За "заразните" болести

  • 12 834
  • 141
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 769
Ето тук в темата за ГНМ сме дискутирали за инфекциите. И тук - за имунитета. Не се сещам някъде да е намесвал Christian вълни, но може и да съм пропуснала.
Мисля, че не беше в темата за ГНМ, но сега нито имам желание, нито време да ръся. Мисля даже, че темата изобщо не бе за заразяване, а отговор на някакъв въпрос между другото в темата.  Съжалявам много, че не мога да бъда по-конкретна. Embarassed

# 31
  • Мнения: 3 506
По повод на 90-те процента:

Цитат
Varicella is a highly communicable viral disease with worldwide distribution. In temperate climates of the Northern Hemisphere, varicella occurs mainly in the period from late winter to early spring. Secondary attack rates reach close to 90% in susceptible household contacts.

От страницата на СЗО: цък

Цитат
# Almost everyone gets chickenpox by adulthood (more than 95% of Americans). Chickenpox is highly contagious. CDC estimates that 4 million cases occur each year.
# The virus spread from person to person by direct contact, or through the air. Approximately 90% of persons in a household who have not had chickenpox will get it if exposed to an infected family member.

От CDC - цък.

# 32
  • Мнения: 3 506
Но не знам защо такава тема, написана от човек, когото уважавам, не може да ме остави безучастна Wink

Може би поради споменатите от теб благородни подбуди (макар че в тоя форум май рядко се навъртат незарибени душички)?
Или все пак сянката на съмнението е посята, а  Wink

Надявам се по-късно да ми остане време да разгледам големите числа.

# 33
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
По повод на 90-те процента:
....

10x. вярвам. Ще разсъждавам по въпроса. 90% е наистина безумна вероятност, трябва да има клопка!

# 34
  • Мнения: 3 506
Да, май я видях - 90% е за household contacts, а един човек може да има максимум дестина такива, а? За останалите контактни го дават 80% из нашенските сайтове, после ще видя в останалите дали е дефинирано "highly". Но след като те казват, че около 95% са карали варицела, не виждам проблем от статистическа гледна точка. Статистиките са за умерените ширини. В тропическите не била много ясна епидемиологията.

# 35
  • Мнения: 3 506
Добре, Теди. Изчетох аз числата и статистиките, и да кажем, че съм съгласна с индекса на заразност, до който си стигнала - 25% (моето предположение беше за около 33%, макар да не беше базирано на изчисления).

Какво от това обаче?

Първият извод, който веднага ми се набива на очите, е, че официалната статистика не само, че е манипулирана, а е силно манипулирана. Което веднага ми припомня онази тема за ваксините, в която аз твърдях нещо подобно, а на теб не ти се вярваше...

Второ питане - как можем да твърдим, че варицелата е заразна при контакт, при положение, че въпросното явление се проявява само в 25% от случаите, а в останалите 75% отсъства? Няма ли да е по-логично да твърдим (макар и също с известна вероятност), че варицелата не е заразна?

# 36
  • Мнения: 1 586
...
Което сметнато не към общото население, а към това, което в момента е на възраст 0-14 г. (което от тук http://www.tiscali.co.uk/reference/encyclopaedia/countryfacts/romania.html излиза, че е 16%, дава вероятност 3800/(100000*0.16) = 23.17% ~ 25% Т.е. силнозаразната варицела има заразност около 25%.

Чакай да се набутам и аз между шамарите, щом иде реч за математика  Grinning.
Аз виждам следната пукнатина в твоята логика тук. Смяташ вероятността на фона на общото население в посочената възрастова група директно. Това би било коректно сметнато, ако всички деца в тая възрастова група са контактни. Т.е. би трябвало да вземеш предвид и вероятността за контактност. Начинът на смятането на последната оставям на тебе като специалист  Grinning.

По темата - аз също не вярвам в заразяването и не се притеснявам от контакти с болни хора. Практикувам го от известно време това и задобрявам все повече  Simple Smile. Не че всичко по темата ми е ясно, имам хиляди въпроси...

Тинкърбел, мисля, че ГНМ ще е интересно предизвикателство за теб като статистик Wink. За СПИНа ти препоръчвам един хубав филм - "The other side of AIDS", ако наистина те интересува дисидентското виждане по въпроса.

# 37
  • Мнения: 4 392
И аз преживях голяма метаморфоза ..Докато преди много се вманиачавах в тези неща, сега въобще не реагирам, ако някой кихащ или кашлящ се доближи до детето.. Даже преди време се наложи да посетим детенце , болно от коклюш и бабата не даваше дъщеря ми да го доближи, а аз не се трогнах особено..Други сили ме движат..вътрешни. Wink
Като съм спокойна и тя е спокойна, и съответно, здрава. Peace

# 38
  • Мнения: 3 506
Amarena, Andrea, много ме радвате, много   bouquet Благодаря ви за включването!
И аз на там вървя, ама не съм стигнала още май. Има и една доза инат при мене, признавам.  Толкоз време се карах с цялата махала да ми стоят далеч от детето като са болни (тук нали всички са много агресивни с децата и все искат да ги натискат и целуват) , пък сега да кажа "Не съм била права" Party

Теди, забравих да ти пиша за "комплекса антиген-антитяло". Не съм се интересувала много конкретно ГНМ какво мисли по въпроса, защото и там за мене мъглата е прекалено голяма. И аз уж имам сравнително логично мислене (поне имах, де, вярно че напоследък в друга посока ме понесе живота, и с това висене вкъщи, може и да се е изпарило Laughing), и да ти кажа, колкото и да се напъвам, не мога да приема за наука нещо, за което вероятността да е вярно, е 50/50. Защото средно толкова е вероятността резултатът от тестовете за изследване на антитела (ELISA и прочее) в действителност да покаже дали човек е болен или боледувал.
Лятото, ако си спомняш, много лично ме касаеше този въпрос - когато никой (вкл. шефката на Заразните и паразитни болести) не можа да каже дали малката има Лаймска болест.
Отделно съм гледала и за хепатитите - имам близки хора (много близки) с хепатит и за мой ужас някой мислят даже да се подлагат на лечение. А за СПИНа - във филмчето, доколкото си спомням създателят на един от тестовете каза в прав тест, че всъщност не е много ясно какво точно се изследва с този тест и какво отношение има това към болестта...

# 39
  • Мнения: 455
И аз преживях голяма метаморфоза ..Докато преди много се вманиачавах в тези неща, сега въобще не реагирам, ако някой кихащ или кашлящ се доближи до детето...........Като съм спокойна и тя е спокойна, и съответно, здрава. Peace
Не знам дали ключа към загадката не е някъде в последното изречение. Аз лично никога не съм се притеснявала, че мога да заразя децата си или те нас. Защото между нас тече предимно положителна енергия. Не бих се подразнила и притеснила ако детето ми си играе с болно дете (нека да кажа кихащо и кашлящо, защото не съм готова да приема хладнокръвно всички болести). Но бих се меко казало изнервила ако възрастен, особено ако не ми е приятен, не се съобразява със здравословното си състояние и се вре в детето ми.  И някой болести ме карат да изпитвам ужас и да си призная не бих си позволила да приближа до болен от вирусен менингит например.  Вярвам, че може да бъде заразен човек по кръвен път (поне докато някой не ме убеди в противното)

# 40
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Andrea$, грешката е вярна. Т.е. ти си права, че трябва да се отчете % контактност, но от друга страна, ако един човек е бил контактен n на брой пъти и се е разболял на n-тия, или не се е разболял, той трябва да се брои за н човека.
И понеже 4 години са малко време, можем с чиста съвест да смятаме, че горните два фактора се унищожават.
Т.е. че за този период от време всяко дете от 0-14 г. е било контактно точно веднъж.
Ако има някаква корекция на тези 25%, тя няма да е в порядъци, а ще е +- малко.
И пак опираме до това що е контактност. Мими е права, ако разглеждаме контакти в домакинството, картинката е една. Ако разглеждаме контакти по принцип (напр. децата в един клас са контактни), картинката е съвсем друга.

А филмчето ще го гледам.

# 41
  • Мнения: 4 414
Не бих се подразнила и притеснила ако детето ми си играе с болно дете (нека да кажа кихащо и кашлящо, защото не съм готова да приема хладнокръвно всички болести). Но бих се меко казано изнервила ако възрастен, особено ако не ми е приятен, не се съобразява със здравословното си състояние и се вре в детето ми. 
май и аз до там съм я докарала, кихащи и кашлящи деца със сополи никак не ме притесняват/в градината поне половината деца кашлят/, ама възрастен с червени очи, течащ нос и кашлица ми е супер неприятно да идва при детето. няма логика в това поведение, но е факт. може би се дължи на това, че сме склонни да приемаме по-отворено децата, но не и възрастните.
от друга страна това се отнася само за детето. аз лично не се притеснявам да се срещам с болни - нито възрастни, нито деца.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
agneshka, и аз така мисля...Имам приятелка, която изобщо не се притеснява за децата си при контактуването им с болен, независимо от какво и колко болен, и дете ли е или възрастен, но аз съм още не съм я докарала чак до там... Wink

# 43
  • Мнения: 2 761
Ами мен не никога не ме е било страх,4е може да прихване от някого болет.Събирала съм го с болни деца.Той пък рядко боледува,но моето отно6ение винаго е било,4е те4а6т нос или ка6лица не са болести.Не знам,може би това съм го изградила,благодарение на средата си в момента.Освен това сега е студено,а малкия не оби4а нито 6ал,нито ръкавици,дори в големия студ.Аз само като го гледам и се смръзвам,но до сега ни6то не го сва6та.
Мисля,4е е въпрос на психологи4еска настройка.Имам познати дето само 4акат да кажат по медиите "грип" и веднага спират да се сре6тат с хора да не се заразят,но въпреки това задължително се тръ6кат болни.Много са ми странни.

# 44
  • Мнения: 3 506
Омега, права си донякъде за груповият манталитет. Част от причините да се дразня, когато са болни дребните, е това, че другите ги е страх, поради което например може да им пропадне тържеството с дядо Коледа, което са чакали два месеца. Или най-малкото ще се изредят няколко човека да им обяснят колко са болни, колко лошо кашлят и как трябва да пият сиропче...

Albena9, Agneshka, има го и този момент с това доколко някой ти е приятен някой. И изобщо със субективните фактори - ако сме на почивка на морето например, се впечатлявам доста по-лесно от възможността да се заразят и да прекарат n дни на прибежки до тоалетната, отколкото ако сме си вкъщи. А от децата в детската градина и на мен не ми пука (вече). Дето вика Andrea$ и аз надобрявам.

Може пък разковничето да се окаже в практиката. Макар че и за теория нямам нищо против да си поговорим, щото и аз съм така:

Не че всичко по темата ми е ясно, имам хиляди въпроси...

Вчера например си обсъждахме с Iva_D (която само занича тайничко, но не е писала още) защо през зимата преобладават респираторните заболявания, а през лятото стомашно-чревните (поне според статистиките). Стигнахме до едно възможно обяснение - че може би разрешаването на конфликта зависи (частично поне) не само от човека, а и от наличните към момента микроорганизми, които участват в процеса. Примерно ако през зимата ти е трудно да преглътнеш нечии думи, те боли гърло, а през лятото - повръщаш. А дали е така кой ще ни каже...

Общи условия

Активация на акаунт