Неизвинени отсъствия НЕ се приемат в училище "Фотошоп"...(9)!

  • 16 302
  • 288
  •   1
Отговори
# 105
  • на село
  • Мнения: 1 028
Аз имам проблем - когато отворя някакъв файл, не ми позволява да работя върху него. Вместо стрелка, се появява ръчичка. Знае ли някой как да го оправя?

.....
Оправи се като рестартирах програмата.

# 106
  • Мнения: 1 884
Готови ли сте за нов урок?  Grinning

Лъчи светлина
Трудност /3 от 5/

Отворете снимката която искате да редактирате, или снимката използвана в урока - http://www.istockphoto.com/file_closeup/who/413901_in_awe_wonder.php?id=413901

Преди да започнем, дублиране слоя (Layer> Duplicate or Ctrl+J).


Появява се втори слой над основната картинка.

За да открием и разделим светлинния източник в снимката ще използваме Levels инстумента. Image> Adjustment> Levels or Ctrl+L).
Преместете средната стойност на плъзгача най- вляво.



След тази операция, само най-ярките части от снимката са видими.
Сега, след като имаме източника на светлина, можем да извъртим /насочим/  светлината. За тази цел ще използваме Radial Blur филтър
 (Filter> Blur> Radial Blur), със следните настройки:

Amount: 100
Blur Method: Zoom
Quality: Best


След като направите тези настройки, цъкнете и издърпайте blur центъра в тази част, където искате светлената да в най- тънката си част. 



Ще  забележите, че  лъчите са като на петънца. Не се тревожете, просто ще приложим филтър два или повече пъти и сме почти готови.
Натиснете   Ctrl+F за да приложите предишният филтър отново. Слад като приключи операцията, натиснете отново  Ctrl+F.




Сега, след като сме създали светлината, можем да я смесим със снимката, като променим  blending mode на този слой на Screen.



Лъчите на снимката не са много "силни", за да увелечим видимостта им, ще използваме Levels tool (Image> Adjustments> Levels or Ctrl+L).
Преместете десният плъзгач наляво за да увеличите видимостта /ярокстта/ на лъчите. Също така може да натиснете Autо бутона, за да ги настрои Фотошопа автоматично на нужното ниво.



Ако сте работили с голяма снимка, може да забележите че има повече петна в лъчите. За да ги премахнете, използвайте Despeckle filter (Filter> Noise> Despeckle). Натиснете Ctrl+F за да повторите филтъра, направете операцията колкото е нужно. Използвайте този
филтър внимателно и пестеливо, за да не ви зе размажат лъчите.



Сега ще изтрием онази част от лъчите, която не трябва да се вижда. За да го направим ще използваме layer mask.
Сложете маската (Layer> Layer Mask> Reveal All) и щтракнете на малкото изображение на маската за да сте сигурни че е избрана.



С така избрана маска, започваме да трием с гумата /Eraser tool (E) /, за да изтрием ненужната част от лъчите.


Увеличете изображението за по-прецизна работа.

За да подчертаете цветовете на лъчите, използваме Hue/Saturation tool (Image> Adjustments> Hue/Saturation или Ctrl+U) за да увеличем сатурацията
/наситеността/. Преди да използвате Hue/Saturation tool-а, трябва да селектирате лаера с лъчите.


+50 e безопастно число, с което ще постигнете желаният ефект. Всяка по-висока стойност, ще направи ефекте нереален. Simple Smile

Успех!
 









# 107
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Дяволинке, готин урок! Hug

Моля ви, кажете как се центрираха елементите?  Praynig

# 108
  • На края на света !
  • Мнения: 2 328
Дяволинке веднага сядам да пробвам,ама ако не го бива резултата няма да го показвам Peace

# 109
  • на село
  • Мнения: 1 028
При мен се получи в общи линии

# 110
  • Мнения: 1 884
Е как няма да ги показвате? Grinning
tatyana_77 получило се е, само ако кропнеш снимката без горната част на небето, т.е. лъчите да падат надолу ще е още по-хубава.  Grinning
Хубаво е, когато подбирате снимка за този урок, тя да е по-малко цветна, повече в гамата на сивото и черното за да контрастират лъчите.  Grinning

# 111
  • Мнения: 458
Момичета разучавам маските ама много трудни ми се виждат ,прочетох уроците които сте дали ама гледам нагледен урок няма/с изключение на един ама той е на английски ,а при мен той е под всякаква  Rolling Eyesкритиката /Ще ви помоля ако някъде има на бг да ми дадете линк ,много ме измъчиха ooooh!

# 112
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Не много успешен опит по последния урок - снимката не е много подходяща, но просто реших да пробвам Rolling Eyes

# 113
  • На края на света !
  • Мнения: 2 328
Като видях вашите ,чак не ми се показва моята  ooooh!

Дяволинке урока ти е много добър Peace

# 114
  • София
  • Мнения: 7 242
Мерси за урока  bouquet  Ще го пробвам, когато оздравея, че сега не съм много адекватна Tired.
По идея на SheDevil, която е пуснала колаж с къщичка-ябълка в темата за конкурса, опитах и аз да направя нещо, че отдавна не съм се отчитала и ще навъртя много оцъствия  Wink.

Последна редакция: вт, 15 яну 2008, 15:20 от Лекси

# 115
  • Мнения: 71
момичета, някъде бях видяла едно описание как се омекотяват краищата след като се изреже обекта, но сега не мога да го намеря...някой ще го обесни ли пак Embarassed

# 116
  • София
  • Мнения: 7 242
Мини ги с мека гума с намалена прозрачност. За по-голяма прецизност, първо си увеличи обекта с лупа. Друг вариант е при самото изразване от селект - федър да зададеш по-глям федър.

# 117
  • Мнения: 1 400
Мини ги с мека гума с намалена прозрачност. За по-голяма прецизност, първо си увеличи обекта с лупа. Друг вариант е при самото изразване от селект - федър да зададеш по-глям федър.
Или с инструмента блър Peace

# 118
  • Мнения: 2 818
Може и след като селектираш select->modify-> feather. С десен бутон select inverse, clear(del).

# 119
  • Мнения: 71
много благодаря, ще пробвам Hug Hug  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт