използвате ли течен прах за пране?

  • 153 755
  • 753
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 1 402
Използвах Первол за цветни дрехи, но вече минах на Фрош. По-нагоре в темата имаше жени, които се оплакват, че след ползването на Первол ли беше, Персил ли беше, има остатъчна неприятна миризма в барабана на пералнята, докато дрехите ухаят приятно. Всички коментари по повода бяха свързани с това, че има процеси на мухлясване и гниене. Мисля, че не се дължи на това. Нашата пералня е нова и от първото пране с течен прах имаше такъв ефект. И двете неща говорят, че не е до мухлясване. Отделно аз се грижа и да не го допускам, доклкото е възможно "проветрявам" уреда. След като пробвах с течния прах на Фрош нямам никакви грижи. А е и екологочно щадящ продукт:)

# 481
  • Мнения: 803
...И двете неща говорят, че не е до мухлясване. Отделно аз се грижа и да не го допускам, доклкото е възможно "проветрявам" уреда. След като пробвах с течния прах на Фрош нямам никакви грижи. А е и екологочно щадящ продукт:)

Ние нямаме проблеми с миризми, а перем с течни от повече от 10-12 години.
Ще споделя информация за екологичните продукти. Има ги във всички гами почистващи препарати. Много са модерни в момента на запад. Повечето големи фирми вече имат серии с еко или зелени имена/Henkel - с Terra/. Тук малко трудно намират пазар, май не сме загрижени много за природата ни. Пикадили имат например еко-таблетки за миялни машини, другите супермаркети - нищо. В Европа има отделни специализирани щандове за тези препарати.
В момент на криза обаче, възникна проблем - цената.
Проблемът е следния: За да са щадящи природата, продуктите се произвеждат по-трудно, по-малко енергоемки трябва да са(???), с по-скъпи естествени суровини, с рециклирани опаковки и т.н. Това неминуемо прави стоката по-скъпа от масовата. Ако решат да направят еко-продукта на цената на масовия /както течния фрош за пране/, то той пази природата, но има по-ефикасни от него. Т.е. отстъпва по качество на изпиране на стандартните не-екологични.  Прави се сложен компромис:
1. Или плащаш по-скъпо за еко-препарати, които вършат работа, като стандартните,
2. Или плащаш по-малко, пазиш природата, но не е съвсем супер изпирането/измиването/,
3. Или си ползваш стандаартните и не ти пука за водата и тревата.
Лошо звучи, но това е положението с еко-продуктите.
Дори се замислих да пусна тема "ползвате ли еко-продукти за чистене и пране" ...ама не смея Sad

# 482
  • Мнения: 15 379
Дори се замислих да пусна тема "ползвате ли еко-продукти за чистене и пране" ...ама не смея Sad
Посмей, но ти гарантирам, че поне 99% от отговорите ще са отрицателни Sad.
Единствено ползвам биоразградимите таблети за съдомиялна, около 15 лева излизат 40 таблети, не мисля, че е скъпо. Купувам ги от Пикадили, другаде не съм ги срещала.
Скоро засякох биоразградимо веро на Апта, но цената ми се стори ненужно висока и се отказах.

# 483
  • Мнения: 5 209
Не искам да ви скършвам патоса, но болшинството перилни препарати днес са в пъти по-екологични, отколкото бяха преди 10 години. Всички тези "еко" марки са само маркетинг. Говоря напълно сериозно и знам за какво става въпрос.
И "еко" марките, и "стандартните" съдържат едно и също нещо. Всички перилни препарати днес (свестните) съдържат биоразградими ПАВ и зеолити, освен това са компактизирани и по-концентрирани. В България все още се срещат прахове с фосфати.
Да се дават пари за скъпи еко препарати е самозалъгване и самоуспокоение, че уж правиш нещо за природата. Всъщност достатъчно е да избереш прах, който съдържа зеолити, а не фосфати и да е в картонена кутия примерно.
Какво си мислите, че Фрош съдържа нещо кой знае колко по-различно от Рекс например?

# 484
  • Мнения: 803
 Sourcherry
Биоразградимите таблетки за съдомиялна, които цитираш, са направо евтини в сравнение с надутите цени на Сомат и Калгонит/които даже нямат такива/. Но са по-скъпи от опаковка 40 таблетки/5в1/ на същата немска фирма, които са около 10-12 лева, а 30-то таблетки/3в1/са даже са 5-6 лева. Но това е друга тема.

guess who
можем да поспорим. Познавам, както химичната и екологичната страна, така и маркетинга на тази тенденция. Не правя сравнение с преди 10 години, а с модерните производства сега. Съществува европейски стандарт за екологично производство/ т.нар. приятелски към природата/. Ако искаш, ще ти го изпратя, да не спамим темата. Не става въпрос само за 100% биоразградими съставки, а за нови изисквания по целия процес на производство, търговия и потребление.

# 485
  • София
  • Мнения: 3 887
понякога.

# 486
  • София
  • Мнения: 1 402
Дори се замислих да пусна тема "ползвате ли еко-продукти за чистене и пране" ...ама не смея Sad
Посмей, но ти гарантирам, че поне 99% от отговорите ще са отрицателни Sad.
Единствено ползвам биоразградимите таблети за съдомиялна, около 15 лева излизат 40 таблети, не мисля, че е скъпо. Купувам ги от Пикадили, другаде не съм ги срещала.
Скоро засякох биоразградимо веро на Апта, но цената ми се стори ненужно висока и се отказах.

Имаше подобна тема за еко продукти, но преди доста време. Да Ви кажа цената на отделните продукти на Фрош не е толкова висока, колкото си мислим. Дори на някои е по-ниска. Аз е изненадах, защото имах предразсъдък относно това и дори не ги поглеждах. Конкретно за течния прах за пране бутилка 1.5 л струва закръглено около 10 лв в локалния ни магазин, което значи, че другаде би бил значително по-евтин. Това е абсолютно съизмеримо с Ариел, Первол и Персил, а поне е сигурно, че е оригинален и екосъобразен продукт. Дамите тук перат с Ариел в по-голямата част, значи биха могли да си позволят и Фрош. С 1.5 се пускат 20 перални, което е също приемлиева цена за 1 пране:) Не съм поглеждала дали Фрош имат продукти за съдомиялна машина. Имат продукт в класа на циф, който е по-евтин от самия циф. Препаратът за стъкло е също ефективен и на нормална цена.

# 487
  • Мнения: 245
Аз използвам новия Ариел , който е супер концентриран гел . Тубата е 950 мл. - за 25 дози. Изпира Чудесно , дори на опаковката му пише ,Че е ефикасен дори при 15°С- не съм  правила още този експеримент , но при 30°С изпира супер Peace


Бях писала вече, аз купувам от Гап Трейд ЕООД - внасят от Германия, Белгия, Испания - аз от тях пазарувам( 0878 66 60 63 Валентина). Това е може би най-дброто, което съм ползвала.

# 488
  • Мнения: 2 587
Ползвам течен Ариел отскоро - засега съм много доволна.

# 489
  • Мнения: 657
Извинете за глупавия въпрос, но никога не съм слагала течния препарат направо в барабана. Може ли да обясните как става - пълните мерителната чашка и я слагате изправена най-отгоре или някъде между дрехите? Има ли някакъв проблем, че тази пластмасова чашка е вътре при прането? Иначе имам специално отделение с решетка, но досега не съм наливала в него, а само в основното, защото си мисля, че то е само за омекотител?

# 490
  • Мнения: 245
Точно така - в мерителната чашка количествот и между дрехите - така се разтваря във водата по-бързо, не се отлага по маркучите, докато стигне до барабана и се използва максималното сипаното количество. Капачките обикновено са мерителни. Единственото неприятно е, ако не е пълна пералнята, че пластмасата тропа по стъклото.

# 491
  • Мнения: 4 111
Няма проблем, чашката си е специално за тази цел, и на 90 градуса нищо няма  да и стане. Пълня я и я слагам най-отгоре върху прането вътре в барабана. Ако е препълнена и не ми е удобно да я сложа най-отгоре съм я слагала и по средата, където ми падне. Никаква разлика няма в изпирането.

# 492
  • Мнения: 206
eeeee, Дедо тук не ссъм много съгласна, ами   Сомат не са във високия клас таблетки- бих казала в средния .Докато Калгонит Аlles in onе  и  Клагонит куантум са във високия клас ( според мен). Като  цени на Куантума не мога да се сетя, но бях си взела наскоро Калгонит Аlles in onе   100 бр за 30 лв. За справка Сомат перфект 7 са 24 лв ( 56 броя) а има  голяма разкика как мият 2-та вида таблетки.

# 493
  • Мнения: 206
ехк,  би ли казала цена при тях за Ариел Ексел гел?

# 494
  • Мнения: 1 650
ехк,  би ли казала цена при тях за Ариел Ексел гел?
Колкото е и гела за 20 пранета стария вариянт, като всеки магазин сигурно си има различна надценка.

Общи условия

Активация на акаунт