КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" - 3

  • 49 322
  • 391
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 1 936
Гласувах за "Чудната къщичка", изключително съм доволна от отношението към децата   bouquet
Ние сме сравнително от скоро там, но малката знае вече едно стихотворение и една песничка  Grinning
Непрекъснато учат децата на нови и нови неща, имат танци, всяка седмица идва жена, която им води музикалните уроци. Учат песнички, стъпки, много е забавно. Присъствах на част от урока им в понеделник, такова умиление изпитах като видях как абсолютно всички се забавляват  newsm03
Лелите се държат страхотно, засега три жени гледат 10 деца, така че имат възможност да им обръщат внимание на всичките. Вечер се разделят с целувка с дечицата.
Храната е от Ози, аз съм много доволна от кухнята, вкъщи също поръчвам за малката от нея.
Дано всичко продължи така и занапред   bouquet

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 11:03 от Lodsi

# 136
  • Мнения: 4 877
Гласувах за "Чудната къщичка", изключително съм доволна от отношението към децата   bouquet

Добре дошла при нас!

 Поздравления за 1 място на детската ви във временното класиране! (като изключим "тайната градина"  Wink)

Ако нещо те вълнува и ние ще даваме информация.

---------------------------------------------------------------------------
С разрешението на ana-tedi, копирам поста й от другата тема за ЧГимназии - по въпроса за "Златарски"

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=school&Number=194 … mp;sb=5&part=

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=279277.0

тук аз намерих инфо за Златарски, това е училището  което мен живо ме интересува

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 12:59 от danybon

# 137
  • Мнения: 4 877
Момичета и edu_daddy, какво мислите за обучение след 7 клас в чужбина, в чужд частен колеж?
Някой интересувал ли се е какви са възможностите, таксите, условията? Къде може да се учи?

С каква диплома се излиза?

Това се сетих покрай предните постове за обучение в чужбина, но м.г. на един детски рожден ден една мама разказваше, че ще праща детето си след 7 клас в швейцарски колеж и трябвало да набляга сега много на англ. ез. Аз нямам друга информация за обучение след 7 кл. в чужбина, но определено много родители вече се замислят. Така, че мами на по-големи деца, проучвали ли сте тази възможност. Дано се включи и м_е_р_и и други мами от чужбина, за да разкажат.  Simple Smile


Въобще бихте ли си пратили детето на 14 г. в чужбина да учи?

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 12:02 от danybon

# 138
  • Мнения: 119
Струва ми се, че на 14 години децата са твърде малки за да бъдат изпратени да учат в чужбина. Аз лично не мога да си представя как отиват мойте двамата, а аз не спирам да ги мисля и да се притеснявам за тях. Е, сигурно бих била по-спокойна ако става дума за някой престижен швейцарски лицей с желязна дисциплина, но там таксите от порядъка на >40 хил.евро годишно биха ме посмутили.
В София има немного, но добри средни училища, където с повече старание децата могат да излязат много добре подготвени и конвертируеми. Всичко останало е чист снобизъм за мен.

# 139
  • Мнения: 4 877
открих нещо интересно - старичко, но е интересно:

http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=156956

http://www.rosey.ch/

"Колежът "Ле Розе", който доби популярност сред българския елит в последните години, предлага обучение по всички предмети на френски и английски език за деца от 8 до 18 години. Всяка година "Ле Розе" приема 80 ученици. Дипломата, с която абитуриентите завършват, е френска или международна бакалавърска степен за средно образование и с нея може да се кандидатства в престижни международни университети. Училището подготвя възпитаниците си и за изпитите TOEFL и SAT. Цената на година е минимум 33 хил. евро и включва обучение, престой в базата, храна, разходи за спорт, обучение по изкуства, интернет. Приемът се провежда на няколко етапа и могат да кандидатстват всички желаещи независимо в кой клас са. Те попълват формуляри, които могат да се намерят в интернет (www.rosey.ch), и заедно с това изпращат копие от училищните свидетелства за последните две години. На втория етап кандидатите полагат изпит по математика и език (френски или английски). Училището предоставя и стипендии. ..."



Мисля, че аз също не бих си пратила детето на такава възраст. В Английската имахме съученици от други градове - трудничко им беше, не че не се справяха, но определено им беше много по-трудно.

# 140
  • Мнения: 2 575
Струва ми се, че на 14 години децата са твърде малки за да бъдат изпратени да учат в чужбина. Аз лично не мога да си представя как отиват мойте двамата, а аз не спирам да ги мисля и да се притеснявам за тях. Е, сигурно бих била по-спокойна ако става дума за някой престижен швейцарски лицей с желязна дисциплина, но там таксите от порядъка на >40 хил.евро годишно биха ме посмутили.
В София има немного, но добри средни училища, където с повече старание децата могат да излязат много добре подготвени и конвертируеми. Всичко останало е чист снобизъм за мен.


Точно това мислех да напиша и аз. Абсолютно неоправдано ми се струва средно колежанско образование в чужбина. Тук, дори и с една английска гимназия и достатъчно умствен потенциал и желание, всяко дете може да издържи необходимите за висше образование в чужбина SAT-ове и TOEFL.

Но не подлагам на никакъв коментар идеята, че трябва да се следва висше в чужбина. За тук изобщо не искам и да помисля за детето си, освен ако докато порастне не стане някакво чудо и нещата станат различни у нас.
Абсолютно губене на време ( най-ценните години) ми се струва да се учи тук, колкото за една диплома ( пък била тя и комбинация ТУ+Икономика), както беше прдложила radmila, а след това да се продължава в чужбина с MBA или друго.

danybon - чудесно звучи това Розе, но тези минимум 33 хил. евро на година ....................вече англо-американското ми изглежда евтинийка в сравнение с това  Shocked Shocked Shocked

# 141
  • Мнения: 4 877
ха-ха, аз не обърнах внимание на таксите Laughing. Ама и не ме вълнуват. Нали ти казвам, че абсолютно сериозно беше споменато. Не знам може и да има и други - през гугъл на това попаднах като инфо.
Асинка, сега видях и колко струва 1 летен лагер http://www.edlanta.com/index.php?page=24#lbl_740 за деца над 6 години "• 4 седмици = CHF 7640 (или EUR 5150)" - има и по-кратки, но то си е направо далавера цялостното обучение 30 000 Е.



Но много интересно - сега разбирам защо тук си дискутираме, че не сме виждали "мутри" в нашите ЧУ.
вЕрно ще излезе. То сме си ги поизпратили натам. Че и фолкдивите http://www.education.testove.com/articles.htm (нищо лично - не ги различавам)


Извинявайте, че отклоних темата за евентуално обучение в чужди колежи след 7 кл.

ето още http://www.paideiafoundation.org/?read=2394 - ориентировъчни такси

http://www.education.testove.com/articles.htm - инфо за образование в чужбина

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 17:53 от danybon

# 142
  • Мнения: 119
Чак пък да не си виждала никакви мутри в нашето ЧУ. Моите деца учат в същото училище и ти казвам има, но не ходят на училищните концерти, нито на родителски срещи, изобщо разбираме за тях чак като ги гръмнат.  На мен не ми пречат, обикновено децата им са дори по-свити от останалите.

# 143
  • Мнения: 4 877
Чак пък да не си виждала никакви мутри в нашето ЧУ. Моите деца учат в същото училище и ти казвам има, но не ходят на училищните концерти, нито на родителски срещи, изобщо разбираме за тях чак като ги гръмнат.  На мен не ми пречат, обикновено децата им са дори по-свити от останалите.

а, да, преди 1 тема си говорихме по този въпрос и аз затова го споменах. Иначе в кварталната общинска градина да видиш какво "парад на суетата" - кой по-по и още по-близо ще спре пред вратата на ДГ. Аз толкова я оплюх тази градина в началото на този "клуб", а тя си е сигурно направо "елитна квартална".


Извинявайте, че отклоних темата за евентуално обучение в чужди колежи след 7 кл. На това попаднах като швейцарски колеж и затова.



----------------------------------------------

За да не пускам нов пост, си дописвам този.
Танче, Емем, сега се загледах по-подробно в една статия за "Родителските кооперативи"  http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2926&sectio … =2&id=0000502
Пише, че таксите ще се плаща според доходите: "Таксите за градините да бъдат съобразени с доходите на семействата, предлагат пък от асоциация "Родители". В момента таксата е еднаква за всички - 40 лв., а общината доплаща издръжката на всяко дете - 120 лв. на месец. "Въвеждането на диференцирани такси изисква доказване на доходите и това се администрира трудно", счита обаче Фандъкова."
Не знам как да си формулирам въпроса, но долу-горе в тази насока - ако не сме в БГ, може би ще е добре, но тук ... Просто се изненадах!

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 17:54 от danybon

# 144
  • София
  • Мнения: 4 412
Дани, кое те притеснява. Аз като го прочетох пак, може би това, че администрацията казва, че и е трудно докаже дохода на родителите, което си е признание за сивата икономика? Иначе според мен таксите могат да се вдигнат, ако градините се категоризират като хотели 2,3 и 4 звезди Simple Smile Днес не съм много критикарски настроена.

За обучението в чужбина - понякога за децата на публичните личности е по-добре да са в чужбина. Доколкото съм чела, дъщерята на Бойко Борисов е някъде там. Иначе представете си жълтите вестници какво ще пишат ежеседмично, децата са с много ранима психика в тази възраст. А може и недоброжелателни приятели да се завъртят около тях. Та така и с другите публични личностти.

Снощи четох едно списание и имаше интервю с 3 представители на чужди университети. Често съм си мислила, че заедно със знанията, най-важното са и контактите във висшето образование. Трябва да има премереност между ученето и създаване на познанства.

# 145
  • В офиса
  • Мнения: 4 017
Дани, това не се отнася за кооперативите, а за ДДГ.
А моето учидване е, че това е идея на Асоциация Родители. На мен тази идея ми се вижда безумна и незащитима по никакъв начин. (освен както Таня казва с категоризация на ДДГ, но тогава ще имаме разслоение на таксите, но не задължение те да са функция на дохода на родителите)

След кратко проучване на сегашната стойност на таксите в ЧУ май съм на път да се оттегля от тази тема. (Св. Георги 5900 Е, ей къде е Швейцария, ще взема да скокна до там)

# 146
  • Мнения: 4 877
Дани, това не се отнася за кооперативите, а за ДДГ.
А моето учидване е, че това е идея на Асоциация Родители. На мен тази идея ми се вижда безумна и незащитима по никакъв начин. (освен както Таня казва с категоризация на ДДГ, но тогава ще имаме разслоение на таксите, но не задължение те да са функция на дохода на родителите)

След кратко проучване на сегашната стойност на таксите в ЧУ май съм на път да се оттегля от тази тема. (Св. Георги 5900 Е, ей къде е Швейцария, ще взема да скокна до там)



на място ли ходи? Кажи още инфо, че аз само от нет-а мога да давам линкове.

Сега погледнах в таблицата в 1 пост " "Св. Георги" - 4500Е, без трансп. и допълн. занимания " - доста голямо разминаване (те си пишат без транспорт и занимания, но все пак)
Колко беше досега  таксата и с колко е поскъпнала?

Тинкърбел, ти ме застреля с това инфо. Потърсих от м.г. таксите им http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=3773
"Свети Георги (училището към детска градина Wonderworld)
такса: 2600 Евро за предучилищна, 1-4 клас – 3000 Евро" - ами това е почти двойно увеличение!

А междудругото това у-ще е на няколко години, поне заслужава ли си или си слага супер такса за "тежест"?!

Радмила,
и при вас ли има такива скокове в таксите?

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 01:25 от danybon

# 147
  • Мнения: 3 271
Тинки, сериозно ли?!?! Е, тези се оляха много яко!
Дани, по моя информация миналата година беше 3800 само таксата, поне така твърдеше директорката точно като се отказах. Беше ми казала 3300, но решила да вдигне, никой не се оплакал и така  ooooh!
Но повишението е повече от стабилно  Sick

# 148
  • Мнения: 4 877
Все още може да се гласува в анкетата за най-добро частно училище http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=280201.0

Има раздвижване в резултатите от временното класиране

ко трябва да препоръчате на приятел частни основни училища, кои 3 бихте посочили?
"Веда"    - 6 (5.6%)
"Дойче шуле"    - 0 (0%)
"Д-р Мария Монтесори"    - 3 (2.8%)
"Д-р Петър Берон"    - 1 (0.9%)
"Дрита"    - 1 (0.9%)
"Дружба"    - 1 (0.9%)
"Дъга"    - 0 (0%)
"Ерих Кестнер"    - 11 (10.2%)
"Иван Вазов"    - 1 (0.9%)
"Меридиан 22"    - 2 (1.9%)
"Пейо Яворов"    - 0 (0%)
"Рьорих"    - 0 (0%)
"Св. Георги"    - 4 (3.7%)
"Св. Кл. Охридски"    - 0 (0%)
"Св. Наум"    - 0 (0%)
"Св.св. Кирил и Методий"    - 1 (0.9%)
"Св. София"    - 6 (5.6%)
"Светлина"    - 0 (0%)
"Рай"    - 0 (0%)
"Евроучилище Ровел"    - 5 (4.6%)
"Увекинд"    - 8 (7.4%)
"Артис"    - 2 (1.9%)
Първа частна математическа гимназия    - 9 (8.3%)
"Българско школо"    - 8 (7.4%)
Англо-американското училище    - 6 (5.6%)
ЕСПА    - 8 (7.4%)
Френския лицей "Виктор Юго"    - 10 (9.3%)
"Малкият принц"- Варна    - 2 (1.9%)
"Питър Пан"- София    - 0 (0%)
друго в София    - 4 (3.7%)
друго във Варна    - 2 (1.9%)
"Фоти" в Банкя    - 0 (0%)
друго в страната    - 1 (0.9%)
Училище към Руското посолство - София    - 4 (3.7%)
"Орфей"- София    - 2 (1.9%)

общ брой гласували 51

Подчетах водачите

# 149
  • Мнения: 967
При нас няма никакво увеличение в таксата, тя беше същата и в Австрия, мисля, че и на други места по света не се отличава много (около 3500 е на година) . Тук трябва да спомена, че 2/3 от разходите се спонсорират от френската държава. Като си доведеш учител от Франция, той не струва 1000 лв., а примерно 2500 ?. Така че истинската такса, не е 300 ? на месец, а доста повече. И ето ти го тук късмета, Франция държи на образованието и желае да популяризира френския в чужбина, както и да подсигури образованието на дипломатическия апарат - и хоп за нас става постижимо да учим в Лицея. Американският в Австрия беше 15 000 евро за всички.  Фактът, че тук има такива намаления, говори само едно - мятайте се сега, оцелили сте кьоравото след 15 г. едва ли ще е същата такса.

Общи условия

Активация на акаунт