Петиция срещу флуорирането на питейната вода

  • 34 922
  • 261
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 903
Подкрепа и от мен  Peace

# 166
  • София
  • Мнения: 357
И аз подкрепям!

# 167
  • Мнения: 1 161
Родители и учени едни срещу други за ползите и вредите
ИЛКА КАТРЕВА
http://www.monitor.bg/bulgaria/article?sid=&aid=154200&c … d=20&eid=1344

От две седмици киселото мляко с флуор не се дава на децата в детските заведения във Варна.

От две седмици приемът на киселото мляко с флуор "Дея", производство на "Българско сирене" ООД, не се дава на децата в детските заведения във Варна. До това се стигна след публикация на "Монитор", в която за пръв път варненски майки заявиха, че никой не ги е информирал за присъствието на флуорно мляко в менюто на децата им в детските градини в морския град. Представителката на фирмата производител Надежда Славчева обяви, че не доставят във Варна флуорирано мляко, докато не се реши спорът за ползата и вредата. Тя обаче призна, че липсва акредитирана лаборатория, която да измерва съдържанието на флуор в млякото.
Представителят на американската фондация "Бороу" Любомир Николов успокои майките, като заяви, че в България има три флуоромера. Правим мониторинг всяка година, съобщи още Николов. В него обаче са обхванати 20-30 деца, чиято урина се изследва.
Скандалът набра скорост преди два месеца. Програмата за профилактика на зъбния кариес в морския град обаче работи от 1996 г. Заради протестите на майките ръководствата на детските заведения започнаха да искат информирано съгласие от родителите постфактум, а скандалът стигна до Световната здравна организация.
Отговорният служител за програмата от СЗО д-р П. Петерсен отговори с писмо, че препоръчителната доза на флуор в млякото за деца до 23 месеца е 0,25 мг, до 3 г. - 0,50 мг, а до 6-годишна възраст - 0,75 мг.
Използването на флуорирано мляко е върховото постижение на стоматолозите в световен мащаб, опонира вчера проф. Никола Атанасов, който е представител на колаборационния център на СЗО за епидемиология и профилактика на стоматологичните заболявания. Той цитира мнението на Асоциацията на стоматолозите, в която членуват 1 млн. души. Според него в големите градове на САЩ и Канада се флуорира питейната вода и всеки жител на тези градове приема такава вода. Тя обаче е полезна за профилактика само на децата. Практиката за флуорирането на питейната вода е от 60 г., твърди професорът, но призна, че на обявения от него свободен прием на недоволни майки е открил две-три деца с флуороза от 18 прегледани. За заболяването, което се характеризира с жълто-кафяви петна по зъбите, той обвини майките, които дават различни минерални води на децата си, без да следят наличието на флуор в тях, както и приемът на антибиотици в ранна възраст.
Срещу позицията на проф. Атанасов скочиха двама стоматолози. Д-р Атанас Гълъбов цитира последни стоматологични публикации за тоталната вреда от флуора, включително върху психиката на децата. Д-р Пламен Тотишев пък, който бил студент на проф. Атанасов, обвини въвелите програмата за използване на флуора като профилактика на зъбния кариес в комерсиални интереси.

# 168
  • Мнения: 83
Преди няколко седмици подкрепих петицията и я разпратих на доста хора. Бях много изненадана, когато половината от познатите ми заявиха, че това не ги интересува защото пият минерална вода  Shocked

# 169
  • Мнения: 2 282
...половината от познатите ми заявиха, че това не ги интересува защото пият минерална вода  Shocked
... при това - съдържаща достатъчно флуор.

# 170
  • Мнения: 4 753
Глас и от мен...  Peace

# 171
  • Мнения: 1 219
аз не пия вода от чешмата,защото и без да е флуорирана е ужасна на вкус.Сякаш пиеш вар,а не вода,но сам с вас.

ИМАТЕ МОЯТА ПОДКРЕПА!!!!!!!!!!!!!!!

# 172
  • Мнения: 1 219
а а а!!!И друго ми дойде на ум сега:НИЕ ФЛУОРА НЕ МОЖЕМ ЛИ ОТ ДРУГАДЕ ДА СИ ГО НАБАВЯМЕ(ЧРЕЗ ХРАНАТА НАПРИМЕР)А НЕ ДА НИ ТРОВЯТ ВОДАТА!!!ОТ КЪДЕ НА КЪДЕ НЯКОЙ ЩЕ РЕШАВА КАК ДА ПРИЕМАМЕ НИЕ НУЖНАТА НИ ДНЕВНА ДОЗА ФЛУОР!!!!ТОВА Е НАПРАВО СМЕШНО!!!!

# 173
  • Мнения: 80
И аз се включвам!  bouquet

# 174
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз  Peace

# 175
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Подкрепям петицията  Peace
Имате и моят глас!

# 176
  • Мнения: 5 500
а а а!!!И друго ми дойде на ум сега:НИЕ ФЛУОРА НЕ МОЖЕМ ЛИ ОТ ДРУГАДЕ ДА СИ ГО НАБАВЯМЕ(ЧРЕЗ ХРАНАТА НАПРИМЕР)А НЕ ДА НИ ТРОВЯТ ВОДАТА!!!ОТ КЪДЕ НА КЪДЕ НЯКОЙ ЩЕ РЕШАВА КАК ДА ПРИЕМАМЕ НИЕ НУЖНАТА НИ ДНЕВНА ДОЗА ФЛУОР!!!!ТОВА Е НАПРАВО СМЕШНО!!!!
Може бе, как да не може, ябълки, чай, морски продукти...само да се разтърсиш...!
Е, как да не решава някой друг, нали трябва да си пласират накъде индустриалния отпадък #2gunfire

# 177
  • Мнения: 352
Привет и от мен!
Със съпруга ми подкрепихме петицията още преди седмици, но незнайно защо - май сме единствените от нашето обкръжение, на които им пука!  Thinking И не мога да разбера защо е това ...дезинформираност ли е, безхаберие лиnewsm78  Sad

# 178
  • Мнения: 271
Подкрепям напълно!  Peace

# 179
  • Мнения: 30
Подкрепям и аз!
Преди доста време попаднах на книгата "Световната конспирация срещу здравето" на д-р Атанас Гълъбов. Там прочетох ужасяващи неща за флуора като напр., че той е основна съставка на всички отрови за мишки, както и за вредата от него. По-късно, когато родих дъщеря ми, категорично отказах да й давам таблетки флуор - и зъболекарят, и педиатърът настояваха колко било важно. А си спомням времето, когато в училище ни раздаваха такива таблетки, смучехме ги като бонбони...
Ludmil, Благодаря ти - казал си важни неща, които научих от теб!

Общи условия

Активация на акаунт