ИЗРАЕЛ

  • 56 307
  • 579
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 14 490
петя, а ползват ли се кредитни карти? мисля, че евреите (поне според стария завет, който чета) не са много по вземането на заем...

# 181
  • Мнения: 1 526
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%B4%D0%B0_%D0% … D0%B5%D0%B8%D1%80
Ето го и на български. Силна жена, достойна за възхищение.

петя, а ползват ли се кредитни карти? мисля, че евреите (поне според стария завет, който чета) не са много по вземането на заем...

Евреите от старият завет може и да не са по взимането на заеми, но ела да видиш днешните  hahaha всички са с по няколко кредитни, дебитни и т.н карти. Дори и да имат "затворени" пари, не ги пипат взимат на минус. Тук въобще пари в брой много, много не се носят. Дори има едни карти с които се плаща, но не на кредит, тоест веднага ти  свалят сумата от сметката. Заплатите са превеждат по банков път или на чекове.

# 182
  • Мнения: 2 952
  Да бе , гледай каква съм скица - като съм свикнала  много да чета на английски чак пропускам да видя дали има опция за български  hahaha ужас.
  По повод на картите ....заради тези кредитни карти моя мъж  е седял гладен  1 обяд  Joy .Понеже не носи пари в брой , много често е в тая  ситуация и все се питаме един друг - имаш ли дребни  hahaha та..... искал да си купи фалафел  , ама  кой ти дава кифла с кредитна карта , въртял се и отишъл на работа.После ял де ....по принцип....Дори на бензиностанциите зареждаш и  минаваш картата и се качваш в колата и заминаваш.Един  приятел българин  като беше тук  си помислил , че много крадат , зареждат и бягат , не влизат да плащат  Joy мале си ....То заради тези кредитни карти всеки купува  повече отколкото трябва , пък дори и да изплаща после на няколко пъти ( вноски) ...Пък ако имаш няколко карти , хептен нямаш спиране.Моя мъж е против  взимането на изплащане и минусите, но все пак това е световна епидемия  Rolling Eyes .Има и едни карти , с които сами можеш да теглиш пари от каспомат , без   да плащаш  с тях в магазините.
   
  Тази вечер ходихме до Яфо да ядем сладолед (все едно тука няма  hahaha) , да видим морето от там ( все  едно тука няма пак) и да ядем гевреци.Всички по пътя  с  едни жълти блузи , има мач на Макаби Тел Авив, едни жълти шалове , нападнали гладниците гевреците , та  не можеш се вреди от тях  Joy Та много поздрави от морето - едни  пенести големи вълни , един студен вятър.... Shocked От колата го погледахме.Дъвчим гевреци и блеем  Shocked без деца  Joy Значи  , минахме и покрай Българския ресторант в ЯФО , който се казва "ВИТОША" - пълно беше , възрастни хора имаше  също....Цялото ЯФО елхи , дядо коледовци , гирлянди.А какви баклави  въртят арабите там  Crazy Flutter , хем топли още....Има много  араби  християни в ЯФО да  спомена, сигурно затова по магазините им вътре имаше  елхи ( не за продан , а за декорация).До една от църквите имаше толкова много хора , че се  зачудих какъв ден е днеска бе ....католици ми се видяха.....пълен беше двора ......Изобщо на единия тротоар вървят арабки с абая(абаи , тези големите  им рокли до земята) , по-надолу елхи , по насам еврейски рисунки  налепени по стената на едно училище...... Crazy Накак е  уютно и има нещо специално в това Яфо, едни малки мащаби, едно такова шарено , едно смесено ...имаше много рейсове с туристи  до онази църква  католическата  newsm78 .
 
  Та  другия път като ходя ще  взимам  камерата , какво съм се  замоткала без камера , народа тука снимки чака  Mr. Green Та  така , в този дух , карайте я  леко , утре  е първия работен ден  тук и си пожелаваме - успешна седмица като се видим...като ..  бай(чао) , успешна седмица .
  Лека ви нощ , утре пак.

 Peace

# 183
  • Мнения: 2 952
Добро утро , ние сме ранобудни с децата , няма как.

Ето ви  една виртуална почерпка -
 

нали сме на тема баклави от  снощи   chef

Днес ще пускам  информация  за Гробницата на Авраам , Исак  и Яков както споменах  малко по-горе.Но това като се разбудим малко повечко.

# 184
  • Мнения: 11 747
   Да  не  спамим темата .Няма нищо сложно за разбиране .Просто някои неща не са така твърдо и ясно очертани в религиозно отношение , в   географско също , много обичаи и традиции са се размили , изменили , универсализирали и  не са свързани с религията прякоНякои обичаи са на даден регион - ето ви географския смисъл, други са  по дадена религиа по цял свят , други са езически стари навици , преминали през времето и влезли в  покръстените християнизирани държави например.Оставете ги тия  яйца вече , варени , пържени всякакви  hahaha

Петя, не спамим темата, говорим си! Wink Нали за това е и форумът и темата, да обсъждаме, в случая традиции, обичаи и прочие.
Точно поради размитите и не ясно разграничени религиозни и  не религиозни граници, за разлика от политическите  Wink Нормално е да се 'влиза' и 'излиза' от страната домакин на темата, както и да се завръщаме в нея! bowuu

Важното е, че сме тук и говорим и научаваме неща, за които трудно може да научим от другаде! Peace

# 185
  • Мнения: 2 952
  Добре де  Simple Smile ,  стига да не е за яйца повече   Crazy Иначе много се радвам , че има включвания  Simple Smile.Не искам да обидя никой  ами се старая да обяснявам добре....това е  Wink
 
  И така  за пещерата  МАХПЕЛА ...

Битие 23 глава : И Сара умря в Кириат-арва, (който е Хеврон), в Ханаанската земя; и Авраам дойде да жалее Сара и да я оплаче. 3 И като стана Авраам от покойницата си, говори на хетейците, казвайки: 4 Пришелец и заселник съм аз между вас; дайте ми място за погребване между вас, което да е мое, за да погреба покойницата си пред очите си. 17 И тъй, Ефроновата нива, която беше в Махпелах, срещу Мамврий, - нивата, пещерата, която бе в нея, и всичките дървета в нивата, в междите около цялата нива, 18 станаха собственост на Авраама пред очите на синовете на Хета пред всичките, които влизаха в портата на неговия град. 19 След това Авраам погреба жена си Сара в пещерата на нивата Махпелах, срещу Мамврий, (който е Хеврон), в Ханаанската земя. 20 Така, нивата и пещерата в нея се утвърдиха на Авраама от хетейците, като собствено гробище.

Това ВИДЕО е на  английски:


http://www.machpela.com/english/videoTour.asp  Тук са  и 3 те  гробници, цъкни за да  видиш видеото на всяка.

  Това е началото , Сара е първата погребана там. Махпела значи   "двойно".Този свят и  отвъдното, нашата  раздвоена вселена....
Минава се през  гробницата на Авраам и Сара, Исак и Ребека, Яков и Лия (втората му съпруга Рахел  е погребана  край Витлеем).

      Гробницата на Авраам и Сара   -  Много свато място , място на поклонение и молитви.На видеото е показано обрязване ( не замото обрязване на детето разбира се) ,  бащата го държи на ръце и се молят.Обрязването се изеършва на 8-мия ден при юдеите (освен ако детето не е   недоносено , болно ....естествено се изчаква , защото живота и здравето на детето са най-важни).Тези , които успеят да направят БРИТ МИЛА (обрязване) на такова свято място са малко , това е голяма чест!Авраам е  първия човек открил , намерил вярата в  един единствен Бог.От Авраам започва обрязването като завет с Бога.Поклонниците са облечени в религиозни дрехи.

     Гробницата на Исак и Ребека   - Една от най-големите  и впечатляващи зли в пещерата.Християните построяват там църква след време.По-късно арабски завоеватели я превръщат в  мюсулмански храм .След това Християнските кръстоносци я превръщатпак в  църква.Мюсулманите още  веднъж  пшострояват там храм, покрит с ислямски декорации.Дори и до днес те исползват гробницата  и затова на евреите не е позволено да  посещават тази гробница  , с изключение на 10 дни в годината.

     Гробницата на Яков и Лия - последната двойка погребана в Махпела.На края на това  видео има Старинни  скролове на  ТОРА .

Както някои знаят , написани на стар език , без препинателни знаци ( на времето не е имало), написани са от специален човек (софер стам) , който е изучавал изписването на  тези  букви.Това са древни скролове, забранено е да се пипат с ръце  ( а само с показалка , сребърна  с  един сочещ пръст)...така се  следят редовете от четящия по време на служенията.Не  всеки може да чете така ТОРА.Има по една или няколко  книги ТОРА във всяка  синагога , те се намират в АРОН А КОДЕШ (нещо като голям гардероб) , заключен с 1 милион катинари   Simple Smile  поради скъпоценността на ТОРА и другите  скролове.Над  гардероба има перде , завеса  , която обикновено е  плътна и декорирана красиво.След  служба мъжете  отиват , слагат ръце  на  завесата и пожелават нещо , молба ....Жените седят отделно от мъжете , обикновено на 2  етаж.Те само протягат ръце  към ТОРА.ТОРА се изкарва  на хората , за да  я видят по време на служба.Всички  целуват ТОРА, въздушни целувки , само с протегната ръка , а някои успяват да се  докоснат.

После още  Peace


       





 
 

# 186
  • Мнения: 2 952
 Ето гробницата , цялата  постройка отвън -     макет -  

  на Исак и Ребека


 
Ето я и без  всички модернизации и декорации , както е била в древността. 

# 187
  • Мнения: 323
О, мерси за виртуалната почерпка  с баклави.Яла съм оригинална турска баклава,оле пръстите си облизах,в живота не съм яла такова чудо.Наѝ-лошото е че изгубивх рецептата.
Петя ти си цял евреѝски справочник,историята да не тие хоби като на мен,защтото аз напоследък влизам тук , за да прочета какво сте писали ново,отколкото в австриѝските бг мами.
Снощи бяхме в португалски ресторант с мъжа ми,да си призная никак не бях очарована,ама нашите два,които са тук са много чисти и хубави,португалския беше под всякаква критика,не очаквах това.Иначе яденето беше хубаво,но нямаше разнообразието,което очаквахме.
Петя,ако имаш време напиши ми някоя рецепта по възможност вегетарианска,с продукти които имаме на пазара

# 188
  • Мнения: 2 952
Ми любознателно чадо съм пък и  да жевее интернета!!  Grinning


Първо да кажа нещо за вегетарианството и юдеизма.Някои хора смятат , че  намерението на Бог е  било хората да са вегетарианци.

   Битие 1 : 29  -  "И Бог рече: Вижте, давам ви всяка семеносна трева, която е по лицето на цялата земя и всяко дърво, което има в себе си плод на семеносно дърво; те ще ви бъдат за храна. "
   Бог не е разрешил на Адам и Ева да  убиват животни и да  се хранят с тях , а само с  горе посочените(според Раши 1040 - 1105г. е живял.... , известен коментатор , мъдрец , изучавал ТОРА  до такава степен , че я  знаел на изуст).Животните е било позволено да се използват само за работа.Имало е период от Адам и Ева  до Ной (чували сте за потопа  и как той и тримата му сина с жените си се спасили в т.нар. Ноев ковчег),  в който период  хората са били вегетарианци  (това не е основано само на 1  стих ...има още дълги размисли и учения  на тази тема).В Битие 5 глава се  споменава за  годините на живот на хората от този период - Адам - 930г. живот, синът му - 912 и още много изброени там....до Метосела 969 - това е най-дългият живот от този период.Авраам например( дошъл много по-късно след  Ной и след потопа)  е  живял само 175 години.Преди потопа на хората не е било позволено да се хранят с месо , но след потопа  вече  се  е разрешило.

  Битие 9:2,3 -  "Ще се страхуват и ще треперят от вас всички земни животни и всички въздушни птици; те са всичко, що пълзи по земята и с всички морски риби, са предадени в ръцете ви.Всичко живо, що се движи ще ви бъде за храна; давам ви всичко също, както ви дадох  зелената трева. "

Разбира се никой вегетарианец при днешните условия на живот няма да доживее до  онези години , но това е теорията.Има  един равин , живял  в началото на 20 век - Авраам Исак Коен Кук , който изучавайки тези неща ( и не само той) казва , че разрешението да се  яде месо е било дадено само временно за след потопа. Но така или иначе днес се  яде месо, само че  трябва да е почистено от кръвта  по определен начин , което го прави КАШЕР.

  Битие 9:4 - "Месо обаче с живота му,то ест, с кръвта му, да не ядете.

Ето в 4  стиха цяла теория  Simple SmileИначе ние  въртим шишчета ( е не свински пържоли де ..) и лапаме мтъвки на воля ....Но ето  , че  вегетарианството не е ново понятие .....и не е  човешка измислица .

Приятно четене  Peace



# 189
  • Мнения: 2 952
krisy, ето ти едно мое  творение вегетарианско ....всеизвестнта  тук и в арабския  свят шакшука   chef 

  Запържвам  лук , чесън и червена чушка на ситно (не много де ), после като се пръжнат слагам и червен пипер да се запържи за кратко , за да не горчи.Изсипвам отгоре настъргани гомати без обелките подеобре.Колкото количество си искаш.... сол съшо и черен пипер...тая е народна рецепта , сигурно има 100  разновидности  Grinning. Като се  сгъсти да се изпари многото вода  чуквам 1 яйце и го разбърквам  да се  закашат гоматите и след това чуквам яйцата колкото искам на човек така че да останат цяли, малко можеш с лъжицата да ги понаместиш  , да им направиш дупчица така в шакшуката.Захлупваш и ги оставяш на слаб огън.Като се втвърдят яйцата след 10 мин ...и по-малко....е  готово.Аз  го правя в Тефлон дълбок тиган, защото  не се бърка като сложиш яйцата , да не се  лепи на дъното.Това го ядем с пита, топла ако има , може да  я свършиш за нула време.

  Естествено това е една много обикновена рецепта , просто е типична насам.Фалафела  също е без месо , но е по-труден за приготвяне.Моя мъж е майстор  Crazy  chef

   
 

# 190
  • Мнения: 2 952
    Мисля да  направя  едно виртуално пътуване на всички четящи към  НОЕВИЯТ КОВчЕГ ....има много интересни теми и за след това ....за Цар Давид , за цар Соломон , син на Давид , най-мъдрия човек на земята и голям женолюбец  Wink  Flutter.....дано има интерес ....според писалите - много малко пишат , но поне гледам , че темата  доста се чете , така , че  засега няма да спирам да разказвам, като  само мога да предположа , че е интересно  Simple Smile


 

# 191
  • Мнения: 323
много мерси хареса ми,даже може и още да изпратиш,няма да ти се разсърдя.Ти християнската Библия или Тората си научила почти наизуст.Моят съпруг знае почти цялата Библия наизуст е това е малко пресилено,но общо взето е така,тиѝ 2 години близо се е занимавал с изучаването на Библията.Аз съм малко комплексар в това отношение.
Да ние сме християни,но какво от това,можем да спорим за различията.
Може би затова и сме ришили да станем вегетарианци,но засега ни е малко трудно.Затова искам вегетриански рецепти.

# 192
  • Мнения: 323
а между другото гледаѝ дали няма да надминеш Шехерезада по разкази за Израел,все пак това са 1001 нощи,внимаваѝ,това в кръга на шегата.

# 193
  • Мнения: 558
тая шакшука мн прилича на нашия миш-маш....че даже има и същата игра с буквите в името...
а фалафелите от нахут ли ги правите?предполагам,че не е трудно да се направят,или?

Последна редакция: нд, 16 дек 2007, 16:20 от pepelja6ka

# 194
  • Мнения: 2 952
 Абе , ядене да пада, че  храната правила борбата (един бг мъдрец  Sunglasses)   Mr. Green

 Аз не съм научила никакви писания наизуст , много съм далеч от това , просто пускам цитати.

 Да уточня, пък дано не се  повтарям -  ТОРА са  5-те книги , първите 5 , наричани петокнижието на Моисей и това са - Битие , Изход , Левит, Числа и  Второзаконие. Всъщност след  смъртта на Моисей ръководството над народа вече отива в  Исус Навиев ( Навин ....различни преводи) и ето 6-тата книга  вече  след петокнижието е  именно "Исус Навиев".Целия  стар завет (значи Тора + останалите книги  от стария завет) се нарича ТАНАХ.Това е цвятата книга на юдеите.Танах (стария завет) е святата книга на юдеите и съдържа 39 книги(включително петокнижието на Моисей , заедно за 39).Библия е християнската  дума за Стар завет  и Нов  завет (включващ  Христос).Християните четат и цитират повече  Новият завет , частта за Христос всъщност , не изучават така стария , като нещо което според християните е ....да  живееш според  закона .....твърде много правила и сухарски работи......Затова Новият  завет на християните е основната им книга бих казала , защото съм чела и него и то не веднъж.

  Хубаво е човек да  знае , не е нужно да се съгласява , но да приема , да  отваря очите си и ушите си и да избира кое  е добре за него.Аз съм толерантен човек.Само така мисля , че хората ще са някак по - дипломати чни, не така рязки и убедени в правотата си  Rolling Eyes като единствена....и изобщо ....оставям многоточие тука...не мисля , че  има период за научаване на едно нещо като писанията на дадена религия ....те са нещо твърде необхватно и да мислиш , че си спец   newsm78 нещо не ми е понятно....
 
    Wink Peace  до скоро пак  Hug
 

Общи условия

Активация на акаунт