Съкращават ме

  • 142 491
  • 790
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 97
Здравейте! Изтича ми 2-рата година майчинство и ще съм в платен отпуск (който няма да ми платят, тъй като фирмата е пред обявяване в несъстоятелност). След изтичане не отпуска да ме съкратят или да прекратя договора поради неизплащане на заплата(отпуск). Кое е по-изгодно за мен? Какви обезщетения ще ползвам (от работодател и от БТ)?
Благодаря!

# 691
  • Мнения: 61
Здравейте момичета,

може ли да ми кажете дали това като документи необходими за регистрация в Бюро по труда е актуално:

За регистрация в бюрото по труда ще са ви необходими следните документи:

1. Трудова книжка;
2. Лична карта;
3. Удостоверение за настоящ адрес (ако по лична карта е друг адрес);
4. Заповед за прекратяване на трудовото правоотношение;
5. Диплома или други документи удостоверяващи образователна степен;
6. Решение на Териториалната експертна лекарска комисия/Националната експертна лекарска комисия – за лицата с трайно намалена работоспособност, от което да са видни противопоказаните условия на труд;
7. Документ, удостоверяващ придобиване правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст или на професионална пенсия за ранно пенсиониране.

Преди да се регистрирате попълвате формуляри оставени в предверието.

Не се извършва регистрация когато търсещото работа лице:

1. Регистрирано в друга дирекция "Бюро по труда" към датата на подаване на заявлението-декларация за регистрация;
2. Е с прекратена предходна регистрация, поради неизпълнение на задълженията към дирекцията "Бюро по труда" и не са изтекли 6 месеца от прекратяването;
3. Е дисциплинарно уволнено от програма или мярка по Закона за насърчаване на заетостта и не са изтекли 12 месеца от уволнението;
4. Има задължения към бюджета поради неспазване изискванията на договорите, сключени при участието му в програми, мерки и обучения, финансирани със средства за активна политика на пазара на труда, включително по програми на Европейския съюз.

Благодаря предварително!

# 692
  • Мнения: 2
Здравейте, искам да попитам ако някой е запознат, т.к. в града, в които живея закриха офиса на фирмата и остана само офис в София, а аз съм майка на дете на 2 години и след 20 дена ми свършва платената отпуска и ми предлагат да отида в София да работя може ли да откажа какви ще са последствията. И забравих от инспекцията по труда съм и отказали да ме съкратят, т.к. ме защитава закона за отглеждане на дете до 3 годишна възраст.

# 693
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, искам да попитам ако някой е запознат, т.к. в града, в които живея закриха офиса на фирмата и остана само офис в София, а аз съм майка на дете на 2 години и след 20 дена ми свършва платената отпуска и ми предлагат да отида в София да работя може ли да откажа какви ще са последствията. И забравих от инспекцията по труда съм и отказали да ме съкратят, т.к. ме защитава закона за отглеждане на дете до 3 годишна възраст.


ти отказа от инспекцията видя ли?длъжни са да ти го покажат.защото ме съмнява да са отказали

# 694
  • Мнения: 584
Здравейте мами,
и аз от днес съм в голяма чуденка  newsm78.Края на месеца ми изтича майчинството.Преди месец се видях с работодателите ми и ме уведомиха,че нямало работа и решили да останат с една служителка(бяхме 2 на една и съща длъжност).Имат още една фирма ,но и там нямало места.Предложиха да подпиша по взаимно съгласие,но аз казах,че искам да ме съкратят.Днес обаче ми казах,че нямало да могат да ме съкратят ,защото инспенкцията по труда щяла да защити мен и щяла да ги накара да съкратят другото момиче с което сме на една длъжност.Някоя от вас знае ли дали това е така? Предлагат ми да работя в другата фирма,на по-дълъг работен ден,на същата заплата от преди 2 години.Аз мисля,че предполагат ,че условията няма да ме устройват,тъй като детето тръгва на ясла от септември и да работя до 19.30 много ме спъва.Тоест искат да ме накарат да напусна сама. Моля дайте съвет какво да правя  Hug

# 695
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Здравейте мами,
и аз от днес съм в голяма чуденка  newsm78.Края на месеца ми изтича майчинството.Преди месец се видях с работодателите ми и ме уведомиха,че нямало работа и решили да останат с една служителка(бяхме 2 на една и съща длъжност).Имат още една фирма ,но и там нямало места.Предложиха да подпиша по взаимно съгласие,но аз казах,че искам да ме съкратят.Днес обаче ми казах,че нямало да могат да ме съкратят ,защото инспенкцията по труда щяла да защити мен и щяла да ги накара да съкратят другото момиче с което сме на една длъжност.Някоя от вас знае ли дали това е така? Предлагат ми да работя в другата фирма,на по-дълъг работен ден,на същата заплата от преди 2 години.Аз мисля,че предполагат ,че условията няма да ме устройват,тъй като детето тръгва на ясла от септември и да работя до 19.30 много ме спъва.Тоест искат да ме накарат да напусна сама. Моля дайте съвет какво да правя  Hug

Кодексът на труда защитава майките с деца до 3 годишна възраст от съкращение. Изисква се разрешение от Инспекция по труда за твоето съкращение, което в общия случай не се дава. Би могла да поискаш да те освободят срещу уговорено обезщетение - ето конкретно от КТ:

Прекратяване на трудовия договор по инициатива на работодателя срещу уговорено обезщетение


Чл. 331. (Нов - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) (1) Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение. Ако работникът или служителят не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, се смята, че то не е прието.
(2) Ако работникът или служителят приеме предложението по ал. 1, работодателят му дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако страните са уговорили по-голям размер на обезщетението.
(3) Ако обезщетението по ал. 2 не бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване се смята за отпаднало.


В този случай имаш право на регистрация в БТ и обезщетение за по-дълго време / според общия ти трудов стаж /.

# 696
  • Мнения: 97
Здравейте! Изтича ми 2-рата година майчинство и ще съм в платен отпуск (който няма да ми платят, тъй като фирмата е пред обявяване в несъстоятелност). След изтичане не отпуска да ме съкратят или да прекратя договора поради неизплащане на заплата(отпуск). Кое е по-изгодно за мен? Какви обезщетения ще ползвам (от работодател и от БТ)?
Благодаря!
Някой по моя въпрос не може ли да ми помогне?

# 697
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Здравейте! Изтича ми 2-рата година майчинство и ще съм в платен отпуск (който няма да ми платят, тъй като фирмата е пред обявяване в несъстоятелност). - Това не е основание да не си получиш възнаграждението за платен отпуск. Има ред, по който се обезщететяват кредиторите на фирмата и след държавния бюджет са задълженията към работниците - би трябвало да проучиш въпроса и да се консултираш с адвокат.След изтичане не отпуска да ме съкратят или да прекратя договора поради неизплащане на заплата(отпуск) - Ето тук можеш да прочетеш подробно за получаване на обезщетение за безработица - http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso. Кое е по-изгодно за мен? Какви обезщетения ще ползвам (от работодател и от БТ)?
Благодаря!

# 698
  • Мнения: 97
Благодаря!    bouquet
Само не можах да намеря, ако прекратя договора поради забавено изплащане на заплата, дали работодателя ще ми дължи някакво обязщетение?

# 699
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Благодаря!    bouquet
Само не можах да намеря, ако прекратя договора поради забавено изплащане на заплата, дали работодателя ще ми дължи някакво обязщетение?

Не.

# 700
  • Мнения: 794
Благодаря!    bouquet
Само не можах да намеря, ако прекратя договора поради забавено изплащане на заплата, дали работодателя ще ми дължи някакво обязщетение?

Да, една заплата обезщетение ще ти дължат, ако срокът на предизвестие по договора е 1 месец! Достатъчен е и един ден забава. Внасяш уведомление до работодателя за прекратяване без предизвестие на договора поради забавяне на заплащането на трудовото възнаграждение на основание чл. 327, ал. 1, т. 2 от КТ. Правоотношението се прекратява в момента на уведомяването на работодателя. Той дължи обезщетение на основание чл. 221, ал. 1 от КТ.

Последна редакция: чт, 19 юли 2012, 23:53 от asja

# 701
  • Мнения: 97
Супер, благодаря, Ася!   bouquet

# 702
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Здравейте!
Един въпрос,ако шефа ми не приеме добре новината,за бременноста ми,може ли да реши да ме освободи от работа,защитена ли съм по някакъв начин?
Благодаря!!!

# 703
  • Мнения: 549
Здравейте!
Един въпрос,ако шефа ми не приеме добре новината,за бременноста ми,може ли да реши да ме освободи от работа,защитена ли съм по някакъв начин?
Благодаря!!!
Защитена си и шефът ти го знае. Момичета като лейди Брин може да ти отговорят по-ясно и точно; аз не бих бързала да съобщя на началник, на който нямам доверие

# 704
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Fall,благодаря за отговора,аз не бързам да му съобщавам,ама все някога трябва да стане,в понеделник съм на лекар и ако всичко е наред, ще искам да ми издадът бележка ,че съм бременна и мисля да я занеса на счетоводителката.

Общи условия

Активация на акаунт