ДЕЦА С УВРЕДЕН СЛУХ - 2

  • 71 476
  • 818
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 3 591
Oт ресурсния на Мая Стоицева. Там показват и как да обучаваш детето си.
Аз мога да ви пратя част, които да принтирате и ламинирате- пишете ми на лични. От там насетне може и сами да си ги правите по теми.
Обаче на цената, на която се продават в ресурсния център ще ви е поевтино да ги купувате от там, околкото да ги принтирате и ламинирате сами. Нека Мая напише - но беше нещо между 5 и 10 стотинки май  newsm78
Това НЕ Е  реклама  Embarassed Просто незнам откъде другаде в БГ може да се намерят готови.

# 136
  • Мнения: 95
Ей много сте активни бе,не сварвам да чета през малкото време с което разполагам.
Лони занимавам се с Рафи по 30мин.Слагам я на голям стол за хранене на който се закача табла...и започвам, показвам и повтарям куче ,коте,мишка,жаба...почити всички играчки които имам,после започвам да показвам картички за съжаление повечето пак са животни,давам и микрофон и тя започва...оооооооооооооооо, това и като цяло.Хубавото е че на нея и харесва да си играем така,но аз се изчерпвам преди на нея да и омръзне.
Бубе,да,Рафи наистина чува всичко,това го потвърдиха и сурдопедагожките,тя ме чува в шумна среда от около 30метра, до сега не съм открила звук на който да не реагира, но как да се успокоя като тя казва едва 15тина думички ,а е на година и пет месеца .Имам приятелки с деца на нейната възраст..какво да ви кажа,сигурна съм ,че всяка от вас е изпитвала това,виждаш разликата и те заболява сърцето.Чува "ДА" ,но не иска да повтаря след мен.Полагам усилие ,старая се,а все ми се струва ,че е малко постигнатото от нея и то наистина е малко...
Фината моторика,както и късното прохождане на децата с увреден слух ми се струва много относително и индивидуално. Не знам какво имате предвид под фина моторика,това не зависи ли от играта и съсредоточеността на детето??? А за прохождането...Рафи проходи на 9 месеца.

# 137
  • Мнения: 3 591
Rafi, 15 думи на година и 5 месеца са си ПРЕ ПРЕ достатъчно. Моя малкия син е малко по-голям(1.9), няма проблем със слуха и знае пак толкова. Заради проблема с баткото и вероятността той също да има проблем го наблюдават по лупа колко думи казва и разбира - според логопедката се развива нормално.

# 138
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Момичета от София, някой ще ходи ли на представлението http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=230748.new#new Може да идем заедно  Hug

Рафи, 15 думи за тази възраст и за мен не са малко, но не съм специалист. Тя е мъничка и на тази възраст животните са най-интересни, кое какво прави (бау, мяу, мее, муу). Може да я учиш и на други лесни думички 3-4 буквени. В яслата си спомням имаха една торба, вътре плюшени, пластвасови играчки, каквото имат. Вадят торбата, "я да видим какво има в торбата", децата бъркат (или учителката, не помня) измъква нещо отвътре "какво е това" и повтарят.
Руми вадеше на Яни пак разни гумени играчки и за да му е интересно, крие играчката под масата, почуква отдолу по нея "кой чука" - хоп изкача играчката отгоре.
Мама, тате, баба, дядо става идеално със снимки, гледате албуми и повтаряте.
Има едни книжки "Поредица първи стъпки - думите" на ПАН, там думичките са разпределени по теми. Първите са за възраст 12-18мес., на нея ще и е интересно. Или пъзли, има такива, които са за възраст 2+. То е картон и елементът (например животно, къща) си е цяла картинка, за която си има изрязано място, подобно на дървените.
На тази възраст  с Яни работеха изцяло само за слуха - да диференцира къс от дълъг звук, например има две писти - къса и дълга, по които се спускат малки колички (може топчета), когато звукът е кратък/къс, количката се спуска по късата писта и обратно. Или пък нарязани лентички хартия - къси и дълги, при късият звук да хване къса лентичка... Другото беше силен и тих звук, слагаха се топчета в голяма и малка кутия, да диференцира срички и звукове например "пи" от "па" или "С" от "Ш" или "О" от "А" и т.н. Това пак става с картинки наредени пред детето и то хваща правилната.  Но тук той вече май беше на две... Не помня...
С микрофона може да повтаряте всички гласни - а, о, у, е, и.
Ако и писва да стои на стола толкова време, може да седнете на земята, на детско килимче или нещо такова, веднъж на стола, веднъж на земята, веднъж на масата, важното е да е разнообразно и детето да го възприеме като игра и да не му омръзне. За това се сещам само...

# 139
  • Мнения: 121
Здравейте момичета.  Hug
Днес бяхме на ТЕЛК и ни дадоха 80% с чужда помощ за една година, но ни казаха, че ни правят компромис и ни дават максимума, защото скоро сме били оперирани и след една година детето трябвало да развие говор и тогава процентите нямало да бъдат тези, а по-малко. Така го казаха все едно сме болни и след една година вече ще сме оздравяли, а въобще не разсъждават, че диагнозата с имлант или без имплант все е глухота.  newsm78 Но това е - институции.

Рафи не се притеснявай. Познавам деца на тази възраст, които  говорят много по-малко от 15 думи, важното е, че детето проговаря и щом чува всичко скоро ще започне да казва и други думички . Сигурно сега развива пасивния си речник.

Лек ден от мен

# 140
  • в края на града
  • Мнения: 4 446

Олеле, каква е тази глупост??? Има си наредба, по която се оценяват процентите. Увреден слух над 85ДБ двустранно без говор или с неправилен говор (проблеми в говора) - 80%. Увреден слух над 85дб с говор - 70%. Какви са тези доктори, явно не са специалисти, за да изказват това мнение, които да коментират, че детето щяло да проговори ПРАВИЛНО за една година? Да не се врачки? Ама, че простотия!
Доколко е развит говорът на детето се определя от специалист - сурдопедагог и мнението му фигурира в документите за ТЕЛК. Комисията само гледа документите, проверява какво пише в наредбата и издава становище.
Правили компромис, тъпаци, уф как се ядосах  #Cussing out
На Яни на първия ТЕЛК ни дадоха 2 години, на втория в началото на тази година дадоха - 3г - максималния срок за деца. Хората не бяха специалисти и жената живо се интересуваше как напредват имплантираните деца, как чуват, как се развива говорът, но и дума не е ставало, че детето може да е проговорила перфектно, а ние да го крием  Shocked и да се намалят процентите. Явно си е до хора...

# 141
  • София
  • Мнения: 215
Благодаря на всички за топлите пожелания Hug
Петя, ние с таткото сме решили да ходим на концерта - в понеделник на 15-ти от 18.00ч., защото през другото време сме на работа. Ако и за вас е удобно тогава можем да се видим.
Ние днес бяхме на контролен преглед за пневмонията, спряха ни антибиотика, но лекарката каза че и било леко зачервено гърлото Rage нямало да и даваме повече лекарства и ще се надяваме да не се разболее #Crazy, вече сили нямам дано ни се размине baby_neutral

# 142
  • Мнения: 121
Петя, аз не бях чела тази наредба, но за следващия път ще бъда подготвена, а не да чакам техните "Компромиси". Сега ще ходя до социалните да подавам молба за помощите по чл.43 и двойните детски. Ти си по-наясно, защото вече си минали по този път  какво всъщност се полага на нашите деца? И могат ли тези помощи да искам да бъдат изплатени със задна дата или не? Въобще не разчитаме на социалните помощи, но ако се полагат на децата, защо да не си ги получават и без туй са капка в морето като чета от вас колко са скъпи резервните части на имплантите. Ако имаш време ще съм благодарна да пишеш, сигурно и за други майки ще е полезно.

# 143
  • Мнения: 2 531
Петя, незнам как е при вас, но и на нас ни обясняваха че % се намалява когато детео е слухопротезирано. На нас например за слуха ни дават 15 % в момента!

# 144
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Объркала съм се, пълна глухота се води над 90ДБ.

Ето  част 3-та от НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА:
УШНИ, НОСНИ И ГЪРЛЕНИ (УНГ) ЗАБОЛЯВАНИЯ
Раздел I
Слухов анализатор
1. Нормален социално адекватен слух - слухова загуба (СЗ) до 35 децибела (дб): 0 %
2. Намаление или загуба на слуха:
2.1. тежко чуване:
2.1.1. от 35 до 45 дб: 15 %
2.1.2. от 45 до 55 дб: 35 %
2.1.3. от 55 до 65 дб: 50 %
2.2. практическа глухота (от 65 до 90 дб СЗ): 60 %
Взема се предвид възможността за подобряване на слуха след слухопротезиране.
2.3. пълна глухота (над 90 дб СЗ):
2.3.1. без увреждане на говора: 70 %
2.3.2. с увреждане или липса на говор: 80 %

Вени, явно слухопротезирането се взима предвид при по-малка загуба на слуха.
Колко години ще дадат (от 1 до 3) и дали ще е с чужда помощ си определя самата комисия, няма някъде точни правила, по които да се водят.

RumiA има много теми какво се полага, най-общо запаси се с копия от акта за раждане и ТЕЛК-а и пускаш молби за:
добавката по чл.43 ; двойни детски; социална оценка. Ако в ТЕЛК-а пише, че ДИ (дата на инвалидизация) е по-отрано, например от раждането на детето, може да търсите добавката по чл.43 със задна дата, но не по-рано от 01.2005г. За да ти изплатят парите със задна дата, трябва да го допишеш на ръка след като попълниш молбата. Ако имаш въпроси, питай.

# 145
  • Мнения: 121
Петя отново ти благодаря. Наистина вие сте ми голяма подкрепа и съветници за всичко. А и сигурно не само на мен.   Hug
Срамота е само, че нямаме никакъв център, в който да може да се осведомяваме, да получим някаква подкрепа, да може да разговаряме с психолози- ние, а после и децата ни. Всъщност наистина този форум за мен играе тази роля.

# 146
  • Мнения: 644
Добър вечер на всички,отново съм на линия.
Одавна не бях влизала в сайта,ама и нещо не ми се четеше.Явно съм имала нужда да се поотърся от всичко    Rolling Eyes   но сега съм на линия.
Започнах работа вече,а Ива е отново на ясла   Laughing  определено и е добре там.
Оф има с какво да се хваля за Ива,ама нещо ме мързи    Embarassed  спи ми се.Ще пиша друкпът....
Пете,Сирта и ние ще ходиме в понеделник от 18ч.Даже съм поканила и бабите и дядовците на Ивета,пък да видим дали ще дойдат   newsm78
Лека нощ и спокойна събота и неделя    bouquet

# 147
  • Мнения: 2 563
Здравейте момичета.  Hug
Днес бяхме на ТЕЛК и ни дадоха 80% с чужда помощ за една година, но ни казаха, че ни правят компромис и ни дават максимума, защото скоро сме били оперирани и след една година детето трябвало да развие говор и тогава процентите нямало да бъдат тези, а по-малко. Така го казаха все едно сме болни и след една година вече ще сме оздравяли, а въобще не разсъждават, че диагнозата с имлант или без имплант все е глухота.  newsm78 Но това е - институции.

Рафи не се притеснявай. Познавам деца на тази възраст, които  говорят много по-малко от 15 думи, важното е, че детето проговаря и щом чува всичко скоро ще започне да казва и други думички . Сигурно сега развива пасивния си речник.

Лек ден от мен

Тия са луди. Само това мога да кажа. Да не би говорът да възвръща слух?! Все си глух, ако ще и оратор да си.

# 148
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
На Иления например, първият ТЕЛК беше две години, а втория е за 3год, и двата 80% с чужда помощ. пък д авидим после как ще е ....
Ха, ха, ха , една година и о, чудо....това не го бях чувала. Но в Бг всичко е възможно, ето на мен например онзи ден пак ми отказаха бателиите, не били получили отговор от нужните институчии Shocked, а миналата ми ги дадоха...

# 149
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Бубе, потърси си правата. И на мен миналата година една соц. работничка ме отказа от батериите, под предтекст, че ми трябвал нов ЛКК протокол и не знам какво си... Скъсах си нервите и не се занимвах с нея. Гледам сменили са я, тази година отидох с една папка с документи и настройка да се карам, а ме пое една много любезна женица, не ми иска никакви документи освен да попълня молбата и задвижи процедурата без никакви проблеми. В същата община, при същите наредби и условия... Сега ме е яд, че 2006 се примирих и не си търсех своето...

Общи условия

Активация на акаунт