Фотошоп - Б група (абсолютно начинаещи.....)!(1)

  • 41 098
  • 358
  •   1
Отговори
# 105
  • На края на света !
  • Мнения: 2 328
може ли да се впиша във вашите редици Peace

# 106
  • Мнения: 11 314
Мамини сладурки!
Спуках се да се хиля от въведението на Мама Цоцоланка. Свежа тема, дано работата върви.
Аз бях апцулютно начинаеща преди 6 месеца. Сега съм на първо стъпало hahaha
Уроци като Ани не мога да давам, щото хич ме няма с обясненията, но квото мога, ще си казвам.
Цоци, имам опит с руски фотошоп, питай, ако нещо не разбираш. В момента съм с немски. Crazy
Някъде имах преводач на термините от английски на руски, ако ти трябва ще ти го изнамеря.
Първия ти опит е страхотен! По-добра си от мен, щото ако ти покажа моята първа рамка и ще се търкаляш до края на седмицата от смях. Joy

# 107
  • Мнения: 1 884
Урок №2 на Дяволката:   Crazy Laughing Laughing


Ето някои от клавишните комбинации подредени по азбучен ред (английски).
Така наречените "шорткътове"
A: Инструмент за избиране на пътечки
B: Четката
C: Инструмент за изрязване
D: Настройва първия цвят да е черен а 2рия бял.
E: Гума
F: Сменя режимите - Full Screen - Normal
G: Инструмент за преливки
H: Инструмент за местене
I: Пипетка - взема цвят
J: Четка
K: Инструмент за рязане на картинката
L: Ласо
M: Инструментите за правене на селекции
N: Инструмент за коментари
O: Изсветляване/Прогаряне/Обезцветяване
P: Pen Tool - инструмента химикал /използва се за изрязване на обекти/
Q: Quick Mask - активиране и деактивиране на режима
R: Замазване/Изостряне/Размазващото пръсче
S: Инструмент за клониране на части от картинката
T: Инструмент за писане на текст
U: Инструмента за Custom Shape Tool
V: Инструмент-а за меснете на обекти
W: Магическата пръчица - селекции
X: Разменя първия с втория цвят
Y: Четката - History Brush
Z: Инструмент за приближаване

Клавишни комбинации за извеждане на "скритите инстументи"-т.е. тези които са по 2 в панелчето и се вижда само единият инструмент.

Shift+A: Сменя инструментите Path/Direct Selection
Shift+B: Сменя инструментите Paintbrush/Pens
Shift+E: Сменя инструмента Eraser Tools
Shift+G: Сменя инструментите Bucket/Gradient Tools
Shift+I: Сменя инструментите Eyedropper/Sampler/Measure
Shift+K: Сменя инструментите Slice Tools
Shift+L: Сменя инструментитеLasso Tools
Shift+M: Сменя инструментитеRectangle/Elliptical Marquee
Shift+N: Сменя инструментите Notes/Audio Annotation
Shift+O: Сменя инструментите Dodge/Burn/Sponge
Shift+P: Сменя инструментите Pen/Freeform Pen
Shift+R: Сменя инструментите Blur/Sharpen/Smudge
Shift+S: Сменя инструментите Clone/Pattern Stamp
Shift+U: Сменя инструментите Shape/Line Tools
Shift+Y: Сменя инструментите History/Art History Brush

Клавишни комбинации за мекота на четка и управление на работната площ.  Wink Laughing

Shift+[: Намалява мекотата на четката с 25%
Shift+]: Увеличава мекотата на четката с 25%
Enter/Return: Показва панела с настройки
Shift>Tab: Показва/ скрива панелите без инструментите
Tab: Показва/скрива панелите
F5: Показва/скрива настройките на четките
F6: Показва/скрива панела с цветовете
F7: Показва/скрива панела със слоевете
F8: Показва/скрива панела с информация
F9: Показва/скрива панела за автоматизиране


Урок за инсталиране на четки във Фотошоп:

Инсталирането на четките за Фотошоп не е трудно, но межа да бъде малко объркващо за това следвайте тези елементарни стъпки и няма да имате проблем при инсталирането им.

Фаилове
Четките във Фотошопа са разпределени на два вида. Най-обикновения вид е т.н 'ABR' фаилове или множество четки съдържащи се в един фаил.

Другият вид за разпространяването на четките са фаиловете 'PNG'. Много хора използват тези фаилове в стандартната работа на графики, но те се използват в фотошопа заради някои от техните по-добри качества, като например регистрират размер.
Всеки фаил има илюстрация, обикновенно сиво изображение, от което четката може да бъде дефинирана.

Неудобството на 'PNG' фаиловете е че са само за по един файл и така ако четките идват като набор Вие ще трябва да ги зареждате една по една вместо да използвате само един (както е при ABR файла). Преимуществото е че те нямат проблем за съвместимост между версиите на Фотошопа.

Общо взето “ABR” файловете са за предпочитане, но и двата вида си имат свойте предимства. По-долу можете да видите иконките на файловете. Според зависимост от това каква е вашата операционна система те могат да бъдат леко различни, но тези действат като общ пример:


Инсталиране на ‘АBR’ фаилове.
Инсталирането не става трудно, просто трябва да копирате фаиловете в правилната директория. Ако сте ги свалили в zip файл, можете да ги разархивирате направо в директорията.

По принцип директорията би трябвало да се намира в:
C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS2\Presets\Brushes

Просто копирайте файловете там или другаде в зависимост от това къде се намира Фотошопа Ви и при следващото отваряне на програмата четките ще бъдат активни.

Използване на четки без да е нужно да се рестартира Фотошопа.

За да инсталирате четка\и без да рестартирате програмата, изберете инструмента на четката и щракнете менюто за селекция на четката. Натиснете на оградената стрела намираща се в дясно на падащото меню, след това дайте Load Brushes и изберете. След като заредите четка\и те ще отидат в долната част на менюто.


Внимавайте, четките които изберете са там временно, след като промените набора им заредените четки ще изчезнат. Това е много удобно за временно използване.

Инсталиране на ‘PNG’ фаилове.

Инсталирането им не изисква големи усилия. Отваряте ‘PNG’ фаила, който желаете, след което отивате на Edit - Define Brush Preset и сте готови.

Ако искате да използвате само дадена част от изображението, селектирайте я с някой от инструментите за селектиране и отидете на Edit - Define Brush Preset и програмата ще избере сама селектираната част. Напишете име и дайте ОК, след това четката Ви ще бъде добавена временно в менюто с четките.

Ами това беше, както сами сте се убедили инсталирането не е никак трудно.

# 108
  • Мнения: 11 314
Дяволице, супер си! Но имам едно предложение.
Тъй като става дума наистина за абсолютно начинаещи, дали не е добре, да се опитаме да преведем менюто на български, за да знаят кое точно е четка, кофа, писалка, лупа и тн.

# 109
  • Мнения: 1 884
Дяволице, супер си! Но имам едно предложение.
Тъй като става дума наистина за абсолютно начинаещи, дали не е добре, да се опитаме да преведем менюто на български, за да знаят кое точно е четка, кофа, писалка, лупа и тн.
Вече, добре де, как да преведа Clone/Pattern Stamp - Клониращия печат, които става и за мостра  Joy Joy Joy
Мисля, че няма нужда, все пак с времето човек се научава кой инструмент за какво се ползва...

# 110
  • София
  • Мнения: 1 456
Момичета дръжте се, че идва моят първи опит, следвайки инструкциите ви и учебната ни снимка на мама Цоци! Mr. Green


Въпроси:
- като искаме да насложим едини същ елемент какво правим?
- а самата рамка при мен липсва, щото не разбрах къде е момента да я сложа и оформя!

Не се смейте много , че ще ни трябвате!
 Mr. Green

Последна редакция: вт, 06 ное 2007, 11:43 от muzka1

# 111
  • Мнения: 11 314


Въпроси:
- като искаме да насложим едини същ елемент какво правим?
- а самата рамка при мен липсва, щото не разбрах къде е момента да я сложа и оформя!

Не се смейте много , че ще ни трябвате!
 Mr. Green
Доста приличен опит, Муцка!
Въпрос 1 - като копираш с контр+С и после слагаш в новия файл, това го повтаряш до припадък, т.е. колкото пъти искаш да го имаш елемента в рамката.
Въпрос 2 - рамката се слага като отидеш на Левелс, пропъртис е май и там търсиш на подменюто рамката. Отваря ти се прозорец и избираш цвета на рамката и дебеленината на пискелите, дали да има сянка или не.

# 112
  • София
  • Мнения: 1 456
Вечерничке, Благодаря!Много мило!!!
Сега отивам да видя за рамки!
А, ако искам да си продължа по-късно нещо си го save някъде на компа, нали?

# 113
  • Мнения: 557
Аз имам един много тъп въпрос,как от дадените скрабове да се изтегли някой елемент или фон?Защото аз пробвах с триене, местене и нищо не се получава. Embarassed

# 114
  • Мнения: 11 314
Аз имам един много тъп въпрос,как от дадените скрабове да се изтегли някой елемент или фон?Защото аз пробвах с триене, местене и нищо не се получава. Embarassed
Изтегляш си ги в отделна папка на компютъра. След това ги отваряш като файл в ФШ и тогава избираш с контр+А, контр+С и го метваш с контр+В в новия файл.

# 115
  • Мнения: 557
Нещо не се получава,аз съм със CS3 ,ДАЛИ ЗАРАДИ ТОВА ИЛИ АЗ СЪМ МНОГО ПРОСТА.

# 116
  • Мнения: 11 314
Нещо не се получава,аз съм със CS3 ,ДАЛИ ЗАРАДИ ТОВА ИЛИ АЗ СЪМ МНОГО ПРОСТА.
И аз съм с тройката.
Не се разстройвай. Ако ти кажа, аз колко време седях и тъпях на тази операция, докато я схвана Embarassed Embarassed Embarassed
Затвори програмата и пробвай утре пак! Hug

# 117
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Приемате ли нови ученици? Напълно невежа съми само цъкам, когато надникна в темите за напреднали. Тепърва ще изпълнявам първите три точки от урока, но да не загубя темата, от която имам огромна нужда Blush

# 118
  • Изомрудения остров
  • Мнения: 107
Здравейте и от мен много ме зарадвахте с тази тема БРАВООО smile3501 на всички .
Ето и моя въпрос как се прави златен брокат  newsm78

# 119
  • Мнения: 2 653
Здравейте!
Записвам се и се връщам назад да чета.
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт