сок от цвекло

  • 5 136
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 131
Според мен, смисълът е не сляпо да се вярва, а майката да чуе различни мнения заедно с аргументи "за" и "против". Така тя сама би могла да прецени и да вземе най-правилното решение.

# 16
  • Мнения: 1 032
И без д-р Слънчева знам, че сок от цвекло на деца не се дава. Категорично. А и за възрастни не е препоръчително да се пие чист. Винаги трябва да е в комбинация с други плодове. Виж, включено в менюто на детето като част от пюре или супичка- да, но сок от сурово цвекло  Naughty

# 17
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
такаааааааааааа да внеса яснота, че нещо ............
пуснах си питане тук към всички мами да споделят кой кво знае и исли и отделно към д-р Слънчева чисто и просто за да чуя и нейното мнение като лекар.  Mr. Green

Никол това че търсиш мнението на някои не значи че му вярваш на 100%  Stop

# 18
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз пък знам от приятелка, която е пациент на Д-р Емилова (лечение с плодове - http://www.emilova.org/bg/home.html), че е препоръчала на нейното бебе да се пие сок от червено цвекло с ябълка при навършване на 10 месеца!  Peace
Така знам!  Crossing Arms

# 19
  • София
  • Мнения: 17 592
От когато го даваш изобщо.

# 20
  • Мнения: 27 524
сок от цвекло на деца не се дава. Категорично. А и за възрастни не е препоръчително да се пие чист. Винаги трябва да е в комбинация с други плодове.

Защо?  newsm78

# 21
  • Мнения: 9 973
аз до годинка няма да дам Whistling

# 22
  • Мнения: 1 032
Не твърдя, че информацията ми е съвсем достоверна, но знам че сокът от цвекло е доста силен за малки деца. За това за тях се препоръчва да се включва в храната, а не да го пият прясно изцеден. Още повече, че сокът от цвекло наистина разхлабва и при много дечица може да доведе до разтройство. В по- късна възраст, а и за възрастни хора си е ОК, но до годинката- не. По същия начин съм чела и за сока от магданоз (не знам кой би го пил по принцип), но когато е на сок сваля изключително рязко и силно кръвното

# 23
  • София
  • Мнения: 5 758
аз давах след 1г - на 1г и половина беше дори, не получи разстройство и не му подейства зле, но пак казвам - беше в комбинация с ябълка

# 24
  • Мнения: 1 032
По принцип сокът от цвекло е много полезен при анемия, дори го препоръчват на болните от левкемия. Знам че е страхотен и за черния дроб. Просто не е за деца до 1 годинка.
Ето малко инфо за червеното цвекло, но тук не се споменава нищо за децата.
http://www.lekar.bg/hranene-28/info-135

# 25
  • Мнения: 1 449

Силно въздействие
Сокът от цвекло има доста силно въздействие – както положително, така и отрицателно.
- При хора с чувствителен стомах (по презумпция това са и малките деца) е категорично противопоказен.
- Едно от основните му приложения при възрастни е вътрешно прочистване – това също го прави неподходящ за един подрастващ организъм.

Малко количество
При възрастни препоръчителното количество за един ден е до ½ чаша или до 100-200 мл (според различни източници), и то разделен на няколко приема. Най-добре разреден с вода или сок. Дори при възрастни се препоръчва да се започне с една лъжичка и постепенно да се увеличи приема.
От значение е технологията на приготвяне на сока, за да има ефект - а не просто да добавя вкус към храната или друг сок.
Предозирането може да доведе до диария, повръщане, спазми, световъртеж и др.
 
Въвеждане - възраст
В специализираните източници, посветени на детското хранене, сокът от цвекло присъства в менюто за деца на възраст 1-3 години (най-често смесен с ябълков сок или от моркови). За деца под 1 год. не се споменава – за разлика от високата хранителна ценност на цвеклото.

# 26
  • София
  • Мнения: 9 861
Аз дадох на дъщеря ми сок от цвекло на тригодишна възраст.Е после такова повръщане падна...Обаче истината е,че го дадох така,само сок от цвекло,неразреден Embarassed,в малко количество-около три супени лъжици.Обаче тогава кой да ми каже..доктора каза-може.А тя е със слабо коремче,лесно повръща...и оттогава досега не смея да давам,а вече е на 6.Тя е с нисък хемоглобин,чела съм че е полезно,обаче ме е страх.Даже не го слагам и в яденето. Rolling Eyes
Може ли да ме посъветвате в какви храни може да се слага-супи ли..страх ме е пак да не и подейства така.А цвеклото се препоръчва и при запек,тя често има такъв.

# 27
  • Мнения: 1 032
Сестра ми прави салатата с червено цвекло малко като руската. Слага варени картофи, моркови, цвеклото е сварено, майонеза и овкусява, по желание може да се сложи и колбас. Можеш да пробваш и да сложиш малко в някаква зеленчукова супа и да видиш как ще подейства на детето. Иначе моята любима салата е: китайско зеле, рендосан морков, ябълка на кубчета, рендосано цвекло. Залива се със зехтин и лимонов сок. Зелето е намачкано със сол.

# 28
  • София
  • Мнения: 9 861
Ами страх ме е да го сложа сурово в салата,иначе тя обича много зеле и моркови.А руска не яде.Обаче в супа мога да сложа малко..дали пък няма някаква непоносимост към цвеклото,от това ме е страх.Но примерно от две кубченца сварено цвекло в супата надали ще и стане нещо.

# 29
  • Мнения: 1 032
Ами ако трябва ще я захранваш като малките бебета, щом те е страх, а искаш да опиташ  Simple Smile Опитай с малко количество супа на обяд например (за да не ти направи евентуално проблем посред нощ ако яде цвеклото на вечеря). Ако видиш, че й се отразява добре- увеличавай докато стигнете и до суровото цвекло в салата. В интерес на истината ако не прекалиш с количеството цвекло на тази възраст вече не би трябвало да има проблем.

Общи условия

Активация на акаунт