вещества в храните за животни по отношение на олово, флуор и кадмий


Забележете - става въпрос за животни. А хората? Децата? Къде остават?
Цитирам само част от директивата, която засяга флуора:


(9) Научната група за замърсителите в хранителната верига към EFSA прие становище относно искане, отправено от Комисията на 22 септември 2004 г., свързано с флуора като нежелано вещество в храните за животни.

(10) Флуорът се натрупва особено в калцираните тъкани. За разлика от това пренасянето в ядивните тъкани, включително в мляко и яйца, е ограничено. Поради това концентрациите на флуор в храните от животински произход, допринасят твърде малко за излагането на хората на неговото въздействие.

(11) В Европейския съюз нивата на флуор в пасищата, пасбищата и в комбинираните храни за животни по принцип са ниски и затова излагането на животните на въздействието на флуор е по правило под нивото, което оказва вредни въздействия. Обаче в някои отдалечени географски райони, случайно намиращи се в близост до промишлени обекти с висока емисия на флуор, свръхизлагането на флуор се свързва с някои аномалии на зъбите и черепа.

(12) Действащите законови разпоредби относно флуора в продуктите, предназначени за храна на животните, са подходящи, за да гарантират, че продуктите не представляват опасност за здравето на хората, здравето на животните, както и че не влияят неблагоприятно върху животновъдното производство.


Цялата директива.



# 307
  • Мнения: 578
интервю с проф. Анелия Клисарова, Ректорът на Медицински университет – Варна и председател на постоянната комисия по “Здравеопазване” към ОбС – Варна

Една кратка част от мнението на проф. Клисарова, която буквално ме втрещи:
"Защо майките се тревожат!? Промишлеността все повече произвежда продукти с флуорно съдържание и флуорни препарати и тези продукти се продават. Това също доказва, че има смисъл от профилактиката чрез флуор в ранна детска възраст. Флуорът предпазва зъбите на децата. Именно поради тази причина почти всички пасти за зъби, особено тези за деца, съдържат флуор. Това също доказва неговата полезност и приложение в денталната медицина. Освен това се дават и допълнителни лекарства, както и минерални води с високо съдържание на флуор. Именно поради тези причини има огромно значение майките да бъдат информирани, ако родителят е решил да не дава на детето си флуорирано мляко, защото то се продава и по магазините, не се предлага само в детските заведения!"

Проф. Клисарова не оспорва правото на родителите да са информирани, но и не счита че е нужно комисията по здравеопазване да изиска мерки за осъществяването на тази информираност!
А иначе за твърдението, че флуора е доказано полезен само защото се слагал в пастите за зъби/които освен това, не са предназначени за вътрешен прием/...нямам думи! То едно време и ДДТ се считало за безвредно, но впоследствие се оказва друго.

# 308
  • Мнения: 578
Как да разбереш кой е прав в спор, касаещ здравето на децата, когато и двете страни имат своите медицински аргументи?

"Как да разбереш кой е прав в спор, касаещ здравето на децата, когато и двете страни имат своите медицински аргументи?

На този въпрос исках да си отговоря, преди да направя коментара си за случилото се в ПК”Здравеопазване” при обсъждането, или по-точно при липсата на такова на тема „Програма за профилактика чрез флуорирано мляко”.

Повдигнатите въпроси от страна на родителите, останали без отговор, са само едната част от нещата.

Темата е много голяма и ужасно сериозна.

Има много „за” и „против” флуорната профилактика.

Проф. Клисарова в своето интервю казва „Флуорната профилактика е доказано полезна”
Д-р Атанас Гълъбов казва:
„Кажете ми, може ли един нормален и интелигентен човек, с титла „д-р” пред името, да поддържа, популярзизра и арогантно да се опитва да налага подобна антихуманна „здравословна” мярка?!”

Но има нещо, по което двамата доказани лекари не спорят и са категорично на едно мнение

Ако има допълнителен прием на флуорни съединения, то той задължително да е съобразен с килограмите на детето и неговото здравословно състояние.

На едно мнение са и за риска при предозиране, а именно:

„Последиците при предозиране са много сериозни - флуороза, артрити, чупливост на костите, метаболитни нарушения, подтискане на волята, увреждания на мозъка,

Нещо повече в интервюто си проф.Клисарова казва и още нещо:
„Има много болести, при които тази профилактика не трябва да се прилага.”

Със съвсем нормална и елементарна логика направих извода, че:
Профилактиката с флуор трябва да е строго индивидуална, защото зависи от килограмите на детето и неговото здравословно състояние.

Още нещо казва проф.Клисарова:
„Всеки родител трябва сам за себе си и за своето дете да направи този избор!”

В същото време при приемането на бюджета отново се коментира отпускането на средства за ЗАДЪЛЖИТЕЛНАТА профилактика с флуорирано мляко.

Лично аз съм много изненадана, че Председателката на комисията по здравеопазване, не си е направила труда да прочете тази програма и да види какви са задълженията по нея и какъв е контрола.

Защото контрол реално няма.

Има само фондация от заинтересовани зъболекари готови отново да усвоят отпуснатите средства.

Проф.Клисарова казва :
„При предозиране с тази субстанция се получава флуороза, при която се отлага флуор в костите и зъбите и става обратен ефект – те се разрушават. Обаче такъв случай нито в България, нито в други страни, където се практикува такава профилактика не е описан.”

Тук вече изненадата ми прераства във възмущение.
Ако проф.Клисарова отдели само половин час от скъпоценното си време и посети няколко научни сайта, ще се сблъска с огромното количество доказани факти в световен мащаб, довели до отмяната на тези програми в много държави.

Няма да говоря за хилядите описани случаи в други страни, които вече абсолютно отричат профилактиката с флуор.
Няма да говоря за случаите в България, които кой знае защо зъболекарите не искат да описват.
Ще дам пример с Варна.


Тази снимка е само една от многото, които могат да се видят във форумите, в които родителите паникьосано споделят един с друг и се питат кого да съдят за това, че детето им е „предозирано” с флуор.

Защото флуорът се изписва от педиатри още от едномесечна възраст, без за рисковете да са уведомени родителите. Какъвто пример, е случаят с многото бебета, на които д-р Юдова от „Майчин дом” изписва флуорни капки, заедно с витамин „Д” без дори да спомене на родителите за рисковете от предозиране.

За себе си аз вече съм изградила позицията си.

Щом, една програма прилагана масово няма контрол, щом на децата не може да се осигури индивидуално профилактиране, то тя е вредна и харченето на публични средства е недопустимо.

Защото дори едно дете да сме разболели с нашите пари и ние сме виновни.

Аз отказвам да споделям тази вина.

И като данъкоплатец имам правото да питам общинските съветници от комисията по здравеопазване: Кой им дава правото с нашите пари да обричат дори и едно дете на подобен кошмар за цял живот?

И за тяхна информация ще посоча какви законови нарушения правят с подобно гласуване:

- Даването на флуорирано мляко в детските градини, без запознаването на родителите с всички медицински аспекти произтичащи от това, е грубо нарушение на правото на предварителна информация за произтичащите последствия и рискове, при интервенции свързани със здравето на хората. /чл. 5 от „Конвенция за правата на човека и биомедицината”, ратифицирана от Република България на 23.04.2003 г./, както и е нарушение на чл. 87 и чл. 88 от Закона за здравето.

- Поставянето на флуориди, като добавка в млякото за деца под три години е в нарушение на НАРЕДБА за изискванията към храните на зърнена основа и към детските храни, предназначени за кърмачета и малки деца. (Приета с ПМС № 66 от 18 март 2003 г.) (Обн., ДВ, бр. 27 от 25.03.2003 г.; изм. и доп., бр.55 от 25.06.2004г.)
Според тази наредба не се допуска добавка на флуориди в храната на децата в яслените групи.

На ход сте вие, дами и господа, общински съветници.

Ние ще отразим поименно кой как гласува на сесия за „задължителната профилактика”, която носи риск за много варненски деца."

В. Савова
http://www.vlastta.com/forum/viewtopic.php?p=54#54

Последна редакция: вт, 04 мар 2008, 17:54 от JuliaP

# 309
  • Мнения: 5 500
Моля ви пишете в темите Praynig да направим дискусията!

# 310
  • София
  • Мнения: 5 190
Не мога да повярвам, че РЕКТОР може така да се продаде или да изкука!

# 311
  • Мнения: 578
Дали ще търпим? Това е право на избор

"„Програмата за профилактика чрез флуорирано мляко” вдигна на крак варненските майки, които не желаят на техните деца да бъде давано флуорирано мляко. Протестът на родителите  е обоснован от общото мнение на лекарите, че предозирането с флуор носи големи рискове. Родителите настояват, да не се отпускат общински средства за програма, която не гарантира никакъв контрол и е напълно невъзможно да се осигури индивидуален подход за всяко дете, който единствено би дал гаранция за  неговото здраве.

Предстои приемането на  бюджета на Община –Варна за 2008 г.

Попитах общинските съветници от комисията по здравеопазване ще подкрепят ли предложението на Кирил Йорданов да се финансира спорната програма.

Позицията на Председателката на комисията проф.Клисарова е вече заявена:
„Има предвидени средства в бюджета на функция “здравеопазване” за 2008г.
Когато програмата приключи, аз съм готова да разгледаме заедно с родителите всички мнения “за” и “против” и да решим бъдещето на тази програма в общинското здравеопазване занапред!”
Въпреки, че самата тя заявява също: „Има много болести, при които тази профилактика не трябва да се прилага”

Последиците при предозиране са много сериозни - флуороза, артрити, чупливост на костите, метаболитни нарушения, подтискане на волята, увреждания на мозъка.

Позицията на д-р Лидия Петкова се определя от позицията на БСП.

Позицията на БСП е ясно формулирана от Председателя на Общинския съвет Борислав Гуцанов.
БСП ще подкрепи финансирането на програмата.

 
Д-р Ивайло Митковски от „Демократи за силна България”:

„Знам, че има различни позиции в медицинските среди относно профилактиката с флуор. Няма да навлизам в подробности в този спор. Като лекар съм на мнение, че щом няма гарантиран контрол, рисковете с предозиране са сериозни. Позицията на ДСБ е, че ако има риск дори за едно дете, то тази програма не трябва да бъде финансирана.Ще гласуваме против подобно предложение.”

Д-р Ивайло Бояджиев – „РЗС” /единственият в тази група, който си позволява лично мнение/
„Аз не мога да говоря от името на цялата група, но ще изкажа личното си мнение и като лекар, и като общински съветник. Предозирането с флуор е опасно, а флуор в момента се слага в пастите за зъби, в детски храни и т.н. В момента никой не е в състояние да контролира количеството флуор, което е в млякото. След като не можем да гарантираме на децата индивидуално дозиране, не трябва да го правим. Смятам, че не трябва да се финансира подобна програма.”

Веселин Марешки – „РЗС”.
Трябва да се знае, че позицията на Марешки автоматично определя как ще гласуват Дилбер Вейсалова, Цветелина Тънмазова и Гергана Славова.

„Не съм се запознал с темата отвътре, но щом д-р Бояджиев казва, значи има риск за децата от медицинска гледна точка. Но не съм сигурен, че няма да подкрепя предложението на Кмета за тази програма. Знаете, че ние сме в по-голяма група вече, заедно с ДПС и Веселин Данов. Там ще решим. Щом проф.Клисарова е казала, че така са решили от БСП, значи най-вероятно е така да стане, защото сме с тях в едно мнозинство. Още след изборите всичко е приключило. Нищо хубаво няма да се промени през този мандат, след като същите тези майки си избраха същия кмет и същия общински съвет. Колкото повече лоши неща се случат, толкова по-добре. Така след четири години ще им дойде акъла, като гласуват. Защото, ако им кажеш на същите майки да подпишат по една декларация за кого са гласували, ще се окаже, че те са избрали тези, от които сега се оплакват. И защо аз да се явявам, като войвода? Не ме търсете по дребни въпроси. Аз искам да променя генералните неща в града”.

Казано накратко, Веселин Марешки смята, че няма проблем децата да бъдат наказани затова, че родителите им са избрали този кмет.

Константин Трошев от ГЕРБ ясно изрази на комисията по здравеопазване позицията си „против” програмата за профилактика с флуорирано мляко.

Красимир Петров- ГЕРБ:

„Никой до момента не може да гарантира, как на всяко едно дете ще се дава допустимата профилактична доза флуор. Майките са прави да се тревожат. Когато няма контрол, има сериозни рискове. Щом не можем да гарантираме контрола, нямаме право да финасираме със средства от общинския бюджет подобна програма. Позицията ми, като лекар, е ясна. Категорично съм убеден, че това ще е и политическата позиция на ГЕРБ. Ние ще сме против подобно предложение.”

Позицията на Янко Станев от ДПС е била заявена на разговор с Инициативния комитет. Той ще подкрепи предложението за финансиране на програмата. Не може и да е нещо друго. Да не забравяме, че БСП и ДПС управляват Варна.

Евгения Александрова от Атака не можах да открия за коментар.

В комисията по здравеопазване най-много гласове има Веселин Марешки.
Засега не е ясно той как ще гласува.

Родителите ще продължат да се тревожат до приемането на бюджета на Община Варна.

Лошото е друго. Че колкото и цинично да звучат думите на Веселин Марешки, той е прав в едно. Всички ние не оценяваме колко е важен гласът ни, когато отидем там в тъмната стаичка. Много от нас дори предпочитат изобщо да не отидат да гласуват.

А само няколко месеца след изборите  всички страдаме от данъци и от безумни решения.

Хората като Веселин Марешки в прав текст казват:
„Такива ни избрахте, такива ще ни търпите”

Дали ще търпим всички ние?
Това  също е право на избор.

Тези родители са избрали да не търпят.
Аз мога само да ги приветствам и да ги подкрепям в справедливата им кауза."

Веселина Савова

# 312
  • Мнения: 2 652
Намериха си поле да си водят политически войни помежду си и да се разделят на партии. "Каквото кажели БСП". Егати държавата!! ДСБ и ГЕРБ пък - веднага опозиция, добре че в случая за нас играе.

Джулия, тегли им една и ти да ти олекне.

# 313
  • София
  • Мнения: 5 190
Писах, писах, трих, трих... думи нямам.... Партията казвала да тровим- давайте да тровим!
Бе хора! Хора ли сте въобще? Морал? Поколение?
Партията , та партията!
Ходещи костюми!

# 314
  • Мнения: 2 282
е наистина ми прекипя. Освен всичкото, след като се регистрирах в прословутия форум и потвърдих регистрацията си, вече няколко часа не ме пуска. Чак реших, че съм се видиотила - да не мога да напиша правилно име и парола? хайде де...

Общи условия

Активация на акаунт