Замразихте ли стволови клетки от пъпна връв?

  • 13 648
  • 171
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 679
При първото раждане все още не се замразяваха стволови клетки в България, за второто раждане избрах Крио Сейф. Колебаех се между тях и клиника Малинов, но ми отговориха, че щом раждам в Шейново няма да мога да ползвам услугите им. Така, че решението ми беше опростено. Може сега да са разрешили този въпрос, как може да ми откажат да ми вземат стволовите клетки заради избора ми на болница, проверих със Свети Лазар нямаше да има проблем, но нещо не ми вдъхнаха доверие, а и са доста скъпички.

# 76
  • Мнения: 617
Не съм замразила

# 77
  • София
  • Мнения: 672
Здравейте мами!

Благодаря ви за инфото и за мненията. Наистина са ми от полза, т.к. никой около мен не е замразявал стволови клетки и не може да сподели опит от първа ръка.

Истината е че аз се колебая между Крио Сейф и Малинов. Преди три седмици бяхме във Св. Лазар, където доктора ни обясни много подробно за предимствата от замразяването и процеса на извличане. Определено ми вдъхнаха доверие и поисках договора и общите условия към него, за да видя какви са ми правата и какви задълженията. Истината е, че навсякъде пишеше какво ще стане ако не си платя, но икъде не прочетох какви са последствията ако си ги поискам и не ми ги дадат. Разбира се попитах доктора и той ми каза ако съм искала да съм си застраховала пробата, но той не е убеден че някой застраховател ще се занимава с толова малък предмет на застраховка. Но дори и да намеря такъв - не дай си боже да се аложи някой ден ще ми трябва стволовите клетки, а не пари.

Моята докторка (Доки) ми каза, че по принцип тяхната болница ("Вита") работят с Малинов и ми ги препоръча като един добър компромис между цена и качество. Но не ме ограничи до тях. Като бях в Св. Лазар попитах защо са им такива цените и ми обясниха, че разликата е че Малинов ползват български и по-евтини консумативи, а Св. Лазар ползвал най добрите вносни консумативи. Моят вуйчо, който е управител на голяма софийска болница и лекар обаче твърди, че има само 2 производителя в света на тези консумативи.

Доки определено ми каза че си заслужава и ми препоръчва да замръзя стволови клетки ако имаме тази възможност, като каза че и банката на Крио Сейф е добра и че ако се обърнем към тях няма да сбъркаме. Но тук ми казвате, че те работят с екип от "Шейново", а това много не ми допада...Имам бегли спомени от скандала "Шейново 2005" и не ми харесва работата. Колкото до пренасяне в банка в чужбина, Доки каза че това не бива да ме притеснява.

Не знам къде е истината - просто се опитвам да кажа какво съм научила до сега.
КОлкото до ползите от стволовите клетки - истината е че Буш спира спонсорирането на изследванията със стволови клетки (пак някоя от беумните му политики), което означава че в САЩ ще намалеят проучванията за техните ползи, щото няма да има кой да финансира тези проучвания. Но има много големи центрове за изследване в Швейцария, а чух че и в Белгия. Не знам - с който и лекар да говоря той е убеден че има много бъдеще в стволовите клетки.

Аз разбира се искам да замрзим и никога да не ги използваме и да излезне че сме си дали парите на вятъра. Няма нещо, което да желая повече от това!

# 78
  • Мнения: 998
Когато раждах голямата ми дъщеря, изобщо не бях чувала за подобно нещо и не съм замразила. Сега обаче се възползвах и замразих в клиника Малинов. Реших, че е по-добре да ги имам и да не ми потрябват, отколкото обратното  Peace

# 79
  • Мнения: 639
Здравейте мами!

Благодаря ви за инфото и за мненията. Наистина са ми от полза, т.к. никой около мен не е замразявал стволови клетки и не може да сподели опит от първа ръка.

Истината е че аз се колебая между Крио Сейф и Малинов. Преди три седмици бяхме във Св. Лазар, където доктора ни обясни много подробно за предимствата от замразяването и процеса на извличане. Определено ми вдъхнаха доверие и поисках договора и общите условия към него, за да видя какви са ми правата и какви задълженията. Истината е, че навсякъде пишеше какво ще стане ако не си платя, но икъде не прочетох какви са последствията ако си ги поискам и не ми ги дадат. Разбира се попитах доктора и той ми каза ако съм искала да съм си застраховала пробата, но той не е убеден че някой застраховател ще се занимава с толова малък предмет на застраховка. Но дори и да намеря такъв - не дай си боже да се аложи някой ден ще ми трябва стволовите клетки, а не пари.

Моята докторка (Доки) ми каза, че по принцип тяхната болница ("Вита") работят с Малинов и ми ги препоръча като един добър компромис между цена и качество. Но не ме ограничи до тях. Като бях в Св. Лазар попитах защо са им такива цените и ми обясниха, че разликата е че Малинов ползват български и по-евтини консумативи, а Св. Лазар ползвал най добрите вносни консумативи. Моят вуйчо, който е управител на голяма софийска болница и лекар обаче твърди, че има само 2 производителя в света на тези консумативи.

Естествено, че така ще ти кажат , та нали са конкуренти.  Laughing Прав е вуйчо ти, Малинов имат лиценз от комисията по трансплантация, имат и стандартизация по ISO. Защо не прегледаш и техните документи и да си прецениш?

# 80
  • Варна
  • Мнения: 261
Аз също не съм замразила,по простата причина ,че преди 3,5 години я нямаше тази възможност.Но при всички случай следващият път ще се възползвам,ако трябва и с кредит.

# 81
  • Мнения: 4 915
m_face, когато пред мен стоеше същият избор - коя от клиниките да избера, ще ти кажа какво натежа в полза на Малинов.

Значи, Св. Лазар и Вита ги изключих още в началото - прекалено скъпо излизаше всичко.
Останаха Шейново и Малинов.

За Шейново 2005 се разколебах поради:
- скандала, описан в медиите с името на фирмата;
- фактът, че клетките се транспортират и пазят в чужбина - не е ясно как ще стане процедурата по връщането им, ако ти потрябват и колко ще ти струва това, и колко време ще ти отнеме доставката;
- липсата на ясен и подробен договор между клиента и фирмата (поне 2006 бе така, доколкото четох отзиви тук във форума от клиенти на Шейново 2005  Rolling Eyes);
- фактът, че фирмата е посредник към Крио Сейф. Ами ако Шейново 2005 си развалят договорните отношения с Крио Сейф, как ще си изискам клетките обратно и кой ще носи отговорност за тях?

Плюсове на Шейново - мисля, че бяха по-ниска цена от Малинов.

Малинов - плюсове:
- споменатите лицензи и сертификати;
- много ясен и конкретен, подробен договор - в полза и на двете страни;
- клиника с дългогодишен опит и репутация;
- клетките се взимат и се замразяват за много кратко време тук, в София;
- положителни отзиви от други клиенти, както и одобрение от адвокат на договора.

 

# 82
  • София
  • Мнения: 718
m_face, когато пред мен стоеше същият избор - коя от клиниките да избера, ще ти кажа какво натежа в полза на Малинов.

За Шейново 2005 се разколебах поради:
- скандала, описан в медиите с името на фирмата;
- фактът, че клетките се транспортират и пазят в чужбина - не е ясно как ще стане процедурата по връщането им, ако ти потрябват и колко ще ти струва това, и колко време ще ти отнеме доставката;
- липсата на ясен и подробен договор между клиента и фирмата (поне 2006 бе така, доколкото четох отзиви тук във форума от клиенти на Шейново 2005  Rolling Eyes);
- фактът, че фирмата е посредник към Крио Сейф. Ами ако Шейново 2005 си развалят договорните отношения с Крио Сейф, как ще си изискам клетките обратно и кой ще носи отговорност за тях?

 



Цената на изпращането и връщанто е включена в общата сума и става с куриер DHL.  След като замразят клетките след около месец получаваш сертификат, на който е отбелязан номерата на саковете и чрез тях си ги изискваш обратно от името на детето, ако не е пълнолетно. Шейново 2005 е посредниц при вземането - парите, които изпращат са на сметката на Крио Сейф.

# 83
  • Мнения: 4 915
Мерси.  Peace
А има ли договор с много клаузи между клиента и Шейново? Защото преди година майки се жалваха, че само този сертификат с номерата на сакчетата ще им дадат, а договор за защита правата  на клиента (и задълженията/отговорностите на посредника) нямало.  Rolling Eyes

А в случай, че се разтрогне посредничеството, родителите могат ли да си изискат клетките от Крио Сейф? Документите, подписани между Шейново и клиента имат ли тежест към Крио Сейф или не? Кой носи отговорност, ако нещо нередно се случи по съхраняването на клетките - посредника или Крио Сейф, и в случай на нередност, към кого се обръща клиента да изиска отчетност?

Това бяха въпросите навремето, които ми останаха неясни.  Thinking


# 84
  • Мнения: 804
Не съм капацитет по въпроса, но наистина ли вярвате, че някой в чужбина ще ви съхранява стволовите клетки без пари, защото сте му много симпатични. А от Крио-то на Шейново твърдят точно това, че вашите стволови клетки ще се съхраняват без да плащате годишна такса... #Crazy Това е абсурдно и невъзможно според мен - никъде няма безплате обяд!

# 85
  • София
  • Мнения: 718
Договор между клиента и Шейново има - в момента в който подпишеш договора в България от Крио Сейв ти изпращат номер чрез който получаваш сет- и останалите документи. Ако не искаш да подписваш договор с Шейново на уеб сайта на Крио Сейв им аформа, която може да попълниш и изпратиш след като им преведеш парите за първата вноска. Така че посредничеството на Шейново е само във вземането и съдействието за документите (ако желаеш).

Не съм капацитет по въпроса, но наистина ли вярвате, че някой в чужбина ще ви съхранява стволовите клетки без пари, защото сте му много симпатични. А от Крио-то на Шейново твърдят точно това, че вашите стволови клетки ще се съхраняват без да плащате годишна такса... #Crazy Това е абсурдно и невъзможно според мен - никъде няма безплате обяд!
Годишната такса за 20год е включена в сумата - за справка http://www.cryo-save.com/.

# 86
  • София
  • Мнения: 7 242
Free Soul, а на тебе колко време след раждането ти се обадиха от Малинов, за да си получиш оформените документи и да платиш? Родих на 10-ти юли и все още чакам обаждане. Почнах да се замислям дали направих правилния избор Thinking
Доктор Стаменов е един от най-добрите лекари, но дали дините под мишницата не му идват вече много newsm78

# 87
  • Мнения: 205
Не. Обясниха ми 4е пъпната връв има годност за която в Бг не информират. След 15 г не може да се ползва, а след 15 г медицината ще е толкова напреднала, 4е ще може да се извли4ат стволови клетки от организма без да е нужна пъпната връв. Абе да не дава Господ да се ползва тази процедура. Казаха също 4е не вси4ки лекари могат да присаждат стволови клетки и операциите са рисковани, но ако си убедена 4е трябва да има стволови клетки от пъпната връв я замрази, все пак е нещо.

# 88
  • Мнения: 4 915
Free Soul, а на тебе колко време след раждането ти се обадиха от Малинов, за да си получиш оформените документи и да платиш? ....

Не си спомням точно, но около месец след раждането... Rolling Eyes
Ние се обадихме и уговорихме среща.


hrisito, благодаря.

Последна редакция: вт, 28 авг 2007, 18:11 от Free Soul

# 89
  • София
  • Мнения: 10 331
В семейството имаме неврохирург, който е доста запознат с темата и ни осведоми, че за момента с тия стволови клетки нищо немой да се направи. Демек - безполезни са.


Ако след 5 или 10 години се окаже,че това е единствният шанс да се спаси детето ти?


Ако това стане, ще е намерен начин да се "прекодира" клетката, т.е. вече няма да има причина да не се използват и други клетки. Не съм замразила.

Общи условия

Активация на акаунт