Отговори
# 90
  • Мнения: 299
"Що се отнася до дългосрочните резултати от всеки от тези методи, само Понсети докладва изследвания за възрастни пациенти в последното изследване от 1993г. където се казва: "При скорошен преглед на наши пациенти, лекувани преди 25 до 42 години, бе установено, че въпреки, че лекуваните стъпала бяха по-малко гъвкави отколкото нормалното стъпало, нямаше значителна разлика във функцията или работата сравнено с популация в подобна възраст, родени с нормални стъпала."(цитат от http://equinovarus.hit.bg/megberdmethodsbg.htm)

# 91
  • Мнения: 83
в Горна баня ние попаднахме на един напълно нов за България метод благодарение на който Виктор на 4 месеца беше с напълно корегирани ходила

Здравейте Sun_Shine, много е хубаво, че в Горна баня вече лекуват за 4 месеца /досега съм чувала само за 2-3 и повече години лечение/. Вие сте първата от която чувам тази информация. Моля ви кажете за кой метод става въпрос? Звучи съвсем подобен на Понсети, може би някаква модификация? Какви са шините които носите, по-ралични ли са от шините на Понсети?
Ние сме лекувани по метода на Понсети от 11 ден след раждането при д-р Живков. Стъпалото /3-та степен на изкривяване/ беше напълно възстановено на 2-ия месец след раждането /включително и операцията/.

Za syjalenie  v momenta nqmam kirilica i zatova shte byda kratka.
1. Ne sym kazala che sme izlekuwali Viktor za 4 meseca, a che hodilata mu togava bqha veche napylno koregirani.
2. Pisala sym podrobno i za metoda i za shinite, pusnala sym i link kym snimki na Viki, zashtoto negoviqt sluchai opredeleno ne beshe leko ikrivqvane
3. Masajite, koito mu se praveha ot kineziterapevt ne sme zapochnali da gi pravim vyv vkyshti ot 3 mesec, a vednaga sled kato mi bqha pokazani-mojebi na 7-8 den. Pravihme gi po 6-7 pyti na den, dori i prez noshta.
Pak shte kaja, che ne otricham drugite metodi, no sym neimoverno priznatelna, che popadnah na tezi hora, blagodarenie na koito dnes i za v bydeshte shte imam napylno zdravo i normalno detence

# 92
  • София
  • Мнения: 135
Радвам се за вас Съншайн.
Радвам се и за нас, разбира се.
Смятам, че чрез този форум можем да дадем шанс на други родители да се насочат по-бързо и ефективно към метод на лечение на тяхното дете, ако се роди с това заболяване. Затова моля всеки да сподели как сте се лекували, метод, резултат и т.н.
Далеч съм от мисълта аз да преценя кое е по-доброто лечение. Това не е съревнование. Тук става въпрос за шанс, огромен шанс, който ние например получихме чрез други родители, които са споделили в интернет.
Прегледах постингите ви в тази тема, Съншайн. Не открих подробно описание, нито линк към снимки. Искам да знаете, че съм наистина позитивно настроена към вас и всички родители и ако исках само да рекламирам и изтъквам опита и предимствата на метода Понсети, въобще нямаше и да си правя труда да пиша да моля и други родители да разкажат за всички възможни методи.
Истината е, че трябва да информираме повече и да даваме шанс на повече родители.
ПП. Детенцето ви е слънчице наистина.

# 93
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
jiva , напълно съм съгласна с теб. Всеки трябва да сподели как и за колко време е излекувал детето си. Така повече родители ще са информирани и ще могат да изберат най 9 адекватното лечение за своето дете. Лично аз разбрах много неща именно от този форум. И пак тук ми дадоха номер да се свържа с лекар занимаващ се с това заболяване. Много съм благодарна на Обецата за инфото

# 94
  • Мнения: 83
Jiva със сигурност и аз съм на мнение, че целта на форума е именно информираността за родители, които се сблъскват с този проблем. Когато аз разбрах за крачетата на Виктор, още докато бях бременна, първото място на което проверих за информация беше в интернет. Попаднах разбира се на сайта за д-р Живков, прочетох всичко, което имаше и бях решена ако трябва и във Варна да отида за да родя само и само да направим максималното за бебчето. Нашият голям шанс беше, че имахме 4,5 месеца, в които да проучим заболяването и методите. Така чрез споделяне на приятели ни препоръчаха доктор Кехайов, тук в София (препоръката ни дойде от лекар с име в детската травматология и ортопедия). Така, когато Виктор се роди, в деня след изписването му направихме първата консултация и от следващия ден започнаха нашите ежедневни посещения при Евгений Медникаров.
Още на първата ни среща и с доктор Кехайов и с Евгений Медникаров ни беше обяснено, че резултатът от лечението е до голяма степен свързан с отговорността и участието на родителите. Нямам спомен дали е било на първото или второто посещение, но сигурното е че от самото начало ми показаха масажите, които да правя във вкъщи-правех ги първо в болницата за да съм сигурна, че ги правя правилно, а във вкъщи ги правих по 6-7-8 пъти на ден. Поради факта, че Вики беше новородено и се будеше през три часа и не исках да му нарушавам съня си бях направила графика така, че когато се събуди яде, сменяме памперса и започвам масажа, който беше поне 30 мин., през това време той заспива и така през целя ден и цялата нощ.
Ето и линкът на снимките, които съм правила, като пак ще напиша, че това са снимки от 20-я ден на лечението, просто преди това не съм се сетила да го снимам: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=258463&view=1
Тъй като при него напредъка беше много голям направихме операцията на ахилеса на 3 месеца и 2 дни. След свалянето на гипса, крачетата му бяха напълно правилни. За да задържим този резултат започнахме поставянето на плакетите със шини. Няма да забравя, когато видях за първи път как се слагат си помислих : А аз как ли ще се науча?! Дадоха ми една седмица "срок" да се науча, за да ги слагам вечер-сега сигурно мога да се състезавам за време с Евгений  Laughing Laughing
Сега сме разредили посещенията, аз лично се стремя да ходим по 1 път в седмицата, но няма нужда от толкова често. Продължаваме с масажите във вкъщи, но не чак толкова интензивни, вечер слагаме плакетите със шините, които препрваихме да са под коляното (като ботушче) за да може да спи спокойно и да не му пречат на движенията, тъй като той е много буен през нощта. С тях може и да си ходи, така че ги сваляме чак към обяд, а на него не му правят никакво впечатление.
Стана доста дълго, за което се извинявам, но се опитах да съм по-подробна с описанието на нашия метод.
Ето и сайт със снимки и повече описание: clubfootfrance.free.fr
Аз също съм положително настроена към всички родители сблъскали се с този проблем, винаги когато съм могла съм се опитвала да бъда полезна с каквото мога, защото става въпрос не за методи,а за нашите деца, които утре ще тичат и палуват като всички останали.
И благодаря за комплимента   bouquet-всяко дете е слънцето в света на своите близки и затова за него сме готови на абсолютно всичко!

# 95
  • Мнения: 426
Sun_Shine,и ние се лекуваме по същия начин.И аз правех като теб в началото,денонощно масажи,всеки ден в Горна баня.Сега вече сме почти на две и отдавна не сме ходили поради други здравословни проблеми.Аз лично съм доволна.Ние бяхме четвърта степен.

# 96
  • София
  • Мнения: 135
Като гледах снимките на детето и сълзи напират в очите ми. Много геройски и упорито се борите. Поздравявам ви.
Благодаря, че споделихте опита си.
  newsm10

# 97
  • Мнения: 83
Благодаря ти!
В интерес на истината и на мен сега ми се приплаква, когато ги гледам и все едно не се е случило на мен, но тогава бях толкова сигурна в това, че ще успеем, че всичко ще бъде наред, че по нищо няма да се различава от останалите деца, че явно съм го гледала през очите на искрената надежда за оздравяване и не съм си давала точна представа....
Незнам дали съм го писала, но според мен един от важните фактори в лечението(независимо какъв е метода) е вярата на родителите, че всичко ще се оправи. Според мен децата, особено новородените са невероятно сетивни и усещат всичко-когато родителите предават спокойствие и увереност на детето успехът е сигурен. Мога да звуча клиширано, но лично за себе си съм убедена, че е така-от както разбрах за проблема не спрях да повтарям на "корема" си, че Всичко ще бъде наред и така до ден днешен....
Успех на всички!  bouquet

# 98
  • Мнения: 60
taniuha, мисля че трябва да опитате. Все пак нищо не губите, а можете да малко да си помогнете финансово, тъй като по чл.43 от Закона за интеграция на хората с увреждания можете да си вземете парите със задна дата 3 години назад, т.е. във вашия случай става въпрос  за не малко пари (24 месеца по 70% от МРЗ).
В интерес на истината процедурата не е чак толкова продължителна.
Това са стъпките, които ние направихме:
1. Становище за ТЕЛК от личния лекар
2. Със становището се отива в ТЕЛК и се подава молба
3. Изпращат ти писмо в срок от един месец, в което имаш носечена дата за комисия+необходими документи. На нас датата ни беше точно един месец от подаването. Поискаха ни, епикриза от операцията, консултация с ортопед, графия на двете стъпала с разчет, личният картон на бебо от педиатърката и първа епикриза+етапна епикриза(които аз нямах, защото не сме водили такива, но нямаше проблем)
4.Взехме си направлението за ортопед от ЛЛ и направихме консултацията и графията.
Събирането на документите ни отнеха един предиобяд.
Сега ще чакаме малко повече, защото след като вземем решението, което излиза 1 седмица след комисията, се чака 2 седмици (законов период за обжалване), след което се заверява решението в ТЕЛК. После за социалните си правиш няколко копия на решението и започваш с попълването на молби (мисля че бяха около4-5). А паричките си ги взимаш след 20-то число от следващия месец, след подаването на молбите.
Надявам се да съм била полезна Simple Smile

 



Здравейте мами, моето момченце се роди на 15.10.2008г. и ни дадоха диагноза криво стъпало. Казаха,че не е от най-тежките случаи и аз силно вярвам ,че ще се оправи. Почнахме лечение от скоро във Варна при д-р Живков. Вярвам му !
Въпроса ми е за ТЕЛК - не съм на ясно ако се явим на ТЕЛК, дали требва лечението след това да е по здравната каса ? Като знам администрацията ни как е , не знам дали си струва да ме разкарват ? И не съм наясно дали всяка година ще се явява детето на тази комисия и да не би да му сложат диагноза която след време да му пречи ( след като всичко се оправи ) да си намери работа. Не ми се иска зареди едни пари да му развалям бъдещето?

# 99
  • Мнения: 299
Здравейте мами, моето момченце се роди на 15.10.2008г. и ни дадоха диагноза криво стъпало. Казаха,че не е от най-тежките случаи и аз силно вярвам ,че ще се оправи. Почнахме лечение от скоро във Варна при д-р Живков. Вярвам му !
Въпроса ми е за ТЕЛК - не съм на ясно ако се явим на ТЕЛК, дали требва лечението след това да е по здравната каса ? Като знам администрацията ни как е , не знам дали си струва да ме разкарват ? И не съм наясно дали всяка година ще се явява детето на тази комисия и да не би да му сложат диагноза която след време да му пречи ( след като всичко се оправи ) да си намери работа. Не ми се иска зареди едни пари да му развалям бъдещето?

Здравей,sisilis!

Първо-съжалявам,че и вие сте "в отбора ни"!
Второ-всичко ще бъде наред! HugНай-малкото, защото вече сте пациенти на д-р Живков! Wink Радвам се,че сте успели да започнете лечението си веднага и то точно при него. Детето ще има напълно нормална функция на крачетата,от вас се иска като родители да бъдете безкрайно търпеливи,и помнете,че в името на детето всички усилия,които ще положите ще си струват,повярвай ми! Simple Smile
Трето-ние също опитахме с ТЕЛК,но не получихме нищо,тъй като се явихме много късно,но това е друга тема.
Няма такова нещо като "лечението след това да е по здравната каса"! Naughty За съжаление,лечението се поема от собствените ни джобове.
Ти би могла да вземеш едно становище(направление) за ТЕЛК от вашето ДжиПи и с него да отидеш до ТЕЛК-а,за да си подадеш молба за явяване.След това ще получиш писмо от ТЕЛК-а кога да се явите и какви документи да носите.
Но не се заблуждавай,че минавайки ТЕЛК някой друг ще поеме лечението ви,а дали детето ще се явява всяка година или не на повторен преглед зависи от решението,което ще ви издадат от ТЕЛК-в него ще се посочи срока на инвалидизация-1 година,2 години...Ние не получихме необходимите проценти,за да получим парична помощ,но това си остава просто като решение за нас самите и евентуално в досието на детето при личната му лекарка.Това,че е минал ТЕЛК не означава нищо и няма да му създава никакви пречки впоследствие за каквото и да било.Не можеш да му развалиш бъдещето по никакъв начин,най-много да ви дадат процентите,с които бихте могли да получите парична помощ,с която да си помогнете.Това е.Ако има друго-питай.

# 100
  • Мнения: 52
моля рнякой може ли да ми каже колко време се ъшои в болница след операция и наведнъж ли се правят на двете крачета  Praynig  Praynig

# 101
  • Мнения: 524
моля рнякой може ли да ми каже колко време се ъшои в болница след операция и наведнъж ли се правят на двете крачета  Praynig  Praynig
След операция сме стояли 3 дни. Всяко краче - отделна операция. Все пак всичко зависи в какво състояние са крачетата. Успех ви пожелавам.

# 102
  • Мнения: 83
По пътека са 3 дни. Лично аз реших и на 2-я ден си тръгнахме, все пак във вкъщи си е най-добре Laughing При нас и двете крачета ги оперираха едновременно. Успех

# 103
  • Мнения: 52
здравей Sun Shine!на дащеря ми крачетата са като на Вики!Същата степен.Благодаряр че си качила снимките  Hug те ми помогнаха и ми дадоха надежда. Ние също сме при Д-р Кехайдв . Най-вероятно ще оперира Мими през февруари-на 6м.  Peace

Последна редакция: чт, 20 ное 2008, 10:41 от aleksandra76

# 104
  • Мнения: 60
Здравейте,
съгласна съм , че трябва да има информация достъпна и за други майки. Все още сме в процес на лечение , но ето една снимка преди лечението. http://www.snimka.bg/album.php?album_id=310450&pid=9003459
Ще ви държа в течение.

Общи условия

Активация на акаунт