ПЕТИЦИЯ срещу задължителното въвеждане на училищно обучение от 6-годишна възраст

  • 33 816
  • 580
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 2 079
Най-накрая нещо черно на бяло да се получи от тоз министър на образованието.  Hug
Браво, Sillveto!  newsm20  Hands Clap omm Hands Clap  Hands Clap newsm44 newsm10
Че то досега само беше само едното уклончиво отговаряне на каквито и да било въпроси, свързани с родното ни образование.  ooooh!

# 421
  • Мнения: 3 835
"Бих искал да отбележа, че не винаги обсъждането в публичното пространство на една
или друга тема трябва да бъде свързвано с действителна политическа воля и близки до
реализация намерения. Независимо от това, използвам повода, за да Ви благодаря за
проявената ангажираност и активно отношение по въпроси, свързани с развитието на
българското образование, в частност българското училищно образование."


Демек, не всички глупости, които някога ни хрумнат и се опитаме да реализираме, е задължително да бъдат реализирани. Особено, ако някои будни граждани проявят активно и ангажирано отношение по въпроса!

Превод в ефир и в прав текст!

# 422
  • Мнения: 335
...вижте какво се приемаше, докато се разнасяше пушилката около слуха на зам. министъра за 6-годишните...

...Един от кристално ясните стремежи в момента е масовото закриване на училища.
Като се проследи и това колко бързо едно закрито училище се продава на неясно кого за складове, бизнес-офиси и т.н., ще се разбере и една от причините за всичко това.

Честно казано, иронията и наричането на тази тема "пушилка" ми е неприятна.

Ясно говоря за слуха на зам. министъра за 6-годишните. Не за темата.



Радвам се за развръзката, понеже с нея министърът не ме опроверга.
В комбинация с днешните новини картинката си е точно тази, за която говорех:

Закриват 294 училища, откриват едно/ 03 септември 2008 / News.dir.bg
294 училища ще бъдат закрити, като това е окончателната бройка.
Това съобщи вицепремиерът и просветен министър Даниел Вълчев, цитиран от Дарик.
По-голямата част от училищата, които няма да отворят врати на 15 септември са общински, отбеляза Даниел Вълчев - 279 общински и 15 държавни. Преобразуваните училища са 47 общински и 10 държавни; новооткрито е само едно училище, то е общинско в Ботевград...

http://dnes.dir.bg/2008/09/03/news3346697.html

# 423
  • Мнения: 3 835
Аз наистина не съм наясно, какво трябва да се случи в момента с училищата, в които примерно има две, три, пет деца, в малките селища? Проблемът определено е в обезлюдяването на селищата, в липсата на заетост, работа, млади хора. За мен това е безумието, да закриваш училища, и това да не те стряска и шокира! Училищата се закриват, защото в държавата има много големи и сериозни проблеми, и те определено не се решават на парче, кръпките са си кръпки, те пак ще се скъсат! Кърпена, бедняшка работа, а иначе като пътуваш, гледаш, няма бедно, все богато ни е дала природата! Гледаш и не вярваш, то не си е и за вярване!

# 424
  • Мнения: 2 837
Аз наистина не съм наясно, какво трябва да се случи в момента с училищата, в които примерно има две, три, пет деца, в малките селища? Проблемът определено е в обезлюдяването на селищата, в липсата на заетост, работа, млади хора. За мен това е безумието, да закриваш училища, и това да не те стряска и шокира! Училищата се закриват, защото в държавата има много големи и сериозни проблеми, и те определено не се решават на парче, кръпките са си кръпки, те пак ще се скъсат! Кърпена, бедняшка работа, а иначе като пътуваш, гледаш, няма бедно, все богато ни е дала природата! Гледаш и не вярваш, то не си е и за вярване!
О, това е друга тема, макар и не много различна. Когато ходя в София, всички се възмущават, че тя се е напълнила със "селяни" и "провинциалисти". А какво да правят хората, като нямат работа по родните си места? Кой е виновен, че се превръщаме с латиноамериканска страна с мегаполиси и изостанали и обезлюдени селски райони? Потърпевшите ли? Кому е нужно това свръхцентрализиране на политика, икономика и култура в един (да речем два-три) град (а)?

# 425
  • Мнения: 335
...Кому е нужно това свръхцентрализиране на политика, икономика и култура в един (да речем два-три) град (а)?

На тия с "цивилизационния избор".


# 426
  • Мнения: 3 835
Не знам дали има общо или не, но ще споделя следното с вас.
Вследствие на „НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 15 ОТ 2005 Г. ЗА ИМУНИЗАЦИИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (ДВ, БР. 45 ОТ 2005 Г.)”., задължителните реимунизации за ДТК и полиомиелит, са изтеглени с една година по-рано. Досега се правеха ок. 7год., преди първи клас, сега се правят на 6 год., по западен образец.  Промените от тази наредба са влязли в сила от 01. 01.08год.. В момента се реимунизират два набора едновременно, 2001г. и 2002г.. Поредният идиотизъм е, че за набор 2002г. „комбинирана ваксина против дифтерия, тетанус, коклюш (безклетъчна компонента) и полиомиелит (инактивирана)” е безплатна, а за набор 2001г. струва 45 лв.. Последните имат избор, или да им бият две отделни инжекции ДТК и полиото, или да си платят. А след ок. седмица трябва да ги бодат и трети път за пробата Манту. Така децата набор 2002, се оказаха изключителни късметлии (както се изразяват сестрите в поликлиниката), а набор 2001 ги бодат три пъти. Сутринта се обаждах в министреството на здравеопазването, след прехвърляния и препращания, накрая стигнах до кабинетът, в който е писана наредбата. Но служителката, която я е писала беше в отпуск, а заместничката й не пожела да разговаря с мен. Laughing Но другата ми каза за наредбата. В нея набори не се споменават, пише само, че тази реимунизация вече ще се извършва на 6 год., а на 7 год. пробата за манту. Не знам какви намерения са имали, но откъм имунизации, вече са се подготвили и организирали, ако евентуално решат да пратят децата с една година по-рано на у-ще.

П.п., трябва ми мейл на министър Евгений Желев или на някой зам. министър. Написах едно писмо, но надали е до точната служба.

# 427
  • Мнения: 1 161
Чухте ли това  Shocked

Да се отнемат родителските права ако детето не посещава редовно учебните часове. Това ще бъде заложено в новия Закон за училищното образование, който ще бъде готов до началото на ноември.

Това съобщи зам.-министърът на образованието Кирчо Атанасов, цитиран от БНР.

Санкциите за непосещаването на учебните часове ще се налагат първо на учениците, а при липса на ефект - и на родителите.

За децата ще се върне оценката за поведение, като е предвидена тристепенна система - примерно, добро и незадоволително.

При намалено поведение ще се спират стипендиите на наказания ученик, а при по-тежки провинения санкцията ще е общественополезен труд.

Ако детето продължава да не ходи на училище, родителите ще бъдат глобявани до 5 хил. лв., като може да се стигне и до най-строгата мярка - отнемане на родителските права.

# 428
  • Добрич
  • Мнения: 5 468
Вие вярвате ли, че дори да го приемат ще го приложат? Ако отнемат децата от родителите нали трябва да им осигурят условия за живот отговарящи на европейските изисквания. Лично познавам няколко семейства от малцинствата, които живеят в селата и не си пращат децата на училище. По действащата в момента нормативна уредба също има глоба. До сега обаче никого не са глобили. Единственото, което правят е да им спрат детските добавки ако въобще имат такива.

Последна редакция: вт, 09 сеп 2008, 23:45 от Вела

# 429
  • Мнения: 1 942
Чухте ли това  Shocked
...............

Ами добре са го измислили като цяло. Сега учителите са съвсем безпомощни пред учениците и децата много бързо се "ориентират" в обстановката. Трябва да има средства и начини за "сплашване", а до къде ще се стигне с наказателните мерки е друг въпрос ....

# 430
# 431
  • София
  • Мнения: 4 066
Крайно време беше! Щото свобода, свобода, амо то мина всякакви граници!

# 432
  • Добрич
  • Мнения: 5 468
Здравейте мили мами! Излезе проектозакона за училищното образование.

В Дял IV Училищно образование, раздел II Постъпване в училище пише:

Цитат
Чл. 94 (1) Децата постъпват в I клас с писмено заявление на родителите (настойниците) до директора на избраното училище.
(2) В I клас постъпват деца:
1. навършили или които ще навършат 7 години в календарната година на постъпването;
3. навършили 6 години – ако по преценка на родителите (настойниците) им физическото и умственото им развитие позволява това.

Остава само да го приемат.

# 433
  • София
  • Мнения: 15 262
Вела, благодаря ти!  Hug

# 434
  • тук и там където дойде
  • Мнения: 85
Това че въвеждат поведението е добре защото тази "свобода" си е свободия #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт