ИЗРАЕЛ

  • 56 301
  • 579
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 952
    Е , и кво ....след последната ми публикация 30 човека влезли да четат и никой не пише.... Whistling Май  тука  монолог ще се получи с малки изключения....не ми е интересно така на мен....ще си взема почивка  Mr. Green
    Лека ви нощ  Wink

# 211
  • Мнения: 413
Ти пиши, ние те четем редовно, ...за мен твоите разкази са като да чета роман.  Даже днес за вечеря сготвих шакшуката.../май така се казваше яденето с домати и яйца/.
То в Израел всичко било по-друг начин, и тук в Австрия има неща, които са по др.начин,ама при вас е доста по различно. Затова ми е интересно и си чета всеки ден и снимки гледам  Simple Smile , за което мога само да ти благодаря, че  даваш толкова много информация   bouquet

# 212
  • Мнения: 323
Я,не се отчаваѝ тук на всеки му е интересно и чете твоите писания,но не всички разбират с подробности нещата.Аз съм гледала доста филми  с библеѝска тематика,но като повечето хора просто мие било любопитно,не съм се замисляла много.

# 213
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
петя,я колко сме застанали на колене и молим за продължение, то като приказка наистина, особено с приятния хумор на моми4етата! аз, ако има номинация за стойностна тема, баш си те  номинирам, обединяването на три религии и един свят от памти века във войни в едно такова представяне пълно с толерантност, разбиране, интерес и за4итане на другите , обединяването на моми4ета като нас, си е пове4е от кул!  bouquet Crazy Hug Peace

# 214
  • Мнения: 323
марси тук можеш ли малко да разкажеш за Тунис,доколкото знам в миналто там е съществувал великия Картаген.
Петя чакам разказа  за цар Соломон и Савската царица

# 215
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ние си имаме тема за магреба, ама сега докато я издиря! да, караген си е у наше село, не  4е много са оставили от него, но наистина поне като гледам портите на крепостта, крепостните стени и запо4вам да се пренасям, ами стария сук- меря, слагам, доизграждам, оуф!донякъде си представям какво е било! аз и сега в тукашната тема, по4нах да си гледам 4ертежите на  ноевия, и си викам, големко и странно по форма! пък и дърво!но да някъде скоро 4етох в една езотери4на книга, за мерните единици в тази теория, бая ме оцъклиха, може би то4но с разните измервания на време и необходимостта или липсата на такава да се живее дълго след масовото множене е запо4нал да намалява животът като мярка, годините също!а за една теория за първите хора и разбира се в разрез с дарвин, първите хора са били доста висо4ки, около 2.5 м, та това обяснява някои мити4ни герои, колоси и великани!доколко една и съща история обединява 4ове4еството по него време, потопа,но има следи от потоп и предания навсякъде , при разли4ните култури!
петя, талидан и другите в израел, каква е кухнята у дома ви, 4исто местна, или и наш?нска? кое оби4ат вашите еврейски роднини?

# 216
  • Мнения: 2 952
 Simple Smile Сладурки....
 Едно хубаво време се е опнало , цял ден обикаляме  с количката.Купихме подарък на свекърва ми за рождения ден , поръчах си пръстен с хамса ръчна изработка (злато ама 9 карата - с такова работи човека...иначе исках поне 14 ...няма нищо ...друг път),ядохме , спахме , обществен живот  hahaha Joy  социални контакти извън форума  Joy hahaha  Скица съм аз....Ето ви 2  снимки от днес :

 

  По повод храната - всеки дошъл от някъде и си носи своите обичаи.
  На  мъжа ми семейството са  ирански евреи.Прадядовците са  раждани там само....после са дошли насам.Единият прадядо на моя мъж  е бил шивач на  султана(на царя ли как да  кажа по титла).Били са богато семейство.По онова време  евреите в Иран са били добре , не са  били  гонени.Когато  единият  от  синовете на този шивач (дядото на мъжа ми) решава да  тръгне към "обещаната земя " насам , то не е  било  държавата Израел по това време......баща му и всичките му братя  са се видяли в шок.Защо да напуска хубавото , кой бяга от хубаво.Той обаче имал  голямо сърце , обичал Бог и много чел Танах.Искрено вярвал , че трябва Евреите да си дойдат "вкъщи".Сбогувал се той със семейството ,  нагърбил се  с 1 голяма торба с храна и вода и тръгнал пеш, а някъде с камила.След като минал пустинята , след мнооооого  време ....той се озовал тук, било друго място , били други хора .Веднага се насочил към място , където живеели евреи.Сам построил къщата си , с помощ от  съседи ....навремето са си подавали ръка много , особено на такива като него....След това  си харесал булка - дъщеря  пак на Ирански евреи ...дошли по-отдавна .....та  момичето им се родило тук.Харесал я , взели се.И до днес къщата седи , булката още  е жива  Simple Smile , много стара жена , много чистосърдечна, всички внуци са луди по нея! Дядото обаче преди няколко години си замина.Аз успях да го видя накрая.И още нещо - това  е за мен пример  за голяма  любов....до последно как се гледаха , как се обичаха старите.До сега бабата  от време на време си "говори" с него  Simple Smile , кой знае , вижда ли го , сънува ли го .... Simple SmileФилипинка  се грижи за нея....Няма начин някой да влезе  вкъщи и да открадне нещо , съседите ще го хванат и ще му разкажат  играта, толкова  се уважават такива стари хора там.Като семейство са , отгледали са си децата заедно , видяли са поколение след поколение , имане и нямане, до днес не се  заключват...като една малка фамилия са...останали сякаш от миналото да ни напомнят как е било .... Simple Smile Тя  си покрива косата както по старо време , пази съботата ....изобщо живее като , че ли в друг  свят, някак по-чист , наивен може би.Казва се Естер  Simple Smile.
   
 

# 217
  • Мнения: 2 952
    Та понеже разказах за иранското потекло (парси  ги наричат тук) .....готвят много ОРИЗ , разни видове ....Ето една лесна рецепта  за  ориз със  фиде.

   Изпържва се фиде , начупено на ситно така , че да стане кафяво и се отдръпва от котлона.Настрана където си правите ориза (кой в тава , кой в тефлон дълбок , кой в тенджерка) си слагате ориз , вода и сол както си знаете мярката и към това прибавяте фидето с олиото.Разбърквате и готвите.Без лук обаче и разни подправки , само така.Аз има един съд   rice cook , които  сам готви , вари ориза.Слагат се продуктите и се натиска  1 копче и той си спира когато е готово и превключва на "warm" - топлене , поддържа температурата само.Много е удобен.Мисля в БГ  се продават вече. В Пловдив  в Технополис видях последно.

  Ядем ориз  със царевица от консерва - сладка , пак без лук и подправки , а само ориз , сол олио и царевица ...и вода де   Mr. Green , ама не бульон и разни други вкусове....
 
  Друг  вид  ориз  със  леща -  меджадара.Сварена леща се  изцежда и запържва с лук, сол и черен пипер.Добавя се към ориза  ама с водата от лещата , та да стане кафяво и още вода ако се налага.Така се вари ориза.

  Днес ядох у свекървата ориз със грах и копър.Грах замръзен , копър - пресен  и накълцан на ситно с  слагат в ориза , добавя се вода , сол , олио.Така се готви.

  Всички тия оризи  Mr. Green се слагат към месо.

  Иначе  само бял ориз ( само със сол и олио)  правят като основа за супа.Не ядат хляб със  супата.Слагат бял ориз  в  купата на дъното и го поливат със супа  каквато са направили.Ориза  само бял , та да не  променя  вкуса на супата.

  Иначе имат една супа  дето  цяла нощ се оставя на слаб огън , с  телешко  , с разни ядки вътре , стафиди , подправки , боб, жито.....страхотия ....а отгоре на тенджерата преди да се  захлупи поставят леко леко яйца (сурови) с черупките , закрепят ги така , тя супата е гъста и те седят отгоре.....на сутринта цялата  къща е в ухания охо....ама чак на обед се яде това .....съботна гозба....Яйцата стават кафеви - белтъка им де ....сварени , кафеви....овкусени ...Свекъра е майстор , аз не съм по тия работи ....Тази работа  се нарича ХАМИН.Страхотия е.

  Има  едно друго нещо - джахнун - това са едни готови замръзени  продълговати рула такива от  бутер тесто ама по-сладникаво.Купуват се така.Вкъщи се нареждат в един съд дълбок като тенджера без дръжки де. по между тях се наслагват яйца - сурови , леко се закрепят и това е.Захлупва се и се мушка във фурната - цяла нощ на 120 градуса....На сутринта всички сме  теглени за носа към  фурната .Моя мъж казва , че като били малки , ставали през нощта да вадят яйцата...крадци ....гладници  hahaha , пък майка им се правила , че не чува и прибавяла още след тях  hahaha .Това се  сервира  яйца , джахнун (питките ли как да кажа) и домати - настъргани пресни домати  със сол , черен пипер и магданоз вътре.Така се яде.То пак е съботна гозба ....тия дето се готвят по цяла нощ са за мързеливата събота дето се почива  Joy и се яде и се лигави човек  hahaha Джахнун  на снимката -
 това з еленото е една люта подправка ...ужас ... Mr. Green

# 218
  • Мнения: 2 952
Ето ви за десерт  ХАЛВА , идва от  арабската дума "алуа" , което значи сладък (ако не греша  Wink )


Има една приказка - "Хапнахме , пийнахме ........ей тия трите работи...."  Joy Съз здраве  Peace (лабриут на иврит)

# 219
  • България
  • Мнения: 1 090
Еее,потекоха ми лигите,бе Петее,аз както не мога да готвя кат хората,сега има да сънувам оризи и яица,ох ooooh!
Мноооого интересно,никога не съм 4увала за такива манджи,смесица от ориз и грах примерно,ама сигурно е вкусно:а ти заради мъжа си ли готви6 по техен тертип или ти е интересно?
Моят мъж примерно не кусва ни6то българско,освен боб,та се 4удя дали затова и ти готви6 спред тяхната кухня newsm78
От много години ли си там,просто браво колко добре си запозната с културата им,някои живеят в 4ужбина без да виждат по- дале4 от носа си ,а всяка култура е богатство Peace
И това,4е семеиството на мъжа ти са от ирански произход ги прави по4ти българи,нали последно тази поредица"Българите" наблегна на иранския произход на прабългарите Wink Grinning
Ох,4е и халва,утре трябва да ходя до центъра,има един турски магазин там,да си купя,ама нямате милост,бре Joy Joy
И пак разходки под палмите,абе умирам просто Sad,ние тук сме се завряли в къ6ти от август Mr. Greenех,живот... на живо кога ли 6те видя палма Praynig

# 220
  • Мнения: 2 952
   Скица ...утре ни подхваща дъжд , т.е. ЗИМА  hahaha та ще си седим вкъщи НЯКОЛКО ДНИ  hahaha , голям зор  Joy
   Аз съм тук от почти 5 години.Ами  запозната съм с културата , защото не сме двамата българи , тогава е друго , пък аз съм взела хептен израелски оригинал  Joy.Мисля също , че е до човека , колко се приспособява , как приема нови неща , колко е толерантен и дипломатичен......Аз иначе  готвя и български  вкусотии , но малко се ограничавам , защото в повечето бг манджи разни  Mr. Green има млечни и месни продукти , пък ние тук не месим двете...та правя комбинации аз  Flutter нали съм си умница , хем хубавица  Mr. Green И така ....
   Ха да   видим ще  вали ли или ще капне малко ...пък може и хич , направо да ни подмине  Rolling Eyes

 

# 221
  • Мнения: 2 952
  И така ......ето  я  следващата история , която ще ни заведе към цар Давид ....., към цар Соломон ....., но да  започна  от по-рано във времето ....

Цитирам от "Първа книга на Самуил" ( Стар завет на християните ) ,  с многоточие прескачам .

 Глава 1 -

1 Имаше един човек .Елкана....ефратец. 2Той имаше две жени; името на едната бе Анна, а името на другата Фенина. И Фенина имаше деца, а Анна нямаше деца.3Тоя човек отиваше от града си всяка година, за да се поклони и да принесе жертва на Господа...Елкана  обичаше Анна. Но Господ беше заключил утробата й. 6А съперницата й я дразнеше много, за да я направи да тъжи, за гдето Господ беше затворил утробата й. 8Но мъжът й Елкана й каза: Анно, защо плачеш? защо не ядеш? и защо е нажалено сърцето ти?10Тя, прочее, преогорчена в духа си, се молеше Господу, и плачеше твърде много. 11И направи обрек, казвайки: Господи на Силите, ако наистина погледнеш благосклонно към скръбта на слугинята Си, и ме спомниш, и не забравиш слугинята Си, но дадеш на слугинята Си мъжко дете, то ще го дам Господу за през всичките дни на живота му, и бръснач няма да мине през главата му(т.е  свещвнник ....навремето  е било забранено да  се реже на свещеник косата)......и Господ я спомни. 20И когато се изпълни времето, откак Анна зачна, роди син; и нарече го Самуил {Т.е., Изискан от Бога.}...И Елкана с целия си дом отиде, за да принесе Господу годишната жертва и обрека си. 22Но Анна не отиде, защото рече на мъжа си: "Не ща да отида  докато не се отбие детето; тогава ще го занеса, за да се яви пред Господа и да живее там за винаги. 23И мъжът й Елкана й рече: Стори каквото ти се вижда за добро; седи докато го отбиеш....24И когато го отби, заведе го със себе си....в Господния дом ...А детето беше малко....донесоха детето при свещенника Илия. 26И Анна рече: О, господарю мой, заклевам се в живота на душата ти, господарю мой, аз съм жената, която бе застанала тук близо при тебе, та се молеше Господу. 27За това дете се молех: и Господ ми изпълни прошението, което отправих към Него. 28 Затова и аз го дадох на Господа; през всичките дни на живота си ще бъде посветен на Господа. И той се поклони там на Господа.[

# 222
  • България
  • Мнения: 1 090
Ох, и вие зима 4акате  Joy
И аз правя компромиси,то няма как ина4е като е смесен брака,пък и с такава интересна култура, кеф да му е на 4овек Peace
Ти направо може да се запи6е6 в темата на МегиХ,нали говореха за издаване на книга(маиките от 4ужбина и техните истории за държавите) ,толкова материал има тук ,4е е грехота да не го видят и пове4е хора   bouquet
Лека ве4ер  bouquet,оставяме те да по4ива6..но само до утре Wink Laughing

# 223
  • Мнения: 2 952
 Глава 2 -

....А детето слугуваше Господу пред свещеника Илия. 12А Илиевите синове бяха лоши човеци, които не познават Господа. ....грехът на тия младежи беше твърде голям пред Господа.....20И Илия благослови Елкана и жена му, като каза: Господ да ти даде рожба от тая жена вместо заема, който дадохте на Господа. И те отидоха на мястото си. 21И Господ посети Анна; и тя зачна и роди три сина и две дъщери....А детето Самуил растеше пред Господа. ...А като беше Илий много стар, чу всичко, що правили синовете му ....И той им рече: Защо правите такива работи? понеже слушам лоши работи за вас ....24Недейте, чада мои....Но те не послушаха гласа на баща си....А детето Самуил растеше и придобиваше благоволението и на Господа и на човеците....Тогава дойде един Божий човек при Илия та му рече....35И Аз ще Си въздигна верен свещеник, който ще постъпва според това, което е в сърцето Ми и в душата Ми....

утре пак ...лека  ви нощ.... Peace

# 224
  • Мнения: 323
Пете останах с впечатлението,че си българка,сега не разбрах ти бг еверѝка ли си,нещо не ми стана ясно.Моята маѝка е с румънски корени,но аз грам не говоря румънски ,е разбирам това онова,ноне много.Почти никоѝ не знае от близките ми,че не съм чиста бг по маѝка защтото ние си говорим само бг.език и нямаме акцент.Да си призная малко съжалявам че не го научих,глупава работа.Тук във Виена си е студ,а и наближават Коледните празници,което създава хубава атмосфера.лека вечер

А там в града на троловете как е..Движите ли се вече с шеѝни..

Общи условия

Активация на акаунт