ИЗРАЕЛ 6

  • 41 952
  • 288
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 526
Ходя Мента винаги, когато имаме възможност (мъжът ми също, всъшност ние сме се запознали на пещера). Агитката си е там ходят си постоянно. Част от тях превърнаха хобито в служба- работят в ГЗ (гражданска защита, но съкращението е убийствено ГъЗъ  Mr. Green) и в БЧК- планинските спасителни служби Peace.
В катеренето е най- важна стратегията и захватите, разбира се нужна е и издражливост, но не е задължително да си камара от мускули.

Вижте нещо интересно, ако не сте го видяли вече
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=236860&photo=3 - това съм аз (мъжът ми не ме позна  hahaha никога не съм била с толкова тъмна коса), а тук е сайта, където може да експериментирате http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=283534.0
съвсем не е по темата  Whistling

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 16:52 от Tali Dan

# 76
  • Мнения: 558
като стана въпрос за пещери..като българските няма нигде(е може би ледниковите м/у швейцария и франция са лек конкурент..) Simple Smile преди 3-4г ходихме в някаква в шварцвалд, и само като се сетя как другите ахкаха...ако влязат в българска свят ще им се завие Flutter

# 77
  • Мнения: 2 952
Вярно е , да .....

Тали, това ти ли си - чАрнОкОсА?  Flutter Брех, пак хубавица!  Flutter

Аз не съм по катеренето, защото съм понатежала  hahaha Mr. Green УжасТ...   каква млада красива бях .... сега съм само красива  Whistling и скромна  Whistling

Кукли, днес беше лято, пощурихме се да обикаляме с малките. 21.00 пък ми се спи вече  Tired

Намерих в нета нещо за  един кибуц.Кибуц Кетура.



Намира се в пустинята Негев до границата с Йордания.Намира се насред пустината като оазис, та  ако се загледате ще видите , че имат и басеин.Ето как се превръща пустиня в оазис.Как растенията , които без вода биха загинали ( с малки изключения) ....тук се отглеждат като агро култури.

Още снимки от кибуца :

http://www.holidayinisrael.com/UserFiles/Kibbutz%20Ketura1B.jpg

http://www.israel21c.org/Static/Binaries/Articles/leora-alga1.big_0.JPG



http://www.sviva.gov.il/Enviroment/Static/Binaries/Articals/ketura009_1_t.jpg

http://www.uahillel.org/atf/cf/%7BE7A93852-39AD-4273-A1B4-73254D … 0F5%7D/camels.jpg

Ето така спортуват някои хора , хоби да  го нарека ....  (тук вече са в Елат почти след преспиването си в кибуца)

http://alynride2.org/alyn/route/pics/gliding2Eilat.jpg

Разпъват им палатки бедуински стил за пренощуване.Така :

http://hazon.org/rides/2007IL/z_blog/uploaded_images/tent-city-743952.JPG

А това е палмово дърво , наречено МЕтусела -



Семена са открити при разкопки в Масада от преди близо 2000 г.От тях се възпроизвежда тази палма.Това е най-старото семе ,от което излиза живо дърво.Отъждествява се с птицата ФЕНИКС заради способността си да се възпроизвежда по този начин.

http://alynride2.org/alyn/route/pics/viewFromShacharut.JPG






# 78
  • Мнения: 160
Страхотен ден беше днес, времето чудесно  излизахме с бебето за пръв път за няколко часа. Добре се държа, спа си кротко в количката, че и кучето беше с нас (иначе той е при майка ми за известно време) пълен комплект! Мъжа ми се изнерви тотално, че не може да се минава с количка по бг улиците с тия дупки и коли на тротоара все се кани да почне да ходел върху колите щом са спрети така  Simple Smile

Като стана дума за филми първият израелски филм, който гледах още като бяхме гаджета с мъжа ми беше "Чарли Вахеци'(незнам дали го пиша правилно) стара комедия за един малдеж дето не могат да имат деца с жена си и му казаха, че ще помогне ако намери мустак от жираф  Joy.  И даже бяха ме научили с едни приятели да казвам култовата реплика от филма " Ерлих тави ло од косит" (Ерлих,дай му  още една чаша). Grinning. Долу-горе с това се изчепват и сега моите знания по иврит, срам  Embarassed.

А относно разни сладки и кафета дето все слагате да ме изкушавате много ми се дояде крембо  Wink мога ей така цяла опаковка да изям хия няма да ми се опре.  Simple Smile

# 79
  • Мнения: 1 526

hand веднага те черпя. Сега го правят и на сладолед- супер е!

Пете, руса съм си, това е фотошоп

# 80
  • Мнения: 160
Мерси, Тали и сладоледа ще е супер ще го пробвам лятото  Crazy

# 81
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз се "изрусих" в сайта, който Тали даде и открих, че по-грозна не бих могла да бъда  Laughing
А колко фризьори са се опитвали да ме навиват да се изруся, добре, че не съм доверчива  Joy

Hand, ами много хубаво те е научил мъжът ти  Grinning Днес гледахме "Ерец неhедерет" и си спомних, че беше споменавала, че и у вас върви от време на време. В Израел го дават в неделя това предаване...

Тали, аз този сладоледен вариант на крембо не съм го опитвала. Изобщо - с крембото губя контрол и го ям в промишлени количества, за това изобщо не си купувам (вече от две години)Sad
Но в петък ядохме маршмало на огън - уж не обичам сладко, но за някои неща не мога да се въздържа  Blush




Аз се готвя да пътувам утре, а температурите в Негева щели да достигнат 38о  ooooh!

Някои сте на пещерна тематика, друга сме на пустинна...

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 00:39 от Mentha

# 82
  • Мнения: 2 952
  Пу, пу ....аз пак неразбрала за фотошопа/И кестенява си хубава,Тали.Хем щях да питам дали не е перука, естествено седи,но пак едно странно ....на бретона .....Оф, и аз !

  Днеска е жега голяма , пука се да шече вънка....ужас ...!

  Сега започват сладките за Песах.Те не са с брашно и тесто естествено, а с кокос , мляни ядки......Облечени в шоколад .....Изобщо тези сладки са ми слабост.Има едни - шоколад  с ром ......и  ядки....И ореховки  в шоколад ....Всичките тези сладки по Песах са луда работа.ГъЗоОбРазувАтели големи са.....оф!

  Ето една торта от кокос , без брашно, за Песах  :

http://www.baylaspatisserie.com/images/images/Coconut%20Cake.jpg

  Този кекс   е с ядки и мед :

http://search.aol.com/aol/redir?src=image&clickedItemURN=htt … Description=Image Details

Мус :

 http://images-partners-tbn.google.com/images?q=tbn:-ayIvef01l9Bu … usse%2520cake.jpg

Типична торта за Песах :





# 83
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Традициите в кулинарията понякога се различават от семейство в семейство, за това ще споделя как е при нас  Simple Smile Не се набляга толкова на десертите, макар че такива никога не липсват  Wink

Любима на всички пораснали и непораснали деца - маца с шоколад:



Ашкеназимите поднасят ето това нещо на Песах - кнейдалех, като се приготвя с тесто от маца, за да е кашерно за Песах:

Една по-хубава снимка има на този линк:
http://food.msn.co.il/NR/rdonlyres/451B88C5-235D-4A2D-BA98-C469E … 23/gefilte250.jpg

Гефилте фиш – полските евреи приготвят на всеки празник, аз изобщо не припарвам до тези рибни кюфтета:



И мацебрай – в семейството на мъжа ми го приготвят като омлет:

 



А от моето семейство го познавам по-скоро като кюфтенца:


Гефилте фиш и супа с кнейдалех се приготвят в празничните дни (на Седер Песах и на последния ден от празника), а маца с шоколад и маце брайт се ядат през останалите седем дни.  Simple Smile
Като последното замества пържените филийки - маца, яйце, подправки - изпържва се на тигана и се гарнира с каквото има  Wink



# 84
  • Мнения: 1 526
Да стигнахме и до мацата. Аз обичам да я хрупам "сурова". Но домашните не я поглеждат така.
Като Мента правилно е подсказала с шоколад я обичат всички.
Аз я правя и на пица (навлажнявам, слагам домати, пастрама, маслинки, подправки, царевичка, кашкавал...) запичам леко да се разтопи и става супер кашерна маца  Joy.  Е това само вкъщи, ако има и други ги уважавам и изключвам пастрамата.
Мента вече я разбрахме, че и тя спазва кашрут като мен  Mr. Green, а Пете теб да те питам ако не е много лично- знам, че вие спазвате наистина кашрут случвало ли ти се е да хапнеш нещо комбинирано и в БГ или твърдо държиш?
За мен- аз много, много рядко ям месо така че по принцип не ми пречи да спазвам, но пък не съм си го поставила за цел.

Друго с маца правя торта- сиропирам блатовети, приготвям сметанов, нишестен и шоколадов крем, орехи, банани и нареждам всичко на пластове. Мъжът ми само така е в състояние да я яде  Mr. Green.

Правя също бурмеликос или както Мента е казала кюфтенца (това е от сварадимите). Напрошавам намокрена маца, прибавям яйца, сирене, кашкавал. Правят се малки топки и се запържват.

От тук нататък- палачинки, лазаня,... каквото се сетим  Hug.

А кокосовите сладки са ми били любими винаги!

# 85
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Правя също бурмеликос или както Мента е казала кюфтенца (това е от сварадимите). Напрошавам намокрена маца, прибавям яйца, сирене, кашкавал. Правят се малки топки и се запържват.
Аз точно това се чудих -  ooooh! как казвахме в България на мацебрайта, който правят тук - а то точно бурмеликус си се казва  Grinning Аз ги обичам препържени и хрупкави, а мацебрай става меко такова ...

За мен- аз много, много рядко ям месо така че по принцип не ми пречи да спазвам, но пък не съм си го поставила за цел.

И аз съм така. Ако не е нещо специално, мога месеци наред да не хапвам месо, така че хич не би ми било трудно да спазвам кашрут.

Тъй като не съм еврейка по майка, ми е минавало през ума да мина гиур, но половинката казва, че било кфия датит (כפיה דתית=религиозна принуда), на която той не можел да бъде подложен (в смисъл, че той не иска да спазва кашрут, за да мина гиур, и изобщо промените в начина на живот не са му на сърце; виж, друго би било, ако по принцип си спазваше обичаите...)

А да ви питам - тези разни маци с вкус на лук, чесън и пр. подправки опитвали ли сте?
Ние взимаме класическа - но едната година беше пълнозърнеста (ужасен вкус!), а сега е със субин (סובין = трици), но още не сме я опитали  newsm78

Tали, в България евреите правят и марципан, казват му масапа. Намерих и няколко рецепти, това също е подходящ десерт за Песах: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3531019,00.html#156766
(криси, ти живееш в меката на марципана, но ако искаш да се пробваш с домашен марципан, ще преведа)

Петя, и аз имам такъв въпрос за кашрута - мъжът ти като е бил в Далечния изток как е удържал положението с кашрута? Когато моят беше в Япония, и нали разказвах, че там никога не са знаели какво ядат, и един негов религиозен колега купувал само сирене и зеленчуци от супера - друга храна не  смеел да си взима...

# 86
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Момичета, засрамете се Embarassed, първо Петя с тази тортичка за Песах, после Мента маца с шоколад и накрая Тали с кокосови топки и т.н .Много сладка стана тази тема, за тези които нямат проблем с килограмите добре, а ма за другите, като мен въобще не мислите Laughing
Ако имах маца, щях да направя и аз едни бурмеликоси, а на вас да ви е сладко Grinning

# 87
  • Мнения: 2 952
  Тали , спазвам вкъщи.В БГ пак когато сме заедно, но на саме си гризвам разни неща от време на време ( с изключение на свинско, тук вече наистина не ям свинско ).Понякога без да се набивам в очи на мъжо насаме  с майка например си хапвам пица с кашкавал и някое  саламче отгоре ....не често , не фрапантно и не ми липсва.Не го усещам като забрана и ли нещо такова.Мъжо не ми  е казал да не ям , а напротив .Каквото искам да  ям , само да не е пред  очите му хептен и да не е  баш свинско  #Crazy Mr. GreenТой не е религиозен , Мента.На времето когато е пътувал (преди да се  оженим) из истока не е спазвал толкова както сега след  гиура (курса).Там научи много неща и сякаш се обвърза по-силно той самия с някои традиции.Не  е религиозен и не спазва фанатично, но се старае ако има избор да  се храни по добава на обичая.А в къщи  където човек си е  господар  си определя сам е лесно.


 Моя свекър за Песах прави Харосет.Сладко като мармалад , направено от разни сушени плодове и  настъргани ядки , поляти с малко вино.Страхотия е ! Маже се на маца ( суха или накисната).Когато е накисната се навива като палачинка..... Накиснатата маца  я  сгъвам на 4 , вътре  кашкавал, овалвам  в яйце и пържа ...оха .... Simple Smile

 Харосет - 

 Лека нощ на всички!  Wink

 

# 88
  • T"A
  • Мнения: 2 515
 Той не е религиозен , Мента.
Да, така и предполагах. Wink  А и нали има толкова степени на религиозност и спазване на традициите - има хора, които спазват кашрут, а шабат - не; има такива, които спазват и кашрут и шабат, но не носят кипа и т.н. до тези, които освен всичко друго се пазят и от допир
 (шомрей негиа -  נגיעה е допир, שומר е пазя, пази в м.р.)

Харосет е хова (задължително) да се сервира в Лейл haСедер (нощта на Седера, първият ден от празника, който е вечер, защото броенето на дните започва след залез слънце, тъй като е написано "Биде вечер, биде утро - ден един").  В центъра на масата се слага чиния (кеарат haСедер=קערת הסדר) , в която трябва да има няколко храни, които са символични за празника:


Един линк на англ. ез.: http://nj006.urj.net/seder/plate.html#plate

Специално тази сладка смес - харосет (на мен ми е твърде сладка между другото, хапвам само символично) символизира сместа, която се използва като сплав между тухлите (и на бълг. казваме хоросан - мисля, че е общ корена) - защото в Египет евреите са били, като роби, работници по строежите.

Има и яйце, което символизира траура по храма, посолено е както са солени сълзите, но то е символ и на пролетта (нов живот); кълка от пиле или от друго животно, което символизира от една страна - жертвоприношението на агне, а от друга страна - свободата; слага се и хазерет, което е хрян и марор - горчива трева, може да е маруля - двете са символ на горчивия живот в робство; другото е карпас - листа от целина или магданоз, като листата, скоито са служели за четка, с която са отбелязвали еврейските домове в Египет, за да бъдат пропуснати от десетия удар; и мацата - която е символ на хляба, който са направили в нощта, в която са избягали от Египет, и за който не е  имало време да втаса...

Пият се 4 чаши вино - казват, че от там е и името на първата нощ - седер е ред, идеята е, че в тази е нощ е беседер да се пие вино, т.е. наред е (ОК е), а и всяка чаша вино се пие в определен ред (=седер) Simple Smile Слага се и чаша вино на пророк Илия...
Една от най-важните традиции е да се предаде историята на изхода от Египет на следващото поколение все едно сега се е случила. Задължително е и да се събере семейството на този празник, прието е да се слагат бели дрехи (в юдаизма белите дрехи са траурни, но и празнични)
След храненето казват на децата да търсят афикоман - скрита торбичка с маца в нея; който я намери, получава награда; а след афикомана не се яде повече. Интересното е, че традицията да се крие яйце при католическата Пасха е тръгнала точно от това криене на афикоман  Grinning

И преди бях казвала, че се чете книжката - hагада, и се пеят песните и всички около масата трябва да четат по малко, но аз не чета, защото ми е труден този библейски език, а и се притеснявам пред всички хора (голямо семейство)  да не би да сричам  Blush И следователно давам лош пример на децата, които покрай мен също не искат да четат, а свекърва ми поучително повтаря, че четенето на hагада-та не е хова (חובה = задължение), а зхут (זכות=право, привилегия). Ще видим тази година на 19 вечерта какво ще бъде  Whistling Поне си припомних и преговорих един вид  Laughing Mr. Green

# 89
  • Мнения: 1 366
Момичета, извинете ме, че ви спамя темата. Ама само за малко. Как ще преведете "מנהל מקרקעי ישראל"? Трябва да пратя някакви документи в Бг, но като си нямам хабер ...  Embarassed Помощ! И благодаря предварително  Hug

Общи условия

Активация на акаунт